Europa Podróże Skania Szwecja

Co warto zobaczyć w Malmo?

17 września 2017

Malmo w 1 dzień

Szukaliście kiedyś tanich lotów do Szwecji? Na pewno trafiliście na Malmo, do którego aż z kilku Polskich miast można dolecieć za niewielkie pieniądze! Malmo to stolica regionu i trzecie pod względem wielkości miasto w Szwecji. Nie grzeszy wybitną pięknością, ale jest bramą regionu więc większość osób poświęca mu odrobinę uwagi. Dlatego podpowiem Wam, co warto tutaj zobaczyć! 

Jak się dostać do Malmo?

Jeszcze jakiś czas temu sporo tanich linii lotniczy kursowało do Malmo z Polski. Teraz z tego co widzę został tylko Gdańsk. 

Alternatywą może być lot do Kopenhagi i z tamtąd przejazd do Malmo. W przypadku podróży komunikacją miejską polecam zainstalowanie aplikacji Skånetrafiken. Dzięki niej sprawdzicie jak dojechać do celu i jaki bilet wybrać.

Co warto wiedzieć o Malmo?

Jest trzecim pod względem zaludnienia, po Sztokholmie i Göteborgu, miastem w Szwecji. Mieszka tu około 301 706 tys. osób – jak na szwedzkie warunki jest to bardzo duże miasto. Malmo, podobnie jak cała Skania, leży w strefie klimatu umiarkowanego. Pogoda jest zatem bardzo podobna do naszych nadmorskich miejscowości.

Stolica Skanii jest jednym z głównych ośrodków gospodarczych i handlowych Szwecji. Przez długi czas w mieście dominował przemysł wytwórczy, głównie elektromaszynowy. Rozwinięty był także przemysł włókienniczy, materiałów budowlanych oraz spożywczy. Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w historii gospodarczej miasta był przemysł stoczniowy, z działającą od XIX wieku stocznią Kockums. Kryzys w 1995 roku i największa stopa bezrobocia w Szwecji zmusiła miasto do przekształcenia się w ośrodek nowoczesnych technologii.

Na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj przemysłowe miasta nie kojarzą nam się zbyt dobrze. Wszyscy wiedzą, że ich oferta turystyczna, jest znacznie uboższa od przeciętnych miast. Malmo jest tutaj wyjątkiem. Może nie jest tak piękne jak Sztokholm i nie znajdziemy w nim aż takiej ilości klasycznych szwedzkich domków jak w Karlskronie, ale na pewno nie możecie go ominąć podczas Waszej podróży po Skanii. Cała część miasta, godna Waszej uwagi jest możliwa do przejścia pieszo. Przede wszystkim powinniście się skoncentrować na 4 obszarach: okolice Stortorget/Lilla Torg, Portu, Slottspark (park zamkowy) i Scania Park lub Ribersborgs.

Stortorget

Stortorget to główny Rynek w mieście. Jest to także najstarsza część miasta, która istniała już w XVI wieku. Jeśli przyjechaliście do miasta pociągiem, to wystarczy, że przejdziecie na drugą stronę ulicy i już prawie znajdziecie się w historycznym centrum miasta. W tym miejscu na uwagę zasługuje XVI wieczny Ratusz. Oryginalnie zbudowany w stylu stepped gable (nie wiem czy istnieje polska nazwa tego stylu?).  Jest to rodzaj budowy schodkowej, zwężającej się ku górze, dzięki czemu uzyskiwany jest trójkątny kształt budynku. W XIX wieku Ratusz ponownie przebudowano, tym razem już w neoklasycznym stylu z elementami dekoracji typowymi dla holenderskiego renesansu. To jeden z najciekawszych budynków w Malmo!

Nieopodal, na tym samym placu znajduje się jeszcze pomnik Gustava Adolfa, który był królem Szwecji na przełomie XVI-XVII wieku. Zginął młodo, mając zaledwie 38 lat w trakcie wojny trzydziestoletniej.

Warto zaglądnąć do Apoteket Lejonet (Apteka pod Lwem). Apteka znajduje się w zabytkowym budynku na przeciwko pomnika. Charakteryzuje ją niesamowite wnętrze, które jest zrobione z rzeźbionego drewna!

Dość ciekawie prezentują się też rzeźby muzyków, które zdają się „spacerować” po pobliskiej ulicy. 😉

Lilla Torg

Kilkaset metrów dalej od Stortorget, znajduje się bardziej kameralny Lilla Torg (czyli mały rynek). Gdybyście się zastanawiali gdzie podziali się wszyscy ludzie w Malmo, to zaglądnijcie właśnie na mały rynek. Tutaj znajdują się puby i restauracje, w których wszyscy chętnie spędzają wolny czas. Oczywiście ceny są dość wysokie jak na Szwecję przystało, ale po tłumie ludzi jaki tu przebywa można byłoby wywnioskować, że jednak aż tak drogo nie jest…

Z obiektów sakralnych polecam kościół św. Piotra. Luterańsko-Ewangelicki kościół pochodzi z XIV wieku, choć jego poprzednik (kościół romański) był tam już w XIII wieku. Znakiem rozpoznawczym jest wysoka wieża, którą widać w wielu miejscach w Malmo.

Spacerując po centrum miasta można się także natknąć na ciekawe murale!

Port

Malmo to przede wszystkim miasto portowe. Dostęp do Morza umożliwił szybki rozwój miasta, a co zatem idzie powstanie nowego silnego ośrodka w Skanii. Kiedyś Lund pełniło rolę centrum gospodarczego, ale dość spora odległość od Morza zahamowała rozwój miasta.

Spacerując po porcie warto zwrócić uwagę na pobliską zabudowę. To klasyczna przemysłowa (ceglasta) architektura z domieszką nowoczesności.

Port to także taka industrialna Wenecja. Dużo tu różnych kanałów z mostkami, z których możemy podziwiać np. latarnię morską. O zachodzie słońca wygląda super! Ewentualnie możemy natrafić też na oryginalne, kolorowe rzeźby.

Slottsparken

To dość sporych rozmiarów park w centrum miasta. Oprócz pięknie zagospodarowanego terenu, w którym znajdziemy uroczy wiatrak i sporych rozmiarów oczko wodne, możemy podziwiać też najstarszy renesansowy zamek w Skandynawii. 

Zamek Malmöhus został wybudowany w połowie XVI wieku jako siedziba dla duńskich władców. Obecnie w zamku działa muzeum. Muszę Wam też przyznać, że jako fanka zamków z przykrością stwierdzam, że jest to najbrzydszy zamek jaki do tej pory widziałam. 🙂 Zdecydowanie jednak bardziej wolałam podziwiać widoki w Parku, bo te dawały mi więcej satysfakcji i przyjemności.

Fiskehoddorna

Nie sposób uwierzyć, że targ rybny w Malmo stał się jedną z największych atrakcji Malmo. Wszystko za sprawą kolorowych budek, w których sprzedawane są ryby. Chyba nie może być bardziej szwedzko niż tutaj! Oprócz świeżych ryb prosto z Morza, można też załapać się na jakieś gotowe do zjedzenia przekąski! Targ otwarty jest od wtorku do soboty od 6:30 do 13:00

Scania Park/Ribersborgs

Jesteśmy nad Morzem, ale gdzie to Morze? No właśnie, nie wypada przecież ominąć takiej atrakcji, zwłaszcza jeśli ktoś na co dzień nie ma dostępu do Morza! 😛 Zwłaszcza, że nad Morzem możemy podziwiać w pełnej okazałości słynne Turning Torso i Most nad Sundem.

Spacerując w tej okolicy latem/jesienią warto zajrzeć na Salongsgatan

Spacerując w tej okolicy latem/jesienią warto zajrzeć na Salongsgatan

Z centrum miasta do plaży jest kawałek drogi, ale jeśli pogoda Wam sprzyja to warto się przespacerować. Zajmie Wam to około 40 minut. Do wyboru macie dwa miejsca: Scania Park lub Ribersborg. Ja akurat udałam się w okolice Ribersborg, bo tutaj znajduje się piaszczysta plaża.

Niestety nie mam dla Was dobrych wieści, bo plaże w Malmo nie należą do najpiękniejszych. Wszyscy mieszkańcy miasta dobrze o tym wiedzą, dlatego każdy w ciepłe dni jeździ do pobliskiej Lommy lub Bjarred. Piękne, szerokie, piaszczyste plaże usatysfakcjonują tutaj każdego!

  • Most Oresund

No, ale Most nad Sundem zdecydowanie lepiej podziwiać z plaży w Malmo. 😉 Most Oresund otwarto w 2000 roku i jest to pierwsze lądowe połączenie pomiędzy Szwecją a Danią. Dawniej w tym miejscu pływał prom, ale dość długi czas przepłynięcia przesądził o budowie najdłuższego europejskiego mostu w tym miejscu. Podobne przedsięwzięcie planowane jest pomiędzy Helsinborgiem a Helsingorem. Jednak tutaj most będzie już trochę krótszy, bo i cieśnina w tym miejscu jest znacznie węższa. Tymczasem Most Oresund uważany jest za prawdziwą atrakcję. Część mostu znajduje pod powierzchnią wody, co z lotu ptaka wygląda naprawdę niesamowicie. Oczywiście za przejazd po takiej atrakcji trzeba trochę zapłacić jeśli podróżujecie osobówką. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

  • Turning Torso

Z plaży w Malmo albo ze Scania Park będziemy podziwiać też inną, słynną szwedzką budowlę – Turning Torso. Wieżowiec został sfinansowany przez firmę HSB w Malmo, a zaprojektowany i wybudowany przez architekta Santiaga Calatravę. Wybudowan go w latach 2001-2005. Konstrukcja usytuowana jest na 9 pięciobocznych bryłach. Licząc między-piętra budynek ma 54 piętra. Cała budowla przekręca się w górę co 10 stopni, co oznacza, że skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni. Turning Torso ma 190 m wys., co czyni go najwyższym budynkiem w Szwecji.

 

Pozostałe wpisy z tej wycieczki:

I to już wszystko co dla Was przygotowałam! 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

2 komentarze

  • Odpowiedz Gosia 27 maja 2018 at 23:07

    Nie zgodzę się że przejazd po moście jest drogi, flixbus tylko €4.99, jutro wracamy na Kastrup i w drugą stronę bilet 69SEK swebusem.

    • Odpowiedz womenofpoland 27 maja 2018 at 23:14

      Cześć Gosia! Masz racje, nie sprecyzowaliśmy: przejazd jest drogi, jeśli planujesz jechać samochodem. Dlatego wrzuciliśmy linka, żeby każdy mógł sprawdzić ile kosztuje aktualny przejazd. Autobus czy pociąg wychodzą taniej. Wszystko się zgadza 🙂

    Zostaw komentarz