Europa Hesja Niemcy Podróże

Bad Camberg – największy dom z muru pruskiego w Hesji

28 lutego 2021
Miejscowości „Bad” zawsze warto odwiedzić

Przyjęłam sobie taką niepisaną zasadę, że jak widzę w nazwie miejscowości słowo „Bad”, to zawsze sprawdzam czy jest ona „warta zachodu”. 🙂 Niektóre z tych miejscowości potrafią być naprawdę piękne, tak jak ta w której obecnie mieszkam, czyli Bad Homburg. Nie inaczej było w przypadku Bad Cambergu, który okazał się prawdziwą perełką! Już sam fakt, że znalazł się na szlaku Deutsche Fachwerkstraße (Niemiecki Szlak Muru Pruskiego) oznacza, że jest to miejscowość, którą warto zobaczyć! Zwłaszcza, że to tylko 36 km od naszego domu, więc w pewien słoneczny weekend postanowiliśmy się wybrać na wycieczkę. Chodźcie pokaże Wam Bad Camberg!

Bad Camberg – dojazd

Do Bad Cambergu można dojechać pociągiem regionalnym z Frankfurtu nad Menem. Przejazd trwa około 45 minut, a najlepszym rozwiązaniem będzie zakup biletu regionalnego. Bad Camberg jest dość małym miastem, więc zwiedzanie go nie zajmie Wam dużo czasu. Dlatego wycieczkę warto połączyć ze zwiedzaniem innego miasta. Proponuje Limburg an der Lahn, który jest końcową stacją pociągu jadącego przez Bad Camberg. Limburg jest przepięknym miastem, dlatego to połączenie wydaje się być idealnym rozwiązaniem na zagospodarowanie czasu. Jak funkcjonują bilety regionalne w Niemczech? Możecie o nich przeczytać tutaj.

Jeśli będziecie podróżować samochodem (tak jak my), to polecam zatrzymać się na darmowym parkingu öffentlicher Parkplatz.

Bad Camberg – miasto z tysiącletnią historią.

Bad Camberg ze swoją tysiącletnią historią uchodzi za jedno z najstarszych uzdrowisk w Hesji. Ze względu na doskonałą opiekę zdrowotną i szeroki wachlarz lokalnych aktywności cieszy się doskonałą reputacją. Oprócz prywatnych klinik i uzdrowisk, w centrum niewielkiego miasteczka kwitnie handel. W szachulcowych domach urządzili się lokalni rzemieślnicy. W weekend największa kolejka ustawiła się przed piekarnią, z której wydobywały się aromatyczne zapachy. Nie brak też innych sklepików czy najróżniejszych usług serwowanych na najwyższym poziomie. A wszystko to oprawione jest w mur pruski. Nie bez powodu Bad Camberg znajduje się na wspomnianym Fachwerkstr. Oprócz klasycznej szachownicy, niektóre domy zdobią jeszcze napisy albo/lub ornamenty. Warto też zwrócić uwagę na szyldy, które szczególnie w małych miasteczkach wciąż nie wychodzą z mody.

„Też kiedyś byłem/am młody i piękny”

Kolorowy Rynek

Najpiękniejsze domy można zobaczyć na rynku. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Haus Sadony. Według łacińskiej inskrypcji powstał w 1592 roku. Reszta budynków pochodzi z podobnego okresu – datowane są na XVII-XVIII wieku. Rynek w Bad Cambergu był jednym z postoi na szlaku handlowym między Frankfurtem a Kolonią

Haus Sadony

 

 

Rynek

Najdłuższy dom z muru pruskiego w Hesji

Klejnotem miasta jest imponująca grupa szachulcowych budynków Amthofu! Ich fasada mierzy aż 145 metrów długości, dzięki czemu Bad Camberg może się pochwalić najdłuższym domem z muru pruskiego w Hesji. Pierwsze domy powstały na początku XVII wieku. Pierwotnie budynek składał się z trzech oddzielnych gospodarstw, które scalono w XIX wieku. Kompleks został przejęty przez miasto w 1942 roku, ale dopiero w latach 1988-1993 został starannie odrestaurowany. Oprócz części administracji miejskiej, kompleks ten obejmuje sklepy, apartamenty, kawiarnię, kaplicę Hohenfelda, muzeum miasta i wieży.

Od wewnętrznej strony dziedzińca, budynek zdobią małe dzwoneczki, które są nową atrakcją miasta (od 2011 roku). Melodie można usłyszeć co dwie godziny od 10:01 do 19:01.

Wewnątrz dziedzińca znajduje się też najstarsza fontanna w mieście.

Obertorturm

Wyróżniająca się na tle niskiej zabudowy wieża, to fragment murów obronnych miasta. Datowana jest na końcówkę XIV wieku. Do wieży przylega kaplica Hohenfelda z XVI wieku. Dziś w wieży i kaplicy mieści się utworzone w 1981 roku muzeum miejskie i wieżowe. Otwarte: od kwietnia do października włącznie, w niedziele od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:00. Ze względu na fakt, że my byliśmy tu w lutym, będziemy musieli chyba wrócić! 🙂

Bad Camberg i jego Park Zdrojowy

Do miasta przylega niewielkich rozmiarów Park Zdrojowy. Został założony w XVIII wieku przez rodzinę Schütz von Holzhausen. Jak się domyślacie, zimową porą nie jest to zbyt atrakcyjne miejsce, dlatego to kolejny powód dla którego warto wrócić do Bad Cambergu. Przy parku zdrojowym znajduje się też Ratusz i jak na niemieckie standardy można go śmiało zaliczyć do najbrzydszych. Nie wiem czy to taki urok miast zdrojowych, bo ratusz w Bad Homburgu też straszy… 😀

Do wędrowania…

Bad Camberg to nie tylko ładne miasteczko z domami pruskimi. To także mnóstwo tras spacerowych po przyległych do miasta polach i lasach, które wciąż czekają na nasze odkrycie. Ciekawym punktem jest przydrożna kapliczka Kreuzkapelle. Warto zatem zostać tu nieco dłużej niż jeden dzień, bo jak na miejscowość wypoczynkową przystało, można tu zdrowo i aktywnie spędzić czas!

Dzięki za uwagę!

To już wszystko co dla Was przygotowałam. Mam nadzieję, że już nie przegapicie Bad Cambergu podróżując po Hesji. A skoro o Hesji mowa, to zapraszam Was też na najpopularniejszy niemiecki wpis:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz