Europa Kujawsko-Pomorskie Podróże Polska

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć!

1 lipca 2020

Niezliczona ilość komplementów

Toruń, miasto którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Swą sławą wybiega daleko poza polskie granice! To nie tylko zasługa znamienitej historii i przepięknej starówki, która w 1997 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Młodzi cudzoziemcy nierzadko zatrzymują się tu na dłużej w ramach programu Erasmus+, gdyż uniwersytet toruński cieszy się dużym prestiżem. Ważną rolę odgrywa też piernikowa tradycja, z której Toruń słynie co najmniej na całą Polskę. Niemal na każdym rogu można znaleźć sklep specjalizujący się w tych smakowitych wyrobach. Wtórują im regionalne browary, a bardziej kosmopolityczni smakosze znajdą też wyśmienite naleśnikarnie i pizzerie. Przepięknie zadbane miasto aż prosi się o odwiedziny, a niskie ceny hoteli, dobrze zorganizowana komunikacja i ciekawa okolica aż prosi się o przyjazd w te rejony. Dlatego i my zawitaliśmy do Torunia aż dwa razy! Z tej okazji Drogi Czytelniku przygotowaliśmy zestawienie 17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Znajdziesz tu nie tylko klasyki takie jak Krzywa Wieża, ale też np. przepiękny Budynek Instytutu Psychologii. Gotowi na spacer? Zaczynamy!

Jak dostaliśmy się do Torunia?

Za pierwszym razem do Torunia przyjechaliśmy pociągiem. Z Warszawy dojazd jest całkiem spoko, gdyż mamy kilka pociągów dziennie (zarówno IC jak i TLK), które dowiozą Was do Torunia w 3-4 godziny. Nieco gorzej ma się rzecz z mojego rodzimego Krakowa, z którego to dojeżdża tylko jeden bezpośredni pociąg dziennie, a przejazd trwa 6 godzin. Oczywiście można też kombinować z przesiadkami.

Za drugim razem przesiedliśmy się do auta. Zmusiła nas sytuacja z Koronawirusem i chęć objechania 5 miast na zakolu Wisły. W tym celu zdecydowanie wygodniejszym środkiem transportu będzie samochód. 

Nocleg

Podczas pierwszego pobytu nocowaliśmy Hotelu Ibis Budget. Zapłaciliśmy wówczas 89 zł za nocleg, ze względu na promocję, która pojawia się regularnie jesienią w Polsce.

W trakcie majowo-czerwcowego weekendu nocowaliśmy w Hotelu Gotyk na Starym Mieście. Był to bardzo dobry wybór, gdyż hotel spełnił wszystkie nasze oczekiwania. Skromny i czysty pokój, smaczne i duże śniadanie, oraz parking pod hotelem (ale brak możliwości rezerwacji miejsca). Całość kosztowała nas 162 zł + 25 zł za parking. 

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Ulica Kopernika!

Do tej pory historycy spierają się o prawdziwe pochodzenie Mikołaja Kopernika. Dla nas nie do pomyślenia jest, że ten wielki astronom mógł być Niemiec, ale nie ma też zbyt wielu dowodów, że w ogóle posługiwał się językiem polskim. Wiadomo natomiast, że w tamtym okresie na ulicach Torunia mieszkańcy byli dwujęzyczni i pochodzili zarówno z Niemiec jak i Polski, a większość uczonych (w tym Kopernik) posługiwała się łaciną. Wówczas pojęcie narodowości nie było rozumiane tak jak dziś, a swą przynależność określało się wobec króla. Można też było tytułować się lokalnym patriotą, tak jak robił to Mikołaj Kopernik. Przy wpisie do albumu scholarów Akademii Krakowskiej w 1491 roku immatrykulował się jako „Mikołaj, syn Mikołaja z Torunia”. Na karcie tytułowej największego swego dzieła – „De revolutionibus…” (napisanego po łacinie) do imienia i nazwiska dopisał znaczący przydomek: „Torinensis” (torunianin). Dlatego też Toruń bez względu na to w jakim języku władał Kopernik, może się tytułować domem astronoma. Na tej też właśnie wspomnianej w tytule ulicy znajduje się zabytkowa, XV wieczna kamienica, która niegdyś należała do jego rodziny. W jej wnętrzu urządzono, nowe multimedialne muzeum poświęcone Kopernikowi. Nawet jeśli nie zamierzacie do niego zaglądać, warto przespacerować się tą ulicą, ze względu na wiele ciekawych i zabytkowych budynków.

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Piernikowy Domek!

Krzywa Wieża to obowiązkowy punkt do zobaczenia w Toruniu. Wybierając się w to miejsce, warto zwrócić uwagę na domek, który znajduje się przy tej samej ulicy. Jego czerwona elewacja i białe obramowanie okien sprawia, że obiekt wygląda jak z bajki! To zdecydowanie jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Wygląda niczym piernikowa chatka, a piernikowi rzemieślnicy chętnie uwieczniają jego wygląd w swoich wypiekach. 🙂

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Krzywa Wieża!

Skoro jesteśmy już przy Piernikowym Domku, to warto wspomnieć od razu o Krzywej Wieży. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Toruniu. Średniowieczna (XIII w.) baszta miejska zawdzięcza swą nazwę znacznemu odchyleniu od pionu. Jak się okazuje, nie jest to przypadek ani błąd w sztuce, tylko kara dla pewnego Krzyżaka, któremu kazano wybudować tą wieżę. 🙂 Oto legenda:

Na toruńskim zamku żyło 12 rycerzy zakonnych. Jednego z nich zauroczyła młoda mieszczka. Spotykali się w toruńskich zaułkach, lecz mieszkańcy szybko donieśli o ich miłości komturowi i władzom miasta. Oboje kochanków ukarano, dziewczynie wymierzono 25 batów, a rycerzowi kazano zbudować wieżę. Wieża ta miała być jednak tak krzywa, jak krzywe było jego postępowanie. Stała się ona symbolem odejścia od reguły zakonnej. Do dziś jest także miejscem, w którym chętni sprawdzają swoją niewinność. Należy wtedy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę.

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Muzeum Toruńskiego Piernika vs. Żywe Muzeum Piernika

Odwiedzając Toruń warto zapoznać się z jego wyjątkową, piernikową tradycją. Możemy to zrobić na dwa sposoby: wybrać się do Muzeum Toruńskiego Piernika lub do Żywego Muzeum Piernika. Obie placówki są bardzo pozytywnie oceniane, ale my zdecydowaliśmy się na tą drugą (tyle, że w 2015 roku). Żywe Muzeum jest o tyle fajne, że oprócz możliwości poznania historii i zobaczenia różnych foremek i przyrządów produkcyjnych, można też upichcić samemu ozdobnego piernika! Niestety nie jest on jadalny, bo wówczas sanepid nie dałby im życia, ale i tak zabawa jest przednia! 🙂

Pamiętajcie jednak, że Żywe Muzeum Piernika ma ograniczone możliwości przyjmowania grup, dlatego warto zarezerwować sobie wcześniej bilety

Do produkcji piernika nie potrzeba skomplikowanych składników. Ciasto wyrabia się ręcznie z mąki, wody, mleka, miodu i przypraw w odpowiednich proporcjach, a następnie wypieka się go w określonej temperaturze. Tajemnicą poszczególnych wyrobów pozostają proporcje składników. Ta wspaniała tradycja sięga XIV wieku. Z nią także związana jest legenda:

Legenda mówi o Katarzynce, córce toruńskiego młynarza, która miała przygotować wyśmienite przysmaki na przyjazd króla do Torunia. Pszczoły podpowiedziały jej dołożenie miodu do chleba i ciast. Wypieki udały się znakomicie, a król zaczął odtąd sławić toruńskie pierniki w całej Europie. Do dziś niektóre pierniki nazywane są katarzynkami.

Co ciekawe, u naszych niemieckich sąsiadów, szczególnie w Akwizgranie także istnieje piernikowa tradycja. Z tym, że tamtejsze pierniki słodzi się syropem z buraków cukrowych.

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Rynek Staromiejski!

Rynek to obowiązkowy punkt każdego miasta! Tutaj zawsze jest co robić. 🙂 Toruński rynek wytyczony jest na planie przypominającym kwadrat. W centralnym punkcie znajduje się zabytkowy Ratusz wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Jest to jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury mieszczańskiej w środkowej Europie. Z jego wieży można podziwiać panoramę miasta. Nie jest to jednak tania przyjemność, gdyż w 2020 roku za wejście zapłaciliśmy 17 zł. To strasznie dużo, zwłaszcza że wejście jest po schodach, a nie luksusową windą, która jeszcze w jakiś sposób mogłaby usprawiedliwić tą zawyżoną cenę. 

Ratusz

Kościół Rzymskokatolicki

Na uwagę zasługują też przylegające do rynku kamienice. Najznamienitszą jest neorenesansowy Dwór Artusa z 1888 roku. Wzrok przyciąga także Kamienica pod Gwiazdą, która w XVI i XVII wieku została przebudowana z gotyckiej na neorenesansową. Z obiektów sakralnych wyróżnia się XVIII wieczny Kościół św. Ducha.

Dwór Artusa

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Pałac Dąmbskich!

Będąc w Toruniu koniecznie wybierzcie się na Wiślańskie Bulwary! Z rynku najlepiej dojść ulicą Żeglarską zahaczając po drodze o Bramę Żeglarską i Pałac Dąmbskich. I tu warto zrobić krótki przystanek na podziwianie pałacu! 🙂 Wspomniany obiekt został wzniesiony pod koniec XVII wieku przez biskupa kujawskiego Stanisława Kazimierza Dąmbskiego. To co zachwyca w nim najbardziej to nietuzinkowa fasada budynku. Pokryta jest stiukowymi dekoracjami o motywach roślinno–kwiatowych oraz posiada bogato ornamentowany portal. Obecnie jest to jeden z nielicznych zachowanych przykładów toruńskiego zdobnictwa barokowego. Po II Wojnie Światowej pałac został przekazany Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, który zaadaptował go pod Wydział Sztuk Pięknych! Celny wybór! 🙂

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Brama Żeglarska!

Skoro zobaczyliśmy już pałac, to możemy się teraz udać dalej. Jeśli zamierzacie dojść nad Wisłę, to będziecie musieli przejść pod Bramą Żeglarską. To jedna z trzech średniowiecznych bram Torunia, która zachowała się do dzisiaj. Początkowo nosiła miano tej najważniejszej. To tu rozpoczynała się toruńska Via Regia (Droga Królewska), która prowadziła reprezentacyjną ulicą Żeglarską, przez Rynek aż do Bramy Chełmińskiej. 

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Nadwiślańska Promenada!

Po przejściu przez bramę możecie chwilę odetchnąć od tego „wielkomiejskiego” toruńskiego zgiełku. 🙂 Tu, nad Wisłą jest względnie spokojnie i przyjemnie. Można też poszukać pamiątkowych tablic, które upamiętniają toruńskie kadry w polskiej kinematografii. 

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Kamienica Łuk Cezara!

Gdyby ktoś zapytał mnie o ulubiony miejsce w Toruniu, to bez wahania odparłabym: Kamienica Łuk Cezara! To trzy sąsiadujące ze sobą kolorowe budynki, które wybudowano na początku XVIII wieku w stylu barokowym. Jednak, znajdujące się pod nimi łuki nie zawsze tu były. Powstały na początku XX wieku celem usprawnienia komunikacji Bydgoskiego Przedmieścia z centrum miasta. Pierwszy łuk powstał pod środkową kamienicą, a sąsiednie dopiero kilkanaście lat później. Od nazwiska niemieckiego architekta nazwano je Łukiem Cezara. Wybudowanie kolejnych łuków spowodowane było poprowadzeniem trakcji tramwajowej pod środkową kamienicą. Szybko się jednak okazało, że tramwaj negatywnie wpływa na zabytkowe obiekty i zdemontowano tory przechodzące przez środek miasta. Na pamiątkę pozostawiono tylko fragment torów przebiegających pod środkową kamienicą. 

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Planetarium!

Do Planetarium mieliśmy pecha. Zarówno podczas pierwszej jak i drugiej wizyty zastaliśmy zamknięte drzwi. Szkoda, nie jest dane często oglądać nam tego typu seanse, a podobno te tutaj są całkiem niezłe. Dostępne są też wystawy interaktywne. Jeśli byliście, to koniecznie dajcie nam znać czy warto! 🙂

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Muzeum Podróżników im. Tonnego Halika!

Kolejne miejsce, w którym pocałowaliśmy klamkę! No, ale jak już jesteście przy Planetarium to warto chociażby zobaczyć fasadę tego śmiesznego budynku. Muzeum mieści zbiór eksponatów z podróży Tonnego Halika i jego żony. W Internecie jest dużo pozytywnych opinii na jego temat, ale my Wam nie powiemy czy warto wejść do środka! 😛

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Baszta Koci Łeb (Instytut Psychologii)

Ta przepiękna neogotycka baszta pochodzi z końca XIII wieku i wchodziła w skład murów miejskich. Na początku XVIII baszta została zniszczona, ale została dość szybko odbudowana gdyż pełniła ważną funkcję w obronie miasta. Na początku XX wieku basztę ponownie nadbudowano by przybrała kształt zbliżony do dzisiejszego. Obecnie mieści się tu Instytut Psychologii Toruńskiego Uniwersytetu.

Nazwa baszty wywodzi się z legendy, według której podczas oblężenia szwedzkiego w 1629 roku kot zaalarmował obrońców o zbliżającym się niebezpieczeństwie dzięki czemu udało się odeprzeć atak nieprzyjaciela.

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Ulica Podmurna!

Jeśli doszliście do wspomnianej wyżej baszty, to warto przespacerować się wzdłuż ulicy Podmurnej. Znajduje się tu wiele zabytkowych obiektów, w tym spichrze, kolejne baszty i zabytkowe kamienice z XVIII i XIX wieku.

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Rynek Nowomiejski!

Skoro był Rynek Staromiejski, to musi być i Nowomiejski. Muszę przyznać, że ta część miasta pomimo ładnej i ciekawej zabudowy nie przypadła mi specjalnie do gustu. Rynek wytyczono w drugiej połowie XIII wieku. Obecnie centralną część rynku zajmuje Kościół Ewangelicki pw. Trójcy Świętej. Przylegające doń budynki pochodzą z różnych epok: od gotyku, przez renesans, klasycyzm, barok aż po secesje. Gdybym miała zwrócić szczególną uwagę na jakiś obiekt, to bez wątpienia byłaby to Gospoda Pod Modrym Fartuchem. Zbudowano ją w 1489 roku, i jest jedną z najstarszych gospód w Polsce. Obecny wygląd barokowy uzyskał w 1700 roku. W gospodzie gościły takie osoby, jak królowie Kazimierz IV Jagiellończyk i Jan I Olbracht czy cesarz Napoleon Bonaparte. Przez kilkaset lat kamienica należała do rodziny Szalitów, a znajdująca się w niej gospoda słynęła z dobrych napitków. Dziś także  mieści się tu restauracja.

Gospoda Pod Modrym Fartuchem

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Zamek Krzyżacki!

Nie bez powodu Toruń w Niemczech znany jest jako Thorn! To właśnie dzięki Krzyżakom między innymi Toruń uzyskał prawa miejskie w 1232 roku. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów Toruń był jednym z najbogatszych i zarazem jednym z czterech największych miast Królestwa Polskiego, miastem królewskim i hanzeatyckim. Cofnijmy się jednak na chwilę jeszcze do XIII wieku, kiedy to w latach 50-ych powstał ów zamek. Początkowo służył Krzyżakom jako baza wypadowa do podboju Prusów i stworzenia państwa zakonnego. W XV wieku postanowiono wyburzyć zamek, żeby pozbyć się stacjonującego wojska w Toruniu. Wywołało to ogromny sprzeciw, który doprowadził do Wojny Trzynastoletniej.

Dziś z zamku niewiele pozostało, a spacer po jego fundamentach i okrojonych murach to koszt 9 zł. Warto jednak zaglądnąć, bo pomimo niezbyt imponujących pozostałości, teren obfituje w różne makiety (np. wyrzutnie) czy też ciekawe wystawy (narzędzia tortur).

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Pomniki!

Chyba każdy kto był w Toruniu natknął się na pomnik małego pieska i osła znajdujące przy Rynku Staromiejskim. Pies Filus upamiętnia postać Zbigniewa Lengrena – wybitnego polskiego rysownika i karykaturzystę. Pomnik Osiołka nawiązuje natomiast do kar stosowanych w dawnym Toruniu. Więcej na ten temat możecie poczytać tutaj

17 miejsc w Toruniu, które musisz zobaczyć! Panorama Torunia – Platforma Widokowa!

Będąc w Toruniu koniecznie wybierzcie się na Platformę Widokową znajdującą się po drugiej stronie Wisły! Toruń z tej perspektywy prezentuje się niezwykle zjawiskowo. 

I to już wszystko co dla Was przygotowałam z Torunia. Jak widzicie na powyższych zdjęciach jest to szalenie piękne i ciekawe miasto. Warto przejść się po wszystkich uliczkach Starego Miasta, bo w każdej z nich znajdziecie jakąś zabytkową kamienicę czy inny godny uwagi obiekt (nie sposób wszystkie opisać). W Toruniu znajdzie się też klka fajnych murali. Do moich ulubionych zaliczę ten  z Mario! 😛

W ramach wycieczki 5 miast na zakolu Wisły, odwiedziliśmy jeszcze:

Bydgoszcz

Chełmno i Świecie

Grudziądz

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 

8 komentarzy

 • Odpowiedz Marcin BWZ 2 lipca 2020 at 19:49

  Mam straszną słabość tego miasta. Uważam nawet, że turystycznie nie ma ono takiej sławy na jaką zasługuje… Bardzo dobry wpis, konkretne informacje jakie mnie interesują. Karolina, oby tak dalej! 😉

  • Odpowiedz womenofpoland 2 lipca 2020 at 20:13

   Cześć Marcin! Jak zwykle bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że znalazłeś tu to czego szukałeś! I też zgadzam się, że Toruń zasługuje na znacznie większy rozgłos 🙂 Pozdro! 🙂

 • Odpowiedz Marcin BWZ 23 lipca 2020 at 19:56

  A powiedz mi jeszcze… Bydgoszcz, czy Toruń? 🙂
  Na początku października będę w tej okolicy na weselu i stoję przed takim dylematem… wiem, że Toruń bardziej turystyczny, ale może Bydgoszcz ma w sobie „to coś” i bardziej zasługuje na wizytę…

  • Odpowiedz womenofpoland 23 lipca 2020 at 20:25

   Mimo wszystko postawiłabym na Toruń! Bydgoszcz też jest fajna, ale skoro mamy wybierać, to postawmy na klasyka 🙂

 • Odpowiedz Mario w Toruniu 23 kwietnia 2021 at 11:44

  Dużo ciekawych miejsc informacji i trochę mi głupio tak pytać o właśnie miejsce tego muralu z mario czy to jest na samej starówce? Mój syn jest fanem i podczas zwiedzania miałbym dodatkową zachętę dla niego;)

  • Odpowiedz womenofpoland 23 kwietnia 2021 at 14:09

   Hej! Tak Mario jest w centrum miasta, ale niestety nie pamiętam dokładnie w którym miejscu!

  • Odpowiedz Wielka Królewna 4 czerwca 2021 at 22:42

   Początek ulicy Wysokiej. Po wpisaniu Wysoka 2 na Google Maps street view wiedac nawet ten mural. Pozdrawiam z Torunia!

  Zostaw komentarz