Europa Mozela Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże

Traben-Trarbach – secesja w mozelskim wydaniu

7 sierpnia 2022

Nad Mozelą

Traben-Trarbach to podwójna miejscowość podzielona przez najpiękniejszą rzekę w Niemczech – Mozelę! W pobliżu znajduje się lotnisko Frankfurt Hahn, które wspiera promocje tego pięknego miejsca. Mimo to, nie ma tu takich tłumów jak w słynnym Bernkastel czy Beilstein. Jest tu znacznie ciszej i spokojniej, choć równie pięknie. W XIX wieku Traben-Trarbach było drugim po Berlinie miastem w Niemczech, które miało elektryczne latarnie uliczne. W tym czasie miasto było także drugim co do wielkości centrum handlu win w Europie, zaraz po Bordeaux. Bogactwo tego okresu sprawiło, że Traben-Trarbach posiada wiele wspaniałych budowli secesyjnych!

Jak dostaliśmy się do Traben-Trarbach?

Choć wzdłuż Mozeli kursują autobusy, to jednak najlepszym środkiem transportu jest tutaj samochód. Alternatywą może być rower, gdyż cała okolica sprzyja rowerowym wycieczkom. 

Polecam zaparkować nad brzegiem rzeki. Traben-Trarbach nie jest dużym miasteczkiem, a spacer wraz z robieniem zdjęć nie powinien zająć więcej jak godzinę.

Brückentor

Wizytówką miasta jest brama na moście, której budowę rozpoczęto w 1899 roku według planów berlińskiego architekta Bruno Möhringa. Nie ucierpiała w trakcie Drugiej  Wojny Światowej w przeciwieństwie do mostu, który został wysadzony. Brama Mostowa to budynek z różnymi elementami historycznymi, ale przeważają elementy secesyjne. To dość wyjątkowe miejsce nad Mozelą, w której raczej dominuje słynna niemiecka kratka!

No i jeśli mam być szczera, to od razu zdradzę, że ta część miasta nie przypadła mi do gustu i wydała mi się bardzo nijaka. Wzdłuż Mühlenweg, która zdaje się być główną ulicą można znaleźć mnóstwo kawiarni i restauracji. Nic poza tym. Dlatego po zobaczeniu brany ze wszystkich stron, polecam przejść na drugą stronę miasta gdzie znajdują się dużo ciekawsze budynki!

Secesyjny Traben-Trarbach

Po przejściu na drugą stronę pierwszym budynkiem, który powinien zwrócić Waszą uwagę jest urząd poczty! Przepiękny i majestatyczny budynek, na którym warto zawiesić oko.

Następnie polecam skręcić w Rathaustr., która w sama sobie jest urocza, a jak nazwa wskazuje – można też tutaj zobaczyć ratusz.

Jeśli dojdziecie do końca ulicy i skręcicie w prawo to dojdziecie do rynku! Rynek jest dość mały, ale ma swój niepowtarzalny urok.

Wróćcie teraz tą samą ulicą aż na sam dol nad Mozelę. Zobaczycie wtedy budynek przepięknego Hotelu Jugendstill Bellevue.

Ruiny Zamku Gravenburg

Gdyby ktoś miał ochotę zobaczyć miasto z góry, to może się wybrać do ruin zamku Gravenburg. Z samego zamku niewiele się zachowało, dlatego wędrujący nastawiają się tam głównie na widoki na miasto. My zrezygnowaliśmy z wejścia na góry ze względu na duży upał, ale byliśmy na innym punkcie widokowym, do którego można podjechać autem.

Kröv 

Choć Kröv jest osobnym miasteczkiem, to w moim mniemaniu nie zasłużył na osobny wpis, dlatego postanowiłam go tutaj wepchnąć. Poza tym, nie chce się aż tak rozdrabniać na blogu.

Sama miejscowość pod względem architektonicznym jest dość uboga w porównaniu do takiego Traben-Tradbach, dlatego jeśli nie zdecydujecie się na spacer po centrum, to niewiele stracicie.

Wspominam o tym miejscu głównie ze względu na punkt widokowy – Moselschleife Kröv – Wolf. Jest to miejsce, z którego można zobaczyć zakole Mozeli, choć w pełnej okazałości zarezerwowane jest dla posiadaczy dronów. Mimo to, nawet jeśli drona nie macie, to i tak uważam, że warto tu podjechać.

Pozostałe ciekawe miejsca nad Mozelą (i w pobliżu):

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

 

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz