Ameryka Płn Jukatan Meksyk Podróże

Cenoty na Jukatanie, które warto zobaczyć!

13 listopada 2022

Niezwykłe!

Gdyby ktoś mnie zapytał co wyjątkowego ma w sobie Meksyk, czego nie mają inne kraje, to z pewnością moją odpowiedzią byłyby cenoty! Znajomi, którzy przejechali całą Ameryką Południową i Środkową twierdzą, że jedynie jeszcze w Belize można natrafić na te studnie krasowe wypełnione wodą. Stąd też cenoty na Jukatania cieszą się tak ogromną popularnością i są nieodłącznym elementem podróży po tej części kraju. Miałam przyjemność odwiedzić trzy cenoty i muszę przyznać, że czuje jeszcze lekki niedosyt. W Internecie powstało już mnóstwo wpisów na temat cenot, które warto zobaczyć, ale prawda jest taka, że niekoniecznie trzeba się koncentrować na nazwach tylko na rodzajach cenot! Najlepiej zobaczyć po jednej z każdego rodzaju i choć mi się ta sztuka nie udała, to postaram się przedstawić Wam tutaj kilku kandydatów, których warto wziąć pod uwagę. Oto cenoty na Jukatanie, które warto zobaczyć!

Kilka słów o cenotach!

Powstanie cenot przypada na okres ostatniego zlodowacenia, kiedy to powstały wydrążone przez wodę jaskinie, w których po ociepleniu klimatu pojawiła się woda. Studnie krasowe potrafią mieć nawet kilkadziesiąt metrów głębokości i podobno wszystkie (a mówi się, że cenot może być nawet 12 tysięcy) są ze sobą połączone, i z Morzem systemem podziemnych korytarzy.

Nic więc dziwnego, że Majowie wierzyli, iż cenoty były łącznikiem z krainą umarłych zwaną Xibalba. Dla Majów studnie krasowe to także święte miejsca, w których znaleziono ślady kultu. Ponadto, cenoty nierzadko były jedynym źródłem wody pitnej na Jukatanie, dlatego wiele majańskich miast powstało w ich pobliżu.

Wiele cenot pozostaje wciąż niezbadanych przez człowieka, a ich wnętrza potrafią zaskakiwać. W ich wodach można spotkać mnóstwo stworzeń – od ryb, aż po żółwie. W cenotach można także nurkować, choć w wielu przypadkach wymagane są specjalne uprawnienia.

UWAGA: Większość cenot zamyka się już o godzinie 17!! Niektóre nawet 16, ale są też nieliczne otwarte do 18. Przed wejściem należy umyć ciało ze wszelkich kremów i olejków, które są szkodliwe dla cenot.

Cenoty na Jukatanie, które warto zobaczyć – PÓŁ OTWARTE

Cenota Ik-Kil

Cenota Ik Kil to bez wątpienia jedna z tych najpopularniejszych studni krasowych na Jukatanie. Znajduje się w pobliżu Chitzen Itza, więc wielu turystów przychodzi tu ochłonąć po zwiedzaniu. Jednak bliskość jednego z 7 cudów świata to niejedyny powód, dla którego tak wielu przyjeżdża zobaczyć Ik Kil! Z tutejszego otworu, który oświetla studnie zwisają pnącza roślin, przez co w cenocie panuje niezwykły, magiczny klimat! Chyba niewiele cenot może się pochwalić tak bogatą roślinnością! Fakt, że jest tu sporo osób, ale cenota jest dość duża i w rzeczywistości aż tak bardzo to nie przeszkadza. Polecam przyjść tutaj po zwiedzeniu Chitzen Itza, na które warto wybrać się z rana, a potem pojechać prosto do cenoty. Większość wycieczek po Chitzen idzie najpierw na obiad, dlatego przed południem bywa tu w miarę znośnie.

Wejście kosztuje 150 MXN. Przed wejściem do cenoty należy się umyć z kremów i olejków. Niestety, kamizelki w cenocie są obowiązkowe. 

Tutaj możecie zobaczyć też filmik z tego miejsca.

Pozostałe cenoty pół otwarte:

 • Kantun Chi
 • Saskaleen Ha
 • Cenote Calavera

Cenoty na Jukatanie, które warto zobaczyć – ZAMKNIĘTE

Xux Ha

Cenoty zamknięte to nierzadko jaskinie lub studnie z malutkim otworem, często położone znacznie głębiej od pozostałych cenot. Panuje więc w nich półmrok, ale wcale nie jest zimno. Woda też jest przyjemnie orzeźwiająca. Takich cenot na Jukatanie jest bardzo dużo i większość wygląda podobnie. Początkowo mieliśmy jechać do cenoty Xkeken, ale kiedy dotarliśmy na miejsce okazało, że cenota jest zamknięta na czas nieokreślony, żeby mogła się odbudować.

