Braga Europa Podróże Portugalia

Co warto zobaczyć w Bradze? Braga w 1 dzień!

11 kwietnia 2022

Portugalski Rzym

Braga (nie mylić z Pragą) to nasz pierwszy przystanek podczas tygodniowej objazdówki po Północnej Portugalii. Przyjechaliśmy tutaj prosto z lotniska w Porto, co zajęło nam nie całą godzinkę! To 7 co do wielkości miasto w Portugalii przykuło już moją uwagę dawno temu, dlatego jak tylko znaleźliśmy się w tych rejonach, wiedziałam że muszę zobaczyć ten „Portugalski Rzym”. Choć nazwa ta wydaje mi się trochę na wyrost, to z jednym mogę się zgodzić – jest tu niezliczona ilość kościołów (tak jak w Rzymie), co na tak niewielkie miasto jest rzeczywiście imponującą sprawą. Ponadto, Braga może się także pochwalić mianem najstarszego miasta w Portugalii, które zostało założone już w 296 roku p.n.e. przez Kartagińczyków. Po takim wstępie wręcz nie wypada już pomijać Bragi podczas podróży po tych rejonach, dlatego chodźcie – pokaże Wam co warto zobaczyć w Bradze!

Hotel Residencial Centro Comercial Avenida Bragashopping

Zanim zabiorę Was na spacer po Bradze, to jeszcze szybko kilka słów o naszym noclegu. Spaliśmy w samiutkim centrum Bragi przy Praca da Republica. Hotel znajdował się w centrum handlowym, więc kiedy przyjechaliśmy tutaj późnym wieczorem w niedziele, udało nam się zrobić szybkie zakupy w spożywczaku, który był w Galerii. Nocleg kosztował nas 41€ za dwie osoby ze śniadaniem. Mieliśmy bardzo duży i przede wszystkim czysty pokój. Jest to miejsce, które z pewnością możemy Wam polecić!

Co warto zobaczyć w Bradze? Praca da Republica!

Zwiedzanie Bragi rozpoczynamy od Praca da Republica. Jak już wiecie z powyższego akapitu, nasz hotel znajdował się w tym miejscu, więc to właśnie od tego placu rozpoczęliśmy naszą przygodę z miastem. Jest jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Bradze i bez wątpienia jeden z największych placów w mieście. Starannie zadbane i wypielęgnowane miejsce. Uwagę przykuwa fasada Bazyliki Congregados. Warto się tutaj „poszwendać”.

Co warto zobaczyć w Bradze? Kawiarnie Brasileira!

Tuż przy placu znajduje się jedna z najsłynniejszch kawiarni w Bradze – Brasileira. Już sam budynek z niebieskich kafelek przykuwa uwagę, ale to co najciekawsze kryje się właśnie w murach kawiarni. Jej historia rozpoczyna się na początku XX wieku, ale wypieków nabrała dopiero 50 lat później kiedy zbierała się tutaj antysalazarystyczna opozycja reżimu. Aż strach pomyśleć jakie napięcie tu panowało, kiedy w pobliskiej kawiarni siedzieli sympatycy reżimu. O dziwo kawiarnia przetrwała, a my choć w niej kawy nie spróbowaliśmy, to jednak zdecydowaliśmy się na krótki postój by podumać nad jej historią! 


Co warto zobaczyć w Bradze? Plac Largo Carlos!

Z Placu Republikańskiego skierowaliśmy się teraz na kolejny plac – Largo Carlos. Równie imponujący, ale na pewno mniejszy i nie tak zatłoczony jak Plac Republikański. Znajdują się tutaj dwa kościoły: Santa Cruz i św. Marka, z czego ten drugi pełni obecnie funkcje hotelu 4 gwiazdkowego. Największą atrakcją placu zdają się być jednak literki z nazwą miasta – No bo kto ich nie lubi? 🙂

Co warto zobaczyć w Bradze? Palacio do Raio!

