Europa Hesja Niemcy Podróże

Babenhausen – kwiatowe miasteczko w Hesji

29 stycznia 2022

Wypatrzone…

Szukając inspiracji na luźny, weekendowy wypad w Hesji natrafiłam na miasteczko Babenhausen. Znajduje się ono na Deutsche Fachwerskstrasse (Niemiecki Szlak Muru Pruskiego), co było dla mnie wystarczającym argumentem żeby wpaść tutaj na krótką wizytę. Nie nastawiałam się na nic nadzwyczajnego i rzeczywiście – miasteczko, jak miasteczko. Typowe dla tego regionu. Małe, piękne i zadbane. Wszędzie domy w kratkę, ale… wiele z nich pomimo już późno jesiennego klimatu było wciąż przystrojonych kwiatami. Na jednym z nich wypatrzyłam tajemnicze „talerzyki”, które po dokładnym sprawdzeniu w Internecie odsłoniły przede mną nieznany dotąd konkurs organizowany w Niemczech. Chodźcie, opowiem Wam krótko o Babenhausen!

Jak dojechać do Babenhausen?

Do Babenhausen można dojechać bezpośrednim pociągiem z Frankfurtu nad Menem. Przejazd trwa ok. 45 min i kosztuje 18 euro w dwie. Jeśli zamierzacie odwiedzić też inne miasta tego dnia, to wówczas warto zainwestować w bilet regionalny – Hessen Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Babenhausen – miasto w kratkę

Babenhausen to tak jak już wspomniałam niewielka mieścinka, dlatego jeśli tutaj dotrzecie, to polecam po prostu przespacerować się po miasteczku. Warto zajrzeć w najróżniejsze zakamarki, bo główną atrakcją tego miejsca jest piękna architektura.

Pierwsze wzmianki o Babenhausen pochodzą z XIII wieku. Dotyczą one ślubu możnych z rodem Münzenberg. W tym samym też wieku miasto otrzymało prawa miejskie, dzięki czemu dziś możemy podziwiać jego piękną architekturę. 

Miasto jako osada targowa miało kształt nieregularnego czworoboku bezpośrednio na północ od zamku Babenhausen. Mniej więcej pośrodku znajduje się prostokątny rynek, którego wizytówką jest protestancki dziś kościół św. Mikołaja. 

Mury miejskie

Wieża czarownic jest wizytówką Babenhausen! Budowę murów miejskich rozpoczęto pod koniec XIII wieku, wraz z nadaniem miastu praw miejskich. W późniejszych czasach nastąpiła przebudowa murów miejskich. Duża część z nich zachowała się do dzisiejszych czasów, w tym właśnie wieża czarownic. Wieża rzeczywiście wygląda jakby była zamieszkiwana przez jakieś upiory… 😛

Kwiecisty konkurs

To właśnie obok wieży czarownic natrafiliśmy na najpiękniej ukwiecony dom w mieście. Nawet na powyższym zdjęciu widać po prawej stronie zawieszone na drzwiach „talerzyki”. Po bliższym spotkaniu okazało się, że to konkursowe nagrody!

Wyobraźcie sobie, że w Niemczech w różnych miastach, dla ożywienia i udekorowania zabrukowanych centrów miast organizuje się konkurs na najpiękniej ukwiecony dom. Ten dom obok wygrał aż trzy edycje tego konkursu w Babenhausen. Ostatni konkurs miał miejsce w 2018 roku i od tamtej pory przestano go organizować (ale tylko w Babenhausen).  Dlaczego? Bo w pewnym momencie zaczęły wygrywać te same osoby, a poza tym mieszkańcy dostrzegli potrzebę dekorowania swoich parapetów i wejść do domów roślinami, więc cel konkursu został osiągnięty!

Konkurs nadal jest organizowany, tylko że co roku w innych miejscach!

Territorial Museum

Gdyby jednak miasto zafascynowało Was jeszcze bardziej niż mnie, upust swoim pragnieniom możecie dać w Territorial Museum! 😀 Znajdziecie tutaj eksponaty potwierdzające bogatą historię miasta i najbliższej okolicy. Nawet jeśli nie zamierzacie wejść do środka, to warto podejść i zobaczyć choćby sam budynek, bo to bez wątpienia jeden z tych najpiękniejszych obiektów w mieście!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam. Tak jak pisałam, niewiele, ale takie są właśnie te małe, niemieckie miasteczka.  

Po więcej inspiracji z Hesji zapraszam na:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

5 komentarzy

 • Odpowiedz Mailcondo 21 maja 2022 at 20:19

  Super!

 • Odpowiedz Piotr 11 września 2022 at 16:21

  Witaj,
  Świetna robota.
  Cieszę się, że mogę poczytać o mieście w ktorym przebywam. Pozdrawiam Piotrek

 • Odpowiedz Piotr 12 września 2022 at 19:15

  Dlaczego nie ma mojego komentarza, jak i wielu znajomych

  • Odpowiedz womenofpoland 19 września 2022 at 16:30

   Bardzo się cieszę! Komentarze pojawiały się z opoznieniem, gdyż byłam na wyjeździe i nie zawsze miałam dostęp do Internetu!

  Zostaw komentarz