Bawaria Europa Niemcy Podróże

Abensberg – na niemieckim szlaku chmielu

11 kwietnia 2021
 W drodze do Monachium

Tegoroczne święta Wielkanocne po raz pierwszy spędziliśmy w Niemczech. Moja Babcia zaprosiła nas na przedłużony weekend do Monachium, a my oczywiście nie mogliśmy odmówić. Postanowiliśmy sobie urozmaicić nieco trasę i zrobiliśmy krótki postój w Abensbergu. Początkowo planowaliśmy zatrzymać się w Norymberdze, która nie wymagała dokładania dodatkowych kilometrów, ale ze względu na nieciekawe czasy – wszystko było zamknięte. Postanowiliśmy więc zatrzymać się w miejscu, w którym skoncentrujemy się wyłącznie na podziwianiu architektury, a zamknięta muzea nie będą generowały niedosytu. W ten sposób padło na Abensberg – miasto szparagów, piwa i Hundertwassera. Idealne na krótki odpoczynek w trasie!

Abensberg – jak dojechać?

Abensberg znajduje się ok. 30 km od Regensburga i 100 km od Monachium. Jak już wspomniałam, my dołożyliśmy kilkunastu kilometrów jadąc z Bad Homburga do Monachium, żeby zobaczyć Abensberg. 

Do Abensberg można też dojechać Deutsche Bahnem. Najszybciej będzie z Regensburga skąd macie bezpośredni pociąg, który dowiezie Was w 30 minut. W przypadku połączeń z innych bawarskich miast (np. z Monachium) będzie Was prawdopodbnie czekała przesiadka właśnie w Regensburgu. W tym celu polecam kupić bilet regionalny (Bayern Ticket). Jak funkcjonują bilety regionalne? Możecie przeczytać tutaj.

Abensberg i jego potężne mury miejskie!

Historia miasta rozpoczyna się w XII wieku, kiedy to powstał pierwszy zamek (zniszczony w XVII wieku podczas wojny trzydziestoletniej). Sto lat po powstaniu zamku, miasto otrzymało prawa miejskie, a wraz z nimi nastąpił szybki rozwój, który wiązał się przede wszystkim z możliwością organizowania targów. Wkrótce Abensberg został otoczony potężnymi murami miejskimi, których fragmenty zachowały się po dzień dzisiejszy. Podobno mur miał 32 okrągłe wieże i 8 narożnych baszt!

Jeden z najstarszych browarów w Niemczech!

Przemysł piwowarski zawsze był ważną gałęzią gospodarki miasta. W przeszłości w mieście było aż siedem browarów, z których trzy przetrwały do ​​dziś. Uważa się, że browar Kuchlbauer jest najstarszym udokumentowanym browarem, co potwierdza dokument z 29 czerwca 1499 r. Wspomina o browarze, ówczesnym „Mathus-Bräu-Haus” naprzeciwko ratusza, który był własnością rodziny Stanglmair. Z czasem browar przechodził z rąk do rąk, a dzisiaj produkcja złotego trunku odbywa się poza murami miasta. Obok Ratusza zachowała się funkcjonująca do dziś karczma browarniana. Obecnie browar należy do Schlossbrauerei zu Sandersdorf.

Kuchlbauer-Turm – najładniejsza wieża w Niemczech? (Na pewno w Abensbergu)!

Wspomniany już browar zdobi być może najpiękniejsza w Niemczech (a na pewno w Abensbergu) wieża, która została zaprojektowana pierwotnie przez Friedensreicha Hundertwassera! Ten austriacki artysta już nie pierwszy raz gości na moim blogu, bo miałam okazję podziwiać jego budowle w Bad Soden, Darmstadt i Frankfurcie nad Menem

Kuchlbauer-Turm nie jest jednak oryginalnym projektem Hundertwassera. Pierwotnie wieża miała być dwa razy wyższa, ale ze względu na ochronę zabytków i niską zabudowę miasta postanowiono ją zmniejszyć o połowę. Austriak protestował, podobno chciał wrócić nawet do Europy, ale nie spodziewanie zmarł na serce w 2000 roku w Nowej Zelandii. Projekt dokończył Peter Pelikan, ale zamiast 70 metrowej wieży, wybudowano zaledwie nieco ponad 34 metrową, którą otwarto dla turystów w 2010 roku. 

W pobliżu wieży postawiono też typowe dla Hunderwassera domy

Kuchlbauer-Turm

Stare miasto Abensberg

Jeśli myśleliście, że mury miejskie i browary to jedyne co może zaoferować Wam Abensberg, to polecam przejść się jeszcze po starym mieście. Może nie ma tu zabytków światowej klasy, ale odrestaurowane miasto, uliczki i domy są naprawdę przyjemne dla oka:

  • Przede wszystkim polecam zobaczyć XVI wieczny ratusz. Wybudowany w stylu późnego gotyku z elementami renesansowymi. Co ciekawe, na starszych zdjęciach widać, że wcześniej był blado różowy, a obecnie ma kolor niebieski!
  • Obok ratusza mieści się zabytkowa karczma browarniana Kuhlbauer, o której już wspominałam.
  • Warto też zobaczyć kościół klasztorny z XIV wieku. Pierwotnie budowla była zbudowana w stylu gotyckim, jednak jednak od początku XVIII wieku kościół stopniowo przebudowywano w stylu barokowym.
  • Dobrymi opiniami cieszy się także Stadtmuseum (muzeum miejskie), którego z wiadomych względów nie odwiedziliśmy.
  • Ciekawym miejscem jest także brama miejska Regensburger Tor.
  • Od siebie polecam też zobaczyć budynek, który zlokalizujecie na mapie pod hasłem Franz Schwarz Bäckerei.

Rynek. Po lewej słynna karczma Kuhlbauer, a obok ratusz

Franz Schwarz Bäckerei

Kościół Klasztorniany

Ciekawostki z Abensberg
  • Najsłynniejszym mieszkańcem miasta był Aventinus, żyjący w latach 1477–1534. Uważany jest za twórcę naukowej historiografii bawarskiej. Aventinus, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Johann lub Johannes Turmair, stworzył pierwszą dużą, popularną książkę historyczną w języku niemieckim!
  • Abensberg jest ostatnim miejscem na trasie „chmielowego szlaku”. Cała trasa dostępna jest tutaj.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam! Mam nadzieję, że Wam się podobało! 

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz