Europa Hesja Niemcy Podróże

Homberg (Efze) – miasto reformacji

12 marca 2022

Jedno z najpiękniejszych

W Hesji mieszkam już ponad rok, a dzięki licznym podróżom udało mi się zwiedzić już sporą część tego kraju związkowego. Jest on naprawdę piękny i niezwykle różnorodny, a liczba ciekawych i uroczych miasteczek jest chyba nieskończona. Wiadomo, są te mniej i bardziej ciekawe, ale Homberg (Efze) zaliczam do tych najpiękniejszych. To niewielkie miasteczko urzekło mnie swoją architekturą, kolorami i historią. Wiem, że się powtarzam, bo tak zazwyczaj jest z tymi małymi miasteczkami, ale tutaj warto podkreślić, że Homberg to jedno z tych miasteczek, które naprawdę warto, warto i jeszcze raz warto zobaczyć! Przekonajcie się dlaczego!

Homberg – jak dojechać?

Do Homberga można dojechać pociągiem i autobusem z Frankfurtu w ponad 2 godziny. Nie ma tutaj zbyt komfortowego środka transportu, dlatego lepiej podjechać własnym samochodem. Polecam kupić bilet regionalny – Hessen Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Miasto z tradycjami

Historia Homberga rozpoczyna się w XIII wieku. To wtedy pojawiają się pierwsze wzmianki o niewielkim miasteczku położonym w dogodnym miejscu na szlaku handlowym między Lipskiem a Frankfurtem. Został założony przez landgrafów Hesji i Turyngii jako przeciwwaga dla biskupów Moguncji, którzy władze w regionie sprawowali w pobliskim Fritzlarze. Nazwa miasta pochodzi od górującego nad nim zamku – Hohenburg, do którego zajrzymy pod koniec wpisu. Od 1356 do 1536 Freiheit był samodzielną miejscowością z własnym burmistrzem, administracją i kościołem. Kwitł handel, a lokalni rzemieślnicy mieli ręce pełne roboty. Dziś, jedyną pamiątką z tamtych czasów są zabytkowe domy w Hombergu. Jest ich naprawdę mnóstwo, zachwycają kolorami i nietuzinkowymi kształtami. Wiele z nich zostało zniszczonych w trakcie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku, jak chociażby Ratusz, który został odbudowany dopiero w XVIII wieku. 

Homberg centrum reformacji

W XVI wieku o Hombergu zrobiło się naprawdę głośno. W 1526 roku Landgraf Hesji Filip Wspaniały zwołał synod, na którym  podjęto decyzje o wprowadzeniu reformacji w Hesji. Właśnie do tego wydarzenia nawiązuje przydomek Reformacyjnego Miasta Hesji. Z kolej na rynku można podziwiać pomnik landgrafa, a ogromny kościół ewangelicki potwierdza tylko jak niezwykle ważnym dla protestantów było to miejsce.

Za mną pomnik landgrafa

Burg Hohenburg

Jeśli udało Wam się już obejść miasteczko, to nie zapomnijcie wjechać na zamek! Tak, na ruiny zamku Hohenburg można wjechać samochodem. Na górze znajduje się parking, a wejście na teren ruin jest darmowe. Warto zajrzeć, bo choć niewiele się zachowało, to przynajmniej wciąż można podziwiać piękne, heseńskie krajobrazy! Warto też zwrócić uwagę na rozmiar ruin, bo ich powierzchnia potwierdza tylko ważność tego miejsca!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam z Homberga!

Po więcej inspiracji z Hesji zapraszam na:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz