Europa Mozela Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże

Kobern-Gondorf – prawdziwa perła nad Mozelą!

22 czerwca 2021
Taka piękna, a wciąż nieznana!

Miasteczka położone nad Mozelą bywają częstym celem lokalnych wycieczek. Nic w tym dziwnego, w końcu wiele z nich to piękno w czystej postaci! Są jednak i takie miejsca, które pomimo wielkiej spuścizny historycznej i wyjątkowych zabytków bywają zapomniane i niedoceniane. Podejrzewam, że to nie tylko wina słabego marketingu, ale też ogromnej ilości atrakcji jakie oferuje okolica. Nie sposób o wszystkim wiedzieć, dlatego w Niemczech nadal można być odkrywcą! Tak było też w moim przypadku, bo wracałam z sesji zdjęciowej z Love Saga by Justine z Zamku Eltz i nawigacja pokierowała nas przez Kobern-Gondorf. Kiedy nagle na drodze pojawił się zamek, pod którym swobodnie biegła droga aż zaniemówiłyśmy! Szybko zapisałam nazwę miejscowości przez którą przejeżdżałyśmy i kilka tygodni później przyjechałam się z nią bliżej zapoznać! 🙂

Jak dojechać do Kobern-Gondorf?

Do Kobern-Gondorf można dojechać Deutsche Bahnem. Najszybciej dojedziecie tu z Koblencji (15 min), ale można też przyjechać z Frankfurtu z przesiadką w Koblencji. Jeśli podróżujecie z Hesji, to czeka Was zmiana landu, gdyż przekraczamy granicę z Nadrenią Palatynat. W tym celu polecam kupić bilet Durch-Quer-Land ticket lub jeśli jedziecie w weekend Schones Wochenende Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli zdecydujecie się na przejazd samochodem, to możecie zaparkować w na darmowym parkingu nad Mozelą.

Jest o czym opowiadać!

Kobern Gondorf to podwójna gmina, położona na lewym brzegu Mozeli w regionie Untermosel – jednym z najcieplejszych obszarów w Niemczech. Miejscowość słynie ze swoich historycznych budynków. Znajdują się tu aż 4 zamki, słynna kaplica, średniowieczny rynek, najstarszy dom z muru pruskiego w Nadrenii Palatynat (wybudowany w 1320/21 roku), winnice itp. Większość obiektów zachowała się bardzo dobrze i została należycie odrestaurowana, ale spacerując po mieście ma się wrażenie, że jest wymarłe i trochę zaniedbane. Być może jest to spowodowane sytuacją pandemiczną, ale niestety nie mam porównania z innymi czasami. 

Najstarszy dom z muru pruskiego w Nadrenii-Palatynat

Niederburg i Kaplica św. Macieja

Znajdujący się około 150 metrów nad Mozelą zamek został wybudowany w XII wieku. Pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1195 roku., kiedy to ówczesny pan zamku podarował go arcybiskupowi Trewiru jako lenno. Właściciele zamku wymarli jednak wkrótce i zamek został sprzedany arcybiskupowi Trewiru. Już w XVII wieku popadł w ruinę i taki pozostał do dziś. Niestety, nie zobaczyliśmy zamku z bliska, gdyż byliśmy tego dnia już trochę zmęczeni (był to nasz ostatni postój na trasie). Trochę żałuje, bo tym samym nie wybraliśmy się też do leżącej obok zamku Kaplicy św. Macieja. Świątynia ta powstała w XIII wieku i jest najważniejszą budowlą w mieście. Można w niej dostrzec nawet wpływy orientalne. Według legend, po piątej lub szóstej krucjacie przechowywano tu głowę apostoła Macieja jako relikwię religijną.

Wieża kościelna i kościół św. Lubencjusza

Poniżej zamku, ale wciąż ponad miastem wznosi się wolnostojąca wieża. Służyła już jako dzwonnica pierwszego koberńskiego kościoła parafialnego, który również pochodził z XII wieku i znajdował się w pobliżu dzisiejszego cmentarza. Wieża nadal pełni tę funkcję dla nowego kościoła parafialnego. Kościół parafialny jest poświęcony św. Lubencjuszowi i został zbudowany w latach 1827-28 jako kościół halowy według planów Jana Klaudiusza von Lassaulx. Sam kościół nie ma wieży, tylko wieżyczkę na dachu. Trzy dzwony znajdują się w dzwonnicy na zboczu góry. Gotycka Kaplica Objawienia Pańskiego na cmentarzu w Kobernie pochodzi z lat około 1420-1440. Wewnątrz zachowały się malowidła ścienne z XV i XVI wieku.

Zamek Gondorf (Schloss Liebeg)

Bez wątpienia największą atrakcją Kobern-Gondorf (w moim mniemaniu) jest Zamek Gondorf, zwany też Schloss von der Leyen, Schloss zur Leyen, Schloss Leyen i Schloss Gondorf. Jest to rodowa siedziba panów, a później książąt von der Leyen. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków (DSchG) zamek jest chronionym zabytkiem kultury i wpisany na listę zabytków kraju związkowego Nadrenia-Palatynat. W niektórych budynkach mieści się filia Państwowego Archiwum Głównego w Koblencji.

Pierwsze wzmianki na temat zamku pochodzą z XIV wieku. Około 300 lat później zamek zaczął popadać w ruinę. Na początku XIX wieku hrabia Philipp von der Leyen odrestaurował część zamku swoich przodków. Po śmierci księcia jego syn Erwein I sprzedał kompleks, ziemię i winnicę między innymi gminie Gondorf. 

To co jest jednak najbardziej niezwykłe, to fakt, że przez zamek przebiega droga krajowa. Pierwszy raz widziałam coś takiego i podczas publikacji zdjęcia na Facebooku, odezwały się głosy oburzenia – „Gdzie był konserwator???”. Ja jednak jestem pod wrażeniem takiego zastosowania, dużo łatwiej byłoby przecież zburzyć zamek niż kombinować w ten sposób. Zwłaszcza, że nie jest to zamek królewski, a na domiar złego, w Niemczech jest tych zamków kilkadziesiąt tysięcy. Kto zauważyłby brak jednego? 😉

No dobrze, ale jak w ogóle do tego doszło? Podczas rozbudowy linii kolejowej  w 1876 r. rozcięto na dwie części zespół pałacowy. Na koszt dewelopera, Pruskiej Kolei Państwowej, wybudowano w innym miejscu budynek zastępczy. Prawie 100 lat później, w 1971 roku, między linią kolejową a Mozelą położono autostradę federalną 416. W tym celu parterowe części zamku musiały zostać otwarte lub przebudowane. Główna droga biegnie teraz przez zamek nad dawnym dziedzińcem zamkowym. 

P.S. Polecam podjechać samochodem i zaparkować na pobliskim parkingu, bo to jednak kawałek drogi.

Kobern-Gondorf naprawdę warto odwiedzić!

Obok zamku Gondorf znajduje się jeszcze jeden zamek – Schlossgut Liebieg. Warto podejść i zobaczyć 🙂

Z mojej strony to już wszystko. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do odwiedzenia tej pięknej miejscowości. 

Pozostałe ciekawe miejsca nad Mozelą (i w pobliżu):

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz