Badenia-Wirtembergia Europa Niemcy Podróże

Zamek Hohenzollern – jeden z najpiękniejszych

2 grudnia 2022

Wymarzona wycieczka po Niemczech!

Odkąd zamieszkaliśmy w Niemczech obiecałam sobie, że kiedyś wybiorę się na wycieczkę szlakiem trzech najpiękniejszych zamków w Badenii-Wirtembergii. Należą do nich Zamek Hohenzollern, Sigmaringen oraz Lichtenstein! W pewien letni, lipcowy weekend zarezerwowałam więc nocleg nieopodal zamku Lichtenstein i wyruszyliśmy na weekendową wycieczkę po wspomnianych wyżej zamkach. Dzień był długi, a pogoda sprzyjała zwiedzaniu, więc do naszej wycieczki dodaliśmy jeszcze wizytę w Bad Urach oraz w Blaubeuren. W tym wpisie zabieram Was najpierw na Zamek Hohenzollern, który był naszym pierwszym przystankiem podczas tej podróży!

Jak dojechać do zamku?

Na zamek polecam się wybrać samochodem! Da się tu dojechać komunikacją miejską (o czym za chwilę), ale polecam przede wszystkim ze względu na możliwość podjechania później na punkty widokowe! Parking przy zamku jest darmowy.

A jak dojechać tutaj komunikacją miejską? Zamek położony jest ok. 50 km na południe od Stuttgartu. Dlatego właśnie swoją podróż najlepiej rozpocząć w stolicy Badenii Wirtembergii na dworcu kolejowym wsiadając do pociągu, który dowiezie nas do Hechingen. W Hechingen łapiemy autobus (na ten moment 306, ale polecam zawsze sprawdzić na Deutsche Bahn), którym dojedziemy do zamku. Całość zajmie nam około 1,5 godziny. 

Zamek Hohenzollern – bilety

Zamek odwiedza rocznie ponad 300 tysięcy osób co czyni go jednym z najchętniej odwiedzanych zamków, dlatego jadąc w lecie chcieliśmy mieć pewność, że wejdziemy do środka i kupiliśmy bilety online. Nie było to konieczne w naszym przypadku, gdyż jak przyjechaliśmy w sobotę z samego rana wciąż było względnie pusto i można było kupić bilety na miejscu. Warto jednak wspomnieć, że bilety kupione online kosztują 22€, a w kasie 25€.

W cenie biletu jest także busik, który zabiera turystów na zamek. Oczywiście można pokonać około 30 minutowe wzniesienie we własnym zakresie, ale nie liczcie na piękne widoki – wszystko jest zalesione!

Zamek Hohenzollern – Wnętrza

W zamku znajduje się aż 140 pokoi! Nie martwcie się – turystom udostępniono tylko część! 🙂 Mimo to, wnętrza zamku są naprawdę imponujące. Sale są bogato zdobione i można w nich podziwiać wiele eksponatów. Wiem, że cena 22€ może wydawać się wygórowana, ale z drugiej strony jest to prywatna posiadłość, stąd też taka cena. Największym skarbem zamku jest przechowywana tutaj korona królów pruskich! Niestety nie można jej fotografować, dlatego zdjęcia tu nie zobaczycie. Na zamku przechowywano też zwłoki Fryderyka I i Fryderyka Wielkiego, ale po zjednoczeniu trafiły z powrotem do Poczdamu.

Z zamku roztaczają się genialne widoki na pobliską okolicę. W końcu budowla znajduje się na 855 metrowym wzniesieniu, więc często można ją podziwiać w białej odsłonie. Jednak przy zbyt obfitych opadach śniegu zamek może zostać zamknięty ze względu na zasypany dojazd.

Zapewne widzieliście też sporo zdjęć zamku z drona. Niestety oficjalnie dronem nie można latać i jest zakaz, o którym można przeczytać nawet na oficjalnej stronie. Być może w celach marketingowych właściciele wyraziliby zgodę na takie ujęcia, ale ja nawet nie próbowałam pisać w tej kwestii. Szkoda, bo zamek położony jest tak, że właśnie najlepsze zdjęcie wychodzą tutaj z drona.

Zamek Hohenzollern – Historia

I i II zamek

Pierwsza oficjalna wzmianka o zamku pochodzi z 1267 roku, ale podejrzewa się, że zamek istniał już ze sto lat wcześniej. Należał do hrabiów Zollern, od których nazwane jest wzniesienie zamkowe. W 1423 zamek został zniszczony po lokalnej rebelii, ale już 20 lat później znów stał na nogach! Lata leciały, a niestabilna sytuacja sprawiła, że zamek w trakcie wojny trzydziestoletniej zamienił się w twierdze. Ostatnim znaczącym wydarzeniem była wojna o sukcesję austriacką w 1744/45 roku w trakcie której zamek został przejęty przez wojska francuskie od Habsburgów. Do 1798 roku zamek miał właścicieli, ale z roku na rok popadał w coraz większą ruinę gdyż stracił na strategicznym znaczeniu.

III zamek

Na szczęście taki stan rzeczy nie trwał długo! W XIX w ramach polityki reprezentacyjnej władców Prus, zamek zostaje odbudowany w duchu średniowiecznego ideału, który można określić neoromantyzmem! W tym czasie wiele wspaniałych budowli zyskuje kolejne lub całkowicie nowe życie (Neuschwanstein, Drachenburg, Reichenstein). Obecny budynek to wynik przebudowy przeprowadzonej w latach 1850-67. Zamek został sfinansowany przez rodzinę Hohenzollernów, która tak naprawdę prawie nigdy w nim nie zamieszkała, nie licząc krótkich epizodów. Po II Wojnie Światowej zamek przeszedł remont i został udostępniony turystom. W 1978 roku budowla została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemii (5,7 w skali Richtera) i dopiero w latach 90-ych zamek ponownie udostępniono turystom.

Co ciekawe, podczas naszego pobytu w tym rejonie także miało miejsce trzęsienie ziemii 4,1 w skali Rochtera! My go nie odczuliśmy, bo jechaliśmy akurat autem, ale jak widać na Jurze Szwabskiej lubi pobujać!

Punkty widokowe na Zamek Hohenzollern

Jeśli przyjechaliście na zamek samochodem, to koniecznie wybierzcie się na krótki spacer na punkt widokowy. Wpiszcie w Google Zallerhornwiese i jeździe dopóki droga się nie skończy. Dalej czeka Was krótki spacer na wzniesienie, z którego można podziwiać zamek. Ostrzegam jednak, że odległość jest spora i trzeba mieć naprawdę mocny obiektyw, żeby ustrzelić z tego dobre zdjęcie. 

Możecie też zajrzeć na Hexenlinde, ale nie wiem czy warto, bo tam nie dotarliśmy!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam! Niebawem pojawią się pozostałe wpisy z tej wycieczki!

Pozostałe wpisy z tej wycieczki

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

6 komentarzy

 • Odpowiedz Travel blog - Ewelina 18 grudnia 2022 at 19:34

  Mega lubię Twoje wpisy z Niemczech! Są ciekawe, fajne zdjęcia i akurat do przeczytania w czasie kolacji 🙂

 • Odpowiedz Magdalena 20 grudnia 2022 at 16:16

  Jestem już pewna, że w przyszłym roku chcę pojechać do Niemiec turystycznie, chociaż na kilka dni. Przekonałaś mnie 😀

  • Odpowiedz womenofpoland 21 grudnia 2022 at 10:33

   Bardzo się cieszę! Jak będziesz na zachodzie, to daj znać 😍

 • Odpowiedz Didiglob podróże małe i duże kontakt e-mail didiglob@gmail.com 21 grudnia 2022 at 13:53

  Karolina i Darek sztosik podróże zdjęcia tekst uwielbiamy Was Zwiedzamy z Wami i obserwujemy każdy post , jesteście inspiracją dla nas, dziękujemy serdecznie za wszystkie przygody i podróże udostępniamy klubowicze Klub Podróżnika i Klub Ludzi Sukcesu NGO Zachodniopomorskie Polska 🌐🇵🇱

 • Zostaw komentarz