Ameryka Płn Chiapas Meksyk Podróże

3 wodospady w Chiapas, które warto zobaczyć!

30 października 2022

Najpiękniejszy region?

Wiele razy spotykałam się ze stwierdzeniem, że Chiapas to najpiękniejszy region w Meksyku. Za mało widziałam w Meksyku żeby potwierdzić ten stan, ale wszystko co tutaj zobaczyłam naprawdę mnie zachwyciło. Jeśli uda mi się wrócić do Meksyku, to z wielką chęcią zostanę w Chiapas na dłużej, żeby poznać jego największe skarby. W tym tekście chciałam Wam pokazać 3 wodospady w Chiapas znajdujące się w pobliżu ruin Palenque. To niejedyne wodospady w regionie, bo Chiapas słynie z wielu kaskad, ale niestety tylko tyle udało mi się zobaczyć. Mam nadzieję wrócić kiedyś po więcej! 

Jak dojechałam do Palenque? Gdzie nocowałam?

Jeśli interesuje Was ta kwestia, to koniecznie zajrzyjcie do poprzedniego wpisu, w którym znajdziecie odpowiedzi na te pytania! 

3 wodospady w Chiapas – co zabrać? Jak się ubrać?

Przede wszystkim stroje kąpielowe i ręczniki, ale też wygodne ubranie i obuwie. Będzie upalnie, a do tego też ślisko. Na Roberto Barrios było mnóstwo błota, a wywinięcie orła czaiło się na każdym kroku…

3 wodospady w Chiapas – Roberto Barrios

Dojazd

Z naszego hotelu łapiemy taxe, która zawozi nas na Mercado w Palenque. Pomimo, że na zegarze przed chwilą wybiła 8 rano, na ulicy jest tłum ludzi. Bez problemu znajdujemy ulice, z której odjeżdżają Collectivo na wodospady do Roberto Barrios. Nie ma co prawda żadnego oficjalnego znaku/przystanku, ale jak tylko kierowcy zobaczyli zbłąkanych turystów zaraz zaczęli za nami krzyczeć!

Miejsce, z którego odjeżdżają Collectivo jest nawet oznaczone na mapie. (Tutaj link). Przejazd trwa ok. godziny i kosztuje 50 MXN w jedną stronę. Collectivo zatrzymuje się przy budce, w której należy uiścić opłatę za wstęp na wodospady w wysokości 30 MXN.

Alternatywą może być zakup wycieczki organizowanej przez lokalne biura podróży. W tym celu najlepiej podejść ma dworzec lub zapytać w hotelu. Moim zdaniem lepiej samemu właśnie podjechać Collectivo, gdyż nie jest to skomplikowane i daje swobodę czasową.

Aż 6 kaskad do wyboru!

Wodospady Roberto Barrios to prawdopodobnie jedne z najbardziej niedocenianych wodospadów Chiapas! Teren po którym się poruszamy jest naprawdę rozległy, więc najpierw polecam obejść wszystkie kaskady, a potem zdecydować ewentualnie gdzie się rozsiąść na dłużej.

Trzeba oczywiście zachować rozsądek, szczególnie jeśli nie jesteście dobrymi pływakami. Niby są wydzielone strefy basenowe, w których można pływać, ale nie zawsze widać dno. Z niektórych wodospadów można też skakać, ale tutaj warto skonsultować się z przewodnikiem. Podczas naszej wizyty takich przewodników nie było, ale podobno można ich spotkać przy wejściu. Warto wcześniej uzgodnić kwotę i dopytać jakie usługi mogą zaoferować.

Być może w naszym przypadku na przewodników  było jeszcze za wcześnie, bo byliśmy pierwszymi turystami, którzy przyjechali! Oprócz nas byli tylko policjanci, którzy w dyskretny sposób chodzili za nami i mieli nas oku. Dlaczego tak? Ciężko powiedzieć, ale na Opiniach w Google o tym miejscu wyczytałam, że zdążają się kradzieże. Być może to właśnie odpowiedź władz na ten proceder.

Ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na kąpiel w tym miejscu, choć woda była naprawdę piękna i turkusowa. Niestety, nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, a jak się później okazało – było to najlepsze miejsce na pływanie. Tutaj możecie zobaczyć nasz filmik z Roberto Barrios.

3 wodospady w Chiapas – Misol Ha

Wycieczka niezupełnie zorganizowana

O godzinie 12 meldujemy się z powrotem na dworcu w Palenque, bo na kolejne dwa wodospady mamy wykupioną wycieczkę od lokalnego biura. Teoretycznie na Misol Ha i Agua Azul też można dojechać collectivo, ale jeśli macie ograniczony czas, to lepiej zapłacić 400 MXN i mieć bezpośredni dojazd. Tak jak wspomniałam, wycieczki można kupić na dworcu w Palenque – ja właśnie z takiej oferty skorzystałam.

Macie godzinę!

Najpierw robimy przystanek przy Misol Ha. Nie płacimy już za wjazd na teren wodospadu, gdyż ta cena była zawarta w tych 400 MXN. Kierowca informuje nas, że mamy godzinę.

Postanowiliśmy więc obejść wodospad z każdej możliwej strony. Wszędzie porobione są ścieżki, więc każdy wie gdzie ma iść. Jest nawet ścieżka za wodospadem, więc kaskadę można zobaczyć z każdej perspektywy. Na końcu ścieżki znajduje się jaskinia, do której można wejść za dodatkową opłatą. My zrezygnowaliśmy.

Misol Ha różni się od pozostałych dwóch słynnych wodospadów, ponieważ jest po prostu jednym wspaniałym, wysokim wodospadem, a nie jak pozostałe małymi kaskadami z basenami.

Tutejsza woda także zachęcała do kąpieli, choć warto wspomnieć, że jej głębokość wynosiła kilkadziesiąt metrów. Niestety nie mam ujęć z drona z tego miejsca, gdyż w tym miejscu ktoś zażyczył sobie 2000 MXN za możliwość robienia zdjęć z góry. 😃

Tutaj możecie zobaczyć nasz filmik z Misol Ha.

3 wodospady w Chiapas – Aqua Azul

Nie takie Azul…

Drugim i ostatnim przystankiem naszej wycieczki są wodospady Aqua Azul. Czyli te, na które się najbardziej napaliłam. Niestety, przeżyłam zawód, którego już wcześniej byłam świadoma, ale jeszcze się łudziłam. Jak wiecie, Meksyk odwiedziłam w porze deszczowej, więc wody nie brakowało, a nawet było jej więcej niż by się chciało. Przez to spora część wodospadu była zamknięta dla kąpieli, a woda wyglądała na brudną i mętną.

Mimo to, nie żałuje, że tutaj przyjechałam, bo wodospady są naprawdę piękne i majestatyczne. Człowiek się po prostu na co innego nastawiał, zwłaszcza że jak pooglądacie sobie inne zdjęcia na Internecie, to zobaczycie, iż naprawdę to miejsce może wyglądać zupełnie inaczej.

Tutaj możecie zobaczyć nasz filmik z Agua Azul.

Obwoźny kram

Ciemną stroną tego miejsca jest klasyczny przykład bezrobocia wtórnego. Wokół ścieżki spacerowej wzdłuż Aqua Azul powystawiane są stragany niczym na jakimś jarmarku. Pal licho, że wszyscy sprzedają to samo, ale każdy zagaduje z nadzieją, że to właśnie od niego coś kupisz. Nie wiem jak tym ludziom może się to opłacać, bo naprawdę jest to nie do uwierzenia ile tu tego jest na stosunkowo tak niewielkim obszarze. Nawet restauracji tylu nie ma co straganów z pamiątkami.

A swoją drogą, skusiliśmy się tutaj na obiad, ale zrobiliśmy to z głodu i „braku laku”, bo jedzenie było bardzo przeciętnie. Ja zamówiłam Quesadille i wyszłam na tym najlepiej.

Powrót

Nie jestem pewna ile ostatecznie spędziliśmy na Aqua Azul (może 2-3h?), ale skoro nie pływaliśmy, to przyznaje, że było to trochę za dużo czasu. Czuje żal, że nie zostaliśmy poinformowani przez organizatora wycieczki o aktualnym stanie wodospadów, bo myśle, że każdy z chęcią wykąpałby się w Misol Ha zamiast Aqua Azul. Nie ma tu nic skomplikowanego – wystarczyło po prostu inaczej rozłożyć czas na wodospadach. No, ale tak to trochę bywa z tymi wycieczkami od lokalsów – nie można oczekiwać za wiele.

Lot do Cancun

Wycieczka odstawiła nas do hotelu, w którym spędziliśmy ostatnią noc. W recepcji poprosiliśmy o zamówienie taksówki na 4:50 rano, gdyż o 5:30 mieliśmy autobus ADO do Villahermosa – bezpośrednio na lotnisko. Przed godziną 8 byliśmy już na lotnisku, z którego o godzinie 11 polecieliśmy do Cancun. Był to nasz najdroższy wewnętrzny lot, za który zapłaciliśmy 80€ od osoby z bagażem podręcznym linią Viva Aerobus.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Pozostałe wpisy z Meksyku:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Odpowiedz Magdalena 29 listopada 2022 at 11:53

    Myślałam, że po Wodospadach Iguazu już żadne wodospady nie zrobia na mnie wrażenia. Ale im dłużej patrzę na te zdjęcia, tym mocniej czuje, że Meksyk jeszce mnie zaskoczy 😀

    • Odpowiedz womenofpoland 29 listopada 2022 at 17:35

      W tych wodospadach w Meksyku fajne jest to, że w wielu jest super czysta woda i można się kąpać! Poza tym są pięknie położone 😍

    Zostaw komentarz