Europa Mozela Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże

Zamek Eltz – nie uwierzysz, dopóki nie zobaczysz!

19 marca 2019
Piękno w czystej postaci!

Niemcy to kraj, który może się pochwalić największą ilością zamków nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Wiem, że jesteście zaskoczeni, bo mało kto kojarzy naszych zachodnich sąsiadów z takiej ilości zamków. Jest ku temu nawet sensowne wytłumaczenie. Do tej pory zamkami zajmowały się poszczególne landy. I o ile można było jeszcze jakoś policzyć ile ich jest w danym regionie, tak już nikt nie zebrał tego do kupy! Kiedy pisałam pierwszą wersje tego wpisu w 2019 roku, Niemcy w końcu wzięli się do roboty i zrobili prawdziwy Niemiecki Ordnung. 😉 Pojawiła się strona burgen.de, na której można znaleźć już chyba wszystkie zamki w Niemczech! Ciągle trwają prace, gdyż obecnie są zbierane dane z innych krajów. Prawdziwa gratka dla fanów zamków, gdyż dzięki tej stronie nie przegapimy żadnego obiektu i przy okazji wiemy już, że Niemcy faktycznie mają tych zamków najwięcej – ponad 25 000!! Mimo to, turyści, a nawet sami Niemcy znają tylko te najpopularniejsze lub te, które są w ich sąsiedztwie. Na takie wyróżnienie trzeba sobie jednak zasłużyć, bo jak zapewne wiecie, wybić się z tych 25 000 łatwo nie jest, zwłaszcza, że w Niemczech jest cała masa bajkowych zamków. Jednym z nich jest największa atrakcja Nadrenii-Palatynat – Zamek Eltz! Zobaczcie jak spełniłam jedno ze swoich podróżniczych marzeń! 🙂

Jak dojechać do Zamku Eltz?

Sprawa jest dość intrygująca, bo pomimo, że Zamek Eltz uważa się za jedną z największych atrakcji nie tylko Nadrenii-Palatynat, ale i całych Niemiec, to dojazd do niego nie jest tak łatwy jak do Neuschwanstein. Teoretycznie, można dojechać Deutsche Bahnem do Müden(Mosel), a potem zrobić sobie około 3,5 km spacer do zamku. Tutaj możecie sprawdzić jak funkcjonują bilety DB. Należy wziąć pod uwagę, że pociągi do takich miejsc nie kursują zbyt często i nie są dostępne ze wszystkich miast.

Dlatego zdecydowaliśmy się na wynajem auta. Startowaliśmy z Frankfurtu nad Menem i pomimo usilnych prób ogarnięcia tego bez auta, w końcu zwątpiliśmy. Wycieczka nie należała do najtańszych, ale dzięki temu udało się też zobaczyć Cochem. O wskazówkach dotyczących wynajmu samochodu, możecie przeczytać tutaj.

Niemiecka Toskania

Nie spodziewaliśmy się, że trasa do Zamku Eltz będzie tak malownicza! Na ostatnim etapie, który zajął nam około 30 minut, mijaliśmy bezkresne pola, które do złudzenia przypominały magiczne pagórki Toskanii. No dobrze, nigdy nie byliśmy w Toskanii, ale widzieliśmy zdjęcia w Internecie i wyglądały bardzo podobnie! 🙂

Update: W 2021 znów zawitałam na Zamek Eltz. Przyjechałam tu pod koniec maja na sesje zdjęciową o wschodzie słońca. Droga do zamku znów zmusiła nas na krótkie postoje. Pola rzepaku w połączeniu z krwistym niebem były wspaniałym przedsmakiem przepięknej sesji na zamku!

Zamek Eltz

Po kilkudziesięciu minutach jazdy z Cochem, docieramy na ogromny parking przy zamku. Ciekawe, czy w sezonie jest tu aż tak dużo turystów, skoro do dyspozycji są aż dwa parkingi?

Do upragnionego celu dzieli nas jeszcze krótka, aczkolwiek stroma ścieżka. Tym razem idziemy w dół, bo zamek położony jest w dolinie otoczonej gęstym lasem. Po drodze czeka na nas miła niespodzianka! To punkt widokowy, z którego możemy podziwiać Zamek Eltz z góry.

Napiszę wprost: Oniemieliśmy z zachwytu. Uwielbiamy zamki, a ten okaz to prawdziwy rarytas dla największych koneserów! Dzięki tak „odludnemu” położeniu, udało mu się uniknąć większych zniszczeń, przez co stanowi przykład wspaniałego, a przede wszystkim autentycznego niemieckiego gotyku.

Niestety, te pustki o tej porze roku miały swoją cenę. Okazało się, że Zamek Eltz w sezonie zimowym jest nieczynny. Nie wiedzieliśmy o tym, ale nawet gdyby, to i tak byśmy przyjechali! Lekki niedosyt pozostał, ale liczymy po cichu, że to nasze nieostatnie spotkanie! 🙂 Wam natomiast polecam zaglądnąć na oficjalną stronę, jeśli chcecie mieć pewność, że zobaczycie wnętrze zamku!

Dzieje zamku

Zamek Eltz to historyczna siedziba rodu von Eltz. Pierwsze wzmianki na temat budowli pochodzą już z XII wieku. Obecny kształt jest wynikiem wielu faz budowy przeprowadzonych od XII do XVIII w. oraz gruntownej konserwacji przeprowadzonej do lat 80. XIX stulecia. Pomimo licznych posiadłości, wpływów i bogactwa, rodzina Eltzów mieszkała razem. Stąd potrzeba rozbudowy zamku, któremu przybywało to coraz więcej nowych wieżyczek. Najstarszą częścią jest tzw. Platteltz, wzniesiony na planie kwadratu, który zachował pozostałości romańskiej budowli. Zamek wielokrotnie oblegano, ale najbardziej ucierpiał w trakcie wojny o Palatynat w XVII wieku, o której już wspominałam Wam przy okazji wpisu o Cochem. Jednak już w XIX wieku, zaniedbaną rezydencję gruntownie odnowił Karl zu Eltz.

Co ciekawe, ród Eltzów nadal istnieje. 🙂 To musi być przepiękne uczucie, kiedy zna się historię swoich przodków sprzed prawie tysiąca lat!

Sesja zdjęciowa z Love Saga By Justine

Jeśli jesteście ze mną na bieżąco, to zapewne wiecie, że od początku 2021 roku znów mieszkam w Hesji! Dzięki temu, do Zamku Eltz mam blisko i z tej okazji korzystam! Jak wiecie, Zamek był jednym z moich podróżniczych marzeń i nawet w najśmielszych snach nie przypuszczałam, że będę miała kiedyś profesjonalną sesję zdjęciową w takim miejscu! No bajka i to w jakim wydaniu! Gdyby ktoś z Was miał ochotę na taką przygodę, w przepięknych sukniach, to koniecznie skontaktujcie się z Justyną z Love Saga By Justine! Nawet jeśli Eltz nie jest Waszą wymarzoną lokalizacją, to Justyna pomoże Wam znaleźć odpowiednie miejsce i dobrać strój do sesji. Zdjęcia Justyny są pełne pasji i oddania. Z tą fotografką nie będziecie się nudzić, więc szykujcie się nie tylko na zmysłową sesję, ale też świetną zabawę! Takie zdjęcia to pamiątka na całe życie, dlatego bardzo, bardzo, bardzo Ci dziękuję Justynko!

I tym romantycznym akcentem pozwolę sobie zakończyć ten wpis. Czy podzielacie nasz zachwyt nad tym miejscem? 🙂

Pozostałe ciekawe miejsca nad Mozelą (i w pobliżu):

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

8 komentarzy

  • Odpowiedz Edyta 29 marca 2019 at 20:09

    Piekny zamek, zdecydowanie. A wasze zdjecia jak zawsze klimatyczne.

  • Odpowiedz whereismyprosecco 1 kwietnia 2019 at 19:15

    Piękne miejsce !!! Zapraszam również do mnie co prawda działam od tygodnia al będzie mi miło za wizytę 🙂

  • Odpowiedz Karol 10 lipca 2021 at 09:50

    Zamek jest przepiękny, a zdjęcia – no cóż, mają wartość pamiątkową.

  • Zostaw komentarz