Azja Jordania Madaba Podróże

Madaba i Góra Nebo – na styku kultur

2 marca 2023

Co warto zobaczyć w Jordanii w trakcie długiej podróży?

Nasza wycieczka po Jordanii trwała 11 dni w związku z czym mogliśmy sobie pozwolić na odwiedzenie też mniej uczęszczanych szlaków. Bo choć Madaba i Góra Nebo są raczej przybywającym do Jordanii turystom dobrze znane, to jednak przy krótkich podróżach raczej omijane. Nie dziwię się! Sama pominęłabym te miejsca gdybym nie miała tyle czasu. Na szczęście jednak tym razem nie był to mój problem i po kąpieli w Morzu Martwym ruszyliśmy w stronę Madaby. Madaba to także świetne miejsce na zakończenie podróży jeśli wracacie z Ammanu. Tak właśnie było w naszym przypadku i nasze ostatnie dwie noce spędziliśmy w tym niewielkim miasteczku. Droga na lotnisko zajęła nam 20 minut, nie musieliśmy stać w korkach i mogliśmy bez stresu zakończyć naszą podróż. Co więc oferuje Madaba i co wydarzyło się na Górze Nebo? Dowiecie się z tego wpisu!

Madaba i Góra Nebo – dojazd

Madaba:

  • Najlepiej samochodem, ale:
  • Jest też autobus ze stacji Tabarbour, a bilet kosztuje podobno 1.20 JOD
  • TAXI za 20 JOD

Góra Nebo:

  • Samochód
  • TAXI z Madaby, ale ceny nie znam

Madaba – gdzie nocować?

W Madabie zatrzymaliśmy się na dwie noce w Saint Join Hotel ze śniadaniem za 90€ za dwie osoby. To jeden z naszych najtańszych noclegów. Bardzo przeciętny, hotel ma już za sobą swoje najlepsze lata! Myślę jednak, że można polecić, tylko naprawdę – nie spodziewajcie się po nim za wiele!

Góra Nebo

Zanim jednak opowiem o Madabie, to najpierw kilka słów o Górze Nebo, do której przyjechaliśmy po kąpieli w Morzu Martwym!

Co ciekawe, gdy nad Morzem było 20 stopni, to w tych nie przekraczających 900 metrów górach temperatura spadła poniżej 10 stopni. Wspomniany szczyt znajduje się na ok. 710 metrów n.p.m. i uważane jest za miejsce, z którego Mojżesz miał zobaczyć ziemie obiecaną (do której ostatecznie nigdy nie dotarł). Stąd też miejsce stało się celem licznych pielgrzymek. Już prawdopodobnie w IV wieku istniało tu sanktuarium co potwierdzają nie tylko wykopaliska, ale także źródła pisane. 

Obecnie znajduje się tutaj Sanktuarium Mojżesza, o które dbają franciszkanie z Kustodii Ziemii Świętej. We wnętrzu sanktuarium można natomiast podziwiać mozaiki. Wejście na teren kompleksu kosztuje 3€ i nie obejmuje je Jordan Pass.

Góra Nebo czczona czczona jest przez wyznawców religii abrahamowych, żydowskiej, chrześcijańskiej i islamskiej dlatego często znajduje się na trasie ważnych osobistości odwiedzających Jordanie. W 2000 roku Górę Nebo odwiedził Jan Paweł II. Pamiątką po tej wizycie jest zasadzone przez niego drzewko oliwne.

Madaba – co warto zobaczyć?

Jeszcze tego samego dnia, późnym popołudniem dojechaliśmy do Madaby. To muzułmańsko-chrześcijańskie miasto, co od razu udało rzuciło nam się w oczy! Madaba w przeciwieństwie do innych miast była przystrojona światełkami, a w centrum stała pokaźnych rozmiarów choinka! No tego jeszcze nie było…

Madaba słynie też z produkcji mozaik, które można zobaczyć niemal na każdym kroku. Co drugi sklep zajmuje się tworzeniem tych wspaniałych dzieł sztuki, których cena oczywiście zależy od Waszych umiejętności targowania się po rodzaj i wielkość mozaiki. Na pewno będzie to fajna pamiątka, choć my akurat się nie skusiliśmy.

Cerkiew św. Jerzego i mapa z Madaby!

Choć w Madabie jest podobno więcej chrześcijan, to i tak dominują tu meczety. Nie zmienia to faktu, że najważniejszymi obiektami w mieście pod względem turystycznym są właśnie kościoły, a szczególnie cerkiew św. Jerzego. To właśnie w jej wnętrzach można podziwiać przepiękną mozaikę podłogową z okresu bizantyjskiego przedstawiającą Palestynę i jej okolice. Mapa pochodzi z VI wieku, a jej autor pozostaje nieznany.
Wejście do świątyni kosztuje 1 JOD.

Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela 

Kolejnym ciekawym punktem w Madabie jest kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela. To naprawdę wyjątkowy budynek, bo choć może nie ma takiego skarbu jak mozaikowa bizantyjska mapa, ale wcale niczym nie ustępuje cerkwi św. Jerzego. Już sama fasada kościoła zachwyca, a jego podziemia kryją fascynujące tajemnice sprzed 3 tysięcy lat! Tak, właśnie na tyle datuje się znalezioną tam studnie, która wciąż działa. Ponadto, w podziemiach można zobaczyć różne artefakty znalezione podczas wykopalisk, w tym także dawne drogi i domostwa, które dziś na skutek nowej warstwy osadów znajdują się głęboko pod ziemią.

Ponadto, można się także wspiąć na wieże widokową, co na pewno wymaga odrobiny kondycji, ale także odwagi, bo trzeba się trochę poprzeciskać między sznurami od dzwonów czy wreszcie dotrzeć na bardzo wąski taras widokowy, który choć zabezpieczony siatką, nie wygląda na bezpieczny. No, ale widoki na pewno były warte „zachodu”.

Park Archeologiczny

Na terenie Madaby znajduje się jeszcze jedno godne uwagi miejsce – Park Archeologiczny ze średniowiecznymi mozaikami. Niestety nie udało nam się go zwiedzić gdyż zabrakło nam czasu. Z chęcią bym tu jednak wpadła, gdyby zostało nam dosłownie odrobinę więcej czasu.

Madaba – po prostu spacer

Na koniec polecam po prostu przemierzyć uliczki Madaby. To całkiem ładne miasteczko z historią sięgającą 165 r. p.n.e. – wtedy zostało założone przez Ammonitów (starożytne plemię Aramejskie). W VIII wieku miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, które sprawiło, że miasto zostało zapomniane na ponad tysiąc lat! Dopiero w XIX ponownie osiedlili się tutaj ludzie i miasto znów odżyło! Dziś mieszka tu ponad 90 tysięcy ludzi.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam.

Pozostałe wpisy z Jordanii:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz