Co warto zobaczyć w Hesji Europa Niemcy

Co warto zobaczyć w Hesji?

14 czerwca 2019
Hesja

Co warto zobaczyć w Hesji, to wpis podsumowujący mój trzy miesięczny pobyt we Frankfurcie nad Menem. Przez ten niezbyt długi, ale jakże intensywny okres, miałam okazję poznać nie tylko region, w którym przyszło mi mieszkać na co dzień, ale także ościenne landy i kraje takie jak Francja czy Luksemburg. Większość wolnych dni spędziłam jednak w Niemczech, starając się przy tym poznać Hesję jak najlepiej. Zadanie nie było takie proste, bo Hesja wcale taka mała nie jest! Pod względem powierzchni plasuje się na 6 miejscu zajmując teren o powierzchni 21 115 km2. Obszar ten zamieszkuje nieco ponad 6 milionów osób, co daje Hesji 5 miejsce po względem ludności. Największym miastem regionu jest Frankfurt nad Menem, ale to Wiesbaden przypadła zaszczytna rola stolicy landu. Jak do tego doszło? Co udało mi się zobaczyć podczas tych trzech miesięcy? Gdzie bym jeszcze pojechała? Zapraszam na podróżniczy inspirator po Hesji! 🙂

Jak podróżować po Hesji?

Najlepiej pociągiem! Zwłaszcza jeśli jesteście w grupie. Niestety, samotnym podróżnikom z koleją nie do końca po kolei… Jeśli chcecie się dowiedzieć jak funkcjonują bilety regionalne w Niemczech to klikajcie tutaj. Rozkład pociągów znajdziecie tutaj. Połączenia lokalne (autobusy) można znaleźć tutaj. Do wszystkich opisanych poniżej miejsc dojedziecie pociągami/autobusami/s-bahnami z Frankfurtu!

Dlaczego Wiesbaden jest stolicą Hesji?

Po II Wojnie Światowej Hesja została wcielona do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Amerykanie zadecydowali wówczas o ustanowieniu Wiesbaden stolicą Hesji. W 1946 roku uchwalono konstytucje Hesji, w której nie zapisano, jakie miasto powinno być stolicą regionu. Mimo to, Frankfurt nie zgłaszał swoich aspiracji, gdyż miał zupełnie inne plany. Berlin w tym czasie podzielony był na cztery strefy i nie zapowiadało się, że w najbliższym czasie będzie pełnił funkcję stolicy kraju. W związku z tym szukano miasta, które podejmie się tego wyzwania. Do wyboru były 4: Stuttgart, KasselBonn i Frankfurt. Stuttgart jednak szybko zrezygnował, a Kassel okazało się być zbyt bardzo zniszczone, by unieść tak ogromny ciężar. Frankfurt był wówczas przekonany, że to jemu przypadnie miano najważniejszego miasta w kraju. Bonn był znacznie mniejszy i nie miał nawet tak rozbudowanego lotniska. Frankfurt był zatem pewny wygranej, ale w 1949 roku ku zaskoczeniu wielu, wybrano Bonn. Wiesbaden było już od 4 lat stolicą Hesji, stąd ewentualna zmiana nie wchodziła w grę

1. Co warto zobaczyć w Hesji? Frankfurt nad Menem!

Zaczynamy klasycznie, a wręcz szablonowo. Trudno jednak pominąć Frankfurt w tym zestawieniu, zwłaszcza, że jest on swoistą bramą do Hesji. To stąd rozpoczyna się większość podróży po tym landzie, choćby ze względu na fakt, że znajduje się tutaj ogromne lotnisko!

Przede wszystkim, chciałabym zwrócić Waszą uwagę na wieżowce. Jest ich tu całkiem sporo i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Nie bez powodu noszą ksywkę niemieckiego Manhattanu. Ciekawą budowlą jest także XV wieczny ratusz Römer. Jego znakiem rozpoznawczym jest zwężająca się ku górze schodkowa fasada. Uczeni nie do końca wiedzą skąd wzięła się ta osobliwa nazwa ratusza! Warto też „zapuścić” się na obrzeża miasta i zobaczyć budynek przedszkola zaprojektowany przez słynnego architekta F. Hundertwassera. Więcej o Frankfurcie przeczytacie tutaj.

Ratusz
2. Co warto zobaczyć w Hesji? Wiesbaden!

Stolica Hesji to jeden, wielki kurort! Już na początku XX wieku miejsce to odwiedzało rocznie ponad 100 tys. turystów! To naprawdę zawrotny wyniki jak na tamte czasy. Dzięki temu, Wiesbaden zyskało miano najsławniejszego i najważniejszego kurortu w Niemczech. Po dzień dzisiejszy można korzystać z dobrodziejstw termalnych w tym miejscu. Zanim jednak odwiedzicie Kurhaus (dom zdrojowy), wybierzcie się do bajkowego zamku Biebrich. Choć znajduje się nieco na obrzeżach miasta, to wierzcie mi, warto się tutaj pofatygować! Wspaniała architektura i żywo nasycone kolory rozpieszczą Wasze zmysły tak, że będziecie chcieli cofnąć się do epoki baroku! W tym celu skierujcie się do Cafe Maldaner. Tam znajdziecie to czego szukaliście, a przy okazji zjecie wyśmienitego Apfelstrudla! Więcej o Wiesbaden znajdziecie tutaj.

Kurhaus
3. Co warto zobaczyć w Hesji? Kassel!

Kassel zostawiłam sobie niemal na sam koniec pobytu. To była taka wisienka na torcie moich podróży po Hesji. Nie oczekiwałam zbyt wiele od tego miasta, ale to co tam zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania! Widać to także po dużym zainteresowaniu jakim cieszy się wpis o tym mieście. 🙂 Wszystko dzięki największemu parku górskiemu w Europie – Wilhelmshöhe. Jego budowę zakończono na początku XVIII wieku i był to wówczas przełom w sztuce ogrodnictwa. Po raz pierwszy zaprojektowano ogród z takim rozmachem, że jego największą atrakcję, którą jest zbudowany wodospad Wasserspiele wpisano na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO! To nie jedyna atrakcja jaką oferuje park. Są tu także akwedukty, gejzery, mini wodospady, oranżeria, pałac, a nawet pseudo-średniowieczny, neogotycki zamek Löwenburg. Dużą popularnością cieszy się także inny park miejski – Karlsaue. Jego największą atrakcją jest XVII wieczna Oranżeria. Więcej o Kassel przeczytacie tutaj.

Wasserspiele
Löwenburg
Oranżeria
4. Co warto zobaczyć w Hesji? Darmstadt!

Samo Darmstadt na kolana nie powala, ale jest tu jedno miejsce, dla którego warto specjalnie przyjechać! Mowa o Waldspirale autorstwa Hundertwassera! Tak, tak, wiem, że znowu piszę Wam o tym Hundertwasserze, ale uwierzcie mi, że Leśna Spirala jest naprawdę piękna! Ciężko uwierzyć, że to (tylko) budynek mieszkalny, który był ostatnią pracą przed śmiercią artysty. Znajduje się tutaj aż 105 mieszkań, a każde okno ma inny kształt! Przy okazji Waldspirale, zobaczcie też przepiękną rosyjską cerkiew, którą wybudował car Mikołaj II. Co go łączyło z Darmstadt? Po więcej szczegółów zapraszam tutaj!

5. Co warto zobaczyć w Hesji? Marburg!

W Marburgu o mało co nie wylądowałam na Erasmusie, ale ostatecznie zdecydowałam się wówczas na Lipsk. Niektórzy z Was wiedzą już jak bardzo pokochałam Lipsk, ale Marburg okazał się także niczego sobie! To typowe, niezbyt duże niemieckie miasto z dużą ilością szachulcowej zabudowy. Nierzadko zdobią je precyzyjnie wykonane ornamenty, które wprawiają przechodniów w ochy i achy! Nad miastem dumnie góruje zamek Landgrafów Hesji, z którego roztaczają się piękne widoki na miasto i okolicę. Więcej o Marburgu przeczytasz tutaj.

Kościół św. Elżbiety
Szachulec
Zamek Landgrafów
6. Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Homburg vor der Höhe!

Bad Homburg vor der Höhe to jedno z miast, do którego dostaniesz się S-bahnem z Frankfurtu w zaledwie kilkanaście minut. Podobnie jak Kassel, słynie z pięknego parku zdrojowego! Warto zatem odwiedzić to miejscem wiosną/latem, kiedy wszystkie rośliny kwitną. Szczególnie ciekawe w tym miejscu wydają się być tajskie świątynie, które upamiętniają częste wizyty króla Tajlandii Chulalongkorna. Warto też zwrócić uwagę na piękną cerkiew i artystyczną studnie, która upamiętnia znalezienie w tym miejscu źródła z wodą leczniczą. Więcej o Bad Homburgu przeczytacie tutaj.

Tajska świątynia
Cerkiew
Studnia
7. Co warto zobaczyć w Hesji? Wetzlar!

Do tej pory zastanawiam się, jak Młody Werter mógł cierpieć w tak pięknym miasteczku! Nie wiem czy wiecie, ale to właśnie tutaj rozgrywa się akcja najsłynniejszego dzieła Goethego – „Cierpienia Młodego Wertera„. Dzięki niemu, miasto zyskało wieczną sławę, a ten kto tu przyjedzie, to zrozumie, dlaczego Goethe chciał upamiętnić to miejsce. Tutejsza szachulcowa zabudowa także wprawia w zachwyt, ale trzeba przyznać, że to katedra gra główne skrzypce w tym mieście. Świątynia wygląda tak, jakby ktoś zabudował ją jeszcze jednym kościołem, co w gruncie rzeczy miało rzeczywiście miejsce. Jak do tego doszło? Odpowiedzi szukajcie tutaj!

Katedra
8. Co warto zobaczyć w Hesji? Weilburg!

Weilburg to słynny niemiecki kurort, którego największym atutem jest świeże powietrze! Jednak nie dla świeżego powietrza tutaj przyjechałyśmy. Powodem był monumentalny, renesansowy zamek, który jest pamiątką po władcach Nassau. Zmierzając z dworca w stronę centrum ujrzymy jego masywne mury piętrzące się na wzgórzu. Towarzyszą mu barokowe ogrody, które zimą były już intensywnie przygotowywane pod nowy sezon. Na pewno latem musi być tu niezwykle kolorowo! Więcej o Weilburgu przeczytacie tutaj.

9. Co warto zobaczyć w Hesji? Braunfels!

Pewnego razu, trafiłam na przyjemny dla oka artykuł – 19 bajkowych zamków w Niemczech, które musisz zobaczyć. Wśród nich, znalazłam małą perełkę – Braunfels. Okazało się, że miejsce to znajduje się zaledwie 50 km od Frankfurtu nad Menem. Choć dojazd nie należał do najłatwiejszych i za pierwszym razem nie udało mi się tutaj dotrzeć, to przy drugim podejściu wszystko poszło już gładko, a ja w końcu mogłam przyjrzeć się z bliska zamkowi. Jak się okazało, XII wieczna Warownia należała pierwotnie do hrabiów Solms, a w późniejszym czasie do Solms-Braunfels. Chroniła ona pobliskie tereny przed zakusami rodu Nassau. Co ciekawe, w tym niezbyt znanym miejscu bywały królewskie rody z największej europejskiej elity! Więcej o Braunfels przeczytacie tutaj. P.S. a wspominałam, że miasteczko też niczego sobie? 😉

Braunfels
Widok ze wzgórza!
10. Co warto zobaczyć w Hesji? Limburg an der Lahn!

Limburg to jedno z najbardziej kolorowych i szachulcowych miast w Hesji! Pewnie się zastanawiacie ile można zachwycać się tym szachulcem, ale ja nic na to nie poradzę, że on tak bardzo mi się podoba! Szczególnie, że każde miasto prezentuje swój własny styl w tym zakresie, więc tak naprawdę to każde jest inne. 😉 W Limburgu koniecznie trzeba zobaczyć późnoromańską katedrę! Jej znakiem rozpoznawczym są cztery wieżyczki oraz nietypowy, pomarańczowy kolor.
W XX wieku odmalowano świątynie tak, jak wyglądała na początku swego istnienia, dając tym samym przykład, że średniowiecze także obfitowało w barwne kolory. Więcej o Limburgu przeczytacie tutaj.

11. Co warto zobaczyć w Hesji? Idstein!

Idstein odwiedziłam z polecenia mojej znajomej! Nie żałowałam tej decyzji, bo szybko okrzyknęłam to miasto jako najbardziej kolorowe w Hesji! Choć nie ma tu jakiś szczególnych zabytków, to jednak architektura miasta i jego kolory są godne chwili uwagi! Tu nawet skrzynka na listy potrafi być niezwykła, a malowidła wewnątrz kościoła pozostają w pamięci na długo! Aż ciężko uwierzyć, że kilka wieków wcześniej w tym uroczym miasteczku rozegrało się wiele scen tragedii, w których zginęły kobiety posądzone o czary. Więcej o historii Idstein przeczytacie tutaj.

Schiefes Haus
Killingerhaus
Niesamowite wnętrze Unionskirche
12. Co warto zobaczyć w Hesji? Kronberg!

To kolejne małe, kolorowe i pełne szachulca miasteczko! Poznałam je dzięki pewnej stronie Internetowej, która wybrała Kronberg na jedną z najbardziej romantycznych destynacji w Niemczech! Trudno nie zgodzić się z tym faktem, bo kolorowy Kronberg ma w sobie nutkę romantyzmu. Podobnie jak w Idstein, znajduje się tu piękny kościół z malowidłami – St. Johann Kirche. Więcej o Kronbergu przeczytasz tutaj.

Najstarszy dom
13. Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Soden!

Pod warunkiem, że lubicie Hundertwassera! Bo ja przyjechałam tu specjalnie po to, żeby zobaczyć kolejny dom mieszkalny jego autorstwa – In den Wiesen. Co prawda, nie jest on tak spektakularny jak Waldspirale w Darmstadt, ale ogromnie się cieszę, że udało mi się zobaczyć wszystkie jego dzieła, które można podziwiać w Hesji! In den Wiesen posiada znacznie mniej mieszkań (zaledwie 17), ale są to dość luksusowe lokale, których powierzchnia wynosi od 120 do nawet 230 metrów kwadratowych! Wieżyczka ze złotą kolumną, którą widać z daleka sięga aż 30 metrów. In den Wiesen nie jet co prawda tak kolorowy jak Waldspirale, ale wyróżniają go inne ciekawe elementy, takie jak ,,koraliki” podtrzymujące kolumny. Budynek zaprojektowano w 2000 roku jeszcze przed śmiercią słynnego architekta. Więcej o Bad Soden przeczytacie tutaj.

14. Co warto zobaczyć w Hesji? Königstein im Taunus!

Königstein im Taunus to miasto, którego historia liczy prawdopodobnie 1500 lat! Podobno, pierwszą budowlę w tym miejscu postawił frankoński król Chlodwig żyjący na przełomie IV i V wieku. Według legendy, ukazała mu się dziewica, która namawiała go do przyjęcia religii chrześcijańskiej. Na pamiątkę wydarzenia, w miejscu tym założono zamek. Nie zachowały się jednak żadne dokumenty czy też inne ślady, wskazujące na budowę zamku w tym miejscu w tak odległym czasie. Niemniej jednak, ruiny zamku datowane są aż na X wiek. Oczywiście, nie wszystkie jego elementy powstały w tym samym czasie, gdyż zamek był stopniowo rozbudowywany. Więcej o Königstein przeczytacie tutaj.

W drodze na zamek mijam przepiękny kościół
15. Co warto zobaczyć w Hesji? Eltville am Rhein!

Lubicie wino? Bo nie wiem czy wiecie, ale ten region Niemiec słynie z produkcji wina! A gdzie go najlepiej spróbować? W Eltville am Rhein! To niezwykle ciekawy obszar, słynący nie tylko z licznych zabytków, ale także z win jakościowych! Jeśli lubicie słodkie wino, to koniecznie spróbujcie
Spätlese. To wino, które wytwarzane jest z całkowicie dojrzałych winogron. Winogrona są zbierane co najmniej 7 dni po normalnych zbiorach, a więc są bardziej dojrzałe i mają wyższą zawartość cukru, co wpływa też na zawartość alkoholu. To zdecydowanie mój ulubiony gatunek wina, który polecam fanom słodkich alkoholi! Eltville słynie też z pięknego rozarium! Więcej o tym miasteczku przeczytacie tutaj.

Burg Crass
Spätlese
16. Co warto zobaczyć w Hesji? Eppstein!

Jeśli macie nieco więcej czasu we Frankfurcie, to polecam wybrać się do Eppstein! Znajduje się tutaj dobrze zachowana forteca z XIV/XV wieku. To dawny symbol władzy Lordów Eppstein, którzy w XIII wieku jako arcybiskupi Moguncji współdecydowali o polityce imperialnej. W muzeum na zamku przedstawiona jest 1000-letnia historia tego ważnego zabytku kultury. Więcej o Eppstein przeczytacie tutaj.

I to już wszystko co miałam okazję zobaczyć osobiście! Mam dla Was jeszcze kilka miejsc, które z chęcią bym odwiedziła, gdyby zostało mi nico więcej czasu. Oto one:

17. Co warto zobaczyć w Hesji? Michelstadt!

Michelstadt chciałabym zobaczyć ze względu na piękny ratusz. Miasto może się pochwalić także wspaniałą architekturą i XIV wiecznym zamkiem! 

Źródło: https://www.michelstadt.de/tourismus-kultur/sehenswuerdigkeiten/altstadt/historisches-rathaus/
18. Co warto zobaczyć w Hesji? Willingen!

Są tu jacyś fani sportów zimowych? Szczególnie skoków narciarskich? Bo jeśli tak, to wybierzcie się do Willingen! Muszę przyznać, że aż sama byłam w szoku kiedy zobaczyłam pociąg z napisem Willingen, bo myślałam, że słynne ze skoków narciarskich miasto znajduje się gdzieś na południu Niemiec, w górach! Tymczasem Willingen znajduje się w Hesji. 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania willingen ski jump
Źródło:https://www.locationscout.net/germany/2805-ski-jumping-hill-willingen
19. Co warto zobaczyć w Hesji? Bingen am Rhein!

To małe, urocze miasteczko, które stanowi swoistego rodzaju bramę skarbów nad Loreley! Główną atrakcją jest tutaj Mysia Wieża zbudowana na niewielkiej wyspie na Renie. Wiąże się z nią legenda, według której myszy zjadły okrutnego władcę, arcybiskupa Moguncji Hatto II. Brzmi znajomo? No pewnie, w końcu polski odpowiednik to słynny Popiel i jego Mysia Wieża w Kruszwicy.

Znalezione obrazy dla zapytania bingen am rhein
Źródło: https://www.wanderkompass.de/Romantischer-Rhein/Bingen-am-Rhein.html
20. Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Arolsen!

Bad Arolsen to kolejne uzdrowisko, które słynie z pięknej rezydencji o tej samej nazwie. Od 1655 do 1918 roku rezydencja Bad Arolsen służyła landgrafom z Księstwa Waldeck-Pyrmont. Obecnie stanowi największe na świecie archiwum danych osobowych z czasów II wojny światowej, gromadzące wiele danych ofiar prześladowań, osób przemieszczonych, jeńców, robotników przymusowych i ofiar obozów koncentracyjnych.

Znalezione obrazy dla zapytania bad arolsen
Źródło: https://www.bad-arolsen.de/de/index.php
21. Co warto zobaczyć w Hesji? Gelnhausen!

W 1170 roku Fryderyk Barbarossa założył Gelnhausen. Ze względu na ważny szlak komunikacyjny między Lipskiem a Frankfurtem miasto szybko zyskało na znaczeniu. Dziś sprawia wrażenie, że nadal zatrzymało się w tym okresie. Wspaniała architektura, zabytkowe kościoły i pozostałości zamku Barbarossy nadają miastu niepowtarzalny klimat i możliwość cofnięcia się w czasie!

Źródło: https://travelsandtipplescom.ipage.com/gelnhausen-another-cute-german-town/
22. Co warto zobaczyć w Hesji? Büdingen!

To kolejne średniowieczne miasteczko, którego historia zaczyna się już w 700 roku. To coś dla tych, którzy szukają zabytkowej architektury i uwielbiają zamki!

Źródło: https://www.frankfurt-rhein-main.de/en/Attractions-Region-FrankfurtRheinMain/Old-Town-of-Buedingen
Źródło: https://pl.depositphotos.com/45314615/stock-photo-old-stone-house-with-bay.html

I to już wszystko co dla Was przygotowałam! To jak? Kiedy wybieracie się do Hesji? 🙂 A może widzieliście coś ciekawego, czego nie ma na liście? Dajcie znać! 🙂

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

4 komentarze

 • Reply wszędobylska 26 sierpnia 2019 at 14:25

  Jeśli byliście w Gelnhausen to pobliskie Bad Orb też warte jest odwiedzenia. Niesamowite tężnie w pięknym parku to jedna z atrakcji tego miasteczka.

  • Reply womenofpoland 26 sierpnia 2019 at 17:48

   Hej Wszędobylska! Dzięki za podpowiedź! Zajrzymy następnym razem! 😊

 • Reply HisTravel 1 października 2019 at 17:50

  Kurcze podziwiam ilość odwiedzonych miejsc! Ja także uwielbiam Niemcy <3
  Z mojej strony mogę polecić troszkę Frankonii, Bamberg, Würzburg, Rothenburg ob der Tauber! Są naprawdę przepiękne. Szczególnie Rothenburg ob der Tauber mnie zauroczył. Jeśli jeszcze tam nie byłaś to bardzo, bardzo polecam. Jeśli jesteś ciekawa to zapraszam na mojego bloga, tam troszkę więcej informacji na ten temat 🙂

  • Reply womenofpoland 1 października 2019 at 19:54

   Hej HisTravel! Racja, Frankonia jest niesamowita! Byłam już we wszystkich wymienionych miejscach, ale mam nadzieje, że jeszcze je kiedyś zobaczymy! Dzięki, zaglądniemy! 😊

  Leave a Reply