Tuż obok znajduje się bez wątpienia najpiękniejszy budynek w mieście – Palacio do Raio! Został zaprojektowany w drugiej połowie XVIII wieku. Wykafelkowany budynek był własnością bogatej rodziny kupieckiej, ale dziś pełni rolę (podobno niezbyt interesującego) muzeum. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba tu koniecznie zawitać i przyjrzeć mu się z bliska!

Co warto zobaczyć w Bradze? Katedrę (Se de Braga).

Kierujemy się teraz w stronę katedry, która podobnie jak niebieski pałac należy do największych atrakcji miasta. Nie jest znana dokłada data budowy świątyni, ale przyjęło się, że ma około tysiąca lat i walczy z katedrą w Lizbonie o miano najstarszej w Portugalii. Wejście do środka kosztuje 3€, a za nieco więcej można zwiedzić katedrę z przewodnikiem i wejściem do muzeum. My jednak zdecydowaliśmy się na uboższą opcje, ale ciężko powiedzieć czy dużo straciliśmy czy nie. Wnętrze katedry nie jest może jakieś wyjątkowe, ale katedralne organy pozostają na długo w pamięci.

Co warto zobaczyć w Bradze? Arco da Porta Nova!

Jeśli Wasza przygoda z Bragą rozpoczyna się na dworcu głównym, to pierwszym punktem wycieczki będzie Arco da Porta Nova. To XVIII wieczny łuk triumfalny będący dziś swoistą bramą do serca miasta! Bardzo ładny zaułek, który naprawdę warto zobaczyć!

Co warto zobaczyć w Bradze? Ogród Santa Barbara!

Miejsce, w którym Twoje pierwsze słowa, to „Łał”? Dla mnie to Ogród Santa Barbara! Chyba nie bez powodu znajduje się obok siedziby Arcybiskupa, bo każdy chciałby mieć taki ogród pod oknem! Naprawdę piękne i ciekawe miejsce, w którym można się poczuć jak w innym świecie! 

Co warto zobaczyć w Bradze? Zaułki, zakamarki, uliczki…

Podczas spaceru po Bradze nie zapomnijcie o jednej ważnej rzeczy – cały czas miejcie oczy szeroko otwarte, bo Braga to naprawdę szalenie klimatyczne miasteczko! Jest tutaj mnóstwo kafelek, w najróżniejszych kolorach, które naprawdę potrafią oczarować przechodniów, a przynajmniej oczarowały naszą grupę.

Co warto zobaczyć w Bradze? Bom Jesus!

Na tym etapie kończy się zwiedzanie ścisłego centrum. Jedziemy teraz do sanktuarium, do którego można dojechać także autobusem z centrum miasta. Spacer może okazać się zbyt wyczerpujący, bo to naprawdę kawałek drogi, a poza tym – sporo kalorii można spalić na tutejszych schodach.

Bom Jesus do Monte położone jest na wzgórzu, które prawdopodobnie już dużo wcześniej mogło być miejscem pielgrzymek. Pierwsza świątynia w tym miejscu pojawiła się w XIV wieku, ale obecna to wynik XVIII wiecznej budowy pod patronatem arcybiskupa Bragi. Wznoszące się obecnie na 116 metrów schody były dobudowywane przez kolejnych arcybiskupów, a na ich szczycie w drugiej połowie XVIII wieku wybudowano kościół.

Od 2019 roku obiekt znajduje się na liście UNESCO.

Polecam wejść/wjechać (parking 1€) na samą górę, skąd roztacza się genialny widok na miasto i można podziwiać pobliskie ogrody. 

Co warto zobaczyć w Bradze? Sameiro!

Jeśli macie do dyspozycji samochód i odrobinę czasu, to polecam podjechać jeszcze do drugiego największego (po Fatimie) Sanktuarium Maryjnego w Portugalii – Sameiro! Imponująca budowla powstała w XIX wieku i podobnie jak w Bom Jesus roztacza się stąd wspaniały widok. Nie powiedziałabym żeby był to jakiś obowiązkowy punkt wycieczki, ale jeśli macie czas – można zajrzeć! Zwłaszcza, że w 1982 roku był tutaj Jan Paweł II.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Pozostałe wpisy z naszej tygodniowej wycieczki po Północnej Portugalii:

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz