Europa Hesja Niemcy Podróże

Butzbach – najpiękniejszy rynek w Hesji

20 maja 2021
Całkiem przypadkiem

Hesja jest tak piękna i różnorodna, że jeszcze dłuuuuuuuuuugo nie będziemy się tutaj nudzić! A nawet jeśli, to zaraz obok mamy Bawarię, Badenię-Wirtembergię, Nadrenie Palatynat, Nadrenie Północną Westfalie, itd. Bogactwo tego regionu jest tak ogromne, że ciągle mnie zadziwia! I choćbym kupiła wszystkie przewodniki, to gwarantuje Wam, że i tak część miejsc odkryjecie przypadkiem. Tak jak ja odkryłam Butzbach. Przeglądając Google Maps, często klikam na sąsiednie miejscowości sprawdzając czy nie ma w nich ukrytych skarbów. Kiedy kliknęłam tak właśnie na Butzbach – oniemiałam! Takie piękne miasteczko, zaledwie 20 min od mojego mieszkania, a ja nawet o nim nie wiedziałam! Na szczęście wiedziałam już gdzie pojadę w najbliższy weekend – do Butzbach! 🙂

Jak dojechać do Butzbach?

Do Butzbach można dojechać Deutsche Bahnem. Przejazd z Frankfurtu nad Menem trwa ok. 40 minut. W tym celu polecam kupić bilet regionalny (HessenTicket). Jak funkcjonują bilety regionalne? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli zdecydujecie się na przejazd samochodem, to generalnie nie ma większego problemu z zaparkowaniem samochodu w centrum miasta. My zaparkowaliśmy tutaj.

Jak zwiedzać Butzbach?

Butzbach to naprawdę niewielkie miasteczko, do którego można przyjechać na kawę (bądź inny napój) po pracy i obejść w nieco ponad godzinę. Skoro tak krótko, to czy jest w ogóle sens? Oczywiście, że jest, bo inaczej nie wspominałabym Wam o tym miejscu. Wielokrotnie powtarzam, że „małe jest piękne”, a Niemcy w „małe potrafią”. Tak jest właśnie w przypadku Butzbach. Już sam fakt, że rejon ten należał do rzymskiej prowincji Germania, powinien zaciekawić osoby szukające miejsc poza utartym szlakiem! Najstarsza zachowana dokumentalna wzmianka o Butzbach jako Botisphaden pochodzi z 773 roku. Miejscowość należała do rodu Münzenberg, których zamek znajduje się w pobliżu Butzbach. W XIV wieku miasto zyskało prawa miejskie i zostało ufortyfikowane. 

Co warto zobaczyć w Butzbach? Kościoły!
  • Michaeliskapelle – późnogotycka budowla z XV wieku, używana jako Ossarium (kostnica). 

  • Markuskirche – Gotycki kościół św. Marka na Kirchplatz powstał z bazyliki zbudowanej w XIII wieku. Przed kościołem znajduje się dawny Dom Rektora Szkoły Łacińskiej. Obok kościoła jak i na jednym z domów można zapoznać się z historią tych obiektów i wybitnych postaciach, które je zamieszkiwały.

  • St. Wendelinskapelle – XV wieczny kościół, który jest najstarszym kościołem z muru pruskiego w Hesji!
Aż dwa zamki w Butzbach!

Pomimo swych niewielkich rozmiarów, Butzbach może się pochwalić aż dwoma zamkami:

  • Solmser Schloss – gotycka rezydencja zbudowana w XV wieku, później służyła jako pałac miejski hrabiego Solms-Hohensolms-Lich. Dziś w jego wnętrzach znajduje się sąd rejonowy okręgu Wetterau.

  • Butzbacher Schloss – Zamek Butzbach został pierwotnie zbudowany dla Lordów z Falkenstein. Obiekt był częścią fortyfikacji miejskich. Po pożarze zamek został odbudowany w XVII wieku przez landgrafa Hessen-Butzbach. Później budynek był używany tylko jako koszary, ostatnio przez Amerykanów. Od 2002 roku w budynku funkcjonuje administracja miejska.

Jednak rynek to największa perełka miasta!

Centrum średniowiecznego miasta stanowi rynek z ratuszem zbudowanym w 1560 roku i fontanną, o której po raz pierwszy wspomniano w 1435 roku. Plac jest otoczony wzmocnionymi domami z muru pruskiego, z których część pochodzi z XIV wieku. Ze względu na swój wspaniały wygląd średniowieczny rynek jest często nazywany najpiękniejszym placem w Hesji! 

Koniecznie przespacerujcie się też pobliskimi uliczkami. Przy Kasernenstraße znajdują się przepiękne domy z XVII i XVIII wieku! Roßbrunnenstraße to z kolei typowa uliczka z zabudową z muru pruskiego! Warto się więc pokręcić po zaułkach Butzbach!

Kasernenstraße

Griedelerstr.

Wetlzarerstr.

Ostatnio uwielbiam też polować na domki z napisami. Niestety tego nie udało mi się jeszcze rozszyfrować!

Rzymskie pozostałości

Warto też wspomnieć, że na obrzeżach miasta znajduje się zrekonstruowana rzymska strażnica – Römerturm am Schrenzerberg. Wieża jest tylko prototypem, więc prawdopodobnie wyglądała inaczej. My do tego miejsca nie dotarliśmy, ale jeśli ktoś z Was ma ochotę zrobić sobie dłuższą wycieczkę, to czemu by nie? 🙂

To już wszystko co dla Was przygotowałam! Mam nadzieję, że Wam się podobało.

Przy okazji koniecznie zajrzyjcie też do naszego najpopularniejszego wpisu z Hesji:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz