Dania Europa Helsingor Podróże

Helsingor – w odwiedzinach u Hamleta

4 września 2024

Na przeciwko Szwecji

Kiedy przyjechałam na Erasmusa do Szwecji, wiedziałam że ze względu na bliskość będę też często bywała w Danii. Od początku miałam na oku Kopenhagę, ale okazało się, że tych ciekawych miejsc w bliskiej odległości od Szwecji jest znacznie więcej! Helsingor zlokalizowany jest na przeciwko szwedzkiego Helsingborga w niezwykle strategicznym miejscu. Cieśnina Sund ma w tym miejscu tylko 4 km szerokości, a przeprawa promowa trwa raptem 20 min. Budowa zamku w tym miejscu była niezwykle dochodową decyzją i przyczyniła się do rozwoju miasta, o czym opowiem Wam w tym wpisie!

Jak się dostać do Helsingor?

  • Z Kopenhagi: Jeśli podróżujecie ze stolicy w Danii, to polecam pobrać appke DOT, w której kupicie bilet na pociąg i sprawdzicie rozkład. W przypadku posiadania karty Copenhagen Card przejazd jest za darmo. Zakup karty turystycznej Copenhagen Card opłaca się przy dłuższych pobytach w Danii i jeśli planujecie wejść do muzeów, czy właśnie zobaczyć też atrakcje zlokalizowane poza Kopenhagą 
  • Ze Szwecji, z Helsingborga: Przeprawa promowa w tym miejscu trwa tylko 20 min, a statki pływają co 30 minut. Aktualne ceny biletów (również na samochód) znajdziecie tutaj. Wielu Szwedów kupuje bilety umożliwiający im pływanie tam i z powrotem i korzystanie z tutejszego baru gdzie jednak alkohol jest znacznie tańszy niż w Szwecji.

Dworzec Główny Helsingor

Bez względu na to czy przyjedziecie pociągiem czy przypłynięcie promem i tak znajdziecie się w tym miejscu – w budynku dworca głównego! No i całe szczęście, bo jest to naprawdę piękny obiekt. Wybudowano go pod koniec XIX wieku w stylu neo-renesansowym! Naśladuje on budowlę w stylu holenderskiego renesansu z pierwszej połowy XVII wieku i charakteryzuje się czerwoną cegłą połączoną z dekoracją z piaskowca, holenderskimi szczytami oraz dużą ilością wieżyczek z iglicami pokrytymi miedzią.

Zamek Kronborg

Historia

Budowa zamku rozpoczęła się w 1420 roku z inicjatywy ówczesnego króla Danii, Szwecji i Norwegii Eryka Pomorskiego. Eryk urodził się na zamku w Darłowie jako Bogusław, a jego babką od strony matki była księżniczka duńska. Jej siostrą była władczyni Danii, Norwegii i Szwecji – Małgorzata I. Gdy jej syn zmarł przedwcześnie, zaadoptowała Bogusława, który przyjął imię Eryk.

Postawiony przez Eryka zamek okazał się złotym biznesem. Wszystkie statki przepływające przez cieśninę musiały odtąd ponosić opłaty, które zasilały skarb państwa.  

W XVI wieku zamek przebudowano i nadano mu charakter rezydencjonalny. Zmieniono też nazwę zamku z Krogen na Kronborg. 

XVII wiek to już cała seria niefortunnych zdarzeń. Najpierw pożar strawił zamek, a potem Dania utraciła Skanie i Helsingborg na mocy pokoju w Roskilde. 

W XVIII wieku zamek pełnił przez chwilę funkcję więzienia, a potem zamieniono go w koszary. Gdy wojsko opuściło teren, zamek trafił do rąk państwa, które po odrestaurowaniu zamku otworzyło go dla turystów. Obiekt wpisano także na listę UNESCO.

Elsinor 

„Być albo nie być, oto jest pytanie”

Czy wiecie, że to słynne zdanie z pierwszej sceny III aktu Hamleta rozegrało się właśnie na zamku w Helsingorze? Tak, to właśnie tutaj Szekspir umieścił akcje Hamleta, zmieniając przy tym nazwę zamku na Elsinor. Co ciekawe, sam Szekspir nigdy nie był w Kronborgu, ale mimo to w swoim dramacie rozgryzł go od podszewki!

Obecnie na zamku odbywają się Festiwale Szekspirowskie.

Zwiedzanie

Szczerze powiedziawszy to wnętrza zamku nie są jakieś nadzwyczajne, choć polecam zwrócić uwagę na dwa miejsca:

  • Sala balowa będąca najdłuższą takową salą w całej Skandynawii
  • Kazamaty, w których śpi potężny Wiking mający się obudzić gdy Dania będzie w niebezpieczeństwie 

Aktualne ceny i godziny otwarcia znajdziecie tutaj

Helsingor zwiedzanie miasta

Skoro już tutaj dotarliście, to dajcie się też porwać urokliwemu miasteczku! Pierwsze wzmianki o Helsingorze pochodzą z XIII wieku, ale już znacznie wcześniej zatrzymywali się tutaj Wikingowie, którzy handlowali swoimi dobrami.

Obecnie miasto może się pochwalić przede wszystkim zabytkową zabudową. Podobno najstarsze domy pochodzą nawet z XV-XVI wieku. Zobaczymy tu sporo obiektów przypominających zabudowę z muru pruskiego. Dominuje kolor czerwony, ale w innych kolorach też znajdzie się parę domów. 

Warto też zwrócić uwagę na Katedrę św. Olafa, której historia sięga XIII wieku. Ciekawą świątynią będzie też Kościół św. Marii.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam. Pozostałe wpisy z tej wycieczki:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz