Europa Szwecja

Co warto zobaczyć w Skanii? Top 13 miejsc

11 lipca 2018

Słowem wstępu…

Skania (szwed. Skåne) to najbardziej wysunięty na południe region Szwecji. Terytorium historycznej krainy pokrywa się ze współczesnym (powstałym w 1997) regionem administracyjnym. Tutejszy klimat jest łagodny i zupełnie inny od północnej części Szwecji. Często porównywany jest do klimatu jaki panuje nad polskim Morzem. Co ciekawe, w czerwcu i na początku lipca, noce trwają krócej niż 7 godzin, ale i tak słońce chowa się tutaj całkowicie za horyzontem. Choć Skania nie należy do czołówki największych szwedzkich regionów, to pod względem zaludnienia zajmuje 3 miejsce. Według nieoficjalnych danych, teren Skanii zamieszkany jest przez ok 1,3 mln ludzi. Na 1 km2 przypada ok. 121 osób, a największym miastem jest Malmo. Od kilku lat latają tu tanie linie lotnicze, które umożliwiają polskim turystom lepsze poznanie tego pięknego, szwedzkiego regionu. Mimo to, często widzę w mediach społecznościowych, jak wszyscy odradzają loty do stolicy Skanii. Oprócz klasycznego tekstu „nic tutaj nie ma” pojawia się też wiele innych, często nieprawdziwych stwierdzeń, których nie będę tu poruszać. Nawet jeśli nie macie ochoty przylatywać do Malmo, to warto jednak dać szansę całej Skanii. Sprawdźcie ile pięknych miejsc oferuje i jak łatwo się do nich dostać! Co warto zobaczyć w Skanii? Oto moja lista!

Jak dostać się do Skanii?

Najszybszą opcją są tanie loty do Malmo dostępne z kilku polskich miast. Wystarczy, że poszukacie w dowolnej przeglądarce, a na pewno coś znajdziecie. Alternatywą mogą być loty do Kopenhagi, a następnie przejazd pociągiem, Swebusem lub Flixbusem do Malmo. Jest to znacznie droższe przedsięwzięcie, ale dla niektórych być może jedyna dogodna droga do Skanii. 😉 Możecie też przyjechać samochodem i popłynąć promem do Szwecji. Ewentualnie przejechać całą drogę trasą lądową przez Niemcy i Danie, korzystając z mostu Oresund. Wybór należy oczywiście do Was, ale zdecydowanie w tej kwestii najtaniej wychodzą loty. W Skanii auto aż tak bardzo nie jest potrzebne, bo do większości przedstawionych poniżej miejsc, bez problemu dostanie się za pomocą Skanetrafiken. O funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Skanii, możecie poczytać tutaj.

1. Co warto zobaczyć w Skanii? Malmo!

Zanim zamknięcie stronę mrucząc pod nosem, że znowu Wam wciskają Malmo, to przeczytajcie chociaż co mam Wam do powiedzenia w tej kwestii (w najgorszym razie po prostu przejdźcie do kolejnego punktu). 😉 Nie twierdzę, że Malmo należy do czołówki najpiękniejszych europejskich miast, bo tak nie jest, ale jak na industrialne miasto tragedii też nie ma. Skoro jest to miasto, w którym rozpoczynacie swój podbój Skanii (bo zakładam, że tak dla większości będzie), to dajcie mu szansę, chociaż w postaci 1 dnia! Ja uważam, że bez Malmo, nie da się poznać Skanii, ale nie każdy musi się z tym zgadzać (i dobrze, bo gdyby, każdy miał takie samo zdanie, to świat byłby nudny). 😉 Malmo to przede wszystkim nowoczesna szwedzka architektura. Ciężko tu nie wspomnieć o potężnym moście nad Sundem, czy o Turning Torso, które jest uważane za nowoczesną wizytówkę Szwecji. Innym godnym uwagi obiektem, jest galeria handlowa Emporia, która nie tylko kusi dobrami materialnymi, ale także nowoczesnym wyglądem i ciekawą aranżacją wnętrz. Dla fanów obiektów historycznych polecam przede wszystkim XVI wieczny ratusz (mój ulubiony zabytek w Malmo), renesansowy zamek Malmöhus oraz Aptekę pod Lwem (Apoteket Lejonet). Jeśli Was jednak przekonałam do Malmo, to więcej szczegółów możecie znaleźć tutaj.

Ratusz

Zamek w Malmo

Turning Torso

2. Co warto zobaczyć w Skanii? Lund!

Lund to niewielkie studenckie miasteczko, znajdujące tuż obok Malmo. Choć liczy zaledwie 80 tys. mieszkańców, to jest 3 co do wielkości miastem w Skanii. Lund żyje wraz ze studentami. W trakcie roku akademickiego jest tutaj głośno, a przede wszystkim międzynarodowo. Ciężko uwierzyć, że do tego niewielkiego szwedzkiego miasta przyjeżdżają studenci z całego świata!! Miałam tu znajomych z Indii, Australii czy nawet Kolumbii. Dlatego też podczas miesięcy wakacyjnych lub w okresie świąt, potrafi być tu naprawdę pusto i cicho. Dla Was i tak nie ma znaczenia kiedy tu przyjedziecie, bo atrakcje będą tutaj czekać cały rok. Przede wszystkim zobaczcie monumentalną katedrę z XI wieku. Nawet w Malmo nie znajdziecie tak potężnej świątyni jak w Lund. Co robi tak potężna katedra w tak niepozornym miasteczku? Odpowiedź jest prosta: kiedyś to Lund było centrum gospodarczym Skanii, ale straciło znaczenie na rzecz szybko rozwijającego się Malmo. Niestety w tamtych czasach, nawet tak niewielka odległość od Morza skazała Lund na „pójście w odstawkę”. Na szczęście sprawnie działający Uniwersytet (koniecznie go zobaczcie) nadal rozsławia miasto na całym świecie. Przy okazji, zaglądnijcie też do bajkowej biblioteki. Więcej o Lund przeczytacie tutaj.

Katedra w Lund

Uniwersytet w Lund

Biblioteka

3. Co warto zobaczyć w Skanii? Ystad!

Ystad to bardzo przyjemne, małe miasteczko na południu Skanii. Idealne na sielankowy spacer.  Wystarczą zaledwie 2-3 godzinki, żeby poznać się z nim bliżej. A z czego słynie? Przede wszystkim ze średniowiecznej (w większości XV i XVI-wieczna) zabudowy szachulcowej stanowiącej największy tego typu zespół w całej Skandynawii. Jest to także miejscowość wypoczynkowa, do której chętnie przyjeżdżają Szwedzi z najróżniejszych regionów. Tuż za miasteczkiem znajduje się mnóstwo domków letniskowych oraz piękne plaże. Wycieczkę do Ystad można połączyć ze zwiedzaniem Ales Stenar, o których za chwilę Wam opowiem. Więcej o Ystad przeczytacie tutaj.

Szachulcowe domy

Klasztor Franciszkanów

Ystad

4. Co warto zobaczyć w Skanii? Ales Stenar!

Pora na Archiwum X! Lubicie zagadki i tajemnice z przeszłości? W takim razie poznajcie tajemnicze kamienne kręgi – Ales Stenar. To szwedzkie Stonehenge znajduje się ok 30 minut jazdy autobusem od Ystad, w małej wiosce rybackiej – Kaseberga. Od lat naukowcy próbują rozwikłać zagadkę precyzyjnie ułożonych głazów. Choć nikt jeszcze nie przedstawił satysfakcjonującego wyjaśnienia ich pochodzenia, to zwykło się uważać, że podobnie jak Stonehenge spełniały one funkcje obserwatorium astronomicznego. Więcej o tajemniczych, kamiennych kręgach możecie przeczytać tutaj!

Ales Stenar

Ales Stenar

5. Co warto zobaczyć w Skanii? Falsterbo!

Jeśli spojrzycie na mapę Skanii, to na południe od Malmo na pewno rzuci Wam się w oczy charakterystyczny cypel. Znajduje się tam niewielka miejscowość – Falsterbo, która notabene należy do najstarszych szwedzkich osad. Jednak to nie miasteczko wzbudziło moje zainteresowanie tym miejscem, ale tutejsze wybrzeże. Przepiękne, piaszczyste plaże ciągną się tutaj bez końca. Podczas słonecznego, majówkowego spaceru po plaży w Falsterbo, ledwo udało nam się spotkać raptem z 5 osób. Idealne miejsce dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju. Na końcu tego cypla znajduje się rezerwat przyrody – Måkläppen. Jego kształt zależy od pływów prądów morskich, a wejście na teren rezerwatu dostępne jest tylko w niektórych miesiącach. Teren Måkläppen upodobało sobie wiele gatunków ptaków oraz foki. Nie martwcie się jednak, bo fok jest tu tak dużo, że nawet podczas spaceru na plaży jest duża szansa, że spotkacie je wylegujące się na plaży (tak jak nam się to udało!). 🙂 Więcej o przygodzie z Falsterbo poczytacie tutaj.

Już blisko Morza!

Falsterbo

Falsterbo

6. Co warto zobaczyć w Skanii? Helsingborg!

Helsingborg to drugie co do wielkości miasto w Skanii, a 8 w całej Szwecji. Nie spodziewajcie się tu jednak potężnej metropolii, bo miasto liczy zaledwie 142 tys. mieszkańców. Nie powiedziałabym też, że jest to obowiązkowy punkt podczas podróży po Skanii, ale ze względu na przepiękny Ratusz postanowiłam umieścić Helsingborg w tym zestawieniu. Może nie widziałam wszystkich szwedzkich miast, ale ratusz w Helsingborgu jest zdecydowanie najpiękniejszy z tych, które widziałam do tej pory w Szwecji. Co ciekawe, miasto zawdzięcza swój rozwój Danii. To właśnie w tym miejscu brzegi tych obydwu państw położone są od siebie w najmniejszej odległości. Bez problemu można dostrzec przeciwległy brzeg Danii, a przeprawa promowa trwa zaledwie 20 minut. Dlatego jeśli zdecydujecie się na wycieczkę do Helsingborga, warto ją połączyć z wycieczką do duńskiego Helsingor. Miejscowości są na tyle małe, że bez problemu wystarczy Wam jeden dzień! 🙂 Więcej o Helsingborgu możecie poczytać tutaj.

Przepiękny Ratusz! 🙂

Terrasstrapporna

Helsingborg

7. Co warto zobaczyć w Skanii? Landskrona!

Wiosna w Skanii potrafi być naprawdę piękna, a potwierdzeniem tego jest Landskrona. Może miasto nie jest samo w sobie jakoś specjalnie ciekawe, ale podczas wiosny nadrabia wszystkie zaległości! Mnóstwo kwitnących drzew i kolorowe kwiaty tuszują inne niedoskonałości tego miejsca. Z ciekawszych miejsc, warto też zobaczyć  XVI wieczną cytadele. Więcej o Landskronie przeczytacie tutaj.

Kwiatowa Landskrona

Cytadela

8. Co warto zobaczyć Skanii? Plaże!

No bo jak to tak, nad Morzem i bez plaży? 😀 Już Wam zdradzę gdzie są najlepsze. Pomijam już południowe wybrzeże, o którym wyżej wspomniałam. Zachodnie wybrzeże (okolice Malmo i Lund) też ma się czym pochwalić! Najbliżej Malmo znajduje się mały „kurorcik” Lomma. Jest tu też niewielkich rozmiarów przystań dla właścicieli małych jednostek. Teren dość dobrze zagospodarowany, ale kusi przede wszystkim długą, piaszczystą plażą oraz łagodnym wejściem do Morza!

Trochę dalej znajduje się jeszcze mniejsza miejscowość – Bjärred. Podobno znajduje się tutaj najdłuższe molo w Szwecji, które ma aż 500 m długości. Na końcu mola znajduje się sauna wraz z restauracją. Więcej o szwedzkich plażach przeczytacie tutaj!

Lomma

Bjärred

9. Co warto zobaczyć w Skanii? Park Narodowy Söderåsen!

Powyższy Park Narodowy utworzono dopiero w 2001 roku w celu ochrony góry zrębowej Kopparhatten oraz jej otoczenia. Znajduje się tutaj około 60 km szlaków pieszych, o różnej skali trudności. Najlepszym okresem do odwiedzenia Parku jest jesień, kiedy tutejsza roślinność mieni się we wszystkich kolorach! Więcej informacji o Parku znajdziecie na oficjalnej stronie Söderåsen.

Park Narodowy Söderåsen

Park Narodowy Söderåsen

Park Narodowy Söderåsen

10. Co warto zobaczyć w Skanii? Kullen i Mölle.

Niestety, od tej chwili będę Wam pisała o miejscach, w których nie byłam, bo… nie zdążyłam! Mimo to, pragnę je tutaj także zaprezentować, bo jeśli uda mi się wrócić do Skanii, to z pewnością do nich zajrzę.

Skania ma dwa charakterystyczne cyple. Na południu znajduje się Falsterbo, o którym już rozmawialiśmy. Z kolej na północnych krańcach Skanii znajduje się bardziej tajemniczy – Kullen. Podobno jest to najbardziej niezwykłe miejsce na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Wszystko za sprawą erozyjnych formacji skalnych o najróżniejszych kształtach. Najbardziej znaną skałą jest Kullaberg, ale warto też zwrócić uwagę na Głowę z Cukru, Napoleona czy Bramę.

Mieszkańcy pobliskiego Mölle doskonale zdają sobie sprawę z niezwykłości tego miejsca. Już od dłuższego czasu funkcjonuje tu kurort wypoczynkowy, a samo miasteczko jest podobno bardzo urocze!

Znalezione obrazy dla zapytania Kullaberg

Kullaberg. Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Kullaberg#/media/File:Kullaberg_klippor.JPG

Znalezione obrazy dla zapytania Kullaberg

Kullaberg. Źródło: https://visitskane.com/outdoors-adventure/kullaberg-nature-reserve

Znalezione obrazy dla zapytania Mölle

Mölle. Źródło: https://pl.hotels.com/ho489351/grand-hotel-molle-molle-szwecja/

11. Co warto zobaczyć w Skanii? Wyspę Ven!

Ven to niewielka wyspa położona między Danią a Szwecją, na wysokości Landskrony. Z tego też miasta wypływają promy na Ven. Dziś mała wyspa słynie z urody klifów, które spadają prosto do morza, białych plaż, uroczych domków, przytulnych kafejek oraz ścieżek rowerowych. Idealne miejsce na weekendowy piknik!

Znalezione obrazy dla zapytania Ven Sweden

Ven. Źródło: https://visitskane.com/family-fun/biking-ven

Znalezione obrazy dla zapytania Ven Sverige

Ven. Źródło: https://www.flickr.com/photos/flatroad/35959038400

Znalezione obrazy dla zapytania Ven Sverige

Ven. Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ven_st_ibbs_ka_5.jpg

12. Co warto zobaczyć w Skanii? Zamek Marsvinsholm!

Marsvinsholm to XIV wieczny zamek magnacki położony 12 km od Ystad. Obecny kształt budowli pochodzi jednak z XVII wieku, kiedy zamek stał się własnością Otte Marsvina. Ciekawy i godny uwagi obiekt!

Znalezione obrazy dla zapytania marsvinsholm castle

Marsvinsholm. Źródło: https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiAw5zm25fcAhXS66QKHRaWAhkQjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.pinterest.com%2Fpin%2F311170655490042166%2F&psig=AOvVaw2RC6tx2Tbc4FIBTNdrBXhG&ust=1531421491804200

Znalezione obrazy dla zapytania marsvinsholm castle

Marsvinsholm. Źródło: https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwinrPea3JfcAhVG16QKHaiqBt0QjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.flickr.com%2Fphotos%2Funcommon%2F2660896052&psig=AOvVaw2RC6tx2Tbc4FIBTNdrBXhG&ust=1531421491804200

13. Co warto zobaczyć w Skanii? Pałac Sofiero!

Pałac Sofiero to dawna rezydencja rodziny królewskiej. Co ciekawe, pierwotnie był to Skansen, który w XIX zakupił szwedzki książę Oskar i przekształcił go na pałac. Na początku XX wieku w ramach prezentu ślubnego, pałac otrzymał Gustaw VI Adolf. Była to jego ulubiona letnia rezydencja, z której korzystał aż do śmierci w 1973 roku. Na jego życzenie pałac został potem przekazany miastu Helsingborg (które znajduje się 5 km od pałacu). Obecnie znajduje się tutaj restauracja, ale miejsce często jest też wykorzystywane na wszelakiego rodzaju wystawy czy koncerty. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wspaniały ogród Rododendronów!

Znalezione obrazy dla zapytania Pałac Sofiero

Pałac Sofiero. Źródło: https://www.google.pl/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwij54Wq35fcAhVJJFAKHZ7NDH8QjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.onfoodietrail.com%2Fscanian-castles%2F&psig=AOvVaw3HEAAPFmzai6f-49IzskYq&ust=1531422438141695

Znalezione obrazy dla zapytania Sofiero Palace

Ogrody w Sofiero. Źródło: https://visitskane.com/classic-attractions/sofiero-castle-and-gardens

Jeśli dotrwaliście do końca, to jestem z Was dumna, bo to oznacza, że jest szansa na zakup biletów do Malmo! Zaraz się pewnie zaczną sypać podejrzenia, że to jakiś sponsorowany wpis! 😛 Wierzcie mi, tak nie jest. Ja po prostu bardzo pokochałam ten region podczas swojego Erasmusa i chce go zawsze pokazywać od jak najlepszej strony!

Dlatego drogi czytelniku, mam do Ciebie prośbę. Top 13 nie jest liczbą ostateczną. Jeśli ktoś z Was był w jakimś fajnym miejscu i nie ma go tutaj na liście, to niech da znać! Chętnie uzupełnię wpis. 🙂

Dołączcie też do naszej grupy: Najpiękniejsze Plaże – Polska, Europa, Świat!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

4 komentarze

 • Odpowiedz Kuba 12 lipca 2018 at 10:27

  EKSTRA! Bardzo klimatyczne miejsca, świetne zestawienie. Gratuluję zmysłu do zdjęć, wyglądają kapitalnie! Biblioteka w Lund wygląda trochę jak słynne gmachy z Cambridge 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 12 lipca 2018 at 11:26

   Cześć Kuba! Dzięki wielkie! Cieszę się, że wpis się podoba! A co do biblioteki w Lund, to fakt! Jakieś takie właśnie naleciałości tam są! 😊

 • Odpowiedz Kamila | spiekua.pl 12 lipca 2018 at 13:07

  Świetne zdjęcia i rekomendacje! Chyba czas odwiedzić rodzinę w tych stronach ;).

  • Odpowiedz womenofpoland 12 lipca 2018 at 13:12

   Dzięki Kamila! Jak macie rodzinkę, to tym bardziej nie ma wymówek! 😀

  Zostaw komentarz