Ameryka Płn Jukatan Meksyk Podróże

Chichen Itza – jak zwiedzać? Ciekawostki i informacje praktyczne

16 listopada 2022

Jeden z 7 współczesnych cudów świata!

Nie jest tajemnicą, że współczesne cuda świata znajdują się na liście marzeń niemal każdego podróżnika, a jeśli nie wszystkie, to przynajmniej kilka z nich! 🙂 W moim przypadku wszystkie 7 obiektów znajduje się na celowniku, dlatego jadąc na Jukatan, jednym z głównych punktów programu było Chichen Itza! Słynna piramida Majów, którą każdy pewnie widział gdzieś na obrazku czy u kogoś na zdjęciu. Jednak warto pamiętać, że piramida (choć bez wątpienia najciekawsza) to nie jedyny obiekt, który zachował się w kompleksie do naszych czasów! Jak zwiedzać Chichen Itza? Ile to kosztuje? Co warto wiedzieć? O wszystkim dowiesz się z tego wpisu!

Gdzie się zatrzymać?

Okolice Chichen Itza są niezwykle atrakcyjne, dlatego warto zatrzymać się w tym regionie na dłużej! Najlepszym miejscem będzie Valladolid. Kolonialne miasteczko, na które także warto poświecić trochę czasu. My także tutaj stacjonowaliśmy podczas zwiedzania Chichen Itza.

Jak dojechać do Chichen Itza?

 • Najlepszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie auto. Na miejscu dostępny jest parking, który kosztuje około 80 MXN. Na przejazd trzeba sobie zarezerwować około 40 minut.
 • Alternatywą mogą być Collectivo, które regularnie kursują między Valladolid i Chichen Itza. Niestety, nie wiem jakie są aktualne ceny przejazdu, ale raczej nie jest to spory wydatek. Tutaj lokalizacja miejsca odjazdu Collectivo z Valladolid.
 • Kolejna możliwość to przejazd autobusem firmy ADO. Tutaj jednak należy pamiętać, że ADO nie kursuje zbyt często, ale warto jednak pamiętać o takiej opcji. 
 • Istnieje także możliwość wykupienia wycieczki z Valladolid wraz z dojazdem i przewodnikiem po Chichen Itza. Myślę, że to także opcja, którą warto rozważyć. Sami korzystaliśmy z przewodnika na miejscu, więc warto porównać ceny czy opłaca się brać taką wycieczkę z Valladolid czy jechać do Chichen Itza na własną rękę i tam na miejscu szukać przewodnika.

Ile kosztuje Chichen Itza?

 • Dorośli 571 MXN
 • Dzieci 85 MXN
 • Obywatele Meksyku i mieszkańcy Jukatanu płacą jeszcze mniej, a w niedziele mają wejście za darmo, dlatego lepiej unikać niedzieli w Chichen Itza!
 • Ponadto odbywają się wieczorne pokazy światła, które kosztują 630 MXN (strasznie drogo). Bilety dostępne w kasach od godziny 15:00.
 • Warto też wiedzieć, że za kamerkę Go-Pro i możliwość nagrywania z niej trzeba uiścić dodatkową opłatę. Nawet jeśli nie zamierzacie nagrywać, bez kupna pozwolenia w kasie nie można wnieść kamerki na teren kompleksu archeologicznego. Trzeba wówczas zostawić w specjalnej skrytce. Z telefonu można normalnie nagrywać. 

Zwiedzanie Chichen Itza z przewodnikiem

Warto natomiast skorzystać z usług przewodnika, który oprowadzi Was po Chichen Itza! Zaoszczędzicie nie tylko czas (przewodnik Was oprowadzi po wszystkich miejscach), ale także zgarnięcie dawkę niesamowitej wiedzy! Przewodnicy zazwyczaj dostępni są w języku hiszpańskim i angielskim, a po przyjeździe do Chichen Itza na pewno sami do Was podejdą. My w ten sposób zgadaliśmy się z jednym przewodnikiem, który wziął naszą 4 za 1200 MXN (czyli 300 MXN od osoby). Zwiedzanie trwało nieco ponad 2 godziny, a my w całym kompleksie spędziliśmy właśnie około 3 godzin. Tyle też trzeba liczyć na zwiedzanie Chichen Itza.

Kiedy najlepiej zwiedzać Chichen Itza?

Do Chichen przyjechaliśmy tuż po otwarciu, czyli nieco po godzinie 8:00. Byliśmy zatem pierwszymi turystami, dzięki czemu na zdjęciach poniżej nie zobaczycie jeszcze ludzi! Poza tym, ruiny miasta Majów zwiedzaliśmy w połowie września, a trzeba wiedzieć, że wrzesień to jeden z takich najbardziej martwych okresów w Meksyku, bo jest po wakacjach i przed sezonem. Nie liczcie na przyjemniejsze temperatury – tutaj zawsze żar się leje z nieba, choć wiadomo, że rano jest przyjemniej niż popołudniu!

Krótka historia Chichen Itza

Majowie założyli Chichen Itza na przełomie IV-VI wieku, ale jego największy rozkwit przypada na X-XI wiek. Właśnie z tego okresu pochodzą najwspanialsze budowle tj. Świątynia Kukulkana, Świątynia Wojowników czy boisko do rytualnej gry w piłkę. Co ciekawe, już w XIII wieku straciło na znaczeniu, a jego mieszkańcy przenieśli się nad wybrzeże do Tulum.

Co skłoniło ich do opuszczenia tego miejsca? Być może susza. W końcu nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (Chichén Itzá można przetłumaczyć jako Źródła Ludu Itzá lub Wrota do studni Itzá). Jeden ze zbiorników (cenota) służył jako miejsce składania ofiar drugi zaś zaopatrywał mieszkańców w wodę pitną. Jeśli zbiorniki kiedyś wyschły, Majowie musieli znaleźć nowe siedliska.

Wykopaliska na terenie dawnego miasta Majów prowadzone są od 1924 roku. W 1988 roku Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w 2007 roku znalazło się na liście 7 współczesnych cudów świata.

Piramida Kukulkana

Kompleks Chichen Itza obejmuje 30 budowli, ale to Piramida Kukulkana, zwana też El Castillo jest najbardziej rozpoznawalna i jednocześnie najbardziej oblegana! Ta niezwykła piramida ma 24 metry wysokości, ze znajdująca się na szczycie świątynią poświęconą Kukulkanowi – 30 m! Na jej szczyt prowadzą schody z 4 stron, których liczba wynosi 364 (91 z każdej strony). 365 stopień (czyli liczba dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni. Przy schodach znajdują się 52 płyty kamienne, które u Majów są odzwierciedleniem  jednego cyklu życia. Co ciekawe, Majowie mieli dwa kalendarze (religijny i astronomiczny), które pokrywały się właśnie tylko raz na 52 lata. Jednak najciekawszy spektakl rozgrywa się tutaj podczas równonocy wiosennej i jesiennej! 21.03 na piramidzie pojawia się cień węża pełznący z góry do dołu o wschodzie słońca, natomiast 21.09 zachodzi zjawisko odwrotne!

To niesamowite jak wiele dawnych, a w niektórych przypadkach starożytnych budowli wskazuje na zjawiska zachodzące na niebie! Świadczy to o ogromnej wiedzy naszych przodków, często znacznie bardziej rozległej niż powszechnie uważamy.

Uwaga: na piramidę nie można już wchodzić. Warto też wiedzieć, że piramida została w dużej mierze odbudowana. Na pierwszych zdjęciach można zobaczyć w jakim była stanie jak została odkryta.

Świątynia Wojowników

Z tego samego okresu co piramida pochodzi też znajdująca się obok Świątynia Wojowników. Znajduje się tu grupa tysiąca kolumn zbudowanych w kształcie pierzastego węża. Świątynia została zbudowana przez Tolteków, którzy współżyli tu z ludem Itza. Jest ona odwzorowaniem świątyni z miasta Tula będącej właśnie stolicą Tolteków. Obiekt poświęcony jest tolteckiemu Bogu Deszczu – Chac Mola, któremu w ofierze składano ludzkie serca.

Boisko do gry w Ulamę

Jak na duże miasto przystało, znajduje się tu też porządne boisko do gry! Ulama to rytualna gra w piłkę uznawana za najstarszą grę zespołową na świecie! Widzicie te obręcze na górze? Podobno trzeba było do nich trafić 5 kg piłką! Zadanie niezwykle trudne biorąc pod uwagę ich rozmiar i wysokość, dlatego gracze często byli niewolnikami, których po meczu zabijano w ramach rytuałów religijnych.

El Caracol – Ślimak

Nie tylko piramida Kukulkana była obserwatorium astronomicznym. Według archeologów okrągła, szeroka wieża o wysokości 12 m i średnicy 6,7 m zbudowana na dwóch tarasach pełniła funkcje obserwatorium. W końcu obecne wyglądają bardzo podobnie!

Grobowiec Kapłana

W południowej części Chichen Itza znajduje się mniejsza piramida (10 m), w której znaleziono 7 grobowców. Przypuszcza się, że należały do kapłanów, stąd nazwa.

Kościół 

Na samym końcu miasta znajduje się kościół, niezbyt duża, bardzo bogato zdobiona świątynia.

Domy Majów

Na terenie Chichen Itza można też zobaczyć domy Majów. Oczywiście są to repliki, gdyż zlepianki nie zachowały się do naszych czasów. Co ciekawe, wiele osób, szczególnie na wsi, nadal tak mieszka. Nie zawsze związane jest to z biedą, często to wybór.

Pamiątki 

Na całym Jukatanie bez problemu można kupić najróżniejsze pamiątki, ale porównując ceny i różnorodność najlepiej to właśnie zrobić przy Chichen Itza. Dlaczego? Bo tutejsi sprzedawcy mają naprawdę wszystko, a wiadomo, że przy większej ilości zakupów są skłonniejsi do zniżek czy dawania gratisów. Szczególnie polecam zakup drewnianych masek zrobionych przez lokalnych rzemieślników oraz pamiątki wykonane z obsydianu lub jadeitu.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

10 komentarzy

 • Odpowiedz Karolina - Smart Blonde 20 listopada 2022 at 13:23

  To jedno z miejsc, które bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć!

 • Odpowiedz Martyna Soul 20 listopada 2022 at 19:31

  Póki co w planach inne kierunki, ale na Meksyk też przyjdzie kiedyś czas.

  • Odpowiedz womenofpoland 20 listopada 2022 at 19:41

   Warto uwzględnić ten kraj w swoich podróżach! Jego piękno i różnorodność na to zasługuje 😍

 • Odpowiedz Magdalena 29 listopada 2022 at 11:48

  To miejsce jest niesamowite :O Musze je zobaczyć

  • Odpowiedz womenofpoland 29 listopada 2022 at 17:30

   Tak! To jest obowiązkowy punkt na Jukatanie, a właściwie to w całym Meksyku! 😍

 • Odpowiedz Gosia-Voyagerka 29 listopada 2022 at 19:24

  Cały Meksyk wciąż na mnie czeka. 😀

 • Odpowiedz Ela 19 lutego 2023 at 20:34

  Super wpisy! Marzy mi się Meksyk. Czy możesz zdradzić czym lecieliście i w jakiej kwocie? Pozdrawiam ciepło!

 • Zostaw komentarz