Europa Hesja Niemcy Podróże

Co warto zobaczyć w Hesji?

14 czerwca 2019
Hesja

Co warto zobaczyć w Hesji, to wpis podsumowujący mój trzy miesięczny pobyt we Frankfurcie nad Menem. Przez ten niezbyt długi, ale jakże intensywny okres, miałam okazję poznać nie tylko region, w którym przyszło mi mieszkać na co dzień, ale także ościenne landy i kraje takie jak Francja czy Luksemburg. Większość wolnych dni spędziłam jednak w Niemczech, starając się przy tym poznać Hesję jak najlepiej. Zadanie nie było takie proste, bo Hesja wcale taka mała nie jest! Pod względem powierzchni plasuje się na 6 miejscu zajmując teren o powierzchni 21 115 km2. Obszar ten zamieszkuje nieco ponad 6 milionów osób, co daje Hesji 5 miejsce po względem ludności. Największym miastem regionu jest Frankfurt nad Menem, ale to Wiesbaden przypadła zaszczytna rola stolicy landu. Jak do tego doszło? Co udało mi się zobaczyć podczas tych trzech miesięcy? Gdzie bym jeszcze pojechała? Zapraszam na podróżniczy inspirator po Hesji! 🙂

Update: Od lutego 2021 znów mieszkam w Hesji! Zachęcam do regularnego odwiedzania bloga, gdyż będzie bardzo dużo o tym regionie! <3

Jak podróżować po Hesji?

Najlepiej pociągiem! Zwłaszcza jeśli jesteście w grupie. Niestety, samotnym podróżnikom z koleją nie do końca po kolei… Jeśli chcecie się dowiedzieć jak funkcjonują bilety regionalne w Niemczech to klikajcie tutaj. Rozkład pociągów znajdziecie tutaj. Połączenia lokalne (autobusy) można znaleźć tutaj. Do wszystkich opisanych poniżej miejsc dojedziecie pociągami/autobusami/s-bahnami z Frankfurtu!

Dlaczego Wiesbaden jest stolicą Hesji?

Po II Wojnie Światowej Hesja została wcielona do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Amerykanie zadecydowali wówczas o ustanowieniu Wiesbaden stolicą Hesji. W 1946 roku uchwalono konstytucje Hesji, w której nie zapisano, jakie miasto powinno być stolicą regionu. Mimo to, Frankfurt nie zgłaszał swoich aspiracji, gdyż miał zupełnie inne plany. Berlin w tym czasie podzielony był na cztery strefy i nie zapowiadało się, że w najbliższym czasie będzie pełnił funkcję stolicy kraju. W związku z tym szukano miasta, które podejmie się tego wyzwania. Do wyboru były 4: Stuttgart, KasselBonn i Frankfurt. Stuttgart jednak szybko zrezygnował, a Kassel okazało się być zbyt bardzo zniszczone, by unieść tak ogromny ciężar. Frankfurt był wówczas przekonany, że to jemu przypadnie miano najważniejszego miasta w kraju. Bonn był znacznie mniejszy i nie miał nawet tak rozbudowanego lotniska. Frankfurt był zatem pewny wygranej, ale w 1949 roku ku zaskoczeniu wielu, wybrano Bonn. Wiesbaden było już od 4 lat stolicą Hesji, stąd ewentualna zmiana nie wchodziła w grę

1. Co warto zobaczyć w Hesji? Frankfurt nad Menem!

Zaczynamy klasycznie, a wręcz szablonowo. Trudno jednak pominąć Frankfurt w tym zestawieniu, zwłaszcza, że jest on swoistą bramą do Hesji. To stąd rozpoczyna się większość podróży po tym landzie, choćby ze względu na fakt, że znajduje się tutaj ogromne lotnisko!

Przede wszystkim, chciałabym zwrócić Waszą uwagę na wieżowce. Jest ich tu całkiem sporo i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Nie bez powodu noszą ksywkę niemieckiego Manhattanu. Ciekawą budowlą jest także XV wieczny ratusz Römer. Jego znakiem rozpoznawczym jest zwężająca się ku górze schodkowa fasada. Uczeni nie do końca wiedzą skąd wzięła się ta osobliwa nazwa ratusza! Warto też „zapuścić” się na obrzeża miasta i zobaczyć budynek przedszkola zaprojektowany przez słynnego architekta F. Hundertwassera. Więcej o Frankfurcie przeczytacie tutaj.

Ratusz
2. Co warto zobaczyć w Hesji? Wiesbaden!

Stolica Hesji to jeden, wielki kurort! Już na początku XX wieku miejsce to odwiedzało rocznie ponad 100 tys. turystów! To naprawdę zawrotny wyniki jak na tamte czasy. Dzięki temu, Wiesbaden zyskało miano najsławniejszego i najważniejszego kurortu w Niemczech. Po dzień dzisiejszy można korzystać z dobrodziejstw termalnych w tym miejscu. Zanim jednak odwiedzicie Kurhaus (dom zdrojowy), wybierzcie się do bajkowego zamku Biebrich. Choć znajduje się nieco na obrzeżach miasta, to wierzcie mi, warto się tutaj pofatygować! Wspaniała architektura i żywo nasycone kolory rozpieszczą Wasze zmysły tak, że będziecie chcieli cofnąć się do epoki baroku! W tym celu skierujcie się do Cafe Maldaner. Tam znajdziecie to czego szukaliście, a przy okazji zjecie wyśmienitego Apfelstrudla! Więcej o Wiesbaden znajdziecie tutaj.

Cerkiew św. Elżbiety
3. Co warto zobaczyć w Hesji? Kassel!

Kassel zostawiłam sobie niemal na sam koniec pobytu. To była taka wisienka na torcie moich podróży po Hesji. Nie oczekiwałam zbyt wiele od tego miasta, ale to co tam zobaczyłam przeszło moje najśmielsze oczekiwania! Widać to także po dużym zainteresowaniu jakim cieszy się wpis o tym mieście. 🙂 Wszystko dzięki największemu parku górskiemu w Europie – Wilhelmshöhe. Jego budowę zakończono na początku XVIII wieku i był to wówczas przełom w sztuce ogrodnictwa. Po raz pierwszy zaprojektowano ogród z takim rozmachem, że jego największą atrakcję, którą jest zbudowany wodospad Wasserspiele wpisano na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO! To nie jedyna atrakcja jaką oferuje park. Są tu także akwedukty, gejzery, mini wodospady, oranżeria, pałac, a nawet pseudo-średniowieczny, neogotycki zamek Löwenburg. Dużą popularnością cieszy się także inny park miejski – Karlsaue. Jego największą atrakcją jest XVII wieczna Oranżeria. Więcej o Kassel przeczytacie tutaj.

Wasserspiele
Löwenburg
Oranżeria
4. Co warto zobaczyć w Hesji? Darmstadt!

Samo Darmstadt na kolana nie powala, ale jest tu jedno miejsce, dla którego warto specjalnie przyjechać! Mowa o Waldspirale autorstwa Hundertwassera! Tak, tak, wiem, że znowu piszę Wam o tym Hundertwasserze, ale uwierzcie mi, że Leśna Spirala jest naprawdę piękna! Ciężko uwierzyć, że to (tylko) budynek mieszkalny, który był ostatnią pracą przed śmiercią artysty. Znajduje się tutaj aż 105 mieszkań, a każde okno ma inny kształt! Waldspirale to niejedyna atrakcja Darmstadt. Mathildenhöhe to miejsce, w którym latach 1899–1914 mieściła się kolonia artystyczna Darmstädter Künstlerkolonie. Od 2021 roku została ona wpisana na listę UNESCO. W Darmstadt można też zobaczyć przepiękną oranżerię, której fasadę zdobią malowidła. Na różanym wzgórzu znajdują się groby rodziny księcia Filipa Mountbatten (męża królowej Elżbiety). Po więcej szczegółów zapraszam tutaj!

5. Co warto zobaczyć w Hesji? Marburg!

W Marburgu o mało co nie wylądowałam na Erasmusie, ale ostatecznie zdecydowałam się wówczas na Lipsk. Niektórzy z Was wiedzą już jak bardzo pokochałam Lipsk, ale Marburg okazał się także niczego sobie! To typowe, niezbyt duże niemieckie miasto z dużą ilością szachulcowej zabudowy. Nierzadko zdobią je precyzyjnie wykonane ornamenty, które wprawiają przechodniów w ochy i achy! Nad miastem dumnie góruje zamek Landgrafów Hesji, z którego roztaczają się piękne widoki na miasto i okolicę. Więcej o Marburgu przeczytasz tutaj.

6. Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Homburg vor der Höhe!

Bad Homburg vor der Höhe to jedno z miast, do którego dostaniesz się S-bahnem z Frankfurtu w zaledwie kilkanaście minut. Podobnie jak Kassel, słynie z pięknego parku zdrojowego! Warto zatem odwiedzić to miejscem wiosną/latem, kiedy wszystkie rośliny kwitną. Szczególnie ciekawe w tym miejscu wydają się być tajskie świątynie, które upamiętniają częste wizyty króla Tajlandii Chulalongkorna. Warto też zwrócić uwagę na piękną cerkiew i artystyczną studnie, która upamiętnia znalezienie w tym miejscu źródła z wodą leczniczą. Więcej o Bad Homburgu przeczytacie tutaj.

Studnia
7. Co warto zobaczyć w Hesji? Wetzlar!

Do tej pory zastanawiam się, jak Młody Werter mógł cierpieć w tak pięknym miasteczku! Nie wiem czy wiecie, ale to właśnie tutaj rozgrywa się akcja najsłynniejszego dzieła Goethego – „Cierpienia Młodego Wertera„. Dzięki niemu, miasto zyskało wieczną sławę, a ten kto tu przyjedzie, to zrozumie, dlaczego Goethe chciał upamiętnić to miejsce. Tutejsza szachulcowa zabudowa także wprawia w zachwyt, ale trzeba przyznać, że to katedra gra główne skrzypce w tym mieście. Świątynia wygląda tak, jakby ktoś zabudował ją jeszcze jednym kościołem, co w gruncie rzeczy miało rzeczywiście miejsce. Jak do tego doszło? Odpowiedzi szukajcie tutaj!

8. Co warto zobaczyć w Hesji? Weilburg!

Weilburg to słynny niemiecki kurort, którego największym atutem jest świeże powietrze! Jednak nie dla świeżego powietrza tutaj przyjechałyśmy. Powodem był monumentalny, renesansowy zamek, który jest pamiątką po władcach Nassau. Zmierzając z dworca w stronę centrum ujrzymy jego masywne mury piętrzące się na wzgórzu. Towarzyszą mu barokowe ogrody, które zimą były już intensywnie przygotowywane pod nowy sezon. Latem ich widoki rozpieszczają, bo w końcu miałam okazję to sprawdzić. Weilburg jest miastem tuneli, bo choć meandry rzeczne są spektakularne, to jednak utrudniają funkcjonowanie miasta. Na szczęście są na to sposoby. W pobliżu miasta znajduje się też unikatowa kryształowa jaskinia Kubacher, którą warto odwiedzić przy okazji pobytu w mieście. Więcej o Weilburgu przeczytacie tutaj.

Widok z drona
9. Co warto zobaczyć w Hesji? Braunfels!

Pewnego razu, trafiłam na przyjemny dla oka artykuł – 19 bajkowych zamków w Niemczech, które musisz zobaczyć. Wśród nich, znalazłam małą perełkę – Braunfels. Okazało się, że miejsce to znajduje się zaledwie 50 km od Frankfurtu nad Menem. Choć dojazd nie należał do najłatwiejszych i za pierwszym razem nie udało mi się tutaj dotrzeć, to przy drugim podejściu wszystko poszło już gładko, a ja w końcu mogłam przyjrzeć się z bliska zamkowi. Jak się okazało, XII wieczna Warownia należała pierwotnie do hrabiów Solms, a w późniejszym czasie do Solms-Braunfels. Chroniła ona pobliskie tereny przed zakusami rodu Nassau. Co ciekawe, w tym niezbyt znanym miejscu bywały królewskie rody z największej europejskiej elity! Więcej o Braunfels przeczytacie tutaj. P.S. a wspominałam, że miasteczko też niczego sobie? 😉

Braunfels
Widok ze wzgórza!
10. Co warto zobaczyć w Hesji? Limburg an der Lahn!

Limburg to jedno z najbardziej kolorowych i szachulcowych miast w Hesji! Pewnie się zastanawiacie ile można zachwycać się tym szachulcem, ale ja nic na to nie poradzę, że on tak bardzo mi się podoba! Szczególnie, że każde miasto prezentuje swój własny styl w tym zakresie, więc tak naprawdę to każde jest inne. 😉 Poza tym, w mieście znajduje się aż siedem domów z muru pruskiego, które pochodzą z XIII wieku i uważane są za jedne z najstarszych w Niemczech. Przy Rütsche 5 znajduje się najstarszy dom z muru pruskiego w Hesji drugi tego typu dom w Niemczech. W Limburgu koniecznie trzeba zobaczyć późnoromańską katedrę! Jej znakiem rozpoznawczym są cztery wieżyczki oraz nietypowy, pomarańczowy kolor. W XX wieku odmalowano świątynie tak, jak wyglądała na początku swego istnienia, dając tym samym przykład, że średniowiecze także obfitowało w barwne kolory. Warto też dojechać do pobliskiego kościoła św. Lubencjusza, który prawdopodobnie powstał już w IX wieku! Więcej o Limburgu przeczytacie tutaj.

Fischmarkt
11. Co warto zobaczyć w Hesji? Idstein!

Idstein odwiedziłam z polecenia mojej znajomej! Nie żałowałam tej decyzji, bo szybko okrzyknęłam to miasto jako najbardziej kolorowe w Hesji! Choć nie ma tu jakiś szczególnych zabytków, to jednak architektura miasta i jego kolory są godne chwili uwagi! Tu nawet skrzynka na listy potrafi być niezwykła, a malowidła wewnątrz kościoła pozostają w pamięci na długo! Aż ciężko uwierzyć, że kilka wieków wcześniej w tym uroczym miasteczku rozegrało się wiele scen tragedii, w których zginęły kobiety posądzone o czary. Więcej o historii Idstein przeczytacie tutaj.

12. Co warto zobaczyć w Hesji? Kronberg!

To kolejne małe, kolorowe i pełne szachulca miasteczko! Poznałam je dzięki pewnej stronie Internetowej, która wybrała Kronberg na jedną z najbardziej romantycznych destynacji w Niemczech! Trudno nie zgodzić się z tym faktem, bo kolorowy Kronberg ma w sobie nutkę romantyzmu. Podobnie jak w Idstein, znajduje się tu piękny kościół z malowidłami – St. Johann Kirche. Miasteczko upatrzyli sobie także przedstawiciele angielskiej rodziny królewskiej! Swój zamek wybudowała tu córka słynnej królowej Wiktorii – Cesarzowa Wiktoria. Jej XIX wieczny zamek służy obecnie jako 5-gwiazdkowy hotel, a przylegające do niego pole golfowe projektował amerykański prezydent – Dwight D. Eisenhower! Więcej o Kronbergu przeczytasz tutaj.

13. Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Soden!

Pod warunkiem, że lubicie Hundertwassera! Bo ja przyjechałam tu specjalnie po to, żeby zobaczyć kolejny dom mieszkalny jego autorstwa – In den Wiesen. Co prawda, nie jest on tak spektakularny jak Waldspirale w Darmstadt, ale ogromnie się cieszę, że udało mi się zobaczyć wszystkie jego dzieła, które można podziwiać w Hesji! In den Wiesen posiada znacznie mniej mieszkań (zaledwie 17), ale są to dość luksusowe lokale, których powierzchnia wynosi od 120 do nawet 230 metrów kwadratowych! Wieżyczka ze złotą kolumną, którą widać z daleka sięga aż 30 metrów. In den Wiesen nie jest co prawda tak kolorowy jak Waldspirale, ale wyróżniają go inne ciekawe elementy, takie jak ,,koraliki” podtrzymujące kolumny. Budynek zaprojektowano w 2000 roku jeszcze przed śmiercią słynnego architekta. Więcej o Bad Soden przeczytacie tutaj.

Paulinenschlösschen
Dom Zdrojowy
14. Co warto zobaczyć w Hesji? Königstein im Taunus!

Königstein im Taunus to miasto położone w niewielkich górach Taunus! Podobno, pierwszą budowlę w tym miejscu postawił frankoński król Chlodwig żyjący na przełomie IV i V wieku. Według legendy, ukazała mu się dziewica, która namawiała go do przyjęcia religii chrześcijańskiej. Na pamiątkę wydarzenia, w miejscu tym założono zamek. Nie zachowały się jednak żadne dokumenty czy też inne ślady, wskazujące na budowę zamku w tym miejscu w tak odległym czasie. Niemniej jednak, ruiny zamku datowane są aż na X wiek. Oczywiście, nie wszystkie jego elementy powstały w tym samym czasie, gdyż zamek był stopniowo rozbudowywany. Zamek, a raczej zamki to niejedyne atrakcje miasta! Jest tutaj tyle malowniczych punktów widokowych, że dla nich samych warto tu przyjechać! Więcej o Königstein przeczytacie tutaj.

15. Co warto zobaczyć w Hesji? Eltville am Rhein!

Lubicie wino? Bo nie wiem czy wiecie, ale ten region Niemiec słynie z produkcji wina! A gdzie go najlepiej spróbować? W Eltville am Rhein! To niezwykle ciekawy obszar, słynący nie tylko z licznych zabytków, ale także z win jakościowych! Jeśli lubicie słodkie wino, to koniecznie spróbujcie
Spätlese. To wino, które wytwarzane jest z całkowicie dojrzałych winogron. Winogrona są zbierane co najmniej 7 dni po normalnych zbiorach, a więc są bardziej dojrzałe i mają wyższą zawartość cukru, co wpływa też na zawartość alkoholu. To zdecydowanie mój ulubiony gatunek wina, który polecam fanom słodkich alkoholi! Eltville słynie też z pięknego rozarium! Więcej o tym miasteczku przeczytacie tutaj.

Hotel Schwan w Oestrich
16. Co warto zobaczyć w Hesji? Eppstein!

Jeśli macie nieco więcej czasu we Frankfurcie, to polecam wybrać się do Eppstein! Znajduje się tutaj dobrze zachowana forteca z XIV/XV wieku. To dawny symbol władzy Lordów Eppstein, którzy w XIII wieku jako arcybiskupi Moguncji współdecydowali o polityce imperialnej. W muzeum na zamku przedstawiona jest 1000-letnia historia tego ważnego zabytku kultury. Więcej o Eppstein przeczytacie tutaj.

17. Co warto zobaczyć w Hesji? Rüdesheim am Rhein!

Brama Górnej Doliny Środkowego Renu, która w 2002 roku została wpisana na listę UNESCO. To właśnie często z Rüdesheim rozpoczyna się odkrywanie piękna tego regionu. Szybki i łatwy dojazd z Frankfurtu sprawia, że miasto jest licznym celem jednodniowych wycieczek. Trudno się dziwić, bo nierzadko Rüdesheim nazywane jest najpiękniejszym miasteczkiem Hesji. Klimatyczne uliczki, wysokiej jakości wina czy bajecznie zielone winnice zachęcają do wycieczek w te regiony. Tylko jedna ulica Drosselgasse potrafi przyciągnąć nawet 3 miliony turystów rocznie! Wytchnienia można szukać na rozległych winnicach, pośród których można znaleźć opactwo Hildegard, świątynie Nederwald, widoczną z wielu miejsc nad Renem Germanie czy wreszcie ruiny zamku Ehrenfels. Dodatkowo towarzyszą nam niezapomniane widoki. Więcej o Rüdesheim przeczytacie tutaj.

Drosselgase
Germania
18. Co warto zobaczyć w Hesji? Gelnhausen!

W 1170 roku Fryderyk Barbarossa założył Gelnhausen. Ze względu na ważny szlak komunikacyjny między Lipskiem a Frankfurtem miasto szybko zyskało na znaczeniu. Dziś sprawia wrażenie, że nadal zatrzymało się w tym okresie. Wspaniała architektura, zabytkowe kościoły i pozostałości zamku Barbarossy nadają miastu niepowtarzalny klimat i możliwość cofnięcia się w czasie! Więcej o Gelnhausen przeczytacie tutaj.

19. Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Camberg!

Bad Camberg to uzdrowisko z tysiącletnią historią, dzięki czemu zaliczane jest do najstarszych uzdrowisk w Hesji. Oprócz szerokiego wachlarza różnych szlaków wędrownych po przylegających do miasta polach i lasach, warto też zobaczyć zabytkową architekturę miasta. Szczególnie, że znajduje się tutaj najdłuższy dom z muru pruskiego w Hesji liczący aż 145 metrów! To prawdziwy skarb miasta, który dzięki dokładnej renowacji pod koniec XX wieku jest prawdziwą dumą mieszkańców! Więcej o Bad Camberg tutaj.

Fragment najdłuższego domu z muru pruskiego
Haus Sadony
„Też kiedyś byłem/am młody i piękny”
20. Co warto zobaczyć w Hesji? Heppenheim!

