Europa Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże Ren

Burg Rheinstein – symbol nadreńskiego romantyzmu

1 kwietnia 2021

Jeszcze raz!

Burg Rheinstein to kontynuacja naszej wycieczki, którą rozpoczęliśmy w zamku obok – Burg Reichenstein. W połowie marca miałam przyjemność gościć moją koleżankę z Rumunii! To był wspaniały weekend, który na pewno długo pozostanie w naszych sercach. Żeby było ciekawej, mój gość sam zrobił rozeznanie najbliższej okolicy i wybrał kierunki naszych wycieczek. Oczywiście wśród nich pojawił się Frankfurt nad Menem i Bad Homburg z racji, że jest to nasze obecne miejsce zamieszkania. Nie zdziwił nas też wybór Górnej Doliny Środkowego Renu. Pozostawało tylko pytanie, w które miejsce dokładnie?  Po długich negocjacjach, omówieniu za i przeciw, w końcu zdecydowaliśmy się na drugą stronę Renu i okolice Bingen am Rhein. Okolice, bo wywiało nas aż do zamku Reichenstein, który znajduje się w miejscowości Trechtingshausen podobnie jak sąsiadujący z nim zamek Rheinstein. Udało nam się odwiedzić obydwa zamki, którym poświęciliśmy kilka godzin. Dotarliśmy nawet do Bingen, w którym także znajduje się zamek – Burg Klopp – i wspaniałe trasy trekkingowe, ale o tym opowiem Wam za jakiś czas. W tym poście skoncentrujemy się wyłącznie na Burg Rheinstein!

Jak dojechać do Trechtingshausen (Burg Rheinstein)?

Do Trechtingshausen dojechaliśmy samochodem z Bad Homburga. Przejazd trwa nieco ponad godzinkę, a w pobliżu zamku znajdują się darmowe parkingi. Warto jednak dodać, że tutejszy parking przeznaczony jest wyłącznie dla gości zamku i można zostawić na nim samochód nie dłużej niż dwie godziny. W tym celu zostawiacie na widoku specjalny parkometr, którego my jeszcze nie mamy. W kasie biletowej zgłosiliśmy więc ten problem, dlatego Pani zapisała sobie numer naszej rejestracji żeby nie odholowali nam samochodu. 😛

Jeśli jednak nie macie samochodu, to nic straconego! Dolina Renu jest świetnie skomunikowana z dużymi miastami. Można tu dojechać pociągiem z Moguncji, Frankfurtu czy Kolonii. Najszybciej będzie z Moguncji, z której dojedziecie pociągiem w 40 minut na bilecie regionalnym.  Jeśli jednak ruszacie z Frankfurtu lub Kolonii, to wówczas należy zaopatrzyć się w bilet „międzylandowy”. W weekendy można podróżować na Schönes Wochenende Ticket, a w tygodniu warto postawić na Quer-durchs-Land-Ticket. Jak funkcjonują bilety regionalne możecie przeczytać tutaj

Światowe Dziedzictwo Górnej Doliny Środkowego Renu

Górna Dolina Środkowego Renu to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych regionów w Niemczech. Nawet zimą czy wczesną wiosną, gdy stoki są jeszcze szaro-bure robią ogromne wrażenie na przybyszach! Wyjątkowość tego krajobrazu polega na niezwykłym bogactwie dowodów kulturowych. Dolina Środkowego Renu swój szczególny wygląd zawdzięcza z jednej strony naturalnemu ukształtowaniu krajobrazu rzecznego, z drugiej zaś ingerencji ludzkiej. Od dwóch tysiącleci stanowi jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych wymiany kulturalnej między regionem śródziemnomorskim a północną Europą. Ze swoimi zabytkami architektury wysokiej rangi, porośniętymi winoroślami zboczami, stłoczonymi osadami na wąskich brzegach i zamkami na wzgórzach ustawionymi na skalistych wychodniach, jest uważana za uosobienie reńskiego romantyzmu. Już w 1977 roku podjęto pierwsze starania o wpisanie regionu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak przez późniejsze zawirowania polityczne trochę zapomniano o tym miejscu, ale ostatecznie udało się w 2002 roku. Obszar światowego dziedzictwa rozciąga się od Bingen / Rüdesheim do Koblencji na długości 67 km wzdłuż doliny Renu przez nadreńskie Góry Łupkowe.

Burg Rheinstein – informacje praktyczne

Przed wycieczką do zamku polecam sprawdzić na oficjalnej stronie  czy na pewno jest otwarty i w jakich godzinach. Sytuacja jest obecnie dynamiczna, więc jeśli mielibyście tu jechać z daleka dla zamkniętego zamku, to byłaby ogromna szkoda.

Wejście na teren zamku kosztuje obecnie 7 euro. Jest to zatem standardowa cena dla tego regionu Europy. W przeciwieństwie do Burg Reichenstein, Rheinstein jest znacznie mniejszy, nie ma w cenie audioguide, a znajdujące się w nim wystawy są znacznie uboższe. Nie zniechęcam Was, bo uważam, że warto zobaczyć obydwa obiekty, ale warto mieć świadomość, że jeden jest znacznie lepszy! 😉 

Na terenie zamku znajduje się także hotel i restauracja. Ponadto obiekt oferuje możliwość zorganizowania różnego rodzaju uroczystości, np. ślubu.

Burg Rheinstein – podobna historia, ale jednak inna!

Zamek Rheinstein znany jest także pod historycznymi nazwami Vaitzburg lub Voitsberg. Podobnie jak w przypadku Reichenstein nieznana jest dokładna data budowy zamku. Przyjmuje się, że jego dzieje także rozpoczynają się w podobnym okresie, czyli w XIII wieku. Zamek był w posiadaniu rodu Hohenfels, ale już w 1286 roku zostaje zniszczony przez wojska króla Rudolfa I Habsburga.

Na szczęście warownia nie podlega zakazowi odbudowy i dość szybko staje z powrotem na nogi. Odbudowa warowni miała miejsce w latach 1316-1317 i to właśnie z tego okresu pochodzi obecny wygląd zamku. Wkrótce zamek dostał się pod panowanie arcybiskupów z Moguncji. 

Jeszcze w tym samym wieku warownia straciła znaczenie jako punkt strategiczny na przełomie Renu. Kres świetności zamku przypieczętowała Wojna o Palatynat w wyniku której zamek uległ poważnym zniszczeniom, i aż do XIX wieku był w stanie ruiny.

W 1816 roku w wyniku Kongresu Wiedeńskiego tereny na których znajduje się zamek, zostały przyłączone do królestwa Prus. W roku 1829 zamek został ostatecznie odbudowany. Pracami kierował znany niemiecki architekt Karl Friedrich Schinkel. Do 1975 roku zamek należał do książąt pruskich, ale w tymże właśnie roku spadkobierczyni książęcego rodu odsprzedała go śpiewakowi operowemu Hermannowi Hecherowi. Zamek do dziś znajduje się w rękach rodziny Hecherów, która dba i promuje swój największy skarb, a także udostępnia go wszystkim chętnym.

Burg Rheinstein – zwiedzanie

Na zwiedzanie zamku Rheinstein trzeba przeznaczyć około godziny czasu. Część zewnętrzna zamku to niewielkie ogrody i dziedziniec oraz wieża zamkowa, z której można podziwiać bajeczną panoramę Renu (zdjęcia powyżej). We wewnętrznej części zamku można zobaczyć przede wszystkim zabytkowe witraże z okresu od XIV do XIX wieku, malowidła naścienne, zbroje czy meble z XVII i XIX wieku. Po wizycie we wspomnianym już zamku nie robią one jednak aż tak dużego wrażenia. Poza tym, niektóre pokoje odnowione są według późniejszych standardów. Trochę gryzą się gotyckie mury z różowym pokojem, pomimo że mnie się on podoba, ale kompletnie tu nie pasuje!

Burg Rheinstein i pobliski punkt widokowy

Spacerując po dziedzińcu dostrzegliśmy leśną ścieżkę, która prowadziła do jakiś ruin. Ciężko powiedzieć, czy była to kiedyś wieża strażnica czy może ruiny jakiegoś innego zamku. To co nas najbardziej interesowało, to fakt, że z tego miejsca roztaczała się wspaniała panorama Rheinstein. Żeby się tam znaleźć opuszczamy zamek i zamiast kierować się ścieżką do dołu, wspinamy się delikatnie pod górę. Kilka minut później możemy w końcu zobaczyć panoramę zamku!

Bonus: Assmannshausen

Burg Rheinsten można też podziwiać z przeciwległego brzegu Renu! W tym celu warto podjechać do Assmannshausen i wybrać się na winnice. Znajdują się tam punkty widokowe zarówno na Rheinstein jak Reichenstein. Ich dokładny opis powstanie wraz ze zdobyciem bardziej zielonych zdjęć! 🙂

Jedziemy dalej!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam w tym wpisie, ale nie koniec naszej wycieczki. Pojechaliśmy jeszcze do Bingen, o którym opowiem Wam także wraz ze zdobyciem bardziej zielonych zdjęć! 🙂

Pozostałe miejsca w Górnej Dolinie Środkowego Renu, które udało nam się odwiedzić:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz