Europa Hesja Niemcy Podróże

Barokowa Fulda – co warto zobaczyć?

23 września 2021
Ponad 1000 lat historii

Ponad 60 tysięczna Fulda to miasto w barokowej oprawie, pod którą skrywa się ponad 1000 lat historii. Ciężko w to uwierzyć patrząc na obecny wygląd miasta, ale po przebiciu się przez tony barokowego makijażu można dostrzec oznaki starości! W 744 r. w Fuldzie został założony przez św. Sturma, ucznia św. Bonifacego, klasztor benedyktyński. Dzięki działalności Rabana Maura, który był jednym z najwybitniejszych uczonych w czasach karolińskich, Fulda stała się najsławniejszym ośrodkiem szkolnym cesarstwa frankońskiego. Barokowy wygląd miasta to zasługa opata Wojciecha von Schleifras. W 1700 roku mianował on Johanna Dientzenhofera mistrzem budowlanym w Fuldzie i zlecił mu budowę dzisiejszej katedry i pałacu miejskiego. Dziś Fulda to jedno z najważniejszych barokowych miast w Hesji i w Niemczech, dlatego warto tu przyjechać na wycieczkę!

Jak dojechać do Fuldy?

Do Fuldy można dojechać bezpośrednim pociągiem z Frankfurtu nad Menem. Przejazd trwa 1:24h. Polecam kupić bilet regionalny – Hessen Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Stadtschloss Fulda

Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od wizyty w Pałacu miejskim. Niestety tego dnia nie udało nam się wejść do środka ze względu na panującą zasadę 3G (zaszczepiony, ozdrowieniec lub przetestowany). Pałac zbudowano w latach 1708-1714 jako rezydencja opatów książęcych Fuldy. Jest to czteroskrzydłowy kompleks z dwoma górnymi skrzydłami bocznymi, które otaczają dziedziniec. Do budowy wykorzystano materiały z poprzednich zabudowań, starego zamku opackiego i renesansowego zamku z XVII wieku.

Obecnie w zamku mieści się siedziba administracji miasta i muzeum. Zachowało się wiele dawnych komnat z umeblowaniem, które można zobaczyć. Jednym z najciekawszych pomieszczeń jest wspaniała Fürstensaal, w której regularnie odbywają się koncerty muzyki klasycznej lub inne wydarzenia kulturalne czy posiedzenia rady miejskiej. Można też podziwiać imponującą kolekcję porcelany. Polecam także przespacerować się po pięknym ogrodzie i zobaczyć pobliską oranżerię. Informacje na temat biletów i godzin otwarcia znajdziecie tutaj.

Pałac miejski

Ogrody

Oranżeria

Paulustor

Na przeciwko zamku znajdują się aż dwie świątynie, które są naszym następnym celem, ale zanim do nich dojdziemy przystajemy na chwilę przy bramie Paulustor. To przepiękna barokowa brama, która została wybudowana w 1711 roku. Brama pierwotnie znajdowała się pomiędzy pałacem miejskim a główną strażą i oddzielała dawną dzielnicę klasztorną od miasteczka. Dopiero w 1771 r. na prośbę księcia-biskupa Heinricha von Bibra przeniesiono ją na obecne miejsce pod koniec promenady Paulusa i dobudowano boczne dobudówki.

Michaelskirche

Tuż obok katedry, a dokładnie w jej cieniu znajduje się niepozorny Michaelskirche. Niepozorny tylko z zewnątrz, bo jest to jedna z najważniejszych budowli sakralnych w Niemczech! Uważana jest za najwcześniejszą replikę Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie. Świątynie wybudowano w latach 819-822 za czasów opata Eigila w stylu karolińskim jako kaplicę dla zmarłych z pobliskiego klasztoru. Pomimo, że kościół był wielokrotnie rozbudowywany i zmieniany na przestrzeni wieków, krypta zachowała się w niemal niezmienionym stanie do dziś. Tak więc św. Michał jest jednym z najstarszych kościołów w Niemczech!

Wejście do kościoła jest darmowe, ale w środku nie wolno robić zdjęć. Można natomiast kupić kartkę ze zdjęciem kościoła. Kościół możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu, razem z katedrą.

Dom zu Fulda (Katedra)

Równolegle do budowy zamku toczyła się budowa katedry. Trójnawowa bazylika została wybudowana w stylu włoskiego baroku. Wnętrze katedry utrzymane jest w bieli i nawiązuje do elementów bazyliki św. Piotra i na Lateranie w Rzymie. Katedra szczególnie imponuje widzowi wspaniałą amboną i bogato zdobionymi ołtarzami bocznymi, misternie zaprojektowanymi grobowcami, imponującą kopułą krzyżową z wizerunkami ewangelistów oraz ołtarzem Bonifacego w zachodniej krypcie. Tu też spoczywa ciało św. Bonifacego, który jest patronem Niemiec. 

Obok bazyliki znajduje się ogród i wejście do muzeum. Nawet jeśli nie macie zamiaru wchodzić do środka, to warto zajrzeć do samego ogrodu!

Hexenturm

Pora zobaczyć centrum miasta, dlatego z katedry kierujemy się w stronę uroczej Kanalstrasse. Znajduje się tutaj wieża czarownic (Hexenturm), która jest najlepiej zachowaną wieżą średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Wieżę zbudowano w XII wieku i ma 14 metrów wysokości. Pierwotnie służyła jako strażnica, ale w późnym średniowieczu, jak sama nazwa wskazuje, była więzieniem dla kobiet. „Polowanie na czarownice” miało miejsce w XVII i jego ofiarą padło prawie 300 kobiet. Nie były one jednak przetrzymywane tutaj, tylko w pałacu miejskim. Nazwa „Hexenturm” utrwaliła się dopiero w XIX wieku.

Ferdinand Braun

Skoro jesteśmy przy Hexenturm, to tuż obok uwagę przykuwa piękny dom! To miejsce urodzin słynnego niemieckiego fizyka Ferdinanda Brauna (ja się dowiedziałam o nim dopiero w tym miejscu). 😉 Braun otrzymał nagrodę Nobla w 1909 roku za „wkład w rozwój telegrafii bezprzewodowej”. W 1897 zbudował pierwszy oscyloskop z kineskopem, a jego patent przyczynił się do powstania telewizora.

Kościół św. Błażeja

W centrum miasta główne skrzypce gra barokowy kościół św. Błażeja. Jego historia jest jednak znacznie dłuższa niż barokowa fasada. Pierwszy kościół parafialny wraz z cmentarzem powstał już w X wieku! W XII wieku świątynia spłonęła, a na jej miejscu wybudowano kolejną w stylu romańskim, której od XIII wieku patronem był święty Błażej. Z czasem jednak nastąpiła modernizacja kościoła na styl gotycki, którego elementy zachowały się do dziś, pomimo zburzenia kościoła w 2 połowie XVIII wieku. Nowa świątynia została wybudowana w stylu barokowym, choć z elementami gotyku.

Rynek

Centrum miasta to eleganckie domy z ładną fasadą, poprzeplatane słynną niemiecką kratownicą. Nie powiedziałabym, że stare miasto jest jakoś wybitnie piękne, ale warto się przespacerować i pokręcić po tutejszych uliczkach, szczególnie jeśli szukacie ciekawych kadrów!

Altes Rathaus

W centrum miasta na szczególną uwagę zasługuje Altes Rathaus (Stary Ratusz). Stary ratusz, znajdujący się tuż obok kościoła parafialnego na Borgiasplatz, to bez wątpienia jeden z najczęściej fotografowanych budynków w barokowym mieście. Jest to wspaniały przykład ostrożnego obchodzenia się mieszkańców Fuldy z ich historycznymi budynkami. Do końca lat 60-ych budynek nie był zbyt reprezentacyjny. Imponujący szczyt i gotyckie wieżyczki zaginęły na przestrzeni wieków, a drugie piętro miało prosty czterospadowy dach. To dzięki architektowi i zdobywcy nagrody kulturalnej miasta  Ernst Kramer gruntownie zrekonstruował ratusz w latach 1968/70 w oparciu o modele historyczne – projekt, który nie był wówczas pozbawiony kontrowersji. Dziś mieszkańcy Fuldy cieszą się z podjętej wówczas decyzji, gdyż stary ratusz to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych budynków w całym centrum miasta! 

Od XV wieku do 1782 roku ryglowy budynek służył miastu jako ratusz, centralny ośrodek handlowy i miejsce spotkań. W 1782 r. rada miejska zmieniła siedzibę i przeniosła się najpierw do Pałacu Kanclerskiego pod Świętym Krzyżem, a później do okazałego pałacu miejskiego. Od tego czasu stary ratusz służy głównie jako budynek handlowy. Dziś mieści się tu sklep z modą i księgarnia.

Napis I <3 Fulda!

Przy placu uniwersyteckim można znaleźć napis I <3 Fulda! Niby nic wielkiego, ale jednak zawsze jakieś fajne urozmaicenie! 🙂

To już wszystko co dla Was przygotowałam! Dzięki za uwagę i do zobaczenia w trasie.

Przy okazji koniecznie zajrzyjcie też do naszego najpopularniejszego wpisu z Hesji:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz