Europa Hesja Niemcy Podróże

Groß-Umstadt – winna wyspa w Odenwaldzie

22 listopada 2021
Kratka i winnice

Groß-Umstadt to niewielkie 20 tysięczne miasto zlokalizowane w rejonie Bergstrasse. Naszą uwagę przyciągnął fakt, że miasto znajduje się obok winnic, które zostały nagrodzone przez Niemiecki Instytut Wina. Ponadto, miasto znajduje się na Deutsche Fachwerkstrasse czyli na potocznie u nas zwanym Szlaku Muru Pruskiego. Te dwa argumenty były wystarczające by wzbudzić naszą uwagę, pomimo że o Groß-Umstadt niewiele można przeczytać w Internecie. To jedno z tych miejsc, o którym przewodniki milczą, a wszystkie znaki na niebie wskazują, że może być fajnie! I rzeczywiście tak było, bo to niewielkie miasteczko w południowej Hesji okazało się niezłą ślicznotką o czym przekonaliśmy się w pewien mglisty, listopadowy weekend. Na szczęście Groß-Umstadt nawet w ten mglisty dzień poprawiło nasz humor!

Jak dojechać do Groß-Umstadt?

Do Groß-Umstadt można dojechać bezpośrednim pociągiem z Frankfurtu nad Menem w mniej niż godzinę za 8,8 euro w jedną stronę. Jeśli zamierzacie odwiedzić też inne miasta tego dnia, to wówczas warto zainwestować w bilet regionalny – Hessen Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Petermanns Ruh 

Nasza wycieczka rozpoczyna się od wizyty na winnicy z widokiem na miasto Groß-Umstadt. Chcieliśmy zobaczyć jak wygląda najpiękniejszy widok na winnice w regionie Bergstrasse w 2020 roku, który został wybrany przez Niemiecki Instytut Wina. Możecie go znaleźć na Google Maps wpisując: Petermanns Ruh, Schönste Weinsicht Hessische Bergstraße 2020. W pobliżu znajduje się bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód. Trasa z parkingu do najpiękniejszego punktu to ok. 10 minutowy spacer po płaskiej ścieżce wzdłuż winnicy. Jak rozpoznać miejsce? Po instalacji! Kiedy już dotrzecie do tego punktu, zobaczycie niewielką instalację, z napisem Schönste Weinsicht Hessische Bergstraße. Nie jest to jednak widok, który Was powali na kolana. Być może jest to kwestia, że my już napatrzyliśmy się w tym roku na Ren i Mozelę, które są naprawdę przepiękne. Nie wykluczam też słabej pogody, która towarzyszyła nam tego dnia. Dlatego stwierdziliśmy, że jeszcze tu wrócimy latem dla porównania. Was także zachęcamy, bo zwiedzanie tych najpiękniejszych punktów widokowych na winnice to naprawdę fajna sprawa! 🙂

Centrum Groß-Umstadt

Centrum miasta jest skondensowane i stosunkowo małe. Dlatego warto „poszwędać się” po jego uliczkach, zaglądając we wszystkie zakamarki. Zachwycimy się tu przede wszystkimi zabytkowymi domami, ale to niejedyna atrakcja miasta! Rynek zdobi przepiękny, renesansowy ratusz, beznamiętny kościół ewangelicki i jakby „zawstydzona” fontanna Bietjungfer (zawstydzona, bo tak jakoś z boku stoi zamiast na środku rynku). 

Jednak to co najciekawsze, kryje się w historii miasta! Wyobraźcie sobie, że jest tu aż sześć z dawnych siedmiu zamków lub dworów szlacheckich! Skąd taka liczba? Dwa z tych pałaców (Pałac Darmstadt i Pałac Palatynacki), świadczą o niezwykłej historii miasta, ponieważ dzisiejsze Groß-Umstadt przez wieki znajdowało się między elektorami i hrabiami Palatynatu a hrabiami Hanau-Lichtenberg (później Landgrafami Hesji-Darmstadt). Dlatego oba księstwa sprawowały wspólną władzę nad miastem. Specjalnie oznakowana trasa w mieście oprowadzi Was po tutejszych zamkach, ale jeśli mam być szczera – nie wszystkie wyglądają tak jakbyśmy tego oczekiwali od zamków. Większość z nich przerobiona jest na mieszkania lub siedziby instytucji. Gdyby nie tabliczki ciężko byłoby je rozpoznać. Nie zmienia to jednak faktu, że całe miasto jest naprawdę ładne i godne uwagi!

Ratusz

Domy na rynku

Kościół Ewangelicki

Pałac Wambolt’sches

Rodensteiner Schloss

Hinter & Obergasse

Nie tylko stare miasto rozpieści Wasz zmysł wzroku! Koniecznie przespacerujcie się też po Hinter i Obergasse, które dosłownie przylegają do starego miasta. Znajdziecie tu mnóstwo malowniczych zaułków! 🙂

Festiwal Wina

Ze względu na pobliskie uprawy winorośli, co roku we wrześniu odbywa się festiwal wina! Jest to największe wydarzenie w mieście i w regionie.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam. Wiem, że niezbyt wiele, ale to dlatego, że jest to małe miasto. Z drugiej strony, żal o nim nie wspomnieć, dlatego postanowiłam o nim wspomnieć na blogu!

Przy okazji koniecznie zajrzyjcie też do naszego najpopularniejszego wpisu z Hesji:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz