Europa Malmo Podróże Szwecja

Co warto zobaczyć w Malmo?

17 września 2017
Malmo w 1 dzień

Szukaliście kiedyś tanich lotów do Szwecji? Na pewno trafiliście na Malmo, do którego aż z kilku Polskich miast można dolecieć za grosze! Mimo to, podróżując kilka razy na tej trasie, doszłam do wniosku, że większość pasażerów nie lata tutaj w celach turystycznych, ale raczej zarobkowych. Szkoda, bo wbrew pozorom Malmo i jego okolice to niezwykle piękne miejsca. Wiem co mówię, bo w pobliskim Lund spędziłam 5 miesięcy na Erasmusie! Z przyjemnością odwiedzałam wówczas stolicę Skanii – Malmo. To ogromna strata, że tak niewielu ludzi wie o tym miejscu, dlatego za swój cel przyjęłam sobie rozsławianie (przynajmniej wśród znajomych) Malmo i Skanii! 😊 Co zatem zobaczyć w Malmo?

Jak się dostać do Malmo?

Aż z 5 polskich miast – Kraków, Katowice, Warszawa, Poznań i Gdańsk dolecimy do Malmo niskobudżetowymi liniami, nawet poniżej 100 zł w dwie strony. Przewoźnicy na tej trasie to Ryanair i Wizzair. Alternatywą może być także lot do Kopenhagi. Lecąc na Erasmusa do Lund, potrzebowałam dostać się konkretnego dnia do Szwecji. Najlepszym rozwiązaniem okazał się lot SAS-em z Wrocławia do Kopenhagi, a następnie podróż pociągiem lub autobusem przez Malmo do Lund. To na pewno trochę droższe przedsięwzięcie, ale dobrze wiedzieć o takiej możliwości! 🙂

Co warto wiedzieć o Malmo?

Jest trzecim pod względem zaludnienia, po Sztokholmie i Göteborgu, miastem w Szwecji. Mieszka tu około 301 706 tys. osób – jak na szwedzkie warunki jest to bardzo duże miasto. Malmo, podobnie jak cała Skania, leży w strefie klimatu umiarkowanego. Pogoda jest zatem bardzo podobna do naszych nadmorskich miejscowości.

Malmo jest jednym z głównych ośrodków gospodarczych i handlowych Szwecji. Przez długi czas w mieście dominował przemysł wytwórczy, głównie elektromaszynowy. Rozwinięty był także przemysł włókienniczy, materiałów budowlanych oraz spożywczy. Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu w historii gospodarczej miasta był przemysł stoczniowy, z działającą od XIX wieku stocznią Kockums. Kryzys w 1995 roku i największa stopa bezrobocia w Szwecji zmusiła miasto do przekształcenia się w ośrodek nowoczesnych technologii.

Na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj przemysłowe miasta nie kojarzą nam się zbyt dobrze. Wszyscy wiedzą, że ich oferta turystyczna, jest znacznie uboższa od przeciętnych miast. Malmo jest tutaj wyjątkiem. Może nie jest tak piękne jak Sztokholm i nie znajdziemy w nim aż takiej ilości klasycznych szwedzkich domków jak w Karlskronie, ale na pewno nie możecie go ominąć podczas Waszej podróży po Skanii. Cała część miasta, godna Waszej uwagi jest możliwa do przejścia pieszo. Na pewno trochę się nachodzicie, ale przynajmniej będziecie usatysfakcjonowani. Przede wszystkim powinniście się skoncentrować na 4 obszarach: okolice Stortorget/Lilla Torg, Portu, Slottspark (park zamkowy) i Scania Park lub Ribersborgs.

Stortorget/Lilla Torg

Stortorget to główny Rynek w mieście. Jest to także najstarsza część miasta, która istniała już w XVI wieku. Jeśli przyjechaliście do miasta pociągiem, to wystarczy, że przejdziecie na drugą stronę ulicy i już prawie znajdziecie się w historycznym centrum miasta. W tym miejscu na uwagę zasługuje XVI wieczny Ratusz. Oryginalnie zbudowany w stylu stepped gable (nie wiem czy istnieje polska nazwa tego stylu?).  Jest to rodzaj budowy schodkowej, zwężającej się ku górze, dzięki czemu uzyskiwany jest trójkątny kształt budynku. W XIX wieku Ratusz ponownie przebudowano, tym razem już w neoklasycznym stylu z elementami dekoracji typowymi dla holenderskiego renesansu. To jeden z najciekawszych budynków w Malmo!

Nieopodal, na tym samym placu znajduje się jeszcze pomnik Gustava Adolfa, który był królem Szwecji na przełomie XVI-XVII wieku. Zginął młodo,  mając zaledwie 38 lat w trakcie wojny trzydziestoletniej.

Dość ciekawie prezentują się też rzeźby muzyków, które zdają się „spacerować” po pobliskiej ulicy. 😉

Kilkaset metrów dalej od Stortorget, znajduje się bardziej kameralny Lilla Torg (czyli mały rynek). Gdybyście się zastanawiali gdzie podziali się wszyscy ludzie w Malmo, to zaglądnijcie właśnie na mały rynek. Tutaj znajdują się puby i restauracje, w których wszyscy chętnie spędzają wolny czas. Oczywiście ceny są dość wysokie jak na Szwecję przystało, ale po tłumie ludzi jaki tu przebywa można byłoby wywnioskować, że jednak aż tak drogo nie jest…

Z obiektów sakralnych polecam kościół św. Piotra. Luterańsko-Ewangelicki kościół pochodzi z XIV wieku, choć jego poprzednik (kościół romański) był tam już w XIII wieku. Znakiem rozpoznawczym jest wysoka wieża, którą widać w wielu miejscach w Malmo.

Spacerując po starym mieście warto zaglądnąć do Apoteket Lejonet (Apteka pod Lwem). Apteka znajduje się w zabytkowym budynku w niemalże centrum starego miasta. Charakteryzuje ją niesamowite wnętrze, które jest zrobione z rzeźbionego drewna! Osobiście nie byłam, ale następnym razem nadrobię! 🙂

Ratusz

Pomnik Gustawa Adolfa

Port

Malmo to przede wszystkim miasto portowe. Dostęp do Morza umożliwił szybki rozwój miasta, a co zatem idzie powstanie nowego silnego ośrodka w Skanii. Kiedyś Lund pełniło rolę centrum gospodarczego, ale dość spora odległość od Morza zahamowała rozwój miasta.

Spacerując po porcie warto zwrócić uwagę na pobliską zabudowę. To klasyczna przemysłowa (ceglasta) architektura z domieszką nowoczesności. Przechodząc przez port, mój wzrok zawsze kierował się w stronę masywnego budynku banku. Gdyby w Malmo miało być jakieś bombardowanie, to z pewnością ukryłabym się gdzieś w podziemiach tego banku. 😀

Port to także taka industrialna Wenecja. Dużo tu różnych kanałów z mostkami, z których możemy podziwiać np. latarnię morską. O zachodzie słońca wygląda super! Ewentualnie możemy natrafić też na kolorowe rzeźby, przy których każdy hipster musi sobie zrobić zdjęcie. 😉

Podziwiam zachód słońca

Hipsterskie klimaty w Malmo! 😀

Slottsparken

To dość sporych rozmiarów park w centrum miasta. Oprócz pięknie zagospodarowanego terenu, w którym znajdziemy uroczy wiatrak i sporych rozmiarów oczko wodne, możemy podziwiać też najstarszy renesansowy zamek w Skandynawii. Zamek Malmöhus został wybudowany w połowie XVI wieku jako siedziba dla duńskich władców. Obecnie w zamku działa muzeum. Darowałam sobie wejście do środka. Muszę Wam też przyznać, że jako fanka zamków z przykrością stwierdzam, że jest to najbrzydszy zamek jaki do tej pory widziałam. Oczywiście, cieszę się, że go zobaczyłam i Wam też polecam zobaczyć na własne oczy, bo to, że mi się coś nie podobało, nie znaczy, że Wam też nie przypadnie do gustu! 🙂 Zdecydowanie jednak bardziej wolałam podziwiać widoki w Parku, bo te dawały mi więcej satysfakcji i przyjemności.

Zamek w Malmo

Slottsparken

Scania Park/Ribersborgs

Jesteśmy nad Morzem, ale gdzie to Morze? No właśnie, nie wypada przecież ominąć takiej atrakcji, zwłaszcza jeśli ktoś na co dzień nie ma dostępu do Morza! 😛 Zwłaszcza, że nad Morzem możemy podziwiać w pełnej okazałości słynne Turning Torso i Most nad Sundem.

Z centrum miasta do plaży jest kawałek drogi, ale jeśli pogoda Wam sprzyja to warto się przespacerować. Zajmie Wam to około 40 minut. Do wyboru macie dwa miejsca: Scania Park lub Ribersborg. Ja akurat udałam się w okolice Ribersborg, bo tutaj znajduje się piaszczysta plaża.

Niestety nie mam dla Was dobrych wieści, bo plaże w Malmo nie należą do najpiękniejszych. Wszyscy mieszkańcy miasta dobrze o tym wiedzą, dlatego każdy ogarnięty w ciepłe dni jeździ do pobliskiej Lommy lub Bjarred. Piękne, szerokie, piaszczyste plaże usatysfakcjonują tutaj każdego!

 • Most Oresund

No, ale Most nad Sundem zdecydowanie lepiej podziwiać z plaży w Malmo. 😉 Most Oresund otwarto w 2000 roku i jest to pierwsze lądowe połączenie pomiędzy Szwecją a Danią. Dawniej w tym miejscu pływał prom, ale dość długi czas przepłynięcia przesądził o budowie najdłuższego europejskiego mostu w tym miejscu. Podobne przedsięwzięcie planowane jest pomiędzy Helsinborgiem a Helsingorem. Jednak tutaj most będzie już trochę krótszy, bo i cieśnina w tym miejscu jest znacznie węższa. Tymczasem Most Oresund uważany jest za prawdziwą atrakcję. Część mostu znajduje pod powierzchnią wody, co z lotu ptaka wygląda naprawdę niesamowicie. Oczywiście za przejazd po takiej atrakcji trzeba trochę zapłacić jeśli podróżujecie osobówką. Wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

 • Turning Torso

Z plaży w Malmo albo ze Scania Park będziemy podziwiać też inną, słynną szwedzką budowlę – Turning Torso. Wieżowiec został sfinansowany przez firmę HSB w Malmo, a zaprojektowany i wybudowany przez architekta Santiaga Calatravę. Wybudowan go w latach 2001-2005. Konstrukcja usytuowana jest na 9 pięciobocznych bryłach. Licząc między-piętra budynek ma 54 piętra. Cała budowla przekręca się w górę co 10 stopni, co oznacza, że skręt budynku od podstawy do szczytu wynosi 90 stopni. Turning Torso ma 190 m wys., co czyni go najwyższym budynkiem w Szwecji.

Niestety budynek nie posiada tarasu widokowego przeznaczonego dla turystów. Piękny widok na pobliską cieśninę, mają zatem Ci, którzy na ostatnich piętrach biorą udział w konferencjach. 🙁

Turning Torso

Emporia

Macie ochotę na zakupy? A może jesteście fanami nowoczesnej architektury? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście tak, to warto wsiąść w autobus i zobaczyć największą galerią handlową w całej Skandynawii – Emporia shopping mall. Emporie otwarto w 2012 roku, a zaprojektował ją Gert Wingårdh. Na powierzchni 93 000 m2 znajduje się ponad 200 sklepów, które przyciągają każdego dnia ponad 25 000 odwiedzających! Jeśli macie trochę więcej czasu to warto tutaj wpaść – chociażby na Fikę! 🙂

Znalezione obrazy dla zapytania Emporia shopping mall

Emporia. Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/495396027735315970/

Znalezione obrazy dla zapytania Emporia shopping mall

Emporia: Źródło: https://www.vanceva.com/de/gallery/emporia-shopping

Znalezione obrazy dla zapytania Emporia shopping mall

Emporia: Źródło: https://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=350152&page=32

Co warto zobaczyć w okolicach Malmo?

Skoro już przyjechaliście do tego Malmo, to nie bójcie się tutaj zostać dłużej! Okolica jest naprawdę piękna i mam dla Was kilka pomysłów gdzie jeszcze możecie pojechać autobusem lub pociągiem z Malmo:

Co warto zobaczyć w Skanii – ok, tanie loty do Malmo ciągle Was nie przekonują? Sprawdźcie jakie inne atrakcje oferuje Skania, to może łatwiej przyjdzie Wam podjąć decyzję! 😛

Skanetrafiken – czyli jak podróżować po Skanii. Praktyczny przewodnik po Komunikacji Miejskiej.

Lund – miasteczko uniwersyteckie z najstarszym w Szwecji uniwersytetem i potężną katedrą 🙂

Ystad – małe miasteczko z średniowieczną zabudową, idealne na popołudniowy spacer!

Ales Stenar – Szwedzkie Stonehenge, niewyjaśniona zagadka z przeszłości :O

Falsterbo – przepiękna plaża i ogromne stada fok <3

Szwedzkie plaże – czyli gdzie na plaże w Skanii?

Landskrona – przepiękna wiosna w mieście

Helsingborg – właściciel najpiękniejszego ratusza w Szwecji i możliwość połączenia z wycieczką do Danii!

No to jak? Na ile przyjedziecie do Malmo? Dajcie znać jak tam Wasze wrażenia 😉

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

2 komentarze

 • Odpowiedz Gosia 27 maja 2018 at 23:07

  Nie zgodzę się że przejazd po moście jest drogi, flixbus tylko €4.99, jutro wracamy na Kastrup i w drugą stronę bilet 69SEK swebusem.

  • Odpowiedz womenofpoland 27 maja 2018 at 23:14

   Cześć Gosia! Masz racje, nie sprecyzowaliśmy: przejazd jest drogi, jeśli planujesz jechać samochodem. Dlatego wrzuciliśmy linka, żeby każdy mógł sprawdzić ile kosztuje aktualny przejazd. Autobus czy pociąg wychodzą taniej. Wszystko się zgadza 🙂

  Zostaw komentarz