Europa Małopolska Podróże Polska

Co warto zobaczyć na Podhalu? Szlakiem Architektury Drewnianej!

7 stycznia 2021
Drewniane Podhale!

Jeśli czytaliście nasz poprzedni wpis, to już wiecie, że za cel obraliśmy sobie zwiedzanie Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. W tym regionie znajduje się aż ponad 250 obiektów, dlatego warto rozdzielić sobie podróż na mniejsze obszary. Jednym z nich może być Podhale, choć zobaczenie wszystkich atrakcji ze szlaku może zając znacznie więcej czasu niż nam się wydaje. My przeznaczyliśmy na nie cały dzień i pomimo, że nie wchodziliśmy nigdzie do środka i poruszaliśmy się głównie samochodem, to i tak nie udało się zobaczyć wszystkiego. Mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję zaktualizować ten wpis, ale na ten moment podzielę się z Wami tym co już udało nam się zobaczyć! Sprawdźcie Co warto zobaczyć na Podhalu!

Co warto zobaczyć na Podhalu? Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łętowni!

Zwiedzanie rozpoczynamy już mały kawałek przed Podhalem, bo w Łętowni nieopodal Rabki Zdrój. Przyjeżdżamy tu zobaczyć przepiękny drewniany kościół znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Obiekt wzniesiono w latach 1760–65 w stylu barokowym. W jego wnętrzach można podziwiać polichromie kwiatową, ale my możemy o tym tylko przeczytać na tabliczce informacyjnej przed kościołem. 

Co warto zobaczyć na Podhalu? Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój!

Naszym następnym przystankiem jest już miejscowość zaliczana do Podhala – Rabka Zdrój. Przyjechaliśmy tu zobaczyć monumentalny kościół św. Marii Magdaleny. Wybudowano go w 1606 roku na miejscu dawnego kościoła z połowy XVI wieku, który prawdopodobnie został zniszczony przez pożar lub powódź. Niestety cały obiekt był zamknięty na cztery spusty ze względu na panujące obostrzenia. Podejrzewam, że gdyby obiekt pełnił wyłącznie funkcje modlitewne, to być może udałoby się nam wejść do środka, ale ze względu na fakt, że jest to jednostka muzealna, to w obecnych czasach pocałowaliśmy tylko klamkę!

Co warto zobaczyć na Podhalu? Kościół pw. św. Antoniego w Sieniawie!

Oczywiście nie zrażają nas takie sytuacje, bo wybierając się na tą wycieczkę mieliśmy pełną świadomość, że większość obiektów będzie zamknięta. Pokusa podróżowania była jednak silniejsza, dlatego i tak pojechaliśmy dalej. Nie inaczej było w Sieniawie, w której XVIII wieczny kościół (albo raczej kaplica dworska) również była zamknięta. Nie oczekiwaliśmy za wiele, wiedząc że obiekt już od kilkudziesięciu lat nie pełni funkcji kościoła, ze względu na wybudowanie nowego, murowanego obiektu w pobliżu. 

Co warto zobaczyć na Podhalu? Chochołów!

W Chochołowie robimy sobie nieco dłuższy postój i postanawiamy się przespacerować po tej niewielkiej wiosce. Jakiś czas temu zyskała ona sporą popularność dzięki Dolinie Chochołowskiej, którą wiosną zalewa morze krokusów. Często jednak wieś stanowi jedynie drogę dojazdową, a to wielka szkoda, bo Chochołów to darmowy skansen architektury ludowej! Tutejsze drewniany chaty nierzadko mają ponad 100 lat, a niektóre nawet 200! Warto więc zatrzymać się na chwilę (np. przy kościele św. Jacka) i rozejrzeć się po tej drewnianej wsi. Funkcjonuje tu także muzeum, w którym w normalnych czasach będziecie mogli poznać historię Chochołowa!

Co warto zobaczyć na Podhalu? Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Dzianiszu!

Z Chochołowa kierujemy się teraz w stronę Zakopanego. Po drodze zatrzymujemy się na chwilę w Dzianiszowie. Naszą uwagę przykuwa staro wyglądający, aczkolwiek współczesny kościół, który wybudowano w 1949 roku. Niestety nie udało nam się wejść do środka, ale miło zobaczyć chociaż z zewnątrz.

Co warto zobaczyć na Podhalu? Punkt widokowy na Salamandrze!

Jadąc z Chochołowa do Zakopanego czeka nas bardzo przyjemna, a momentami wręcz sielankowa trasa. Warto zatrzymać się chwilę na ulicy Salamandra, skąd można podziwiać przepiękny widok na Zakopane! 

Co warto zobaczyć na Podhalu? Chatę Sabały w Zakopanem!

W końcu dojechaliśmy do Zakopanego, w którym nie byłam pierwszy raz odkąd prowadzę bloga, a jakby sięgnąć dalej to nawet pierwszy raz od kilkunastu lat! Zawsze było mi nie po drodze z tą miejscowością, a weekendowy przyjazd tutaj jawił się jako wieczny korek. Teraz jest najlepsza okazja, żeby zobaczyć miasto trochę mniej zatłoczone, ale… nie wejdziecie nigdzie do środka! Chata Sabały również była zamknięta, a nam pozostało tylko przyjrzeć się jej z zewnątrz. Obiekt został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. i jest przykładem najstarszego typu podhalańskich domów dwuizbowych. Zgodnie z tradycją to właśnie tu urodził się legendarny gawędziarz i muzykant Jan Krzeptowski Sabała. Dawniej mieściła się tu ekspozycja Tatrzańskiego Muzeum etnograficznego, ale obecnie obiekt jest w prywatnych rękach. Z tego co udało mi się wyczytać w Internecie obecnie po domu oprowadza rodzina Sobały, a pozytywne opinie sugerują, że jest to miejsce godne zobaczenia! 🙂

Co warto zobaczyć na Podhalu? Willa Czerwony Dwór!

W Zakopanym parkujemy w pobliżu ulicy Ogrodowej. Naszym kolejnym celem miała być Willa Atma, a na Google Maps naszą uwagę przykuł Czerwony Dwór. Zaintrygowani tą nazwą postanowiliśmy się przyjrzeć nieznanemu nam wcześniej obiektowi. Okazało się, że jest to jedna z najważniejszych Willi w Zakopanym! Wybudowana została w latach 1901-02 przez Wojciecha Roja w stylu zakopiańskim. Dwa lata później w willi zamieszkał Artur Rubinstein, a niedługo później willa stała się prawdziwym centrum kultury. To właśnie tu mieszkał Stefan Żeromski w czasie I Wojny Światowej czy kompozytor Karol Szymanowski. Często bywał też Ignacy Witkiewicz, Zofia Nałkowska i wielu innych ludzi ze świata kultury. Po II Wojnie Światowej przez długi okres znajdowało się tu przedszkole, jednak od 2016 roku mieści się tutaj Centrum Kultury,  w którym wystawiane są prace podhalańskich artystów. Warto też dodać, że willa nie znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej!

Co warto zobaczyć na Podhalu? Willa Atma!

Nieopodal Czerwonego Dworu znajduje się obiekt, do którego docelowo zmierzaliśmy. Niestety, tutaj także musieliśmy się nacieszyć widokiem wyłącznie z zewnątrz. Willa Atma została wybudowana w 1893 roku przez Józefa Kasprusia Stocha, a rozbudowana do obecnej formy na pocz. XX w. W latach 30-ych XX wieku tworzył tu najwybitniejszy polski kompozytor po Chopinie – Karol Szymanowski. Obecnie w willi znajduje się jego muzeum.

Tuż obok Willi Atma znajduje się przepiękny budynek! Niestety nie wiem czy jest to jakaś zabytkowa willa.

Co warto zobaczyć na Podhalu? Willa Koliba!

Przyszła pora by zobaczyć największą i najpiękniejszą willę w Zakopanym – Kolibę! Jej nazwa pochodzi od gwarowego określenia pasterskiego szałasu. Wybudowana została wg projektu Stanisława Witkiewicza, jako pierwszy budynek w stylu zakopiańskim w latach 1892–93. W środku budynku znajduje się muzeum, w którym można podziwiać wnętrza w stylu zakopiańskim. Szkoda, że nie mogliśmy ich tym razem zobaczyć!

Co warto zobaczyć na Podhalu? Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa!

W końcu nam się poszczęściło! Kiedy usłyszeliśmy głosy nabożeństwa z pobliskiego kościółka, wiedzieliśmy, że w końcu uda nam się zajrzeć do środka. Okazało się, że było to nabożeństwo żałobne, a my po raz pierwszy staliśmy się świadkami góralskiego pogrzebu. Nie wiemy czyj to był pogrzeb, ale to był widok, do którego nie byliśmy do tej pory przyzwyczajeni. Szczęśliwie nie byliśmy na zbyt wielu pogrzebach, ale te w których uczestniczyliśmy były pełne smutku i żałobnej muzyki. Tutaj też na pewno był smutek i tęsknota za zmarłym, ale muzyka jaką zagrali mu w ostatnią drogę górale była pełna pasji i nadziei – po prostu była przepiękna! Na pewno dodawała wiary i otuchy żałobnikom. Zmarłego odprowadzono na pobliski cmentarz, o którym Wam zaraz opowiem. Kościół, do którego nam się udało w końcu zajrzeć pochodził z połowy XIX wieku. Jego wnętrze było bardzo skromne i proste, bez oślepiającego ołtarza czy krzykliwej polichromii na ścianach.

Zdecydowanie bardziej zachwycił nas Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, który odwiedziliśmy najpierw czekając na koniec nabożeństwa. Powstał on w tym samym okresie co kościół, a jego nagrobki to prawdziwe dzieła sztuki: kapliczki, góralskie krzyże, rzeźbione w motywy podhalańskie, malowanymi na szkle lub wykonanymi w drewnie, metalu lub kamieniu. Wiele z nich powstało w pracowni Władysława Hasiora. Nie sądziłam, że cmentarze mogą być tak piękne i nigdy jakoś specjalnie nie poświęcałam im zbytnio uwagi. Tutaj naprawdę warto poświęcić chwilę, bo oprócz przepięknych nagrobków można też znaleźć aż 250 zasłużonych osób, w tym: symboliczny grób Witkacego, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, Kornel Makuszyński, Sabała czy Zofia Karpiel-Bułecka, która zmarła pod koniec 2020 roku.

Co warto zobaczyć na Podhalu? Krupówki!

No dobra, Krupówki to już w ogóle nie mają nic wspólnego ze Szlakiem Architektury Drewnianej, ale jakoś tak nie wspomnieć o nich skoro już tu byliśmy i zdjęcia zrobiliśmy? 😉 No właśnie! Zwłaszcza, że to nie tylko najbardziej reprezentacyjna ulica w Zakopanym, ale jedna z najpopularniejszych w Polsce! Zazwyczaj wypchana po brzegi turystami, ale nie tym razem. Jasne, trochę ludzi było, ale w porównaniu do innych lat, to można rzec, że było względnie pusto. Smutno jednak było patrzeć jak większość obiektów była zamknięta, a kolejki ustawiały się pod wciąż świetnie radzącym sobie MC Donnaldem, z którego niestety sami też musieliśmy skorzystać. Jakoś nie uśmiechało mi się jedzenie schaboszczaka z kapuchą na siedzeniu w samochodzie. 🙁 Muszę Wam też zdradzić, że jakoś nie jestem wielką fanką Krupówek, bo tak naprawdę w głównej mierze są tu drogie restauracje, kluby, sklepy i hotele. Jak dla mnie mało ciekawie…

Co warto zobaczyć na Podhalu? Willa „Witkiewiczówka”!

Tym razem nie mamy innego wyjścia jak przyglądnięcie się willi z zewnątrz, gdyż jest ona obecnie w rękach prywatnych. Wybudowano ją w latach 1903–1904 w stylu zakopiańskim, wg projektu Jana Witkiewicza Koszyca. W latach 30-ych XX wieku mieszkał tu Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), syn Stanisława Witkiewicza, znany pisarz i malarz.

Co warto zobaczyć na Podhalu? Jaszczurówkę! 

No i w końcu dotarliśmy do miejsca, o którym mogę powiedzieć, że zostało moim ulubionym na podhalańskim szlaku! Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce, została ufundowana przez rodzinę Uznańskich. Wybudowano ją w latach 1904–1907 w stylu zakopiańskim, wg projektu Stanisława Witkiewicza. Jest naprawdę piękna i ogromnie żałowałam, że nie udało nam się tutaj wejść do środka. Mimo to poświęciliśmy jej całkiem sporo uwagi, zachwycając się zewnętrznymi detalami niewielkiej świątyni. 

Co warto zobaczyć na Podhalu? Kościół pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty (Harenda)!

To był ostatni punkt naszej wycieczki po drewnianym Podhalu! Całkiem udany, bo kościółek co prawda nie był otwarty, ale udało się zajrzeć przez szybę do środka! Ten przepiękny obiekt został wzniesiony w 1719 r. w Zakrzowie, ale w latach 1947–1948 przeniesiono go do Zakopanego. Jego wnętrza zdobią barokowe ołtarze, ale godna uwagi jest także sporych rozmiarów dzwonnica znajdująca się przy kościele!

Co jeszcze?

Na ten moment to wszystko co przygotowałam dla Was z drewnianego Podhala, ale nie wszystko co ten region oferuje. Jak widzicie większość obiektów była zamknięta, więc na pewno lekki niedosyt pozostał, ale wierzę, że nie była to nasza ostatnia wizyta w stolicy Tatr. Wiele obiektów znajduje się także w pomniejszych miejscowościach, do których jeszcze nie zdążyliśmy dojechać. 

Na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej składa się ponad 250 obiektów. Jeśli planujecie go zwiedzić, to warto podzielić ten obszar na regiony. W planach mamy jeszcze okolice Krynicy Zdrój i Muszyny oraz  okolice Nowego i Starego Sącza wraz z Jeziorem Rożnowskim. Jeśli uda nam się zrealizować ten plan, to na pewno opowiemy Wam o tym już w osobnym wpisie.

Podczas podróży posiłkowaliśmy się oficjalną stroną Szlaku Architektury Drewnianej, na której oprócz mapy znajdziecie też wiele wartościowych informacji

Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce w innych wpisach na blogu:

Powiązane wpisy:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz