Idealne miasto na City Break
Kopenhaga uchroniła się przed niszczycielskimi działaniami II Wojny Światowej, dzięki czemu miasto ma coś do zaoferowania na każdym kroku! Wspaniała architektura, zamki, muzea, a do tego nadmorski klimat! Nic dziwnego, że Kopenhagę da się lubić, choć tutejsze ceny mogą trochę napsuć krwi. Mimo to odwiedziłam to miasto już trzy razy i za każdym razem stwierdzam – lubię to miasto! W tym wpisie pokażę Wam co warto zobaczyć w Kopenhadze i jak zorganizowałam sobie tutaj wyjazd.
Loty do Kopenhagi
Do Kopenhagi przylecieliśmy Lufthansą z Frankfurtu za 130€ z walizką podręczną. Był to wyjazd w okresie wakacyjnym (przełom lipca i sierpnia) dlatego kupowałam je niemal z rocznym wyprzedzeniem.
Hotel w Kopenhadze
Mieliśmy przyjemność nocować w słynnym hotelu Manon Les Suites. Z czego słynie ten obiekt? Z niezwykle umieszczonego basenu na środku klatki schodowej i ogromnej ilości roślin. Niezwykły design, bardziej przywodzi na myśl jakiś egzotyczny obiekt niż europejski hotel. Na basen można także wejść nie będąc gościem hotelowym. Cennik znajdziecie na stronie internetowej. Na moim Instagramowym Profilu znajdziecie też krótki filmik z tego miejsca.
Jak się poruszać po Kopenhadze?
Większość atrakcji skoncentrowana jest w niewielkiej odległości, dlatego duńską stolicę najlepiej zwiedzać na piechotę. Ciekawą alternatywą będzie też rower, choć trzeba się tutaj liczyć z dużym natężeniem ruchu.
Jeśli będziecie musieli skorzystać z komunikacji miejskiej, to polecam aplikację na telefon DOT Billetter. Dzięki niej z łatwością kupicie bilety i będą zawsze pod ręką.
P.S. Kopenhaskie metro jest automatyczne i nie ma motorniczego!
Dlaczego nie kupiliśmy Copenhagen Card?
W planach mieliśmy zobaczenie 3 zamków + wejście do Ogrodu Botanicznego. Do tego w grę wchodził jeszcze bilet na komunikację miejską. Mimo to, po dokładnym podliczeniu kosztów wszystkich wejściówek i biletów na komunikację miejską okazało się, że nam się to kompletnie nie opłaca. Taka karta ma podobno sens przy dłuższych pobytach 3-4 dniowych.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Ny Carlsberg Glyptotek
To muzeum sztuki w Kopenhadze poświęcone kulturze starożytnej basenu Morza Śródziemnego oraz XIX-wiecznej sztuce francuskiej i duńskiej.
A skąd wzięło się piwo w nazwie muzeum? Bo zostało właśnie założone przez tegoż browarnika, kolekcjonera i mecenasa sztuki, Carla Jacobsena pod koniec XIX wieku. Tutaj znajdziecie informacje na temat cen biletów oraz godzin otwarcia.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Ogrody Tivoli!
Obok Glyptoteki znajduje się drugi najstarszy park rozrywki na świecie, otwarty już w 1843 roku! Obecnie jest to 3 najchętniej odwiedzany park rozrywki w Europie. Drewniana kolejka górska Rutschebanen jest jedną z najstarszych wciąż działających drewnianych kolejek na świecie. Została wybudowana w 1914 roku. Tu znajdziecie informacje o biletach i godzinach otwarcia.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Ratusz
Obecny budynek został otwarty w 1905 roku. Został zaprojektowany przez architekta Martina Nyropa w stylu romantyzmu narodowego, ale był inspirowany ratuszem w Sienie. Dominuje bogato zdobiony front, pozłacany posąg Absalona tuż nad balkonem i wysoka, smukła wieża zegarowa.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Pałac Christiansborg!
Historia tego miejsca sięga już XII wieku, kiedy to biskup Roskilde – Askalon – wybudował zamek. W między czasie zamek był zarówno rozebrany jak i rozbudowywany, aż w 1731 roku król Danii Chrystian VI kazał rozebrać stary zamek i na jego miejscu w latach 1733-1766 postawiono nowy, tzw. pierwszy Christiansborg, nazwany imieniem króla. Niespełna sto lat później wybudowano drugi zamek w stylu klasycystycznym. Niestety w 1884 roku zamek spłonął i odbudowano go w latach 1907-1928 jako tzw. trzeci Christiansborg. I to właśnie ten zamek mamy obecnie przyjemność oglądać.
Dziś obiekt jest wykorzystywany przez duński parlament i sąd najwyższy. Odbywają się tu także ceremonie królewskie. Ostatnia to intronizacja Fryderyka X w styczniu 2024 roku.
Szczególnie polecam zobaczyć Pomieszczenia Królewskie (Royal Receptions). Na szczególną uwagę zasługują sala tronowa, sala z gobelinami przedstawiającymi historię Danii oraz przepiękna biblioteka, którą możecie także zobaczyć w rolce na moim Instagramie.
Warto też pamiętać, że na wieży zamkowej znajduje się restauracja i darmowy punkt widokowy, na który wjeżdża się windą.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Magstræde
Ładna i klimatyczna uliczka, którą polecam się przespacerować!
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Budynek Giełdy Borsen
Przepiękny budynek, który także powstał w XVII wieku za czasów Christiana IV! Służył jako giełda papierów wartościowych. Szczególną uwagę przykuwa tu 56 metrowa iglica.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Nyhavn
Wizytówką Kopenhagi i prawdopodobnie najsłynniejszy miejsce w mieście! Obowiązkowy punkt każdego turysty za sprawą głęboko wcinającego się kanału i ulokowanymi nad nim kolorowymi domkami! Najstarszy z nich znajduje się przy Nyhavn 9 datowany jest na 1681 rok.
Ciężko uwierzyć, że kiedyś to miejsce było owiane złą sławą. To właśnie tutaj przybywały statki z niewolnikami, dzięki którym miasto znacznie się wzbogaciło, a później znajdowała się tutaj kopenhaska dzielnica czerwonych latarnii. Dziś to już jednak przeszłość.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Amalienborg
Od 1794 rok oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej w Kopenhadze. Jego nazwa pochodzi od królowej Zofii Amelii, która w 1673 roku kazała wybudować w tym miejscu pałacyk letni. Niestety spłonął on w pożarze.
W 1750 roku król Fryderyk V rozpoczął tu budowę swoich rezydencji. Zespół pałacowy Amalienborga składa się z czterech identycznych rokokowych pałaców zbudowanych wokół ośmiokątnego placu, na którego środku znajduje się konny pomnik Fryderyka V, inicjatora budowy kompleksu pałacowego i jego otoczenia.
Znajdujące się w zamku muzeum pałacowe poświęcone jest historii dynastii glücksburskiej, która panuje w Danii od 1863. Można tu zobaczyć także piękne wnętrza oraz różne przedmioty i skarby rodziny królewskiej.
Zwiedzanie zajmuje nie więcej jak 40 minut. Polecam kupić bilet kombi obejmujący też wejście do Zamku Rosenborg.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Marmurowy Kościół
Prawdopodobnie najsłynniejsza świątynia w Kopenhadze i nie ma się co dziwić! Przepiękny obiekt, wybudowany w XVIII wieku. Pierwotnie rzeczywiście planowano wybudować go z marmuru i miał nawet konkurować rozmiarem z Bazyliką św. Piotra w Watykanie, ale ostatecznie zaniechano tych planów. Warto też zajrzeć do wnętrza kościoła!
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Rosenborg
Trzeci zamek jaki mam Wam do zaproponowania to Rosenborg! Letnia rezydencja zbudowana przez Chrystiana IV na początku XVII wieku. Początkowo służył duńskim władcom, ale dość szybko został przemianowany na skarbiec, a już w XIX wieku udostępniono go dla szerokiej publiczności.
Przepiękny zamek będący symbolem duńsko-holenderskiego renesansu oferuje dziś turystom bogate wnętrza, a w jego podziemiach można zobaczyć królewskie insygnia, berła czy korony, a także kolekcję biżuterii.
Zamek można zwiedzać na własną rękę, a bilety sprzedawane są na konkretne godziny. Polecam wykupić wcześniej, bo na ostatnią chwilę mogą być wyprzedane. No i tak jak wspominałam – najlepiej wykupić w ramach biletu kombi z wejściem do Amalienborga. Na spokojnie zdążycie zobaczyć obydwa zamki.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Ogród Botaniczny
Tuż za Rosenborgiem rozciąga się 10 hektarowy Ogród Botaniczny! Wejście na jego teren jest darmowe, ale należy zwrócić uwagę o której godzinie zamykają się bramy.
Polecam jednak wydać trochę pieniędzy (tu znajdziecie aktualne ceny i godziny otwarcia) i zajrzeć do palmiarni oraz motylarni. Palmiarnia urządzona jest w secesyjnym stylu, z pięknymi żeliwnymi schodami, po których można wejść do góry. Ostrzegam jednak, że na górze panuje taki zaduch, że mi po wejściu zrobiło się słabo!
Ogromną atrakcją jest także wejście do motylarni! Nigdy wcześniej nie byłam, woęc na mnie zrobiło to ogromne wrażenie.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Landemærket
Ładna, kolorowa ulica! Coś bardziej dla fanów fotografii, ale że znajduje się też na drodze do innej atrakcji, to wcale nie trzeba tu nawet specjalnie przychodzić!
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Okrągłą Wieżę
To kolejną atrakcją jest Okrągła Wieża, która zdobi Kopenhagę już od XVII wieku! Wybudował ją Christian IV jako obserwatorium astronomiczne i meteorologiczne, które jest teraz jednym z najstarszych nieprzerwanie działających na świecie!
Z wieży roztaczają się wspaniałe widoki na miasto. Przed wejściem jest zazwyczaj długa kolejka, ale raczej nie stoi się więcej jak 20 minut. Tu znajdziecie ceny i godziny otwarcia.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Fontannę Gefion!
Taka duńska wersja Fontanny Di Trevi, ale to tylko takie moje luźne skojarzenie 🙂
Fontannę odsłonięto na początku XX wieku i jest to kolejny prezent od Carlsberga z okazji 50 lecia istnienia.
Na szczycie kaskady znajduje się pomnik przedstawiająca nordycką boginię orzącą ziemię z pomocą swoich synów przemienionych w woły.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Mała Syrenka
Kolejny prezent z początku XX wieku od Carlsberga i jednocześnie uhonorowanie twórczości Hansa Christiana Andersena!
Carlsberga zafascynowała duńska tancerka i aktorka Ellen Price, która miała główną rolę w balecie Mała Syrenka wystawianym właśnie w Kopenhadze. Aktorka przystała na propozycję, ale odmówiła pozowania nago gdy dowiedziała się, że pomnik będzie wystawiony publicznie. W ten sposób pomnik ma tylko głowę modelki, a ciało odwzorowano ostatecznie na żonie rzeźbiarza.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Kastellet / Twierdza
Nie jest to może jakieś spektakularne miejsce, ale na pewno warto się przespacerować po terenie cytadeli. Jest to jedna z najlepiej zachowanych twierdz w Europie Północnej. Zbudowana jest na planie pięciokąta z bastionami w narożach.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Nyboder
Kolejne dzieło Christiana IV! Poza ścisłym centrum miasta wybudował on jednopiętrowe, szeregowe domy, które zostały podarowane marynarzom Królewskiej Marynarki. W zamian zobowiązywali się na długoletnią służbę, a wraz z nimi ich narodzone w Nyboder dzieci. Pomimo upływu kilkuset lat, część domów nadal stoi i pomimo, że jest pomalowana na ciepłe kolory, to i tak nie wygląda zbyt przyjaźnie.
Osiedle przypominało mi socjalną dzielnicę z Augsburga założoną przez Jakoba Fuggera w XVI wieku. Być może nawet Christian IV inspirował się posunięciem Jakoba.
Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Christiania
Wolne Miasto Christiania to miejsce, które ostatecznie zdecydowałam się ominąć. Nie zniechęcam, nie zachęcam. Pewnie i tak część z Was wie, że to taka mini Holandia w Kopenhadze, gdzie można popróbować różnych rzeczy. Miejsce powstało w latach 70-ych ubiegłego wieku z myślą o hipisach i wszystkich kolorowych. Z czasem jednak wolność wymknęła się spod kontroli i już na przełomie lat 80 i 90 dilerka zaczęła rosnąć w siłę. To doprowadziło do wyludnienia Christiani do tego stopnia, że powoli policja zaczyna robić tu porządki. Chyba nie do końca im to wychodzi i niezupełnie mają nad tym kontrolę, bo w 2023 roku doszło tu do strzelaniny, w trakcie której zginęła jedna osoba i turyści zostali ranni.
Tak więc jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie Christiani, która wciąż może się pochwalić bogatym Street artem, to pamiętajcie że:
- Obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
- Nie wolno biegać
- Zakaz używania twardych narkotyków
Gdzie zjeść w Kopenhadze?
Nie mam dla Was jakoś wybitnie dużo polecajek, ale raczej staraliśmy się jeść jak najmniej i wyszukiwać najtańsze miejsca. Oto co nam się udało znaleźć i także polecamy:
- WokXpress Store Kongengade – kuchnia azjatycka
- District Tonkin – kuchnia wietnamska
- Seks – restauracja śniadaniowa prowadzona przez Polaków!
I to już wszystko co dla Was przygotowałam!
Pozostałe wpisy z tej wycieczki:
Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! <3
Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!
Brak komentarzy