W ten sposób trafiliśmy do cenoty Xux Ha, która okazała się bardzo kameralnym i mało znanym miejscem. Przypominała trochę Xkeken, choć na zdjęciach Xkeken ma więcej stalaktytów. Na górze cenoty znajduje się niewielki otwór przez który dociera trochę światła, ale ogólnie panuje tu półmrok. Jest też platforma do skoków. Cenota jest bardzo głęboka, a jej dno dość szybko opada, więc jeśli nie umiesz pływać, to koniecznie weź kamizelkę. Nie są obowiązkowe, ale nie ma tu ratownika, więc nie warto ryzykować.

Wstęp 150 MXN.

Tutaj możecie zobaczyć filmik z tego miejsca.

Suy Tun

Trzecią i ostatnią cenotą jaką dane było mi zobaczyć, była najpopularniejsza i najbardziej instagramowa cenota na Jukatanie – Suy Tun!

To słynna cenota z platformą, na której wychodzą magiczne zdjęcia. Warto przyjechać tu z rana tuż po otwarciu, choć i tak pewnie trzeba będzie chwile poczekać do zdjęcia. W naszym przypadku było to 10 minut, więc nie uważam, żeby było jakoś tragicznie. 

Jak już wspomniałam, wszyscy przyjeżdzają tu głównie ze względu na platformę, więc mało osób pływa w tej cenocie, bo nikt nie chce nikomu wchodzić w kadr. Dodam tylko, że nie łatwo jest tutaj zrobić dobre zdjęcie, bo jest stosunkowo ciemno. Cenota ma niewielki otwór przez który pomiędzy 11:00 a 14:00 wpada strumień światła oświetlający platformę. Wtedy też jest najwięcej ludzi, dlatego my byliśmy tuż po otwarciu.

Mam też dla Was Tipa z tego miejsca! Polecam kupić bilety online, które są tańsze od biletów na miejscu! 

Bilety online kosztują 150 MXN (tutaj link, my kupowaliśmy i potwierdzamy, że działa) a na miejscu 200 MXN.

Tutaj możecie zobaczyć filmik z tego miejsca.

Pozostałe cenoty Zamknięte 

 • Cenote Sac Actun
 • Sistema Dos Ojos
 • Cenote Choo Ha
 • Cenote Samula
 • Cenote Tankach-Ha

Cenoty na Jukatanie, które warto zobaczyć – OTWARTE

Cenoty otwarte to takie „mini jeziorka” na powierzchni. Niestety w takiej cenocie nie było mi dane być, choć na jeziorze Bacalar też występują takie cenoty i nawet po nich pływaliśmy. Jak się jednak domyślacie z naszej perspektywy widać tylko ciemniejszy kolor wody, a dopiero z lotu ptaka widać głęboką studnie. Mimo to, uważam że takie cenoty też warto zobaczyć i jeśli jeszcze wrócę na Jukatan, to z pewnością nadrobię te zaległości. 

Pozostałe cenoty Otwarte:

 • Laguna Kaan Luun
 • Cenote Corazon
 • Cenote Carwash
 • Gran Cenote
 • Cenote Azul

Najlepsza baza wypadowa na cenoty?

Valladolid lub Tulum. Valladolid wyjdzie zdecydowanie taniej.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam

Pozostałe wpisy z Meksyku:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

8 komentarzy

 • Odpowiedz Where is Evelyn 16 listopada 2022 at 17:35

  Mówiąc szczerze, Meksyk nie był moim podróżniczym marzeniem, ale im więcej czytam i oglądam, tym bardziej mi się podoba!

 • Odpowiedz Magdalena 29 listopada 2022 at 11:50

  Jakie cuda natury :O ciekawe, czy jeszcze gdzieś na świecie jest coś takiego jak te cenoty

  • Odpowiedz womenofpoland 29 listopada 2022 at 17:32

   Właśnie też się nad tym zastanawialiśmy! Możliwe, że jeszcze w Belize, bo jest po sąsiedzku 🙂

 • Odpowiedz Gosia-Voyagerka 29 listopada 2022 at 19:27

  Cenoty to moje największe, meksykańskie marzenie. 😀

  • Odpowiedz womenofpoland 29 listopada 2022 at 23:49

   Cudowne są! Też wysoko w moim meksykańskim rankingu. Wyjątkowe miejsca na mapie Jukatanu 🙂

  Zostaw komentarz