Austria Europa Górna Austria Podróże

Bad Hofgastein & Bad Gastein – nie tylko na narty

7 kwietnia 2023

Belle Epoque!

Po raz pierwszy o Bad Hofgastein i Bad Gastein usłyszałam gdy wygrałam pobyt w hotelu w dolinie Gastein. Być może wśród osób jeżdżących regularnie na narty do Austrii miejscowość ta nie jest żadnym zaskoczeniem, ale wśród pozostałej grupy turystów może być kompletnie nieznana. To dziwne, bo miejsce to ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko białe szaleństwo! A co jeszcze ma do zaoferowania dolina Gastein? Czy latem też warto tu przyjechać? Dowiecie się z tego wpisu!

Hotel Blü

W ramach konkursu zorganizowanego przez firmę Snow Trex na Facebooku, wygrałam 3 noce w opcji HB w Hotelu Blü w Bad Hofgastein. Jest to bardzo przyjemny i nowoczesny obiekt, z rewelacyjną kuchnią. Mogę śmiało polecić Wam to miejsce!

Nie wypada nie wspomnieć o nartach!

Bad Hofgastein i Bad Gastein są częścią największego ośrodka narciarskiego w dolinie Gastein – Skischaukel Schlossalm-Angertal-Stubnerkogel. Pomiędzy dwoma szczytami wyznaczono aż 90 km tras narciarskich o różnym stopniu trudności. W najwyższych partiach można szusować do połowy kwietnia, ale jeśli marzy Wam się przejechanie najdłuższej trasy tego ośrodka (Hohe Scharte Nord do Bad Hofgastein, 7,8 km długości i 1440 m różnicy poziomów), to wówczas warto przyjechać w sezonie! Podczas naszego marcowego pobytu sporo tras nisko położonych było już zamkniętych. 

Ponadto na szczycie Stubnerkogel można przespacerować się po wiszącym moście czy zobaczyć z platformy widokowej najwyższy szczyt Austrii – Grossglockner (3798 m). My darowaliśmy sobie wjazd na górę, gdyż wydaliśmy już trochę pieniędzy na wjazd na Kitzsteinhorn i lodowiec Dachstein.

Bad Hofgastein i Bad Gastein – latem na rowery i górskie wycieczki

Latem także jest tutaj co robić! Oprócz górskich wycieczek, dolina Gastein promuje się jako miejsce na rowerowe wycieczki. Jest tu nawet wypożyczalnia rowerów, sporo tras rowerowych i piękne widoki! 

Bad Hofgastein 

Natomiast miasteczko Bad Hofgastein, to urocza mieścina z niewielkim rynkiem i kościołem. Jest pare sklepów, ośrodków wypoczynkowych na każdą kieszeń, a także termy do wymoczenia kości po całym dniu na stoku czy po innych aktywnościach fizycznych.

Bad Gastein

Zdecydowanie bardziej do gustu przypadło mi Bad Gastein! W tym przypadku aż dziwię się, że to tak mało znane miasteczko pod względem turystycznym, bo dla mnie to prawdziwa perełka! Widać, że to ośrodek turystyczny z wieloletnimi tradycjami o czym świadczy zabudowa! Dominują tu stare, piękne hotele rodem z Bele Epoque! No mówię Wam, można byłoby tu nakręcić odcinek Herkulesa Poirota z Dawidem Suchetem, który wpadł na narty i przy okazji rozwikłał zagadkę kryminalną!

Nieodłącznym elementem krajobrazu Bad Gastein jest wodospad o tej samej nazwie – Gasteiner Wasserfall. To trzy kaskadowy wodospad mierzący aż 340 metrów i przepływający niemal przez środek miejscowości. Podobno wielokrotnie był inspiracją dla poetów i malarzy, ale ja nigdy o nim nie słyszałam.

Bad Gastein skrywa jeszcze jedną tajemnicę. To właśnie tutaj znajduje się największe na świecie centrum uśmierzania bólu przy pomocy radioaktywnych wyziewów. Wewnątrz tutejszej góry Radhausberg odkryto gaz radon, który w połączeniu z wysoko wilgotnością oraz temperaturą dochodzącą do prawie 42 stopni Celsjusza tworzy mieszankę, która ma zbawienny wpływ na układ odpornościowy człowieka. Nie wszyscy lekarze pochwalają jednak takie metody leczenia., gdyż zbyt wysokie dawki mogą przyczyniać się do raka płuc. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj!

To już wszystko co dla Was przygotowałam z Bad Gastein i Bad Hofgastein!

Pozostałe wpisy z naszej austriackiej wycieczki:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz