Europa Hesja Niemcy Podróże

Malownicze miasteczko Runkel

27 maja 2021
Hesja nie przestaje zaskakiwać!

Tuż obok malowniczego Limburga an der Lahn znajduje się kolejne miasteczko godne uwagi. Znacznie mniejsze i gorzej rozpromowane od swojego sąsiada, ale jakże piękne i klimatyczne! Odkryłam je całkiem przypadkowo, błądząc po mapie w poszukiwaniu tego typu perełek. Średniowieczny zamek będący wizytówką miasta wskazuje na długą historię tego miejsca. Rzeczywiście liczy ona już prawie 1000 lat, ale nie jest wykluczone, że trwa jeszcze dłużej! Badania archeologiczne wskazują, że istniała tu osada w czasach Merowingów. Jednak największy rozwój miasteczka przypada na XII wiek wraz z powstaniem zamku. W 1159 roku pojawia się pierwsza historyczna wzmianka o Runkel. W akcie hipotecznym występuje szlachcic Siegfried von Runkel, który był prawdopodobnie budowniczym wspomnianego zamku. Miasteczko nigdy jednak nie osiągnęło znaczących rozmiarów i obejście go nie powinno Wam zająć więcej jak 2 godziny. Mimo to, warto tutaj przyjechać, a zwiedzanie można połączyć z Limburgiem an der Lahn lub Weilburgiem.

Jak dojechać do Runkel?

Do Runkel można dojechać Deutsche Bahnem. Najlepiej dojechać do Limburga an der Lahn, skąd przejazd do Runkel trwa już tylko 10 min pociągiem lub 30 minut autobusem. W tym celu polecam kupić bilet regionalny (HessenTicket). Jak funkcjonują bilety regionalne? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli zdecydujecie się na przejazd samochodem, to możecie zostawić samochód na darmowym parkingu przy dworcu. My zaparkowaliśmy tutaj.

Pocztówkowe Runkel

Po wyjściu z parkingu zmierzamy w stronę miasta. Od razu mamy przed oczami malowniczą panoramę miasta! Potężne, dobrze ufortyfikowane wieże zamku Runkel wznoszą się nagle i nieoczekiwanie na sztywnych, nachylonych pionowo skałach pośrodku uroczej doliny Lahn. Jeszcze dzisiaj przykład wczesnośredniowiecznej budowli obronnej wydaje się nie do zdobycia dla widza od strony rzeki. Nie znamy dokładnej daty budowy zamku, ale przypuszcza się, że powstał on w XII wieku. 

Wnętrza zamku wraz z wyposażeniem można zobaczyć za 4 euro od kwietnia do października. Niestety podczas naszego pobytu ze względu na sytuacje zamek wciąż był zamknięty. 

Nieodłącznym elementem panoramy jest masywny most kamienny nad rzeką Lahn. Jego budowa miała miejsce w XV wieku.

Historyczne miasto Runkel

Tak jak już wspomniałam na samym początku, zabytkowa część miasta jest malutka. Na dodatek mam bardzo mieszane odczucia wobec tego miejsca. Z jednej strony, zarówno Darek jak i ja zachwyciliśmy się pocztówkową panoramą miasta, z drugiej nieco zawiedliśmy się jego uliczkami. Tak naprawdę nie ma w nich nic wyjątkowego oprócz klasycznej dla tego regionu zabudowy z muru pruskiego. Niektóre domy są rzeczywiście ładne i odrestaurowane, inne wręcz odstraszają i przerażają. Odnieśliśmy wrażenie, że miasto nie do końca wykorzystuje swój potencjał i jest trochę zaniedbane, a nawet wygląda na opuszczone. Może tak akurat trafiliśmy, że ludzi było jak na lekarstwo, bo nie sądzę by pandemia była powodem aż takiego wyludnienia… Byliśmy już w wielu miasteczkach odkąd się tutaj przeprowadziliśmy, ale takiej pustki jeszcze nie widzieliśmy.

Dawna wieża strażnicza

Schloss Schadeck

Na przeciwległym do zamku Runkel wzgórzu znajduje się jeszcze jeden zamek – Schloss Schadeck. Powstał w XIII wieku, choć trzeba przyznać, że wygląda na dużo młodszy obiekt. Co ciekawe, jego powstanie wynikło z… rodzinnej kłótni rodu Runkel. 😉

Nieopodal zamku Schadeck znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się fantastyczna panorama miasta! Warto podejść lub podjechać, bo jak dla mnie to najpiękniejsza pocztówka z miasta!

Schadeck

Dzięki za uwagę!

To już wszystko co dla Was przygotowałam. Jak widzicie wpis jest bardzo krótki, ale nie wyobrażałam sobie nie wspomnieć o tym miejscu na blogu. Choćby ze względu na fantastyczną panoramę miasta. No bo przyznajcie sami – zajefajna, prawda? 🙂

Przy okazji koniecznie zajrzyjcie też do naszego najpopularniejszego wpisu z Hesji:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz