Europa Hesja Niemcy Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Darmstadt?

4 lutego 2019
Darmstadt?

Kiedy potwierdziłam wyjazd do Frankfurtu nad Menem, od razu rozpoczęłam oględziny miasta i najbliższego terenu. Z góry nie skreślałam (i nadal nie skreślam) żadnego miasta w pobliżu, a najmniejsza perełka jest w stanie przekonać mnie nawet do samotnej podróży! Ze względu na niewielką odległość od mojego tymczasowego domu, wytłuszczone na Google Maps Darmstadt od razu rzuciło mi się w oczy. Słyszałam kiedyś o tym mieście, ale jakoś nie zagłębiałam się w jego konsystencję. Tym razem jednak miałam ku temu powody i spotkała mnie miła niespodzianka! Od razu po wpisaniu do Google nazwy miasta, w obrazkach wyskoczył mi nietuzinkowy budynek. Zaintrygowana tym odkryciem zaczęłam brnąć dalej, czy naprawdę taki budynek istnieje! Kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi potwierdzały istnienie ów budowli, stwierdziłam, że po prostu muszę ją zobaczyć! Zwłaszcza, że podczas poszukiwań w Internecie znalazłam jeszcze jedno ciekawe miejsce. Gotowi na dawkę inspiracji prosto z Hesji? No to ruszamy!

Update: Od 2021 roku znów mieszkam w Hesji i ponownie odwiedziłam Darmstadt, ale tym razem pod koniec lata!

Jak dojechać do Darmstadt?

Jest kilka możliwości, bo Darmstadt to całkiem spore, liczące ok. 154 tys. mieszkańców miasto. Najłatwiej dostać się tutaj z Frankfurtu nad Menem, z którego jeżdżą zarówno S-bahny jak i pociągi. W weekendy obowiązują specjalne promocje na przejazdy. W przypadku posiadania karty miesięcznej na komunikacje miejską we Frankfurcie, w weekendy druga osoba na tej karcie może jeździć za darmo. Korzystając z tego dobrodziejstwa, dołączyłam do koleżanki, która posiadała ów bilet miesięczny. Żeby jednak dostać się do Darmstadt musiałyśmy dokupić dodatkową strefę, która kosztowała nas ok. 8 euro w dwie strony. Pamiętajcie jednak, że jeśli podróżujecie większą grupą (np. 5 osób) to warto wówczas przemyśleć zakup biletu grupowego (Hessen Ticket), który umożliwia Wam podróżowanie po Hesji. Szczegóły funkcjonowania tych biletów znajdziecie tutaj.

Perełka Darmstadt – Waldspirale

No dobrze, pewnie Was ciekawi, co to za budyneczek mnie tutaj zwabił, skoro to w głównej mierze dla niego zdecydowałam się tu przyjechać i jeszcze udało mi się namówić koleżankę? 😛 To Waldspirale wiedeńskiego architekta Friedensreicha Hundertwassera, która była jego ostatnią pracą przed śmiercią! Waldspirale (Leśna Spirala) to budynek mieszkalny, który oddano do użytku w 2000 roku. Znajduje się w nim 105 mieszkań, podziemny parking, kawiarnia, bar, kiosk handlowy i plac zabaw. Dzieła Hundertwassera wyróżniają odważne kolory, wieżyczki, zieleń (bluszcze i drzewa na dachu) oraz nietypowe kształty (np. nieregularne okna). Jeśli przychodzi Wam tu na myśl Gaudi, to nie jest to błędne skojarzenie! W końcu wiedeński architekt czerpał inspiracje od swojego katalońskiego kolegi po fachu.

Nie jest to także jedyna praca Hundertwassera – jeden z najsłynniejszych domów znajduje się w Wiedniu. W Niemczech ze sławniejszych budowli znajdziecie jeszcze m. in. Zieloną Cytadelę w Magdeburgu, a w pobliżu (we Frankfurcie) przedszkole Hundertwasser-Kindertagesstätte i (w Bad Soden am Taunus) In den Wiesen. 

Latem 2021 roku ponownie odwiedziłam to miejsce i wiecie co? Zdecydowanie lepiej prezentuje się zimową porą. Wiem, rzadko się to zdarza, ale latem Waldspirale jest tak zarośnięta, że ciężko tu cokolwiek dostrzec. Zostawiam Wam zdjęcia dla porównania!

Zabytkowe uliczki

Jak się szybko okazało, nie tylko Waldspirale było przyjemnością dla oka. Ruszyłyśmy teraz w stronę kolejnego punktu na mapie, ale po drodze zachwycałyśmy się zabytkowymi uliczkami miasta. Niby nic specjalnego, ale wierzcie mi, że te niemieckie, zadbane kamienice zrobiły na nas pozytywne wrażenie! Przez chwilę wydawało nam się nawet, że spacerujemy po jakiejś zamożnej ulicy dużego miasta!

Mathildenhöhe & Russische Kappele & Hochzeitsturm

W końcu docieramy do naszego drugiego obowiązkowego punktu – Mathildenhöhe!

W latach 1899–1914 mieściła się tu kolonia artystyczna Darmstädter Künstlerkolonie. Na wzgórzu znajduje się cerkiew św. Marii Magdaleny, pawilony wystawowe oraz stanowiąca logo miasta Hochzeitsturm (Wieża Ślubów, miejsce ślubu wielkiego księcia heskiego Ernesta Ludwika).

XIX wieczna cerkiew rosyjska urządzona jest w stylu XVI-wiecznych rosyjskich kościołów i do dziś odbywają się w niej nabożeństwa prawosławne. Fundatorem świątyni był sam car Mikołaj II, który nie chciał zrezygnować z własnego domu modlitwy dla swojej rodziny i dworu podczas wizyt w rodzinnym mieście swojej żony Alexandry Romanowej, dlatego ufundował tą niewielką cerkiew.

Hochzeitsturm to pamiątka upamiętnienia ślubu wielkiego księcia Ernsta Ludwiga z księżniczką Eleonore zu Solms-Hohensolms-Lich w dniu 2 lutego 1905 roku. Wieża została zaprojektowana przez Josepha Maria Olbrich na zlecenie miasta Darmstadt. Budowa została ukończona w 1908 roku w stylu secesyjnym.

W 2021 roku Mathildenhöhe zostało wpisane na listę UNESCO

Centrum

Z nowoczesnych budowli bardzo przypadło mi do gustu Centrum Kongresowe. Jeśli chcecie się czegoś dowiedzieć o historii regionu lub zobaczyć piękne sale, to wybierzcie się do Pałacu (Residenzschloss). Podobno jego początki sięgają aż XIII wieku. Dziś pełni on kilka funkcji – od muzeum, po siedziby organizacji, w tym także wydziału Uniwersytetu w Darmstadt. Punktem rozpoznawczym miasta jest także samotnie stojąca Biała Wieża. Spragnieni złotego trunku powinni odwiedzić Ratskeller.

Centrum Kongresowe
Residenzschloss
Prinz-Georg-Garten

Jeśli odwiedzicie Darmstadt letnią porą, to koniecznie wybierzcie się do parku Prinz-Georg-Garten. Kompleks pochodzi z połączenia dwóch sąsiednich ogrodów w 1748 roku, Palaisgarten na północy z ogrodem Prettlack na południu. Ludwig VIII podarował nowo powstałą posiadłość swojemu synowi, księciu Georgowi Wilhelmowi, w 1764 roku.

Prinz-Georg-Palais, pierwotnie barokowy dom ogrodowy, został zbudowany około 1710 roku. Nazwa Porzellanschlösschen, która jest również używana, pochodzi od Wielkiego Księcia Ernsta Ludwiga, który posiadał ogromną kolekcję porcelany. Budynek przetrwał II wojnę światową w prawie nienaruszonym stanie. Kolekcja porcelany, która w międzyczasie została przeniesiona, powróciła i dziś można ją podziwiać w pałacu.

Dom ogrodowy Prettlack został zbudowany przez generała porucznika Johanna Rudolfa von Prettlack, zięcia landgrafa Ernsta Ludwiga, około 1711 roku po wschodniej stronie jego ogrodu jako pięcioskrzydłowy domek ogrodowy zdobiony pięknymi malowidłami. W ciągu XIX wieku malarstwo dekoracyjne zaginęło, ale w 2001 roku w ramach generalnego remontu przywrócono je tworząc tym samym wyjątkową oranżerię. Obecnie mieści się w niej biblioteka.

Ogród pomiędzy tymi dwoma pałacami to typowy dla rokoka system z trawnikami, fontannami i zegarami słonecznymi.

Prinz-Georg-Palais
Park Rosenhöhe

Kawałek od centrum miasta znajduje się park o przyjemnej nazwie – Wzgórze Róż (Rosenhöhe). Jest to historyczny park na wzgórzu, którego największą atrakcją jest rosarium z różaną kopułą na szczycie wzgórza oraz mauzolea i grobowce heskiego domu książęcego. To właśnie tutaj pochowana jest siostra księcia Filipa Mountbatten (męża Elżbiety) – Cecylia, która zginęła tragicznie w katastrofie samolotu w 1937 roku.

Obecnie park służy jako lokalny teren rekreacyjny. Ze względu na liczne budowle i zabytki w stylu secesyjnym park jest chronionym dobrem kulturowym.

A Wy byliście już w Darmstadt? A może mieliście okazję podziwiać inne prace Hundertwassera? Jeśli tak to jakie i które z nich Wam się podobało najbardziej? Dajcie znać! 🙂

W Hesji dzieła Hundertwassera znajdziecie jeszcze:

W Bad Soden – In den Wiesen

We Frankfurcie – Kinderzentrum Kupferhammer (przedszkole)

Warto też dodać, że Darmstadt i Bad Nauheim to jedyne niemieckie miasta, które należą do sieci europejskich miast secesyjnych Réseau Art Nouveau Network.

Przy okazji koniecznie zajrzyjcie też do naszego najpopularniejszego wpisu z Hesji:

Pozostałe miasta ze szlaku Bergstrasse, które miałam okazję zobaczyć:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

4 komentarze

 • Odpowiedz Marta 26 lutego 2019 at 05:02

  Piękne zdjęcia i bardzo ciekawie piszesz. Oczywiście, zostaję Twoją stałą czytelniczką. 😉
  iinsza90.simplesite.com

 • Odpowiedz Bodzia 26 marca 2019 at 21:37

  Jestem przeszczęśliwa, że tutaj trafiłam. Dziękuję za ogromny wkład pracy

  • Odpowiedz womenofpoland 26 marca 2019 at 21:48

   Bodziu! Bardzo dziękujemy za taki komplement! To dla nas najpiękniejsza zapłata! ❤️

  Zostaw komentarz