Bawaria Europa Niemcy Podróże

Trzy kościoły na Romantycznym Szlaku, które musisz zobaczyć!

13 lutego 2022

Można się zachwycić!

Romantyczny Szlak to prawdopodobnie najpopularniejsza trasa turystyczna w Niemczech. Jej główna część biegnie przez Bawarie, choć kilka miejsc znajduje się także na terenie Badenii-Wirtembergii. Największą atrakcją jest bez wątpienia zamek Neuschwanstein i miasteczko Rothenburg ob der Tauber. Jednak Romantyczny Szlak skrywa znacznie więcej perełek i dzisiaj chciałabym Wam je pokazać. Sama nie jestem jakąś wielką fanką kościołów, ale w tym wypadku naprawdę warto było zrobić te postoje by zajrzeć do wnętrz tych pięknych świątyń! Oczywiście to niejedyne kościoły na Romantycznym Szlaku, bo wiele ciekawych budowli można też znaleźć w samych miasteczkach, ale warto wiedzieć, że te trzy kościoły zostały specjalnie wyróżnione. Jeden z nich szczególnie, bo został nawet wpisany na listę UNESCO!

Jak podróżować?

Oczywiście najlepiej samochodem, choć warto wiedzieć, że między kościołami kursuje też autobus z Füssen! Nie jeździ on jednak bardzo często, dlatego warto mieć swój niezależny środek transportu, ale bez niego też da radę!

St. Johannes Baptist Steingaden

Zwiedzanie rozpoczynamy od dawnej kolegiaty norbertanek św. Jana Chrzciciela. Zewnętrzny charakter budowli zdradza nam, że mamy do czynienia z wiekowym kościołem, ale już jego wnętrza to istna barokowa fantazja! Kościół został założony w 1147 roku przez lokalnego Margrabię. Zanim został przemianowany na nowy styl, kilkukrotnie był niszczony i odbudowywany, dlatego z poprzednich okresów nie zachowało się wiele śladów. Ostatnie duże zniszczenia miały miejsce w trakcie Wojny Trzydziestoletniej w XVII wieku. Z okazji 600-lecia w 1747 roku konwent postanowił odnowić wnętrze kościoła na obecny rokokowy styl, który zachował się do dziś. Oczywiście w między czasie kościół był wielokrotnie odnawiany, dlatego nadal zachwyca podróżnych. Podczas naszego pobytu mogliśmy kontemplować piękno świątyni w samotności. 

Wieskirche – kościół wpisany na listę UNESCO

Dosłownie kawałeczek dalej znajduje się kolejny kościół ze znacznie krótszą historią, ale jakże burzliwą! Tak niezwykłą, że chyba dzięki niej kościół ten został wpisany na listę UNESCO i jest dzisiaj jednym  z najznamienitszych przykładów sztuki rokoko w Niemczech! 

Zacznijmy od początku! Historia rozpoczyna się w 1738 roku kiedy to chłopka Maria Lori zobaczyła łzy w oczach drewnianej figury biczowanego Chrystusa. Opowiedziała ona o tym swojemu spowiednikowi, a ten do czasu wyjaśnienia sprawy nakazał jej milczenie. Wkrótce jednak zaczęli pojawiać się pielgrzymi, co skłoniło do budowy kościoła w tym miejscu. Budowa została zlecona jednemu z najznamienitszych wówczas architektów działających na terenie Bawarii i Szwabii Dominikusowi Zimmermannowi, który zaprojektował kościół na planie owalu , w stylu rokoko bawarskiego. Prace trwały w latach 1745–54. Nie sposób uwierzyć, że w XIX wieku w trakcie sekularyzacji planowano wyburzyć kościół. Dopiero znaczący sprzeciw mieszkańców uchronił świątynie przed rozbiórką, która już w 1983 roku została wpisana na listę UNESCO.

Kościół Mariä Geburt w Rottenbuch

Ostatnim „kościelnym przystankiem” jest Rottenbuch. Znajduje się tutaj dawna kolegiata kanoników augustianów, która obecnie pełni funkcje kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. 

Budowę obiektu rozpoczęto w XI wieku, ale już w XIII wieku świątynia spłonęła. Chwilę później znów spotkał ją ten sam los, a jej kolejną odbudowę wsparł sam cesarz Ludwig Bawarski. W XV wieku zawaliła się wieża kościoła, która jeszcze w tym samym wieku została odbudowana. W XVIII kościół nabrał współczesnego wyglądu, w XX wieku został odrestaurowany i odmalowany.

Dziś jest prawdziwym dziełem sztuki!

Trzy kościoły, wyjątkowe, ale niejedyne

Powyższe kościoły to bez wątpienia największe perełki na Romantycznym Szlaku, ale niejedyne! Wiele wspaniałych świątyń, zarówno mniejszych jak i większych, z najróżniejszych okresów znajduje się w miastach. Te trzy są trochę na uboczu, dlatego postanowiłam poświęcić osobny wpis. Mam nadzieję, że dzięki temu nie pominiecie ich podczas zwiedzania!

Pozostałe miasta z Romantycznego Szlaku, które odwiedziłam:

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz