Europa Hesja Niemcy Podróże

Steinau an der Strasse – u Braci Grimm!

7 maja 2022

W poszukiwaniu ciekawych miejsc!

Na Steinau an der Strasse natknęłam się przypadkiem. Jak to mam w zwyczaju – spacerowałam właśnie po Google Mapsie, aż dotarłam do miejscowości o tej długiej nazwie. Oczywiście nie jest ona przypadkowa i to właśnie dzięki swemu położeniu Steinau zyskało na znaczeniu. Znajduje się ono bowiem na trasie dawnego szlaku handlowego między Frankfurtem i Lipskiem, dzięki któremu Steinau mogło się rozwijać i bogacić. Miastu sławę przyniósł jednak kto inny i to znacznie później. Swoje dzieciństwo spędzili tu Bracia Grimm, którzy dziś są chlubą miasta! 

Steinau an der Strasse– jak dojechać?

Do Steinau można dojechać pociągiem z Frankfurtu w ok. 55 minut. Jeśli zamierzacie odwiedzić tego dnia też inne miasteczka, to polecam kupić bilet regionalny – Hessen Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Muzeum Braci Grimm

Największą atrakcją miasta jest oczywiście muzeum Braci Grimm, które zostało urządzone w domu rodzinnym słynnego rodzeństwa. Nie zdecydowaliśmy się jednak na wejście do środka. Zobaczyliśmy tylko dom z zewnątrz. Czy warto wejść? Na Google opinie są zróżnicowane. Nie spodziewałabym się jednak zbyt wiele, bo to małe miasteczko i zapewne muzeum nie ma w ofercie języka angielskiego. To raczej miejsce dla prawdziwych fanów! Mimo to warto podejść i zobaczyć chociaż sam dom!

Ulica Braci Grimm

Zwiedzanie Steinau nie powinno Wam zając zbyt wiele czasu. Warto zarezerwować sobie 1-2 godziny jeśli zamierzacie robić zdjęcia. Polecam przespacerować się ulicą Braci Grimm. To główna ulica biegnąca przez środek miasta. Znajduje się tutaj mnóstwo zabytkowych domów, dzięki którym miasto znalazło się na Deutsche Fachwerkstrasse! Na mnie jednak największe wrażenie zrobił dom z fasadą z bajkami Braci Grimm! Totalny obłęd.

Zamek w Steinau an der Strasse

W zabytkowym centrum miasta znajduje się też zamek, którego historia sięga XIII wieku. Jego budowa to potwierdzenie strategicznego miejsca na szlaku handlowym. Zamek był wielokrotnie rozbudowywany, a pięcioboczna renesansowa forteca to wynik przebudowy z XVI wieku.

Podobno zamek można zwiedzać, a oprócz jego wnętrz można też zobaczyć eksponaty związane z Braćmi Grimm. Niestety podczas naszej wizyty wszystko było zamknięte, a dziedziniec zamku dość mocno rozkopany. 

Rynek

Rynek jest dość mały i niezbyt ciekawy. To duże zaskoczenie, bo zazwyczaj te małe miasteczka potrafią w piękne rynki i ratusze. Tutaj zastałam kompletne przeciwieństwo tego. Polecam natomiast przyjrzeć się bliżej fontannie. Na jej kolumnie można zobaczyć postacie z bajek Braci Grimm!

To właściwie wszystko co miałam Wam do napisania o tym miasteczku. Jak widzicie jest ono idealne na spontaniczny wypad, ale jeśli Wam mało, to zostańcie jeszcze chwilę. Pokaże Wam jak uzupełnić wycieczkę o ciekawy spacer!

Schloss Ramholz

Niespełna 30 minut jazdy samochodem od Steinau znajduje się bajkowy pałac Ramholz! Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą już z XII wieku, ale historii obecnego budynku należy szukać w XVI wieku. Wzniesiono wtedy nowy budynek jako rezydencję rodziny von Hutten. W XIX wieku zamek przeszedł w ręce rodziny Stumm, która była w jego posiadaniu aż do 2014 roku. W 2012 roku zamek został udostępniony na chwilę turystom i jednocześnie wystawiony na sprzedaż. Jeśli wierzyć Wikipedii, to został zakupiony przez chińskiego inwestora. Niestety od tamtego momentu stoi zamknięty na cztery spusty. Wielka szkoda, bo jest to tak piękny obiekt, że aż serce pęka widząc go wystawionego na zniszczenie i zapomnienie. 

Ruiny Zamku Stackelberg

Pamiętacie jak pisałam o spacerze? Teraz jest ku temu świetna okazja! Jeśli macie czas i ochotę, to możecie sobie zrobić 1,5 godzinny spacer do ruin zamku Stackelberg. Te 1,5 godziny to oczywiście spacer w dwie strony, bo aż tak daleko nie jest. Ruiny XII wiecznego zamku nie należą do najciekawszych, ale jeśli nie macie nic innego w planach, to warto się przespacerować. 

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Po więcej inspiracji z Hesji zapraszam na:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Odpowiedz Warszawa 8 maja 2022 at 23:53

    Wchodząc na stronę szczerze mówiąc myślałem, że szybko stąd wyjdę. Wiele podobnych artykułów mnie już zawiodło. Jednak Twój styl wypowiedzi mnie przekonuje i przepraszam za pochopny osąd… Zyskałeś kolejnego czytelnika 🙂

  • Zostaw komentarz