Badenia-Wirtembergia Europa Niemcy Podróże

Blautopf – najbardziej niebieskie miejsce w Niemczech

17 grudnia 2022

Niebieski skarb

Badenia Wirtembergia to bez wątpienia bardzo atrakcyjny region o czym się już wielokrotnie przekonałam. Podczas odkrywania najpiękniejszych zamków w tym landzie, przez chwilę miałam wrażenie, że już nie wrócimy do domu z tej wycieczki, bo na każdym kroku było coś jeszcze do zobaczenia! Dzień był długi, więc sprzyjał dalekim podróżom co też w pełni wykorzystaliśmy. Po wizycie w zamku Lichtenstein, i zobaczeniu miejscowości Bad Urach naszym ostatnim przystankiem zostało Blautopf w Blaubeuren! To krasowe źródło rzeki Blau, które zostało okrzyknięte najbardziej niebieskim miejscem w Niemczech! Czy zasłużenie? Zapraszam do wpisu!

Jak dojechać do Blaubeuren?

Blaubeuren znajduje się tuż obok Ulm, z którego można dojechać pociągiem regionalnym w zaledwie 10 min. W 1,5 godziny dojedziecie tutaj ze Stuttgartu.

My przyjechaliśmy samochodem i zaparkowaliśmy na ul. Dodelweg przy której znajduje się sporo parkingów.

Blautopf – najbardziej niebieskie miejsce w Niemczech!

Pierwsze kroki kierujemy w stronę źródła rzeki Blau. To w końcu nasz główny powód przyjazdu. Mieliśmy ogromne szczęście, bo tego dnia świeciło słońce, dzięki czemu woda miała olśniewająco turkusowy kolor. Nie kłamali – tutaj jest naprawdę pięknie! 

Źródło jest dość rozległe, a wokół niego biegnie ścieżka spacerowa. Niestety w weekend jest dość tłoczno, ale można powiedzieć, że jeszcze znośnie.

Blautopf to miejsce pełne sag i legend! Zabarwienie wody było kiedyś tłumaczone faktem, że codziennie wlewano tu beczkę atramentu! Wierzono też, że źródło nie ma dna, bo za każdym razem gdy próbowano zmierzyć jego głębokość, syrena stawała ku temu na przeszkodzie kradnąc przyrządy pomiarowe.

Jednak pierwszych całkiem dokładnych pomiarów dokonano już w XVIII wieku – okazało się, że głębokość Blautopf wynosi około 20 metrów. 

Jednak Niebieskie Źródło to tylko część magicznego świata, który widzimy. W pobliżu znajduje się ogromny system jaskiń, który tak naprawdę został odkryty całkiem nie dawno. Wejście do niebieskiej jaskini znajduje się na głębokości około 21 metrów i dlatego mogą do niego wejść tylko dobrze wyszkoleni nurkowie jaskiniowi. Choć nie dawno wywiercono też do niego otwory, to możliwość zobaczenia tych niezwykłych cudów natury jest ograniczona i raczej niedostępna dla zwykłych śmiertelników.

Miasto w kratkę!

Jednak nie samym Blautopf miasto żyje! Koniecznie przespacerujcie się po jego zabytkowym centrum, które znajduje się na Szlaku Muru Pruskiego (Deutsche Fachwerkstrasse)! Oznacza to, że zobaczycie tu wiele zabytkowych budynków ze słynna kratką. Można też zobaczyć Małą Wenecję, gdyż niektóry domy wybudowane są nad wąskimi kanałami przecinającymi miasto.

Historia Blaubeuren także jest imponująca. Już w 1085 roku założono tu klasztor Benedyktynów, sprzyjał napływowi rzemieślników i służby oraz miał prawo organizowania targów, dzięki czemu wokół klasztoru szybko rozwinęła się świecka społeczność. 

Dziś miasto zachwyca urokliwą architekturą, a także wspaniałymi okolicznościami przyrody. Nic dziwnego, że w weekendy bywa tu sporo ludzi, ale i tak mało kto wyjeżdża stąd zawiedziony!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Pozostałe wpisy z tej wycieczki

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

8 komentarzy

 • Odpowiedz Karolina - Smart Blonde 18 grudnia 2022 at 19:30

  Co za kolory! Pięknie wygląda to miejsce!

 • Odpowiedz Where is Evelyn 18 grudnia 2022 at 19:33

  Przypomina mi to Niebieskie Źródła w Tomaszowie! Piękne miejsce 🙂

 • Odpowiedz Gosia - Voyagerka 19 grudnia 2022 at 19:05

  Przepiękna architektura, mogłabym tam pojechać 😀

 • Odpowiedz Magdalena 20 grudnia 2022 at 16:18

  To zdjęcie z kościółkiem nad wodą, bajka! <3

 • Zostaw komentarz