Azja Wietnam

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Top 25 miejsc!

9 kwietnia 2020
Czy powinnam?

Długo zastanawiałam się, czy ten wpis powinien w ogóle powstać. Jakby na to nie patrzeć – spędziliśmy w tym Wietnamie raptem kilkanaście dni. Co to jest te kilkanaście dni na tak ogromny kraj? Nawet nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich najważniejszych atrakcji tego państwa! Z drugiej strony, Wietnam tak mnie pochłonął, że już wiem, iż nie było to nasze ostatnie spotkanie. To właśnie ta myśl sprawiła, że jednak postanowiłam stworzyć to zestawienie, choćby dla celów własnych. Dlatego znajdziecie tu nie tylko odwiedzone przez nas miejsca, ale też te, które chcielibyśmy odwiedzić następnym razem. Dzięki temu, nasza następna wycieczka do Wietnamu będzie już gotowa, a może i Wy zgarniecie przy tym garść cennych informacji! Znacie jakieś niezwykłe miejsca w tym kraju i brakuje ich na tej liście? Błagam, dajcie znać! Ja też nie chce ich przegapić następnym razem. A teraz chodźcie zobaczyć Co warto zobaczyć w Wietnamie?

Północny Wietnam

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Sapa!

Sapa to popularna miejscowość górska, które słynie z pięknych tarasów ryżowych. Położona u podnóży najwyższego szczytu Wietnamu Fansipan, zwanego również dachem Indochin. To miejsce, które znane jest także z niesłychanej różnorodności kulturowej. Sapa jest domem dla członków wielu plemion górskich, w tym Hmong, Tao, Muong i Tay. Trekking wśród pól ryżowych można zakończyć noclegiem u miejscowej rodziny, w tak zwanym Homestayu. Więcej o Sapa możecie przeczytać tutaj.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Pętle Ha Giang!

Nazywana też często „piękniejszą alternatywą dla Sapa”. Być może to prawda, nie miałam okazji jeszcze się przekonać, ale tu poziom trudności jest nieco wyższy. Pętle Ha Giang trzeba przejechać na skuterze i poświęcić jej co najmniej 3-4 dni. Tutejsze góry, doliny i tarasy ryżowe są zjawiskowe i mniej oblegane od Sapa. Warto jednak pamiętać, że tereny najlepiej zwiedzać późnym latem, gdyż zimą temperatura często oscyluje wokół 10 stopni.

Ha Giang Province

Źródło: https://www.touropia.com/destinations-in-northern-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Wodospady Dietan! 

Tuż przy granicy wietnamsko-chińskiej, na wschód od miasta Cao Bang znajduje się zapierająca dech w piersiach kaskada Detian. Wodospad dzieli się na 3 piętra, co czyni go bardziej dramatycznym i interesującym. Jednym z bardziej unikalnych sposobów na zobaczenie wodospadu Detian jest wynajęcie tratwy z przewodnikiem i zbliżenie się od samej rzeki.

Detian Falls

Źródło: https://www.touropia.com/destinations-in-northern-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Mai Chau!

W sercu prowincji Hòa Bình znajduje się Mai Chau – region z bujną zielenią, pięknymi górami i tętniącą życiem kulturą. Podobnie jak Sapa, Mai Chau jest rodzajem tygla, służącego za dom dla siedmiu różnych grup etnicznych: Hmong, Zao, Muong, Hoa, Viet, White Thai i Tay. Oprócz zielonych dolin, Mai Chau jest warte uwagi ze względu na domy na palach. Są one zbudowane 3 metry nad ziemią i często zapewniają też schronienie zwierzętom uciekającym przed gwałtownymi opadami!

Mai Chau

Źródło: https://www.touropia.com/destinations-in-northern-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Prowincje Ninh Binh! 

Przez wielu Ninh Binh uważane jest za najpiękniejszy region w Wietnamie. Sielankowe wiejskie krajobrazy w połączeniu z wapiennymi skałami dostarczają niezapomnianych widoków i wrażeń. Szczególnie ze szczytów niektórych skał roztaczają się najpiękniejsze widoki jakich prawdopodobnie nie zobaczycie nigdzie indziej. Bogactwo świątyń jest świadectwem ciekawej historii regionu, o której można dowiedzieć się z miejscowych legend. Warto też wybrać się na jeden z możliwych tu spływów tratwą i zaglądnąć chociażby do jednej z jaskiń. Więcej o Ninh Binh znajdziecie tutaj.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Ha Long Bay!

Ha Long Bay to niekwestionowana wizytówka Wietnamu. Miejsce, które rozsławiło ten kraj we wszystkich zakątkach naszego globu. Tysiące rozrzuconych skał w Morzu Południowochińskim tworzy spektakularny krajobraz zapadając na długo w pamięć! Oczywiście najlepiej podziwiać je z punktów widokowych, których na Ha Long nie brak, ale czymże byłaby wizyta w tym miejscu bez rejsu między skałami? Można też spędzić trochę czasu w jednej z rybackich wiosek, albo zajrzeć do spektakularnych jaskiń!

#1 of Destinations In Northern Vietnam

Źródło: https://www.touropia.com/destinations-in-northern-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Wyspę Cat Ba!

Alternatywą dla Ha Long może być wyspa Cat Ba. Jest największa z pośród kilkuset wysp archipelagu Cát Bà, położonego w południowo-wschodniej części zatoki Hạ Long w północnym Wietnamie.  Jej powierzchnia to 285 km² i choć administracyjnie należy do Hajfongu,  to w głównej mierze rywalizuje z miastem Ha Long. Jej nazwa wcale nie nawiązuje do kotów jak mogłoby się to wydawać. Najcenniejszym zwierzęciem jest tutaj Langur, dla którego na wyspie utworzono Park Narodowy zajmujący ok. 50% jej powierzchni. Na jednym ze wzniesień Cat Ba znajduje się dawny fort wojenny, z którego można zobaczyć wspaniałe widoki na zatokę. Więcej o Cat Ba znajdziecie tutaj.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Stolicę kraju – Hanoi!

Do tej pory nie mogę sobie wybaczyć, że potraktowaliśmy Hanoi jako bazę przesiadkową. Co by o tym mieście nie powiedzieć jest to w końcu stolica, a ja jestem zdania, że stolicę danego kraju trzeba choćby przez chwilę zobaczyć!! Jako stolica kraju Hanoi jest ekscytującą mieszanką kultury wschodniej i zachodniej. Francuski kolonializm widoczny jest zarówno w kuchni, jak i architekturze, szczególnie w Dzielnicy Francuskiej w dzielnicy Hoàn Kiếm. Miasto jest pełne niesamowitych świątyń, a wizyta w XI-wiecznej Świątyni Literatury to punkt obowiązkowy. Nie sposób też pominąć Mauzoleum Wujka Ho!

Temple of Literature Hanoi | History, Hours, Ticket, Dress Code

Źródło: https://vietnamdiscovery.com/hanoi/attractions/temple-of-literature/

Środkowy Wietnam

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Jaskinie Hang Son Doong! 

Jedną z największych jaskiń na świecie, a na pewno największą w Wietnamie, jest Hang Son Doong. Jaskinia liczy sobie ok. trzech milionów lat i jest jednym z najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Istnieje możliwość nawet kilkudniowego zwiedzania jaskini wraz z noclegiem w jej wnętrzu. Jaskrawe baseny z wodą i przepływające przez nią rzeka nadaje inny wymiar tajemniczości. Bujna zieleń pokrywa ściany dzięki erozji, która wpuszcza promienie słoneczne. Szkoda, że dowiedziałam się o tym miejscu trochę za późno podczas naszej pierwszej wycieczki! To musi być niesamowite doświadczenie!

How to explore the world's largest cave, Hang Son Doong, in ...

Źródło: https://www.lonelyplanet.com/articles/explore-hang-son-doong-in-vietnam

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Hue!

Huế to miasto pełne historii. Królowie dynastii Nguyen zbudowali tu swoją feudalną stolicę wzdłuż żyznych brzegów rzeki Huế i na zalesionych wzgórzach, ale ich dziedzictwo imperialne to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto je odwiedzić. Wyrafinowana kuchnia Huế to legenda, a jej pełne zieleni ulice pokryte są mechatymi pagodami, rezydencjami w stylu art déco i oszałamiającymi targami. Przez całą scenę przepływa Rzeka Perfum, ustanawiając leniwe tempo, które reszta miasta chętnie śledzi.

Imperial Citadel

Źródło: https://www.touropia.com/tourist-attractions-in-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Drogę Hai Van!

To nadmorska wersja pętli Ha Giang. 60 km trasa przecina Park Narodowy Bach Ma, który dumnie wznosi się na zatoką Lang Co! Ta wyjątkowa sceneria to jedna z najpiękniejszy tras w środkowym Wietnamie. Choć prowadzi nieco naokoło z Da Nang do Hue, to warto dla tych widoków nadłożyć trochę kilometrów!

Hoi An Motorbike Tour to Da Nang, Son Tra Peninsula, Hai Van Pass

Źródło: https://dnqtravel.com/tours/scenic-hoi-an-motorbike-tour-to-da-nang-son-tra-peninsula-hai-van-pass

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Da Nang!

Trzecie co do wielkości miasto w Wietnamie i nieformalna stolica środkowej części kraju. Może nie jest tak trakcyjna jak Hanoi czy Ho Chi Minh, ale nie bez powodu przyjeżdża tu rocznie 9 milionów turystów! Fakt, że to głównie zasługa ciekawej okolicy, ale warto zarezerwować chociaż jeden dzień na Da Nang! Tutejsza plaża na pewno zadowoli wielu, a wieczorny targ zaspokoi nawet najbardziej wybredne kubki smakowe! Weekendowe wieczory to wspaniała okazja, żeby zobaczyć najoryginalniejszy spektakl rozgrywający się na smoczym moście! Widzieliście kiedyś żeby most ział ogniem? Ja już tak – w Da Nang! 🙂 Więcej o Da Nang znajdziecie tutaj.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Ba Na Hills!

Nie przypuszczałam, że w moim zestawieniu znajdzie się miejsce na Park Rozrywki. Zazwyczaj omijam takie miejsca, ale ten jest naprawdę wyjątkowy i wart swej ceny! Oprócz klasycznych atrakcji, których można się spodziewać po tego typu miejscu, zobaczymy tu przepiękny ogrody kwiatowe i niezwykły Złoty Most podtrzymywany przez dwie gigantyczne dłonie! Wietnamczycy chyba lubią mosty w tej części kraju, bo co rusz to atrakcją jest most! 🙂 Dodatkowym atutem tego miejsca jest położenie na 1500 metrach n.p.m.,  dojeżdżająca tu kolejka dzierży niejeden tytuł w Księdze Rekordów Guinessa. Więcej o Ba Na Hills znajdziecie tutaj

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Marmurowe Góry!

Na południe od Da Nang znajdują się Góry Marmurowe. Te pięć szczytów nosi nazwy pięciu żywiołów ziemi, wody, wiatru, ognia i drewna. Góry nie tylko same w sobie są malownicze, ale są też domem dla niezliczonych jaskiń, w których znajdują się niesamowite konfucjańskie lub buddyjskie sanktuaria. Inne były używane jako sanktuaria i szpitale podczas wojny w Wietnamie.

Marble Mountains

Źródło: https://www.touropia.com/tourist-attractions-in-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Hoi An! 

Ta wioska rybacka, która stała się atrakcją turystyczną, znajduje się na wybrzeżu Morza Południowochińskiego. Hoi An jest międzynarodowym portem z XVI wieku, ale ten zaszczyt straciło już jakiś czas temu na rzecz Da Nang. Sercem Hoi An jest wciąż Stare Miasto, pełne krętych uliczek i sklepów w chińskim stylu. Czasami nazywany jest „Wenecją Wietnamu” z powodu wąskich kanałów, które przecinają część miasta. Tytuł najpiękniejszego miasta w Wietnamie nie jest ani trochę na wyrost! Więcej o Hoi An przeczytacie tutaj.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? My Son!

Ponad 1600 lat temu lud Chan w Wietnamie rozpoczął budowę dziesiątek hinduistycznych świątyń w pobliżu wioski Duy Phú. W cieniu Cat’s Tooth Mountain, w otoczeniu zielonej doliny, kilka z tych świątyń wciąż istnieje. Miejsce znane jest obecnie jako My Son i nierzadko nazywane jest wietnamską wersją Ayutthayi! Odwiedzanie tych wykopalisk przypomina cofanie się w czasie, częściowo dzięki jego ustronnemu położeniu i brakowi infrastruktury turystycznej. Warto też dodać, że przy konserwacji tutejszych obiektów pracował nasz rodak – Kazimierz Kwiatkowski! 

My Son

Źródło: https://www.touropia.com/tourist-attractions-in-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Nha Trang!

Usytuowany na dziewiczym odcinku południowego wybrzeża, Nha Trang jest idealnym miejscem dla poszukiwaczy słońca. Dni upływają tu na delektowaniu się pysznymi owocami morza, nurkowaniu z rurką po oszałamiających wyspach i imprezowaniu na piasku po zmroku. Podobno Nha Trang należy do jednych z najlepszych w kraju luksusowych kurortów i ekscytujących sportów wodnych. Pomimo boomu rozwojowego, kolorowe wioski rybackie i spokojne restauracje nad rzeką nadal tu istnieją. 

Nha Trang

Źródło: https://topasiantravel.com/blog/nha-trang

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Dalat!

Ukryty w górskich wzniesieniach Dalat jest chłodniejszym kuzynem nadmorskich destynacjach Wietnamu. Słynie ze swojego wiejskiego uroku, którym przyciąga zakochane pary, miłośników outdooru i golfa. Ta górska miejscowość wypoczynkowa była kiedyś ucieczką przed nieznośnie upalnym latem dla Francuzów, którzy odcisnęli swój ślad w architekturze inspirowanej Europą i zadbanych trawnikach. Główne jezioro Dalat jest centrum miasta, ale na wzgórzach czekają również niezliczone skarby!

Work exchange in Vietnam: Explore Dalat's waterfalls & welcome our...

Źródło: https://www.worldpackers.com/positions/5850

Południowy Wietnam

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Ho Chi Minh (Sajgon)!

Centrum południowego regionu, dawna stolica kraju, a do tego najludniejsze miasto w Wietnamie! Tak w skrócie można opisać Ho Chi Minh, choć to naprawdę duże uproszczenie. Wolno poruszająca się, kosmopolityczna metropolia, dynamiczny pejzaż miejski HCMC łączy stary i nowy Wietnam w najbardziej zwartej przestrzeni. Jednych zachwyca, innych wręcz odstrasza, ale łatka Paryża Orientu wciąż działa jak magnes na turystów przyjeżdżających do tego miasta! Więcej o Ho Chi Minh znajdziecie tutaj.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Deltę Mekongu!

Składająca się z gęstych zielonych pól ryżowych i leniwych, krętych odnóży rzeki Delta Mekongu jest wyjątkowym regionem w Wietnamie. Czy to na lądzie, czy pływając z prądem rzeki, ten obszar jest pełen dzikiej przyrody, zabytków i niesamowitych krajobrazów. Rzeka Dziewięciu Smoków, jak nazywają ją miejscowi, jest miejscem, w którym Mekong rozpada się na dziewięć oddzielnych gałęzi, przecinając niskie krajobrazy przed dotarciem do morza. Życie porusza się tutaj znacznie wolniej i często jest związane z wodą.

The Mekong Delta – A Day Trip To One of Vietnam's Most Famous ...

Źródło: https://barbaralicious.com/en/mekong-delta-day-trip/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Mui Ne!

Jeszcze 15 lat temu mało kto słyszał o malutkiej wiosce rybackiej Mui Ne. Jednak silna bryza morska zamieniła to miejsce w prawdziwe centrum kitesurfing i windsurfingu. Żadna wycieczka do Mui Ne nie jest kompletna bez wycieczki do słynnych wydm znajdujących się w niewielkiej odległości na północ od miasta. Rozległa piaszczysta przestrzeń zapewnia wspaniałe panoramiczne widoki, zwłaszcza podczas zachodu słońca. Nie można też pominąć Bajkowego Strumyku, który zachwyci nie tylko żywymi kolorami, ale też zapierającymi dech w piersi formacjami skalnymi. Więcej o Mui Ne przeczytacie tutaj.

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Phu Quoc!

Phu Quoc to największa wyspa w Wietnamie, położona przed wybrzeżem Kambodży. Jest tym, czym byłby Phuket, gdyby nie został opanowany przez rozwój. Na wyspie znajdują się dziewicze lasy tropikalne, nieuszkodzone rafy koralowe i wspaniałe plaże. Jedna z jej plaż, o nazwie Bai Dai (Long Beach), została wybrana przez ABC News jako jedna z pięciu najpiękniejszych i najczystszych plaż. Wyspa słynie też z produkcji sfermentowanego sosu rybnego.

Phu Quoc

Źródło: https://www.touropia.com/tourist-attractions-in-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Con Dao!

Pod rządami Francji wyspy Con Dao były znane jako Diabelskie Wyspy Indochin – miejsce, w którym przetrzymywano tysiące jeńców wojennych. Dziś grupa 16 wysp u południowego wybrzeża Wietnamu przedstawia się w zupełnie innym świetle. Odwiedzający mają do dyspozycji piękne plaże oraz mnóstwo miejsc do nurkowania i snorkelingu. Jednak historia Con Dao wydaje się być wciąż żywa i zbyt świeża by mogli tu wszyscy w spokoju wypoczywać. 

Con Dao Island Beach Holiday | Incredible Asia Journeys

Źródło: https://www.incredibleasiajourneys.com/tours/vietnam-beach-holidays/con-dao-island-beach-holiday.html

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Tunele Cu Chi!

Około 50 km na północ od Ho Chi Minh znajdują się pamiątki po niedawnych wojnach w Wietnamie – system podziemnych tuneli. To wyjątkowa atrakcja dla fanów historii i militariów. To dzięki nim partyzanci umieli skutecznie wystraszyć wroga pojawiając się dosłownie znikąd, a potem też zapadali się pod ziemię. Jak wyglądała wojna z wietnamskiej perspektywy? Dowiecie się tego w Cu Chi!

Cu Chi Tunnels: Crawling through Two Decades of War in Ho Chi Minh ...

Źródło: https://www.willflyforfood.net/cu-chi-tunnels-crawling-through-two-decades-of-war-in-ho-chi-minh-city-vietnam/

Co warto zobaczyć w Wietnamie? Cao Dai w Tay Ninh!

Jak zgłębić dobrze kulturę danego kraju? Poprzez wizytę w jego świątyniach! A Wietnam może się pochwalić pod tym względem dość oryginalną religią – kaodaizmem. Religia powstała na początku XX wieku i łączy elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu, taoizmu, świeckiej filozofii, a w mniejszym stopniu również islamu i judaizmu. W łonie kaodaizmu istnieje kilka wyznań, najważniejsze z nich znajduje się właśnie w Tay Ninh! Warto tu przyjechać na wycieczkę z Ho Chi Minh!

What to expect to visit Cao Dai Temple - Asianwaytravel.com

Źródło: https://asianwaytravel.com/cao-dai-temple/

Po więcej inspiracji zajrzyjcie na Visit Vietnam.

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

7 komentarzy

 • Odpowiedz Ania | Podróże w Naturze 27 kwietnia 2020 at 16:40

  Na mnie największe wrażenie wywarło Ha Giang, wskoczyło do moich top dotychczas odwiedzonych regionów 💚

  • Odpowiedz womenofpoland 27 kwietnia 2020 at 20:36

   Hej Ania! Rzeczywiście zdjęcia z tego regionu wyglądają nieziemsko! Mam nadzieję, że będę mogła się sama o nich niebawem przekonać 🙂

 • Odpowiedz Ania 27 kwietnia 2020 at 16:54

  Wietnam marzy mi się już od dawna. A po obejrzeniu tych zdjęć marzy mi się jeszcze bardziej!

  • Odpowiedz womenofpoland 27 kwietnia 2020 at 20:36

   Hej Aniu! TO wyobraź sobie, że jak tam raz pojedziesz to przepadniesz jeszcze bardziej i będziesz znowu chciała wrócić! 🙂

 • Odpowiedz Mróz 28 marca 2023 at 20:51

  Hej właśnie planujemy ze znajomymi wyprawę do Wietnamu w listopadzie i ten opis pięknych miejsc jeszcze bardziej mnie przekonuje że to bardzo dobry wybór kierunku podróży ,proszę o więcej cennych wskazówek

 • Odpowiedz NIKOLA 28 sierpnia 2023 at 22:30

  Hej, czy na wyspie Phu Quoc są jakieś miejsca warte zobaczenia czy raczej główne atrakcje to plaże i nurkowanie? I czy będąc na wyspie opłaca się odwiedzić kontynent biorąc pod uwagę koszty podróży?

 • Zostaw komentarz