Heppenheim to prawdziwa perełka i aż dziwie się, że podczas pierwszego pobytu w Hesji nawet nie miałam pojęcia o tym miejscu! Najbardziej dobitne słowa o wyjątkowości tego miasteczka pochodzą już z XVIII wieku, kiedy cesarz Józef II powiedział: „Hier fängt Deutschland an, Italien zu werden“ (Tu Niemcy zaczynają być Italią). I rzeczywiście jest coś na rzeczy, bo nie tylko niezwykła historia i architektura miasta (która rozpoczyna się już oficjalnie w VIII wieku) i liczne winnice przywołują na myśl włoski klimat! Nawet klimat jest tutaj wyjątkowy, bo podczas gdy gdzie indziej jest jeszcze śnieg, mokra i zimna pogoda, w Heppenheim pojawia się już wiosna. Potwierdzają to także rośliny tj. migdały, morele czy brzoskwinie, które są typowe dla Europy Południowej. Nie sposób też nie wspomnieć o ciekawie zaprojektowanych latarniach, na których można spotkać postaci z heskich legend! To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miasteczek jakie ostatnio widziałam! Więcej o Heppenheim tutaj.

21. Co warto zobaczyć w Hesji? Michelstadt!

Tuż przy granicy z Bawarią znajduje się największe miasto Odenwaldu – Michelstadt! Miejsce z ponad tysiącletnią historią, pełne domów z muru pruskiego i jednej, niezwykłej perełki, która wyróżnia Michelstadt na tle innych miejscowości w Hesji! Mowa o Ratuszu -dość nietypowym i nieprzypominającym żadnego innego obiektu w Niemczech. Wybudowany w stylu gotyckim przez nieznanego artystę w XV wieku nadal jest wizytówką miasta. W północnej części Michelstadt znajduje się bazylika z czasów Karolingów, która zachowała się wyjątkowo dobrze i tym samym jest jednym z nielicznych przykładów architektury karolińskiej w Niemczech. Warto też przyjrzeć się pobliskiemu zamkowi Fürstenau, który został wybudowany przez arcybiskupów z Moguncji w XIII wieku. Więcej o Michelstadt tutaj.

22. Co warto zobaczyć w Hesji? Büdingen!

Jak wygląda jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miasteczek w Hesji? Możecie się o tym przekonać wybierając się do Büdingen! Otoczone masywnymi murami miejskimi, skrywa w swoim centrum typową dla Niemiec zabudowę z muru pruskiego. Nie brak też jednak domów zbudowanych całkowicie z kamienia, które stanowią obecnie jedną z największych atrakcji miasta. Büdingen może się także pochwalić XII wiecznym zamkiem, który nadal zamieszkiwany jest przez rodzinę Ysenburg. Więcej o tym uroczym miasteczku możecie przeczytać tutaj.

23. Co warto zobaczyć w Hesji? Burg Ronneburg!

Nieopodal Büdingen znajduje się cieszący się coraz większą popularnością w Hesji zamek – Burg Ronneburg. Jest on dość mocno związany z wspomnianym miastem, gdyż w XV wieku przejęła go rodzina Ysenburg. Zamek powstał natomiast znacznie wcześniej, bo już w XIII wieku i miał on strzec terytorium należącego do arcybiskupów z Moguncji. Jednak największy rozwój obiektu przypada na XVI wiek, stąd jej dzisiejszy renesansowy charakter. Nie miałam okazji zajrzeć do środka zamku, byłam tylko w okolicy, którą ze względu na bajeczne krajobrazy gorąco polecam. Więcej o zamku możecie przeczytać w poście z Büdingen.

24. Co warto zobaczyć w Hesji? Lorsch!

W Lorsch znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zabytków w Niemczech z epoki pre-romańskiej. Mowa o Opactwie Benedyktynów, które oficjalnie zostało założone w 764 roku! Zaledwie 10 lat później do klasztoru przybył Karol Wielki, który został zaproszony z okazji ukończenia budowy kościoła. Z Lorsch wywodzą się także jedne z najcenniejszych zabytków sztuki piśmienniczej średniowiecza. Na szczególną uwagę zasługuje Ewangeliarz z Lorsch z 810 roku, Farmakopea (spis leków dopuszczonych do obrotu w regionie) z Lorsch z 795 roku, księga liturgiczna z Lorsch wydana przed 876 rokiem czy Kartularz z Lorsch wydany w latach 1170-1175. Ze względu na wartość historyczną i kulturową Lorsch zostało wpisane na listę UNESCO. Więcej o Lorsch przeczytacie tutaj.

Brama/Sala Królewska
Fragment Bazyliki
Ratusz
25. Co warto zobaczyć w Hesji? Bensheim!

Bensheim to miejscowość, która historycznie była związana z Lorsch i Heppenheim. Została ona podarowana duchownym, dzięki czemu może się też pochwalić ponad tysiącletnią historią. Oprócz tego, centrum miasta zachwyca architektonicznymi perełkami. Miasto może się także pochwalić znamienitym pałacem i najbardziej imponującymi ruinami zamku w Hesji. Tutejszy ogromny park miejski Fürstenlager zachęca do długich i spokojnych wędrówek. Został założony jako ogród angielski, który wkomponowano w górzysty krajobraz. Więcej o Bensheim przeczytasz tutaj.

Pałac Schönberg
26. Co warto zobaczyć w Hesji? Butzbach!

Gdzie znajduje się najpiękniejszy rynek w Hesji? Internet podpowiada, że w Butzbach, a ja nie potrafię zaprzeczyć! I nie ukrywam, że jak zobaczyłam, to wyrwało mi się „wow”. Przepiękny plac z zabytkowym ratuszem z XVI wieku, to idealne miejsce na popołudniową kawę! Nie ma znaczenia czy jesteście akurat w trasie przejazdem czy może wręcz specjalnie przyjechaliście sprawdzić czy rzeczywiście jest tak pięknie – nie będziecie zawiedzeni! Butzbach nie jest dużym miastem, ale można tu zobaczyć kilkadziesiąt domów z muru pruskiego w tym najstarszy kościół z muru pruskiego w Hesji, imponujące mury miejskie, a nawet dwa zamki! Jeśli wciąż nie udało mi się Was przekonać do przyjazdu, to po więcej informacji zajrzyjcie tutaj.

27. Co warto zobaczyć w Hesji? Runkel!

Ostatnio Hesja przyzwyczaiła mnie, że każda jej miejscowość godna uwagi może się pochwalić czymś wyjątkowym! A to największym domem z muru pruskiego, czy najstarszym kościołem z muru pruskiego w Hesji, itd. Nie inaczej jest w przypadku Runkel! To małe miasteczko oczarowało mnie swoją panoramą! No bajka – naprawdę! Choć uliczki miasteczka mogą być rozczarowujące, to jednak dla tego samego widoku warto tu przyjechać! Zwłaszcza, że okolica jest bardzo ciekawa, więc można Runkel zobaczyć przy okazji! Fani zamków będą zachwyceni, gdyż główne skrzypce gra tutaj średniowieczny Burg Runkel! Więcej o Runkel przeczytacie tutaj.

28. Co warto zobaczyć w Hesji? Seligenstadt!

Na samym końcu miast w centralnej Hesji, tuż przy granicy z Bawarią znajduje się Seligenstadt. Jego nazwa brzmi dość tajemniczo, a przewodniki milczą o tym miejscu. Mimo to, w weekendy nie brak tu jednodniowych turystów, bo mieszkańcy wiedzą, że to prawdziwa perełka! Już sam fakt, że liczy ona prawie 2000 lat jest szalenie intrygujący. Tereny te od dawna były zasiedlane, a historyczne budowle potwierdzają wysoką rangę miasta. Jedną z największych atrakcji miasta jest świetnie zachowany klasztor Seligenstadt. Może się pochwalić ponad tysiąc letnią historią i precyzyjnie odtworzonymi ogrodami. Również miasto zachęca do przespacerowania się uroczymi uliczkami, przy których można zobaczyć przepiękne domy z muru pruskiego. Na szczególną uwagę zasługuje dom Einharda z legendą o etymologii nazwy miasta. Więcej o Seligenstadt tutaj.

29. Co warto zobaczyć w Hesji? Klasztor Eberbach!

Oglądaliście kiedyś Imię Róży z Seanem Connerym? Jeśli tak, to koniecznie wybierzcie się do Klasztoru Eberbach nieopodal Eltville am Rhein, w którym nagrywano sceny do filmu! Klasztor Eberbach został założony w 1116 roku przez arcybiskupa Wojciecha z Moguncji jako dom kanoników augustianów. Zaledwie 20 lat później nastąpiło przejęcie klasztoru przez nowych braci. Bernarda z Clairvaux założył pierwszy klasztor cystersów na wschodnim brzegu Renu. Eberbach szybko stał się jednym z największych i najbardziej wpływowych klasztorów w Niemczech. Dzięki niemu powstał szereg innych klasztorów. Więcej o Eberbach przeczytacie tutaj.

Jedno z najlepiej zachowanych dormitoriów średniowiecznych na świecie
Wnętrza kościoła
30, Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Orb!

Lubicie nadmorskie powietrze pełne wilgoci i jodu? Mieszkańcy Hesji nie muszą po nie jechać aż nad morze! Wystarczy, że przyjadą do Bad Orb! Ta niewielka miejscowość znajdująca się niecałą godzinkę drogi od Frankfurtu była kiedyś prawdziwą „kopalnią soli”! Choć nie wydobywa się jej już od ponad stu lat, to w celach leczniczych w Parku Zdrojowym pozostawiono jedną tężnie. Dzięki niej powietrze wciąż jest słone i wilgotne – zupełnie jak nad morzem! Tuż obok tężni znajduje się nowy kompleks termalny otwarty w 2010 roku. Równie urocze jest centrum miasteczka z domami z muru pruskiego. Przy najstarszym w mieście kościele można znaleźć najmniejszy dom z muru pruskiego w Hesji, którego szerokość wynosi zaledwie 1,58m! Ciekawe do czego służył taki mały domek? Więcej o Bad Orb znajdziecie tutaj.

Najmniejszy dom z muru pruskiego w Hesji
tężnie solne
31, Co warto zobaczyć w Hesji? Oberwaldsee

Zaledwie 20 minut S-bahnem na wschód od Frankfurtu nad Menem znajduje się jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Niemczech – Oberwaldsee! Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 50 lat temu zamiast spacerowiczów, w pocie czoła uwijali się tu pracownicy kamieniołomu. Te czasy należą już jednak do przeszłości i dziś mieszkańcy regionu mogą się cieszyć bajkowym terenem rekreacyjnym. Aż jedną trzecią rezerwatu zajmują jeziora, ale niestety – można je tylko podziwiać, gdyż obowiązuje zakaz kąpieli. Mimo to, miejsce jest naprawdę piękne, a w upalne dni dzięki gęsto rosnącym drzewom i krzewom można tu znaleźć odrobinę wytchnienia. Więcej o Oberwaldsee przeczytacie tutaj.

32. Co warto zobaczyć w Hesji? Felsenmeer!

Felsenmeer to jedno z tych miejsc, które od dawna miałam na oku i w końcu udało mi się tutaj dotrzeć! To tajemnicze miejsce zlokalizowane jest około godzinki drogi na południe od Frankfurtu nad Menem w niewielkich górach Odenwaldu! Dzięki procesom geologicznym, które zaszły tu kilkaset milionów lat temu, możemy zobaczyć na jednym ze zboczy ogromne skupisko wielkich głazów! Kiedyś Rzymianie pobierali stąd kamień, ale dziś zamieniono to miejsce w teren rekreacyjny. Największą frajdą jest wejście na 500 metrowe wzgórze po kamieniach, co oczywiście nie jest takie proste i wymaga odrobiny kondycji fizycznej. Dla tych mniej odważnych (w tym dla nas) są przygotowane ścieżki o różnym stopniu zaawansowania biegnące obok skał. Trzeba przyznać, że jest to wyjątkowe miejsce na mapie Hesji, które polecam zobaczyć. A więcej możecie przeczytać o nim tutaj.

33. Co warto zobaczyć w Hesji? Assmannshausen!

Tuż za słynnym Rüdesheim znajduje się niepozorna miejscowość o niezbyt wdzięcznej nazwie – Assmannshausen. Tak naprawdę jest to dzielnica słynnej miejscowości nad Renem, która do 1977 roku cieszyła się niezależnością. Jej historia sięga XII wieku i od samego początku związana jest z winiarskim przemysłem. To właśnie tutaj znajdują się największe w całych Niemczech winnice Pinoit Noire. Spacer wśród nich dostarczy przepięknych widoków i spokoju ducha, bo w przeciwieństwie do Rüdesheim turyści chyba zapomnieli o tym miejscu. I dobrze, bo niczego mu nie brakuje! Więcej o Assmannshausen przeczytasz tutaj.

34. Co warto zobaczyć w Hesji? Fuldę!

Fulda to bez wątpienia najpiękniejsze barokowe miasto w Hesji! Niech Was jedna nie zwiedzie jej fasada! Historia tego miasta rozpoczyna się już w VIII wieku, ale dopiero tysiąc lat później przyjęło wygląd, który rozsławił ją na całe Niemcy! To wszystko zasługa bogatych biskupów, którzy wybudowali tu przepiękny pałac i katedrę, w której znajdują się szczątki św. Bonifacego będącego patronem Niemiec. Przy uroczej ulicy Kanalstrasse można zobaczyć przepiękny dom, w którym urodził się Ferdinand Braun, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie Fizyki! Więcej o Fuldzie i jej skarbach przeczytacie tutaj.

Oranżeria
35. Co Warto zobaczyć w Hesji? Bad Nauheim!

Zacznę nietypowo, ale na pewno wzbudzę Wasze zainteresowanie! Czy wiecie co mają ze sobą wspólnego Franklin Delano Roosevelt, Maria Konopnicka i Elvis Presley? Wszyscy przebywali w Bad Nauheim! Co prawda każdy z nieco innego powodu, ale takie nagromadzenie gwiazd w dość mało znanym miasteczku wzbudza zaciekawienie! Jednak nie tylko wybitnymi osobistościami może się pochwalić to piękne uzdrowisko. Razem z Darmstadt należy do sieci europejskich miast secesyjnych Réseau Art Nouveau Network. To wyjątkowe wyróżnienie to zasługa secesyjnego kompleksu zdrojowego Sprudelhof wybudowanego na początku XX wieku. Więcej o Bad Nauheim przeczytacie tutaj.

36, Co warto zobaczyć w Hesji? Dillenburg!

To niepozorne miasteczko znajdujące się na północ od Frankfurtu nad Menem jest kolebką holenderskiej rodziny królewskiej! To właśnie tutaj urodził się Wilhelm I Orański, który wywodził się z pomarańczowej linii książąt Nassau. W Holandii jest on Ojcem i Bohaterem Narodowym, o którym jest mowa nawet w hymnie. W związku z tym, mieszkańcy miasta wybudowali mu w XIX wieku pamiątkową wieżę Wilhelmsturm, która dziś jest wizytówką miasta. Ponadto, miasto znajduje się też na Szlaku Muru Pruskiego (Deutsche Fachwerkstrasse), więc jeśli lubicie tego typu architekturę, to Dillenburg Was pod tym względem nie zawiedzie. Więcej o Dillenburgu przeczytacie tutaj.

Villa Grün – obecnie muzeum historii gospodarczej
37. Co warto zobaczyć w Hesji? Herborn!

Skoro dotarliście do Dillenburga, to nie wyobrażam sobie na Waszym miejscu pominąć Herborna. Choć miasteczko całe wieki pozostawało w cieniu Dillenburga, to dzisiaj (moim skromnym zdaniem) błyszczy bardziej! W Herborn książęta Nassau także posiadali zamek, ale nie był on ich własnością tylko lennem Landgrafów Hesji. To właśnie to zaważyło na losach Herbornu, który zawsze był „tym gorszym”. Jednak jego mieszkańcom nie wiodło się aż tak źle, jak mogłoby się wydawać. W XVII wieku ozdobili Ratusz miejski pięknym fryzem, który miał upamiętnić ich dobrobyt i majętność. W mieście niemal każdy dom w kratkę jest zabytkiem kulturowym, a ich nagromadzenie sprawia, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Deutsche Fachwerkstr. w tej części Niemiec. Więcej o Herborn tutaj.

Ratusz
38. Co warto zobaczyć w Hesji? Lorch!

Lorch to ostatnia miejscowość należąca do Hesji w Górnej Dolinie Środkowego Renu. Dalej jest już Nadrenia Palatynat. Początkowo Lorch nie brałam nawet pod uwagę podczas moich podróży po tym regionie, ale obiecałam sobie zwiedzieć Górną Dolinę Środkowego Renu najdokładniej jak tylko potrafię. W ten sposób trafiłam do Lorch. Fakt, że tutejsze miasteczko nie jest aż tak atrakcyjne jak inne miejsca nad Renem, ale na tutejszych winnicach można zobaczyć wiele fantastycznych widoków! Jeden z nich został nawet wyróżniony przez Niemiecki Instytut Wina najpiękniejszym widokiem na winnice w Rheingau w 2020 roku! Ciężko zatem ominąć takie miejsce, nieprawdaż? 🙂 Więcej o Lorch przeczytacie tutaj.

39. Co warto zobaczyć w Hesji? Kiedrich!

Wiecie już gdzie w regionie Rheingau w 2020 roku został wybrany najpiękniejszy widok na winnice, ale kto wygrał w 2016 roku? Choć miejscowość znajduje się w regionie Rheingau, to jednak nad sam Ren ma kilka kilometrów. Turyści często omijają to miejsce, bo nie wiedzą o jego istnieniu! Szkoda, bo to prawdziwa perełka, która nazywa się Kiedrich! Kiedrich to niewielka miejscowość ukryta w dolinie na wzgórzach otaczających Ren. Pomimo niewielkich rozmiarów, tutejszy rynek z przylegającym kościołem naprawdę zachwycają! A pobliskie winnice wraz z ruinami zamku zostały uznane za najpiękniejsze w 2016 roku. Czy trzeba Was jeszcze bardziej zachęcać do tego miejsca? Jeśli tak, to po więcej szczegółów zajrzyjcie tutaj!

40. Co warto zobaczyć w Hesji? Bauer Lipp!

Nigdy nie sądziłam, że w tym zestawieniu znajdzie się sklep, ale skoro post z dyniami cieszył się tak ogromną popularnością, to chyba warto wspomnieć o tym miejscu w tym zestawieniu. Bauer Lipp to sklep warzywny w niewielkiej miejscowości pod Frankfurtem – Weiterstadt. Od jakiegoś czasu w okresie jesiennym organizuje sprzedaż i wystawę dyń. Miejsce cieszy się tak ogromną popularnością, że jadąc tam, trzeba się liczyć z tłumami! Mimo to, naprawdę (choć raz) warto zobaczyć! Oprócz fajnych miejsc do zrobienia zdjęć są też ciekawe instalacje w postaci samolotu, czy orła (przynajmniej takie były w 2021 roku). Ponadto mają bardzo duży wybór dyń, które sprzedają za uczciwe ceny. Więcej o dyniach przeczytacie tutaj.

41. Co warto zobaczyć w Hesji? Hanau!

Długo się zastanawiałam czy wrzucić do tego zestawienia Hanau. Nie stworzyłam o nim nawet dedykowanego wpisu, a byłam już dawno, dawno temu! Być może dlatego, że wróciłam nieco rozczarowana! No, ale od początku! Do Hanau pojechałam tylko ze względu na barokowy pałac Philippsruhe, który wybudowano w XVIII wieku. Budowla jest naprawdę imponująca, a zdjęcia z środka zachęcają do odwiedzin. Kiedy więc pałac po długiej przerwie się w końcu otworzył, po spacerze w Oberwaldsee wybraliśmy się do pobliskiego Hanau. Niestety okazało się, że komnaty pałacowe są nadal zamknięte, a dostępną jest tylko wystawa fotografii. Byliśmy bardzo zniesmaczeni tym faktem, bo zarówno w Internecie jak i w mediach społecznościowych nie było informacji, że komnaty nadal są zamknięte. Trochę się obraziłam na Hanau, ale nie wykluczam, że kiedyś może napiszę o nim więcej. Przy okazji wybraliśmy się jeszcze do Parku Miejskiego Wilhelmsbad, który był połączony z pałacem. Można w nim zobaczyć historyczną karuzele, tajemniczą piramidę, świątynie czy Muzeum Zabawek.

Pałac
Pod kopułą znajduje się historyczna karuzela
Muzeum Zabawek
42. Co warto zobaczyć w Hesji? Neckarsteinach!

Neckarsteinach to chyba najbardziej wysunięte na południe miasteczko w Hesji. Jak sama nazwa wskazuje leży nad rzeką Neckar, ale w jakim miejscu! Tuż nad jej przepięknym Meandrem! Po drugiej stronie rzeki jest już Badania Wirtembergia, a zaledwie 20 minut na zachód słynny Heidelberg! Takie położenie zachęca do przyjazdu, zwłaszcza że w tym niewielkim miasteczku są aż 4 zamki! Warto przy tym zauważyć, że miejscowość liczy tylko 4 tysiące mieszkańców, czyli na jeden zamek przypada tylko 1000 mieszkańców! Tak więc jest w czym wybierać, jest co zobaczyć i gdzie pochodzić! Po więcej szczegółów zapraszam tutaj.

43. Co warto zobaczyć w Hesji? Hirschhorn!

Skoro dojechaliście do Neckarsteinach, to już grzechem byłoby nie wstąpić do Hirschhorn! Jeleni Róg (bo tak w przetłumaczeniu na język polski brzmi nazwa miasta) to prawdziwa perełka Doliny Neckaru. Zlokalizowana jest jeszcze bardziej na zachód od wspomnianego Neckarsteinach, ale co ciekawe – jest także położony nad meandrem Neckaru. Nazwa miasta wywodzi się od rycerskiego rodu, który w XIII wieku zbudował tu niezwykle imponujący zamek. Dziś część zamku wykorzystywana jest przez urząd cywilny, a dziedziniec wraz z pozostałościami dawnych budynków gospodarczych można zwiedzać za darmo. W miasteczku można zobaczyć wiele pięknych domów i romantycznych uliczek. Ciekawa jest także historia kościoła Karmelitów. Więcej o Hirschhorn przeczytasz tutaj.

44. Co warto zobaczyć w Hesji? Lich!

Lich to niewielkie miasteczko w środkowej Hesji, zlokalizowane na północ od Frankfurtu nad Menem około 40 minut jazdy samochodem. Znajduje się na Szlaku Muru Pruskiego, gdyż można tu zobaczyć ponad 100 słynnych domów w kratkę. Miasto przetrwało wszystkie możliwe wojny, dlatego jest niewątpliwie prawdziwą perełkę. Jego zwiedzanie nie zajmie Wam wiele czasu, dlatego warto też podjechać do znajdującego się 5 km od centrum Klasztoru Arnsburg. Opactwo cystersów zostało założone w 1174 r. i zlikwidowane w 1803 r. w trakcie sekularyzacji. Po odejściu mnichów w 1810 r. majątek klasztorny przeszedł w ręce hrabiów Solms-Laubach, którzy do dziś używają części barokowych budynków jako zamku, podczas gdy późnoromańskie i wczesnogotyckie części kościoła zachowały się jako ruiny. Ciekawym uzupełnieniem wycieczki może być także wizyta w pobliskiej miejscowości Münzenberg. Znajdują się tam ruiny średniowiecznego zamku z XII wieku! Więcej o Lich tutaj.

45. Co warto zobaczyć w Hesji? Groß-Umstadt!

Groß-Umstadt to niewielkie 20 tysięczne miasto zlokalizowane w rejonie Bergstrasse. Znajduje się na aż na dwóch szlakach turystycznych: Szlaku Muru Pruskiego i na Bergstrasse. Już sam ten fakt powinien być wystarczającą zachętą, do odwiedzin tego miejsca. Miasteczko urzeka piękną, zadbaną i kolorową architekturą. To pamiątka po licznych zamożnych rodach zamieszkujących kiedyś Groß-Umstadt. Jest tu aż sześć z dawnych siedmiu zamków lub dworów szlacheckich! Jeśli zmęczą Was już miejskie mury, to z miastem sąsiadują winnice, po których warto się przespacerować. Miejsce oznaczone na Google Maps jako Petermanns Ruh zostało wybrane przez Niemiecki Instytut Wina za najpiękniejszy widok na winnice w 2020 roku w rejonie Bergstrasse. Więcej o Groß-Umstadt przeczytasz tutaj.

Pałac Wambolt’sches
46. Co warto zobaczyć w Hesji? Frankenberg!

Czy zwróciliście kiedykolwiek uwagę na piękno niemieckich ratuszy? Jeśli lubicie te budynki, to koniecznie wybierzcie się do Frankenbergu! To właśnie tam znajduje się jeden z najpiękniejszych ratuszy w Hesji, a nawet w Niemczech. Ta niezwykła perełka, to oczywiście niejedyna atrakcja, choć moim zdaniem – najlepsza. Ponadto można tu zobaczyć jeden z najważniejszych i najstarszych kościołów gotyckich w Niemczech, oraz podziwiać starannie odrestaurowane fasady domów z Muru Pruskiego, dzięki którym Frankenberg znajduje się na Niemieckim Szlaku Muru Pruskiego. Więcej o Frankenbergu przeczytasz tutaj.

47. Co warto zobaczyć w Hesji? Grünberg!

Grünberg to jak sama nazwa wskazuje – miasto założone na zielonym wzgórzu. Znajduje się na Szlaku Muru Pruskiego i bez wątpienia zasługuje na to wyróżnienie! Szczególnie piękny i wyjątkowo duży jest tutejszy rynek. Uwagę przykuwa misternie ozdobiony ratusz, choć utaj warto dodać, że kiedyś był to zwykły dom mieszkalny. Więcej o Grünbergu możecie przeczytać tutaj.

48. Co warto zobaczyć w Hesji? Babenhausen!

Znów jesteśmy na Szlaku Muru Pruskiego, ale tym razem w południowej Hesji tuż przy granicy z Bawarią. Znajduje się tutaj niewielkie miasteczko, o ciekawej nazwie – Babenhausen. Choć prawdopodobnie mało kto o nim słyszał, to mimo to może się pochwalić zacną historią (już w XIII wieku otrzymało prawa miejskie) i piękną architekturą. Przy okazji dowiedziałam się o też o bardzo fajnym konkursie, który organizowany jest w wielu niemieckich miastach, ale dopiero tutaj dowiedziałam się o jego istnieniu. Więcej o Babenhausen przeczytacie tutaj!

49. Co warto zobaczyć w Hesji? Fritzlar!

Niewielkie miasteczko w północnej Hesji to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych w regionie. Może się pochwalić nie tylko ponad tysiącletnią historią i koronacją niemieckich królów, ale także zabytkową architekturą i ważnym ośrodkiem religijnym. Tutejsza katedra potwierdza znaczącą pozycję miasta w dawnych czasach. Dziś miasteczko zachwyca przede wszystkim domami z muru pruskiego i ciekawą okolicą. W pobliżu znajduje się jedyny Park Narodowy w Hesji! Więcej o Fritzlarze przeczytasz tutaj

50. Co warto zobaczyć w Hesji? Homberg (Efze)

Homberg to niewielkie miasteczko w środkowej Hesji znajdujące się na Szlaku Muru Pruskiego (Deutsche Fachwerkstrasse). To wyróżnienie sprawiło, że postanowiłam przyjrzeć się temu miasteczku z bliska. Była to słuszna decyzja, bo Homberg można śmiało zaliczyć do najpiękniejszych miasteczek w Hesji. Zachwyca kolorową, różnorodną i zabytkową architekturą. Monumentalna katedra przypomina o ważnych wydarzeniach historycznych. Jakich? Szukajcie we wpisie poświęconym Hombergowi!

Za mną pomnik landgrafa
51. Co warto zobaczyć w Hesji? Alsfeld

Alsfeld to niewielkie 16 tysięczne miasteczko zlokalizowane około 100 km na północ od Frankfurtu nad Menem. Znajduje się na Szlaku Muru Pruskiego, a dodatkowo zostało wyróżnione przez Unię Europejską już w 1975 roku za wzorowe odrestaurowywanie zabytków i zachowanie miasta. W 2017 roku Niemcy wybrali miasteczko drugim najpiękniejszym miasteczkiem w Niemczech. Największą perełką miasta jest ratusz, który uważany jest za jeden z najpiękniejszych i najważniejszych ratuszy szachulcowych w Niemczech ze względu na swoją nietypową i bardzo ciekawą konstrukcje. Został wybudowany w latach 1512-16. Przy okazji wizyty w Alsfeld, warto też zaglądnąć do znajdującego się po sąsiedzku zamku Romrod. Więcej o Alsfeld tutaj.

Romrod

52. Co warto zobaczyć w Hesji? Steinau an der Strasse!

Steinau swą nietypową i długą nazwę zawdzięcza położeniu na szlaku handlowym między Lipskiem i Frankfurtem. Sławę zyskało jednak za sprawą Braci Grimm, którzy spędzili tu dzieciństwo. Miasto zachwyca zabytkowymi budynkami, a także renesansowym zamkiem. Zaledwie 30 minut od miasta znajduje się przepiękny Pałac Ramholz. Niestety od 2014 roku stoi zamknięty i niejasne są jego dalsze losy. Więcej o Steinau tutaj.

53. Co warto zobaczyć w Hesji? Park Narodowy Kellerwald-Edersee!

W Niemczech jest 16 Parków Narodowych. Czyli tyle, ile krajów związkowych, choć nie każdy land może się pochwalić przywilejem posiadania Parku Narodowego! Na szczęście w Hesji znajduje się jeden Park Narodowy, który jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych PN w Niemczech. Zlokalizowany jest przy sztucznym jeziorze Edersee, które powstało po wybudowaniu tamy w XX wieku. Jest to więc sporych rozmiarów obszar rekreacyjny, po którym można spacerować, pływać, wypoczywać, podziwiać piękne widoki itp. Po więcej szczegółów zapraszam tutaj!

54. Co warto zobaczyć w Hesji? Bad Schwalbach!

Bad Schwalbach to jedno z wielu heskich uzdrowisk. Znakiem rozpoznawczym jest sporych rozmiarów park zdrojowy, po którym kursuje nawet kolejka. Na terenie parku znajdują się mokradła, którego lecznicze błota wykorzystywane są w tutejszych spa. Samo miasteczko nie należy do najatrakcyjniejszych miejsc w Hesji. To raczej taka perełka dla tych, którzy chcą zobaczyć coś więcej lub po prostu wypocząć na łonie natury. Tu nawet w sezonie bywa cicho i spokojnie! Przy okazji polecam też zobaczyć zamek Hochenstein. Więcej o Bad Schwalbach przeczytasz tutaj.


I to już wszystko co miałam okazję zobaczyć osobiście! Mam dla Was jeszcze kilka miejsc, które mam w planach. Oto one:

 • Bad Arolsen
 • Willingen
 • Hadamar
 • Bad Schwalbach
 • Lindenfels
 • English Garden Eulbach
 • Lampertheim
 • Erbach
 • Bad Hersfeld
 • Feldberg
 • Park Narodowy Kellerwald-Edersee
 • Odenwald
 • Saalburg
 • Burg Hohenstein
 • Burg Scharfenstein
 • Burg Breuberg
 • Burg Rodenstein
 • Burg Frankenstein
 • Schloss Berlepsch

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

16 komentarzy

 • Odpowiedz wszędobylska 26 sierpnia 2019 at 14:25

  Jeśli byliście w Gelnhausen to pobliskie Bad Orb też warte jest odwiedzenia. Niesamowite tężnie w pięknym parku to jedna z atrakcji tego miasteczka.

  • Odpowiedz womenofpoland 26 sierpnia 2019 at 17:48

   Hej Wszędobylska! Dzięki za podpowiedź! Zajrzymy następnym razem! 😊

   • Odpowiedz Christoph 1 maja 2021 at 20:06

    Witam
    Polecam tez zwiedzić Höchst Im Odenwald są tu piękne stare domy sam mieszkam w 400 letnim a obok mnie stoi dom 600 letni

    • Odpowiedz womenofpoland 1 maja 2021 at 23:28

     Cześć Christoph! Super! Wielkie dzięki za polecajkę! Mam nadzieję, że niebawem z niej skorzystamy i inni też! Pozdrawiam 🥰

     • Aga K-S 12 marca 2023 at 12:14

      Witam
      Bardzo uwielbiam Pani posty z podróży małych i dużych…😁
      Bardzo mnie inspirują opisy na blogu lub fb. Jestem Pani fanką.. Super Pani opisała Hessen.. co do Hanau też byłam bardzo rozczarowana..
      W Edersee ,Bad Wildungen i okolicach zakochałam się od pierwszego wejżenia..Chociaż bylam tak dziesiątki razy to nowe odkrycia i widoki magnetyzowały mnie coraz bardziej do tego regionu.. Ah i Kassel też uważam za przepiękny. Robi wrazenie z góry i dołu..
      Pozdrawiam Państwa.
      Życzę nowych inspiracji, niezapomnianych wrażeń i cierpliwości w wyszukiwaniu nowych perełek. Dziękuję i czekam na nowe wpisy.. 🌹💐. Pozdrawiam Aga K-S.

     • womenofpoland 12 marca 2023 at 14:36

      Hej Aga! Bardzo dziękujemy za mile słowa, jest nam ogromnie miło i oczywiście zapraszamy do obserwacji, na pewno pojawią się nowe perełki z Niemiec! 🥰

 • Odpowiedz HisTravel 1 października 2019 at 17:50

  Kurcze podziwiam ilość odwiedzonych miejsc! Ja także uwielbiam Niemcy <3
  Z mojej strony mogę polecić troszkę Frankonii, Bamberg, Würzburg, Rothenburg ob der Tauber! Są naprawdę przepiękne. Szczególnie Rothenburg ob der Tauber mnie zauroczył. Jeśli jeszcze tam nie byłaś to bardzo, bardzo polecam. Jeśli jesteś ciekawa to zapraszam na mojego bloga, tam troszkę więcej informacji na ten temat 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 1 października 2019 at 19:54

   Hej HisTravel! Racja, Frankonia jest niesamowita! Byłam już we wszystkich wymienionych miejscach, ale mam nadzieje, że jeszcze je kiedyś zobaczymy! Dzięki, zaglądniemy! 😊

 • Odpowiedz Bogna 30 września 2020 at 23:34

  Hej wybierz się wdłuż Renu do Koblencji i wzdłuż Mozeli do Trewiru. Polecam i skorzystam z Twoich podpowiedzi. Pozdrawiam 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 30 września 2020 at 23:41

   Hej Bogna, dzięki za polecenia! Trochę miejsc już na tych trasach widziałam, ale sporo jeszcze do zobaczenia! Dzięki 💚

 • Odpowiedz Bartosz 6 lutego 2021 at 08:40

  Super artykuł ! Trafiłem na bloga przypadkiem, ponieważ powoli przygotowuję wyjazd w ten właśnie region Niemiec.
  Pozdrawiam i życzę dalszej owocnej pracy 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 6 lutego 2021 at 20:53

   Cześć Bartosz! Bardzo mi miło! Mam nadzieję, że jeszcze nie raz tu zagościsz, bo aktualnie mieszkam w Hesji, więc będzie sporo świeżego materiału 🙂 Pozdrawiam!

 • Odpowiedz Walczyna 19 marca 2022 at 17:46

  Witam, też przypadkiem wskoczyłam na Wasz Profil, Mega zdjęcia, opisy,super podpowiedzi , jestem bardzo miło zaskoczona , życzę Wam powodzenia w dalszym zwiedzaniu i już folguje na Insta 🤩😍 Pozdrawiam Adriana też Krakowianka

  • Odpowiedz womenofpoland 19 marca 2022 at 18:59

   Heja Ada! Super, bardzo się cieszę i dziękuję za miłe słowa! Pozdrawiam 🙂

 • Odpowiedz facet 9 października 2022 at 20:21

  świetne zdjęcia w większości m iejsc teżbyłem jednak nie zrobiłem sobie fotek. dziękuje Ci bardzo. Robert

  • Odpowiedz womenofpoland 11 października 2022 at 11:01

   Hej Robert! Musisz zacząć robić zdjęcia w takim razie 😃 dzięki!

  Zostaw komentarz