Austria Europa Górna Austria Podróże

Lodowiec Dachstein – wszystko co musisz wiedzieć!

30 marca 2023

Wygrałam pobyt w hotelu!

W połowie września 2022 roku dowiedziałam się, że wygrałam 3 noclegi w hotelu w Bad Hofgastein! Do wyboru miałam dowolne dni w grudniu (oprócz świąt i sylwestra) oraz marzec i kwiecień. Wybór padł na marzec 2023 – w grudniu nie miałam już urlopu, a na kwiecień 2024 inne plany.  Warunki wciąż sprzyjały do jazdy na nartach, ale postanowiliśmy się skoncentrować na zwiedzaniu. Nasza trasa samochodowa z Niemiec, z których startowaliśmy przebiegała przez Salzburg, ale że jest to miasto, w którym już byliśmy dwa razy, to postanowiliśmy trochę odbić z trasy i w ten sposób dotarliśmy na lodowiec Dachstein i do jednego z najsłynniejszych miasteczek w Europie – Hallstatt! W tym wpisie skoncentruje się jednak na samym lodowcu. Jak wygląda przedwiośnie na Dachstein? Czy to dobra pora na wycieczkę? Przekonacie się w tym wpisie!

Lodowiec Dachstein – informacje praktyczne

Jeśli chcecie dojechać na lodowiec Dachstein, to musicie:

 • Kupić winietę za 10€ – tyle trzeba zapłacić, żeby moc podróżować po austriackich autostradach
 • Wpisać w Google Dachstein Gletscher/Glacier – uwaga! Aplikacja może Wam pokazać, że droga jest płatna i bynajmniej nie chodzi tu o winietę. Ostatni odcinek drogi wydzielony jest bramkami, z których pobiera się bilety. Po wjechaniu na górę na lodowiec, przy powrocie do gondoli znajduje się maszyna, w której należy skasować bilet – wówczas przejazd drogą jest darmowy
 • W sezonie letnim bilety rezerwuje się online! W tym celu koniecznie sprawdźcie informacje na oficjalnej stronie lodowca. My, w sezonie zimowym kupowaliśmy bilety na miejscu ze względu na małe obłożenie. W sezonie zimowym wjazd kosztował nas 47€ od osoby. Aktualne ceny i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.
 • Na górę można zabrać psy za dodatkową opłatą 

Lodowiec Dachstein – atrakcje

Widoki

 Najwyższy szczyt lodowca Dachstein wznosi się na 2 995 m n.p.m.. Kolejka, która potrzebuje kilku minut na wjazd zabierze nas na 2 700 m n.p.m..

Oczywiście największą atrakcją są wspaniałe widoki na majestatyczne szczyty górskie, które na prawie 3 tysiącach metrów wydają się być na wyciągnięcie ręki! Jakież to  złudne uczucie… W połowie marca jest jeszcze sporo śniegu, więc soczyste niebo kontrastujące z bielutkim śniegiem tworzy niesamowity krajobraz! Nic dziwnego, że jest tu tyle chętnych na biegówki!

Most Wiszący 

Jednak największą atrakcją jest wiszący most! Konstrukcja ma 100 metrów długości i znajduje się nad 400 metrową przepaścią. Wiszący most może wytrzymać prędkość wiatru do 250 km/h, a na jego konstrukcje przeznaczono 63 tony stali!

Z mostu wychodzą schody do nikąd, które stały się ulubionym foto punktem na Dachstein!

Lodowy Pałac

Przedłużeniem wiszącego mostu jest Lodowy Pałac! Można w nim podziwiać lodowe rzeźby znajdujące się 6 metrów pod wiecznym lodem! Wystawa powstała w 2007 roku i zachwyca do dziś!

Co jeszcze oferuje Dachstein?

Na Dachstein znajduje się też restauracja a przez nią przechodzi granica regionów Górna Austria i Styria. Ponadto, w sezonie letnim istnieje też możliwość zamówienia śniadania i podziwiania wschodu słońca na Dachstein. Tutaj można znaleźć szczegóły! 

I to już wszystko co dla Was przygotowałam! A jeśli to Was nie przekonuje, to jeszcze dodam, że cały region Hallstatt – Dachstein – Salzkammergut znajduje się na liście UNESCO!

Pozostałe wpisy z naszej austriackiej wycieczki:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

 • Odpowiedz Magda 6 kwietnia 2023 at 10:29

  Nie wiem czy bym się odważyła wejść na ten wiszący most🤯 rewelacja!

  • Odpowiedz womenofpoland 6 kwietnia 2023 at 23:20

   Na pewno dałabyś radę! Tam dalej jest wejście do lodowego pałacu więc trzeba wejść 🙂💙

  Zostaw komentarz