Azja Bangkok Tajlandia

Ancient City Bangkok – największe wolnostojące muzeum na świecie

17 maja 2020
A gdyby tak zwiedzić całą Tajlandię w 1 dzień?

Ancient City znane też jako Mouang Boran to największe wolnostojące muzeum na świecie. Znajduje się około 35 km na południe od Bangkoku. Ten niezwykle ogromny teren został zagospodarowany przez tajskiego milionera Lek Viriyaphanta, który początkowo chciał wybudować sobie tylko pole golfowe. Na szczęście wpadł na lepszy pomysł, bo zamiast pola wybudował ogromne muzeum najwspanialszych tajskich budowli! Na terenie muzeum znajduje się aż 116 obiektów, z czego większość w skali 1:1!! Niektóre z nich stworzono przy pomocy specjalistów z Muzeum Narodowego w celu zachowania dokładności historycznej. Obszar muzeum odzwierciedla powierzchnie kraju, a obiekty w nim rozmieszczone są typowe dla danego regionu. Podsumowując: nic tu nie jest przypadkiem, a wręcz świetnie przemyślanym projektem!

Jak dojechać do Ancient City?
  • Taxą

My zdecydowaliśmy się przyjechać Grabem, który w jedną stronę kosztował nas 270 THB, a z powrotem (ale jechaliśmy do innego miejsca) zapłaciliśmy 330 THB. Na takie kwoty trzeba się przygotować z centrum Bangkoku i zarezerwować około 40 minut na dojazd.

  • Komunikacją miejską

Przejazd komunikacją miejską wyjdzie na pewno taniej, ale też nieco dłużej. W tym wypadku trzeba zarezerwować nieco ponad godzinkę (przynajmniej tak wyczytaliśmy na forum). W tym celu należy dojechać do stacji Kheka BTS Sky Train, która znajduje się już tylko kilka km od wejścia do parku. Następnie trzeba złapać Songtheaw, którym podjedziecie pod bramy parku

Jak zwiedzać Ancient City?

Jak już zapewne wiecie, Ancient City jest ogromnym kompleksem, więc niech wam do głowy nie przyjdzie żeby zwiedzać go na piechotę!

Do wyboru są trzy możliwości

  • wynajem roweru na cały dzień za 50 THB (ostrzegam tylko, że w Bangkoku temp bywa nieznośna)
  • alternatywą (szczególnie dla większych grup i mniej sprawnych osób) jest wynajem wózka golfowego za 350 THB od godziny, a każda następna 200 THB – to nasza opcja, zjechaliśmy Ancient City w 3 godziny.
  • mini tramwaj, który kursuje po parku w określonych godzinach – niestety tu ceny nie znam

Wejście na teren Muzeum kosztuje 700 THB.

Jak widzicie, po zliczeniu wszystkich kosztów, wraz z dojazdem i wynajęciem wózka golfowego nie jest to tania przyjemność, ale na pewno warta tych pieniędzy! Nam się bardzo tutaj podobało, pod każdym względem! 

Co warto zobaczyć w Ancient City? The Great Hall of Vajradhamma!

Zwiedzanie rozpoczynamy od wizyty na tajskim markecie. Jednak to miejsce w żaden sposób nie oddaje klimatu prawdziwego targu, dlatego nie tracąc za dużo czasu zmierzamy w stronę The Great Hall of Vajradhamma. 

To wspaniała złota i bogato zdobiona świątynia, we wnętrzu której znajduje się aż 28 posągów Buddy. Reprezentują one jego poprzednie wcielenia. Wokół głównej świątyni znajduje się jeszcze kilka innych obiektów. W jednym z nich można dostrzec leżącego Budde, który nawiązuje do słynnego Buddy w Wat Po.

Co warto zobaczyć w Ancient City? Sanphet Prasat!

Jednym z najważniejszych obiektów na terenie muzeum jest Sala Koronacyjna z królestwa Ayutthai -Sanphet Prasat. Oryginalny budynek został zniszczony podczas najazdu Birmańczyków w XVIII wieku, a jego replika powstała na bazie zachowanych fundamentów i opisów w źródłach historycznych. To wspaniała pamiątka po czasach, z których Tajowie są niezwykle dumni!

Tuż obok stoi replika jednego z budynków z Pałacu Królewskiego w Bangkoku. 

Co warto zobaczyć w Ancient City? Phra Buddhapada!

Nieopodal sali koronacyjnej znajduje się inny, niezwykle ciekawy i ważny obiekt! To przepiękna Wat Phra Phutthabat uważana za jedną z najstarszych świątyń buddyjskich w Tajlandii. Jej nazwa oznacza „świątynię śladu Buddy”, ponieważ zawiera ona naturalną depresję uważaną za ślad Buddy. Oryginalny budynek znajduje się w niewielkiej miejscowości Saraburi.

Co warto zobaczyć w Ancient City? Złoty Pawilon Oświecenia!

Bez wątpienia najpiękniejszym miejscem w Ancient City jest Pawilon Oświecenia. Symbolizuje on historię 500 mnichów którzy zostali oświeceni i osiągnęli Nirvanę. Ta wspaniała złota świątynia z zielonym dachem położona jest na oczku wodnym co niepodważanie dodaje jej dodatkowego uroku!

Co warto zobaczyć w Ancient City? Gigantyczną drewnianą rzeżbę – Mondop of Bodhisattva Avalokitesavara!

W Ancient City zobaczycie nie tylko budynki, ale też wspaniałe rzeźby. Jedną z nich jest wielka, drewniana bogini miłosierdzia. Wygląda naprawdę niesamowicie! Dla kontrastu, tuż obok znajdują się bóstwa hinduistyczne w trochę kiczowatych kolorach, ale taki ich urok! Niezwykle fotogeniczna jest też fontanna składająca się z kilkunastu głów smoków. 

Co warto zobaczyć w Ancient City? Procesje Królewskich Barek.

Czy wiecie, że to niecodziennie widowisko można było zobaczyć w Tajlandii tylko kilkanaście razy w ciągu ostatnich 90-lat? Królewska Flotylla zatraciła już swoje główne znaczenie na rzecz telewizji i internetu, ale kiedyś, gdy na świecie nie było takich udogodnień, król wraz z całą świtą musiał jakoś obwieścić ludowi przejęcie władzy. Dziś procesja ma już charakter symboliczny, ale wciąż gromadzi tłumy ciekawskich mieszkańców i turystów. 

Co warto zobaczyć w Ancient City? Górę Sumeru (Sumeru Mountain)

Sumeru Mountain to ważne miejsce w tajskiej mitologii, uważane za centrum wszechświata i miejsce spotkań wszelkiego rodzaju kosmicznych istot. Chociaż ten pałac nie istnieje w realnym świecie, to tutaj można odwiedzić jego wyobrażenie w starożytnym mieście. Górskiego pałacu Sumeru pilnuje ryba Anand, której ciało owinięte jest wokół całej świątyni.

Co warto zobaczyć w Ancient City? Świątynie z północnej części Tajlandii!

W północnej części muzeum znajdują się obiekty typowe dla górskiej architektury północnej Tajlandii. Postawiono tu kilka dawnych, drewnianych świątyń, które ze względu na słaby budulec nie zachowały się do naszych czasów.

Co warto zobaczyć w Ancient City? The Grand Hall of Wat Maha That!

To miejsce, które przeniesie Was do pierwszej tajskiej stolicy – Sukhothai. Na końcu potężnego holu siedzi biały budda przyodziany w bordową szatę. Prawdopodobnie było to dawne miejsce kultu lokalnej społeczności zamieszkującej Sukothaie.

Co warto zobaczyć w Ancient City? Prasat Phra Wihan (Preah Vihear), Si Sa Ket!

Jeśli nie macie czasu wyskoczyć do Kambodży to nic straconego. W Ancient City zobaczycie jedną z khmerskich świątyń wybudowaną na pograniczu tych obydwu krajów w XI wieku. Obiekt położony jest na klifie, dokładnie tak jak oryginalna świątynia!

Tuż obok znajduje się jeszcze kilka innych khmerskich budowli.

Co warto zobaczyć w Ancient City? Ogród Ramayany!

Ostatnim miejscem, które odwiedzamy jest przepiękny Ogród Ramayany. To przepiękna fontanna, która nawiązuje do starożytnej indyjskiej epopei opowiadającej o migracji ludu Arayan na równinę w północnych Indiach. Tajowie mają też swoją wersję tej bajki.

Miejsca, które Wam pokazałam to i tak garstka tego co oferuje to niezwykłe wolnostojące muzeum! Niestety, przyjeżdżając tutaj musicie też liczyć z faktem, że część atrakcji może być zamknięta. Ancient City wymaga stałych odrestaurowań i konserwacji. Te wszystkie detale dość szybko niszczeją w nieprzyjaznym tajskim klimacie. Dla nas największą stratą było zamknięcie Pływającego Marketu – podobno to jedna z najfajniejszych atrakcji!!

To już wszystko co dla Was przygotowałam! 

Po szczegóły zaglądajcie na oficjalną stronę muzeum.

Zobaczcie też pozostałe wpisy z naszej podróży po Azji:

Informacje praktyczne o podróży

Doha

Sapa

Cat Ba

Ninh Binh

Hoi An

Ba Na Hills

Da Nang

Ho Chi Minh

Mui Ne

Top 25 miejsc w Wietnamie

Phnom Penh

Sieam Reap

Bangkok

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz