Bawaria Europa Niemcy Podróże

 Füssen – miasto muzyką płynące!

15 lutego 2022

Tu się kończy i tu się zaczyna…

Füssen to niewielka miejscowość położona tuż przy granicy z Austrią, w majestatycznych Alpach. Kąpie się w blasku, ale bywa też nieco w cieniu za sprawą bajecznych zamków Ludwika Bawarskiego. Tutaj też kończy (a może się zaczyna) najsłynniejsza trasa turystyczna w Niemczech – Szlak Romantyczny. Łączy on najpiękniejsze i najbardziej romantyczne miejscowości w Niemczech. Czyż to nie wystarczający powód by choć zajrzeć tu na chwilę przy okazji wizyty na zamkach? Nie dajcie się przekonywać, bo ja byłam tu już trzy razy i zawsze z chęcią zajrzę do tego bajkowego miasteczka. Pokaże Wam, dlaczego nie możecie go ominąć podczas pobytu w tych rejonach!

Jak dojechać do Füssen?

Najlepszą i najszybszą opcją jest pociąg Deutsche Bahn. Z Monachium jeździ codziennie i bezpośrednio kilka pociągów w ciągu dnia. My również jechaliśmy z Monachium (ale tylko za pierwszym razem) i zakupiliśmy Bayern Ticket za 37 euro (koszt na 3 osoby). Za drugim razem podróżowaliśmy z Garmisch Partenkirchen i tutaj było już trochę bardziej skomplikowanie. Wsiedliśmy do pociągu w kierunku Reutte im Tirol. Jest to mała, austriacka miejscowość, ale Bayern Ticket był tutaj jeszcze ważny. Następnie przesiedliśmy się do autobusu, za który musieliśmy już zapłacić ok 4 euro. Bayern Ticket nie obejmował tego przejazdu. Przejazd z Reutte im Tirol do Füssen zajął nam już tylko kilkanaście minut.

Gdybyście podróżowali autem, możecie zaparkować na Tiefgarage Bahnhofsstraße.

Spacer po starym mieście Füssen

Na zwiedzanie Füssen powinniście przeznaczyć od 1 do 3 godzin. Pewnie zastanawiacie się skąd taka rozbieżność? Cóż, wszystko zależy od Waszych planów. Jeśli planujecie wizyty w zamku i muzeum, to wówczas należy rozważyć dłuższy wariant. Spacer po mieście wraz z robieniem zdjęć zajmie Wam około godzinki. Polecam przespacerować się przez Ritterstr., Reichenstr. i Lechhalde. Te trzy ulice to taka obowiązkowa pętla dzięki, której poznacie piękno Füssen.

Konieczne zwróćcie uwagę na fasady domów. Ten rodzaj sztuki to Lüftlmalerei, czyli malowanie fasad domów ornamentami, wydarzeniami z życia codziennego lub nawiązujące do religii czy wydarzeń historycznych. Typowe dla tej części Bawarii. Najpiękniejszym przykładem tej sztuki w mieście jest Miejska Apteka na Reichenstr. i kościół Św. Ducha (Heilig-Geist-Spitalkirche).

Klasztor św. Manga

Jeśli możecie poświęcić Füssen więcej czasu, to powinniście zajrzeć do wnętrz Klasztoru św. Manga. Został założony już w IX wieku, ale jego obecny wygląd to jak się zapewne domyślacie – efekt barokowej przebudowy. W XIX wieku nastąpiła sekularyzacja i wiele dóbr klasztornych zostało skradzionych i wywiezionych. 

Mimo to, jego wnętrza zachwycają. Przynajmniej na zdjęciach, bo osobiście nie miałam jeszcze okazji sprawdzić. Największą perełką jest Sala Imperialna, choć barokową bibliotekę też pewnie można zaliczyć do najpiękniejszych bibliotek w Niemczech.

Ponadto, w Klasztorze znajduje się także muzeum miejskie. Można w nim zobaczyć kolekcję lutni.  W XVI wieku w mieście powstała pierwsza w Europie gildia wytwórców lutni oraz wiolonczel.

Klasztor najlepiej podziwiać z mostu na rzece Lech. Nawet na Google Maps miejsce to zostało oznaczone jako Photo Stop, bo oprócz tego jest też genialny widok na klasztor Franciszkanów i na malutki kościółek Najświętszej Maryi Panny.

Klasztor Franciszkanów

Kościół Najświętszej Maryi Panny na Górze

Wysoki Zamek

Nawet jeśli nie zamierzacie wchodzić do zamku, to polecam przespacerować się na jego dziedziniec! Warto przyjrzeć się z bliska jednemu z najlepiej zachowanych zamków w stylu późnego gotyku w Niemczech! W XIII wieku rozpoczęła się budowa zamku, ale jego dzisiejszy wygląd to efekt modernizacji z końca XV wieku (lata 1490-1504). Obecnie w zamku mieszczą się biura, sale balowe oraz wystawowe. Zewnętrzna część zamku zachwyca malowidłami, a zegarowa wieża nadaje mu wręcz bajkowego charakteru!

Lechfall 

Jeśli jesteście samochodem, to możecie podjechać pod wodospad, gdyż obok znajduje się bezpłatny parking. 

Wodospad i wąwóz  to efekt sztucznej przebudowy w XIX wieku. Trzeba jednak przyznać, że wyszła genialne, bo wodospad jest szalenie intrygujący!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam, ale nie martwcie się! Poniżej zostawiam Wam całą listę miejsc z Romantycznego Szlaku, które powinniście odwiedzić, więc łapcie i jedźcie! 

Pozostałe miasta z Romantycznego Szlaku, które odwiedziłam:

Füssen znajduje się szlaku Deutsche Alpenstrasse, który łączy alpejskie miejscowości godne uwagi. Pozostałe miejsca ze szlaku, które udało mi się odwiedzić:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 🙂

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz