Europa Moguncja Niemcy

Moguncja – kolebka światowego drukarstwa

21 marca 2019
Witamy w stolicy Nadrenii-Palatynat!

Choć jej nazwa intryguje, to na początku nie wydała nam się zbyt interesującym kierunkiem! Z jednej strony zasłania ją wielki Frankfurt, z drugiej zaś kurortowe Wiesbaden. Nawet S-bahn nie ma tu końcowej stacji, tylko szybko mknie dalej do stolicy Hesji. Jednak, pojawia się nutka ciekawości. Kiedy już prawie dojeżdżamy do celu, nagle słyszymy w głośniku zapowiedź przystanku Römisches Theater. Ale jak to tak? Rzymski Teatr w Niemczech? W Moguncji? Ba, to dopiero początek niezwykłych ciekawostek o tym mieście. Jak się później okazało, Moguncja skrywa znacznie więcej tajemnic, niż widać na pierwszy rzut oka. 😉

Moguncja – jak dojechać?

W naszym przypadku wycieczka rozpoczynała się we Frankfurcie. W planach mieliśmy także podróż do Wiesbaden, dlatego w tym celu kupiliśmy bilet dzienny za 28 euro, który obejmował wszystkie pożądane przez nas strefy. Jak widzicie, nie jest to tania przyjemność, aczkolwiek wszystko zależy od liczby podróżujących. Na takim bilecie, może podróżować maksymalnie 5 osób, więc jak widzicie, koszty rozkładają się już znacznie lepiej. Do Moguncji jeżdżą S-bahny co ok. 10 minut. Rozkład możecie sprawdzić tutaj. Bilet obowiązuje także na przejazdy pociągiem RE. Rozkłady sprawdzicie tutaj.

Kościół św. Szczepana

Zwiedzanie rozpoczynamy od wizyty w kościele św. Szczepana. Pierwsza budowla romańska powstała w tym miejscu już w X wieku. Kościół wybudowano prawdopodobnie na polecenie wdowy po cesarzu Ottonie II – Teofano. Arcybiskup Moguncji Willigis chciał by stał się on miejscem modlitwy dla cesarstwa i postawił świątynię na najwyższym wzniesieniu miasta. Obecny, gotycki wygląd kościoła pochodzi z XIII wieku.

Za sprawą niebieskich witraży wnętrze kościoła jest niezwykle mroczne. Jeśli traficie na próby organisty, to gwarantuje Wam wręcz mistyczne doświadczenia. Koniecznie zaglądnijcie też na przepiękny krużganek!

Cytadela

Nieopodal najwyższego wzgórza, mieści się XVII wieczna cytadela. Obecnie znajduje się tutaj muzeum historii miasta. My jednak polecamy Wam to miejsce, ze względu na piękną panoramę jaka roztacza się z cytadeli. Jeśli zdecydujecie się zobaczyć kościół św. Szczepana, to warto też dołożyć kilkaset metrów i podejść pod dawną twierdzę! 🙂

Kościół św. Ignacego

Pewnie się już zastanawiacie, czy Moguncja ma coś jeszcze do zaoferowania oprócz kościołów? 😉 No cóż, jakby na to nie patrzeć są wspaniałą pamiątką (czasem jedyną) po dawnych czasach, dzięki którym możemy lepiej poznać naszą przeszłość! A XVIII wieczny kościół św. Ignacego przeniesie Was do świata baroku. Warto zajrzeć w drodze do Altstadt.

Moguncja w pigułce

Zbliżając się do centrum miasta, pojawia się coraz więcej słynnych domów z muru pruskiego. Nie jest to może obłędna ilość typowa dla małych miasteczek w najróżniejszych zakątkach Niemiec, ale na pewno będziecie mieli na czym zawiesić oko! Pora zatem opowiedzieć Wam co nie co o historii miasta.

Moguncja została założone przez celtów w 40 r. p.n.e. W trakcie ekspansji rzymskiej weszła w skład cesarstwa i zyskała zaszczytny tytuł stolicy rzymskiej prowincji Germania Superior. Rozwój miasta przyśpieszyło założenie biskupstwa, co miało miejsce już w IV wieku (dla porównania w Polsce dopiero w X wieku).

Jednak najważniejszym i najsłynniejszym mieszkańcem, dzięki któremu Moguncja już na zawsze zapisze się na kartach historii był Johannes Gutenberg. Tak, to ten pan, który stworzył pierwszą przemysłową metodę druku na świecie. Wydarzenie to często jest łączone z początkiem renesansu w Europie. Nie do końca jednak wiadomo, w którym roku miało to miejsce – historycy przyjmują zatem, że musiało to wydarzyć się na przestrzeni 1440-50 roku. Nie wiadomo też czy pierwsze druki powstały w już w Strasburgu, czy dopiero w Moguncji, w której to założył pierwszą drukarnię i wydawnictwo. Jego najdoskonalszą publikacją była 42-wierszowa Biblia, znana jako Biblia Gutenberga, drukowana w latach 1452–1455. W Moguncji znajduje się poświęcone Gutenbergowi muzeum. Bilety oraz godziny otwarcia możecie sprawdzić tutaj.

Katedra Świętych Marcina i Szczepana

Dotarliśmy na rynek! W sobotę jest tu strasznie tłoczno, ze względu na odbywający się targ. Z pośród gęsto rozstawionych straganów, ciężko dostrzec wejście do katedry, ale w końcu nam się to udaje. Jak to w Niemczech zazwyczaj bywa – nie musicie za nie płacić!

Choć budowa katedry rozpoczyna się dopiero w X wieku, to jednak już znacznie wcześniej znajdował się w tym miejscu inny, romański kościół. W końcu Moguncja otrzymała status arcybiskupstwa już w VIII wieku. Jednak prawdziwy rozkwit gospodarczy przypada dopiero na wiek X za czasów panowania arcybiskupa Willigisa. To on koronował znanego nam też z lekcji historii cesarza Ottona III i przyczynił się do budowy katedry.

Katedra była wielokrotnie rozbudowywana i niszczona. Na przełomie XVIII i XIX wieku była nawet obozem wojskowym, przez co uległa dużym zniszczeniom. Zniesiony został status arcybiskupstwa: katedra została świątynią diecezji mogunckiej, podporządkowanej archidiecezji fryburskiej z siedzibą we Fryburgu Bryzgowijskim. Tę funkcję pełni do dziś. Już na początku XIX wieku podjęto się jej odbudowy, która trwała prawie do wybuchu wojen. W trakcie II Wojny Światowej katedra mocno ucierpiała, a jej konserwacja trwała potem ponad 30 lat.

Schillerplatz

Będąc w Moguncji, koniecznie zatrzymajcie się też na Schillerplatz! Panuje tu przyjemny dla oka barokowy klimat i tym samym znajduje się tu jeden z najmłodszych zabytków Moguncji zwany szczęśliwym pomnikiem! Szczęśliwy pomnik to fontanna karnawałowa odsłonięta w 1967 roku. Z ponad 200 postaciami z karnawału i mitologii, symbolizuje typową radość życia w Moguncji.

Na placu znajduje się także monumentalna, barokowa posiadłość z XVIII wieku – Osteiner Hof.

Osteiner Hof
Szczęśliwy pomnik

To już wszystko co dla Was przygotowałam, ale jeszcze nie wszystko co Moguncja oferuje! Ominęliśmy bardzo dużo ciekawych kościołów (tj. np. kościół św. Piotra), nie zdołaliśmy przejść całego starego miasta, czy też wybrać się na spacer wzdłuż Renu! A może znacie jakieś inne ciekawe miejsca tutaj? Dajcie znać! 🙂

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

No Comments

Leave a Reply