Europa Guimarães Podróże Portugalia

Guimaraes – kolebka Portugalii

12 kwietnia 2022

Tutaj się zaczęło…

Z Bragi ruszyliśmy do kolejnego niezwykle ważnego na historycznej mapie Portugalii miasta – Guimaraes. Jego nazwa brzmiała mi już w głowie od dawna, ale dopiero nie dawno uświadomiłam sobie jak niezwykle ważne jest to miejsce w świadomości Portugalczyków. Guimaraes został założony przez Vimare Peresa – pierwszego hrabiego Portugalii w IX wieku. Choć o niepodległości Portugalii mówi się dopiero od XII wieku, to wielu historyków uważa to wydarzenie za początek portugalskiej państwowości. W XII wieku urodził się tutaj pierwszy król Portugalii Alfons I i tutaj także rozpoczęła się rekonkwista, czyli wypędzanie Maurów z Półwyspu Iberyjskiego. Tym samym Guimaraes stał się pierwszą stolicą Portugalii, która o dziwo po przeniesieniu do Coimbry nie została zniszczona. Co więcej, wspaniale zachowane średniowieczne miasto doczekało się wyróżnienia w postaci wpisania go na listę UNESCO w 2001 roku. Czy po takim wstępie mam Was jeszcze dalej zachęcać do odwiedzin tego miasta? Nie sądzę! Chodźcie! Pokaże Wam co zobaczyć! 

Historyczne centrum miasta

Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od Largo do Toural. To sporych rozmiarów plac otoczony pięknymi budynkami. Uwagę przykuwa Bazylika św. Piotra, a na skraju placu można też zobaczyć fragment dawnych murów miejskich. 

Następnie skręcamy w Alameda de Sao Damaso i korzystając z okazji przechadzamy się tutejszym parkiem. Warto zwrócić uwagę na pięknie wykafelkowane budynki oraz niebieski kościół św. Franciszka. Zwieńczeniem tej trasy będzie widok na wspaniałe ogrody na końcu których znajduje się Kościół Matki Bożej (Igreja e Oratorios de Nossa Senhora da Consolacao).

W tym miejscu znów zanurzamy się w gęste uliczki Guimaraes żeby za chwile znaleźć się na dwóch najważniejszych placach w mieście – Largo da Oliveira i Praca de Sao Tiago. Co ciekawe, te dwa place  łączy Ratusz, dzięki któremu można szybko przemknąć między krużgankami z jednego na drugi!

Guimaraes ma to do siebie, że warto się po nim poszwendać by w pełni nacieszyć oczy zabytkową architekturą, której pełno na każdym rogu. Ja mogę Wam jeszcze polecić R. Rainha Dona Maria z fontanną na rondzie – bardzo fotogeniczne miejsce!

Zamek w Guimaraes

Nie jest jednak tajemnicą, że największą atrakcją miasta są wznoszące się na pobliskim wzgórzu ruiny zamku. Twierdza została wzniesiona już w X wieku i miała za zadanie chronić miejscową ludność przed najazdami Maurów. Trzeba przyznać, że jak na tak imponujący wiek, budowla trzyma się naprawdę nieźle! 😉 Tutaj też na świat przyszedł pierwszy Portugalski król, dlatego też jest to niezwykle ważne miejsce w sercach Portugalczyków. Nie udało nam się wejść do środka, ale z zewnątrz zamek także prezentuje się ciekawie. Obecnie możliwy jest tylko spacer po wewnętrznych murach, dlatego jeśli nie uda Wam się wejść do środka, to nie sądzę by była to wielka strata!

Pałac Książęcy

Skoro dotarliście pod zamek, to siłą rzeczy musieliście trafić także na znajdujący się obok Pałac Książęcy! Jego cechą charakterystyczną są liczne kominy, które nadają mu wyjątkowego wyglądu. Pałac pochodzi z XV wieku i został wybudowany przez lokalnego księcia. Podobno warto zajrzeć do środka ze względu na imponującą sale bankietową.

Sanktuarium Penha

Niestety czas nam już nie pozwolił na zobaczenie pobliskiego sanktuarium, które wprawne oko może dostrzec na powyższym zdjęciu kościoła Matki Bożej.

Sanktuarium jest względnie nową świątynią wybudowaną na początku lat 30-ych XX wieku w stylu Art-Deco. Można do niej dojechać samochodem lub wjechać kolejką z poziomu miasta. Z pewnością znalazłaby się na naszej liście gdybyśmy mieli dosłownie godzinkę czasu więcej! 

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Pozostałe wpisy z naszej tygodniowej wycieczki po Północnej Portugalii:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz