Europa Hesja Niemcy Podróże

Klasztor Eberbach i Imię Róży

11 czerwca 2021
Zasłużył na wyróżnienie!

Początkowo opis Klasztoru Eberbach chciałam „wepchnąć” do wpisu o Eltville am Rhein. W końcu sam klasztor znajduje się w tej miejscowości, więc nie było to żadne faux pas. Dość szybko doszłam jednak do wniosku, że jest to tak ciekawe i wyjątkowe miejsce w Hesji, że poświęcę mu cały wpis! Tak, żeby nikt go nie przegapił będąc w pobliżu. Sama dowiedziałam się o tym miejscu dzięki moim obserwatorom, więc jak widać klasztor nie jest aż tak dobrze wypromowany. Od czasu nakręcenia filmu z Seanem Connerym – Imię Róży minęło już kilkadziesiąt lat. Nic dziwnego, że moje pokolenie i młodsze nie pamięta o tym miejscu, dlatego warto je wyróżnić! Zwłaszcza, że klasztor, który został teraz przekształcony w muzeum, to także jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych klasztorów w Hesji. Klasztor Eberbach trzeba pielęgnować i mówić o nim głośno, dlatego zapraszam Was do lektury! 

Jak dojechać do Klasztoru Eberbach?

Do klasztoru można dojechać Deutsche Bahnem. Przejazd z Frankfurtu nad Menem trwa ponad godzinę. Czeka Was przesiadka z pociągu do autobusu w Eltville am Rhein. Całą podróż możecie zrealizować na bilecie regionalnym (HessenTicket). Jak funkcjonują bilety regionalne? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli zdecydujecie się na przejazd samochodem, to polecam przyjechać rano. Parking jest dość duży, ale zapełnia się naprawdę szybko (jak wychodziliśmy z klasztoru, to samochody jeździły tam i z powrotem). Parking kosztuje 4 euro, a postój jest bez limitu. Niektórzy więc niekoniecznie zmierzają do klasztoru, tylko wybierają się na rower lub pobliskie szlaki trekkingowe.

Klasztor Eberbach – początki

Klasztor Eberbach został założony w 1116 roku przez arcybiskupa Wojciecha z Moguncji jako dom kanoników augustianów. Zaledwie 20 lat później nastąpiło przejęcie klasztoru przez nowych braci. Bernard z Clairvaux założył pierwszy klasztor cystersów na wschodnim brzegu Renu. Eberbach szybko stał się jednym z największych i najbardziej wpływowych klasztorów w Niemczech. Dzięki niemu powstał szereg innych klasztorów: opactwo Schönau koło Heidelbergu w 1142 r.; Opactwo Otterberg w Palatynacie w 1144 r.; Opactwo Gottesthal niedaleko Liège w 1155 r.; i opactwo Arnsburg w Wetterau w 1174 r – (w muzeum warto zwrócić uwagę na mapę, na której można zobaczyć tą „ekspansję”.)

Klasztor zawdzięczał swą wysoką pozycję dzięki prężnie działającej gospodarce. Największe dochody przynosiła produkcja wina. Do dziś zachowało się 12 pras winiarskich, które można zobaczyć w refektarzu. Najstarsza znajduje się pod numerem 10. W dalszej części muzeum można natomiast zobaczyć piwnice w beczkami. Do tej pory organizowane są tutaj wszelakiego rodzaju eventy, a i bez nich w pobliskim sklepie można się zaopatrzyć w klasztorne wino. (Mnie udało się upolować takie w Rewe za 10 euro. Fajne, owocowe białe wino, ale czy warte takich pieniędzy – nie sądzę).

 

Wojna trzydziestoletnia

Podobnie jak wiele innych zabytków i miejscowości w tej okolicy, klasztor dość dotkliwie ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej w XVII wieku. Wiele cennych przedmiotów zostało skradzionych, a mnisi byli zmuszeni do ucieczki. Zaledwie 20 z nich powróciło żeby postawić klasztor na nogi. Opłaciło się, gdyż XVIII wiek okazał się ogromnym sukcesem gospodarczym – zachowane relacje pokazują, że zyski opactwa były regularnie inwestowane na frankfurckim rynku pieniężnym. 

Wnętrza kościoła

Jedno z najlepiej zachowanych dormitoriów średniowiecznych na świecie

 

Sekularyzacja i czasy współczesne

Po rewolucji francuskiej, w 1803 roku klasztor został rozwiązany, a jego dobra i ziemie przekazano Fryderykowi Augustowi z Nassau-Usingen. Przez pewien okres, do 1873 roku, klasztor służył jako przytułek, a później do 1912 roku jako więzienie (to już wiem skąd te plamy krwi przy oknach…) ;).

Krzyż Bizantyjski

1 stycznia 1998 r. kraj związkowy Hesja, przejął cały kompleks opactwa na własność publicznej fundacji charytatywnej Stiftung Kloster Eberbach („Fundacja opactwa Eberbach”), której celem jest konserwacja zabytku architektonicznego i kulturalnego poprzez nadzór, jego właściwe, kontrolowane i zrównoważone wykorzystanie oraz zachowanie historycznej tradycji produkcji wina. Winnicami zarządza natomiast  państwo i tutaj warto wspomnieć, że są one warte kilka milionów euro!

Imię Róży 1985

Nie jest tajemnicą, że do popularyzacji miejsca przyczyniła się słynna ekranizacja powieści Umberta Eco Imię Róży. W klasztorze Eberbach przebywały największe gwiazdy ówczesnego kina, a wśród nich – Sean Connery! Muszę przyznać, że my oglądnęliśmy film dopiero po wizycie w klasztorze i bez problemu rozpoznaliśmy kościół i słynne dormitorium. Nic dziwnego, że miejsce to zostało wybrane na scenerię, gdyż klasztor świetnie oddaje mroczne czasy średniowiecza. 

I to już wszystko co dla Was przygotowałam! Klasztor Eberbach polecam połączyć z wizytą w Eltville am Rhein.

Przy okazji koniecznie zajrzyjcie też do naszego najpopularniejszego wpisu z Hesji:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz