Amman Azja Jordania Podróże

Co warto zobaczyć w Ammanie?

4 marca 2023

Amman – tu rozpoczyna się nasza podróż!

Większość osób udających się do Jordanie rozpoczyna swą przygodę w Akabie lub Ammanie. Moim zdanie. Zdecydowanie lepiej jest zacząć od Ammanu, bo to znacznie ciekawsze miasto, a przelatując tutaj czuje się ten obowiązek by chociaż ten jeden dzień poświecić na stolice. U nas obowiązku nie było, bo mieliśmy tyle czasu, że na Amman przeznaczyliśmy aż dwa dni, ale ostatecznie z powodu choroby został jeden… Dobre i tyle, bo w jeden dzień też można zobaczyć najciekawsze miejsca stolicy. Co warto zobaczyć w Ammanie? Dowiecie się z tego wpisu!

Gdzie Nocować w Ammanie? 

W Ammanie nocowaliśmy w prywatnym pokoju z łazienką w Nomads Hotel ze śniadaniem za dwie noce dla dwóch osób za 105€. Przyzwoity hotel, choć łazienka pozostawiała sporo do życzenia. Był to nasz pierwszy nocleg w Jordanii, ale jak się potem okazało, poziom czystości w Jordanii może trochę odbiegać od naszych standardów!

Historia Ammanu

Stolica Jordanii może się pochwalić wspaniałą historią. Przez miasto przetoczyło się wiele kultur, ale pierwsi byli tu Ammonici, których Amman był stolicą. Choć tak naprawdę miasto wówczas nazywało się Rabba. 

Później przybyli tu Egipcjanie, Rzymianie, Nabatejczycy, Arabowie, a nawet Turcy. Jednak po tych ostatnich miasto opustoszało (XVI wiek). Dopiero w XIX wieku Amman został odbudowany i stopniowo zyskiwał na znaczeniu. Jeszcze w latach 50-ych ubiegłego wieku żyło tu raptem 150 tys. ludzi! Dziś jest ich prawie 2,5 miliona przy 11 milionowym kraju! 

Co warto zobaczyć w Ammanie? Cytadele Jebel Al Qala’a!

Cytadela znajduje się na jednym z najwyższych wzgórz Ammanu! W strategicznym miejscu, z którego można podziwiać widoki na miasto z 4 stron świata. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj znajduje się serce starożytnego miasta. Zwiedzając cytadele zobaczysz na tym stosunkowo niewielkim obszarze przegląd wszystkich ludów żyjących na tych ziemiach. 

Nie jest zaskoczeniem, że jedną z najciekawszych świątyń jest ta pozostawiona przez Rzymian – świątynia Herkulesa, choć najlepiej zachowaną i chyba najciekawszą budowlą jest pochodzący z VI-VIII wieku Pałac Ummajadów.

Ślady bytności człowieka w tym miejscu sięgają jeszcze dalej, bo już 8 tysięcy lat temu wzgórze było zamieszkane. Może nie zobaczycie tu żadnych budowli z tamtego okresu, ale w pobliskim muzeum archeologicznym jest do oglądnięcia sporo artefaktów.

Aktualne godziny otwarcia i ceny biletów można sprawdzić tutaj. W 2023 wejście kosztowało 2 JOD lub w ramach Jordan Pass.

Co warto zobaczyć w Ammanie? Teatr Rzymski!

Jeśli zwiedzanie rozpoczęliście od cytadeli, to na pewno rzuciła Wam się w oczy kolejne atrakcja stolicy Jordanii – Teatr Rzymski! Z Cytadeli prezentuje się on niezwykle majestatycznie – w końcu może pomieścić aż 6 tysięcy osób! Podobnie jak w przypadku Cytadeli można wejść w ramach Jordan Pass. Warto zajrzeć!

Co warto zobaczyć w Ammanie? Meczety:

  • Meczet króla Abdullaha I – przepiękny meczet z niebieskim dachem wybudowany w latach 80-ych ubiegłego wieku. Jedyny meczet, który oficjalnie można zwiedzać za 2 JOD.
  • Meczet Króla Husajna z 1924 roku z dwoma smukłymi minaretami.
  • Meczet Abu Darwish o biało-czarnej fasadzie, zbudowany w 1961 roku dla mniejszości Czerkiesów. Niestety obydwa meczety dostępne są tylko dla muzułmanów. 

Co warto zobaczyć w Ammanie? Rainbow Street!

Jak już sama nazwa wskazuje, to kultowa ulica Ammanu (a nawet więcej niż jedna), na której tętni życie! Bary, knajpy, sklepy czy fajne zaułki. Można usiąść, można poszukać fotogenicznych spotów. Warto zajrzeć.

Co warto zobaczyć w Ammanie? Downtown

Podobnie jak w przypadku Rainbow Street jest to miejsce, po którym po prostu warto się przespacerować! Ostrzegam jednak, że będzie głośno i tłocznie, a w takich miejscach trzeba się mieć na baczności!

Gdzie zjeść w Ammanie? Restauracja Hashem!

Jeśli dopadnie Was głód, to koniecznie zajrzyjcie do Hashem Restaurant! Jest to lokal, który od 1952 roku serwuje lokalny Street food! Na Google ma już prawie 20 tysięcy opinii. Nic więc dziwnego, że jest to kultowe miejsce, w którym czasami trzeba poczekać na stolik. A co warto skosztować? Na pewno Hummus i Falafele, a jeśli jesteście zimą to koniecznie herbatkę z miętą. Reszta według uznania i Waszych smaków. Ceny przystępne.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam z Ammanu. 

Pozostałe wpisy z Jordanii:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz