Ameryka Płn Meksyk Podróże Teotihuacan

Teotihuacan – jak zwiedzać miasto Bogów?

7 października 2022

Najbardziej tajemnicze miejsce na ziemii!

Teotihuacan to jedno z najpopularniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. To miejsce, które wciąż rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Nie wiadomo kiedy powstało, kto je zbudował i czym tak naprawdę było. To rozbudza naszą wyobraźnie, ale sprawia też ogromne zakłopotanie. No bo jak to jest, że wciąż po tylu latach badań, przy takim poziomie technologii, nadal nic nie wiemy? Albo wiemy, tylko nie chcą nam powiedzieć? 😉 Bez względu na to jaka jest prawda, było to jedno z tych miejsc, które musiałam zobaczyć będąc w Meksyku. Jak się tam dostałam? Czego się dowiedziałam? Ile to kosztowało? Chodźcie, o wszystkim Wam opowiem!

Jak dostać się do Teotihuacan?

Teotihuacan znajduje się około 50 km na północny-wschód od stolicy. 

Przylecieliśmy z Cancun na lotnisko Santa Lucia Viva Aerobus za 36€ od osoby z bagażem podręcznym.

Wybraliśmy to lotnisko gdyż jest ono najbliżej Teotihuacan, które było naszym pierwszym celem. Co się okazało po przylocie? Pomimo informacji w Internecie o możliwości podjechania autobusem do Teotihuacan, żadnego zbiorowego transportu nie udało nam się znaleźć. UBER także miał blokadę, więc po 30 minutowych poszukiwaniach różnych możliwości dostania się do Teotihuacan, wsiedliśmy do zwykłej taxówki, która zawiozła nas do Teotihuacan za 650 MXN.

Gdzie nocowaliśmy w Teotihuacan?

W Teotihuacan nocowaliśmy w Villa las Campanias za 30€ od pary. Dodatkowo za 7€ od osoby można zjeść super śniadanie (polecamy). Z dachu hotelu można podziwiać Piramidę Słońca oraz latające codziennie o wschodzie słońca nad nią balony!

Lot Balonem nad Teotihuacan

Był to nasz drugi dzień w Meksyku, więc trochę dokuczał nam Jetlag. O 7 rano byliśmy już na nogach, ale w tym wypadku nic straconego – z dachu naszego hotelu oglądaliśmy latające nad piramidą balony! Jeśli chcecie je zobaczyć, sprawdźcie kiedy zaczyna się wschód słońca.

Dlaczego sami się nie zdecydowaliśmy na lot balonem? Głównie ze względów finansowych – to wydatek minimum 130$. Nasza wycieczka do Meksyku i tak wyszła drogo, a poza tym… w maju lecieliśmy balonem nad Kapadocją. Zostawiam Wam linka gdzie możecie poczytać i zamówić taki lot jeśli jesteście zainteresowani. Można też kupić na miejscu – wystarczy zapytać w hotelu.

Zwiedzanie Teotihuacan – ile to kosztuje?

Z naszego hotelu idziemy na nogach – spacer zajmuje nam 20 minut.

Wejście na teren kompleksu kosztuje 80 MXN w 2022 roku.

Dodatkowo wynajęliśmy prywatnie przewodnika za 2000 MXN. W Internecie wyczytaliśmy, że przy dwóch osobach można się wytargować do 1500, ale z nami o takiej kwocie nikt nie chciał rozmawiać. Przynajmniej warto było, bo trafiliśmy na super człowieka, który z umówionych 2 godzin, ostatecznie poświecił nam 3!

Tutaj zostawiam Wam namiary na naszego przewodnika, który mówi w języku angielskim i hiszpańskim.

Piramida Słońca

Zwiedzanie Teotihuacan – czego się dowiedzieliśmy?

Kim byli?

Nie wiadomo kiedy dokładnie zostało założone to ogromne miasto, ale szacuje się, że było to przed naszą erą. Największy rozkwit cywilizacyjny Teotihuacán przypadł na okres od IV do VII wieku. Później w tajemniczych okolicznościach miasto opustoszało. O jego mieszkańcach nie wiemy nic – skąd pochodzili, jakim mówili językiem i co się z nimi stało. Wiele mezoamerykańskich plemion twierdziło, że są ich potomkami.

Naukowcy przypuszczają, że Teotihuacan zdobyło tak ogromne znaczenie między innymi dzięki obróbce obsydianu. Produkowano z niego wszystko, ale co ciekawe – jest to skała, która nadal jest chętnie używana przez meksykańskich lekarzy, którzy coraz częściej zamawiają narzędzia do operacji właśnie z obsydianu!

Fragment malowidła z pałacu Atetelco

Nazwa, którą się dziś posługujemy została nadana przez Azteków około 500 lat po jego upadku. Teotihuacan oznacza miejsce, z którego pochodzą bogowie; miejsce, gdzie rodzą się bogowie lub miejsce, w którym ludzie stają się bogami.

Według legendy miasto jest dziełem olbrzymów, których miejscowi nazywają quinametin. Ich cywilizacja miała ulec zagładzie przed pojawieniem się ludzi.


Jak to zrobili?

Podobnie jak w Egipcie, układ tutejszych piramid odzwierciedla ułożenie gwiazd pasu Oriona. Centrum kultowe zostało zbudowane wzdłuż Alei Zmarłych. Największym obiektem jest Piramida Słońca, ale co ciekawe Piramida Księżyca znajduje się na tej samej wysokości gdyż została zbudowana na wyższym poziomie. Coraz więcej naukowców uważa, że to właśnie Piramida Księżyca była ta najważniejszą i poświęconą kobiecie. Wiele matematycznych wyliczeń z Teotihuacan nawiązuje do liczby 28, czyli przeciętnego cyklu kobiety. Niektórzy sądzą nawet, że to właśnie kobieta była najważniejszą osobą w Teotihuacan.

Piramida Księżyca

Aleja Zmarłych

Co ciekawe, piramidy zostały zbudowane bez użycia metalowych narzędzi. Ich precyzja zachwyca nawet dziś. Wystarczy podejść i dotknąć, żeby poczuć na własnej skórze jak gładkie są ściany. Jak tego dokonali?

Ponadto, do studiowania nieba wybudowali na terenie miasta wiele zbiorników do gromadzenia wody. Stanowiły więc naturalne lustro, w którym można było zobaczyć więcej niż patrzeć stale w górę.

Piramidy zbudowane są w stylu schodkowym, czyli zwężających się ku górze tarasów. To też niesamowite, że Ci ludzie wiedzieli jak zbudować budowle odporne na trzęsienia ziemi.

Znalezione na obiektach resztki farb, sugerują że miasto było pomalowane na biało i czerwono. Czerwony kolor uzyskiwano z kaktusów. 

Patio w pałacu Quetzalpapálotla

Dlaczego ich zabili?

Jednym z najciekawszych obiektów jest Świątynia Quetzalcoatla (świątynia Pierzastego Węża). Niestety niedostępna podczas naszego pobytu. To właśnie w niej w latach 80-ych ubiegłego wielu znaleziono 137 szkieletów mężczyzn i kobiet, rozmieszczonych w wielu miejscach, w grupach po 4, 8, 10, 18 i 20 osób. Większość mężczyzn miała ręce związane z tyłu. Były to ofiary poświęcone w trakcie budowy piramidy.

W 2010 roku odkryto 15 m pod ziemią 76 metrowy tunel pod piramidą Pierzastego Węża. Liczne jaskinie podziemne wokół kompleksu sugerują, że życie toczyło się nie tylko na powierzchni ziemii. Uważa się też, że spora część miasta została pochłonięta przez junglę i pobliskie miasteczko.

Mural przedstawiający pumę na Alei Śmierci

Po co im to było?

Jednak największym zaskoczeniem było to co znaleziono na końcu tunelu odkrytego przy Piramidzie Pierzastego Węża. Był to zbiornik rtęci. Jak tego dokonali pozostaje wielką tajemnicą, jak również to do czego służyło to przedziwne jezioro.

Gdzie zjeść w Teotihuacan?

Przy wejściu do kompleksu archeologicznego znajduje się sporo restauracji. My jednak wybraliśmy nieco oddaloną El mitote restaurante & bar Teotihuacan. Spoko jedzenie i duże porcje.

Jeśli fascynuje Was lokalna kuchnia i lubicie wyzwania, to koniecznie musicie spróbować Escamole, zwanego też meksykańskim kawiorem! Jest to danie z larw lub mrówczych jaj podawanych jako dodatek do farszu do tortilli. 

Zamówiliśmy to danie w ciemno, bo nie wiedzieliśmy co to jest. Dopiero po fakcie uświadomiliśmy sobie, że to nie kurczak… 😃. Mimo to polecam spróbować, właśnie w tej restauracji!

A samo miasteczko Teotihuacan? Warto zobacyzć?

Można sobie darować. Nic nadzwyczajnego.

Czy zrobiłabym coś inaczej?

Nie do końca jestem pewna czy jest sens nocować w tym Teotihuacan. Można tu na spokojnie przyjechać (nawet samemu) z Meksyku i później wrócić na noc. Nawet jeśli chcecie lecieć balonem to także są zorganizowane wycieczki ze stolicy. Jedynym plusem noclegu w Teotihuacan jest fakt, że można zobaczyć balony o wschodzie słońca.

Przejazd do Mexico City

Z Teotihuacan pojechaliśmy do Mexico City, do którego odjeżdżają co chwile autobusy. My jednak postawiliśmy na lenistwo i zamówiliśmy Ubera, który zawiózł nas pod hotel za 25€. 

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Odpowiedz Magda 16 października 2022 at 12:50

    Ale świetna relacja!

  • Zostaw komentarz