Europa Hesja Niemcy Podróże

Kiedrich – gotyk i winnice!

4 października 2021
W winnicach ukryte!

O Kiedrich można napisać, że to jedna z zagubionych wiosek regionu Rheingau. Z poziomu Renu ciężko ją dostrzec, choć dawna wieża zamkowa może zdradzać jej obecność. Zbocza, wzdłuż których biegł las, poprzecinane były stromymi wąwozami, a w jednym z nich ulokowano niewielką wioskę. Prawdopodobnie istniała już w X wieku, a budowa zamku rozpoczęła się w XII. W tym samym też okresie pojawiają się informacje o uprawie winorośli. Obecnie tutejsze winnice uważane są za jedne z najpiękniejszych nad Renem, a miasto wcale od nich nie odstaje. Dzięki położeniu na uboczu zachowało się tu wiele zabytkowych budowli, które nadały miastu tytuł perły gotyku. Po takiej zapowiedzi trudno się powstrzymać przed wycieczką do Kiedrich!

Jak dojechać do Kiedrich?

Jeśli zamierzacie podróżować publicznymi środkami transportu, to z Frankfurtu nad Menem możecie złapać pociąg do Eltville am Rhein. Później czeka Was przesiadka na autobus nr 172 (ale warto sprawdzać czy numeracja nie ulegnie zmianie na stronie Deutsche Bahna). Przejazd w dwie strony to wydatek około 17 euro, ale jeśli zamierzacie odwiedzić też inne miejsca nad Renem, to wówczas warto kupić bilet regionalny Hessen Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli zamierzacie podróżować samochodem, to ostrzegam, że w Kiedrich nie ma zbyt dużo miejsc do zostawienia samochodu. My mieliśmy to szczęście, że przyjechaliśmy w niedzielę, więc zostawiliśmy auto na parkingu obok spożywczaka. 

Przespaceruj się po tutejszych uliczkach!

Kiedrich jest bardzo małą miejscowością liczącą około 4 tysięcy mieszkańców. Polecam przespacerować się tutejszymi uliczkami, żeby w pełni poczuć klimat tego miejsca. Można tu zobaczyć wiele zabytkowych domów!

Rynek

Bez problemu powinniście trafić na rynek! Oprócz pięknych i reprezentatywnych domów, polecam zwrócić uwagę na renesansowy ratusz z XVI wieku. Obecnie jest to siedziba burmistrza Kiedrich. Dokładnie na przeciwko ratusza znajduje się gotycki kościół św. Dionizego i św. Walentego. To dzięki niemu miejscowość nazywana jest perełką gotyku. Kościół może się pochwalić najstarszymi grającymi organami w Niemczech. Składają się aż z 950 piszczałek! Niestety podczas naszego pobytu mogliśmy zobaczyć tylko ołtarz kościoła przez kraty. 

Ratusz

Winnice i zamek Scharfenstein

Nie jest tajemnicą, że największą atrakcją Kiedrich są otaczające miasteczko winnice! Panują tu warunki do dobrego rozwoju win wysokiej jakości. Winice Gräfenberg, Wasseros, Klosterberg, Sandgrub i Turmberguntain można uznać za najatrakcyjniej zlokalizowane w regionie Rheingau. 

Potwierdza to wyróżnienie nadawane przez Niemiecki Instytut Wina! W 2016 roku w ramach konkursu Schönste Weinsicht rozgrywanego co 4 lata, Zamek Scharfenstein wraz z przylegającymi winnicami został mianowany najpiękniejszym widokiem na winnice w regionie Rheingau! 

Niech Was to jednak nie zniechęca do spaceru na ruiny zamku! Roztacza się z nich niesamowity widok na Kiedrich. Niestety nam zabrakło czasu na tą przyjemność, dlatego wygląda na to, że będziemy musieli wrócić!

P.S.: W 2020 roku Schönste Weinsicht w regionie Rheingau zostało Lorch!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Przy okazji koniecznie zajrzyjcie też do naszego najpopularniejszego wpisu z Hesji:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz