Europa Grudziądz Polska

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Grudziądz w 1 dzień!

20 lipca 2020
Wow, ale tu pięknie!

Grudziądz to miasto, które bez wątpienia najbardziej przypadło nam do gustu podczas naszej weekendowej wycieczki po kujawsko-pomorskim. Zwabiły nas tu przede wszystkim zabytkowe spichrze, z których Grudziądz słynie, ale jak się okazało to niejedyne perełki tego miasta! Zachwycaliśmy się też przepięknie odrestaurowanym rynkiem, a otaczające go kamienice mienią się najróżniejszymi kolorami. Przylegające do rynku ulice udekorowane są roślinami i fotogenicznymi instalacjami. Gdzieś w pobliżu słychać przejeżdżający tramwaj, który jest nie tylko środkiem transportu, ale też swoistą atrakcją miasta! W końcu Grudziądz to najmniejsze miasto w Polsce posiadające trakcje tramwajową. Nie brak też wieży widokowej, z której można zobaczyć miasto z innej perspektywy! No i do tego długa historia miasta, którą skrywają grube mury obronne! Chodźcie na spacer! Opowiem Wam nie tylko o historii tego miejsca, ale też pokaże co warto zobaczyć Grudziądzu! 🙂

Hotel Rad + Parking nad Wisłą

Do Grudziądza przyjechaliśmy po całodniowym zwiedzaniu Bydgoszczy i Chełmna. Jak się domyślacie po takim dniu udaliśmy się już prosto do hotelu na zasłużony spoczynek. Nocowaliśmy w Hotelu Rad, za który zapłaciliśmy 170 zł za dwie osoby. Cena obejmowała też śniadanie i parking. Z czystym sumieniem możemy Wam polecić ten obiekt, jeśli zamierzacie zatrzymać się w Grudziądzu na noc.

Następnego ranka podjechaliśmy autem do centrum miasta. Nie wiem czy są gdzieś jakieś inne darmowe parkingi, ale my zostawiliśmy nasze cztery kółka na Parkingu nad Wisłą (płatny, ale nie ma dramatu). Jest to świetna lokalizacja, gdyż zwiedzanie możecie zacząć zarówno od błoń nadwiślańskich z widokiem na spichlerze jak i od miasta wchodząc na jego tereny przez bramę wodną. 🙂 Kolejność nie ma właściwie znaczenia, ale my ze względu na godziny poranne i słabe naświetlenie spichlerzy idziemy najpierw do miasta!

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Bramę Wodną!

Tak jak już wspomniałam, zwiedzanie rozpoczynamy od Bramy Wodnej przez którą musimy przejść, żeby dostać się do centrum miasta. Obiekt powstał w XIV wieku, ale w 1659 r. i 1945 r. brama została spalona. Udało się ją odbudować, ale straciła ona swój gotycki charakter. To jedyna zachowana brama w Grudziądzu. Kiedyś stanowiła połączenie między portem a zniszczonym dziś zamkiem krzyżackim. Obecnie należy do obiektów Grudziądzkiego muzeum.

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Uliczki starego miasta!

Kiedy przeszliśmy przez Bramę Wodną, naszym oczom ukazały się stare uliczki. Nie były to jednak obskurne miejsca, które trzeba omijać z daleka! Było wręcz przeciwnie! Kamienice okazały się być zadbane, a wzdłuż drogi zasadzono doniczkowe rośliny. Nad głowami bujały się na delikatnym wietrze instalacje – od klasycznych lampek po kolorowe parasole! No magia! Za każdym razem jak wrzucam zdjęcie na Instagrama z tego miejsca, to ludzie z niedowierzaniem pytają czy to naprawdę Polska! Tak moi drodzy, to Polska, to przepiękny Grudziądz, który zrobił kawał dobrej roboty. 🙂

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Rynek!

Starymi uliczkami dochodzimy w końcu do Rynku. Wytyczono go na planie niewielkiego prostokąta z odejściem ośmiu ulic w czterech rogach. Podobnie jak stare uliczki, rynek w Grudziądzu także nas zachwycił! W 2010 roku został odrestaurowany – przywrócono dawną nawierzchnię i  postawiono  latarnie  stylizowane  na  XIX-wieczne. Nie brak też kwiatów, a kolorowe kamienice przyprawiają o zawrót głowy! Najstarszą z nich jest kamienica pod numerem 20, „Pod Łabędziem”, z przełomu XVI i XVII w. Jak ją szybko rozpoznać? Szukajcie łabędzia na fasadzie. 🙂

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Tramwaje 🙂

Grudziądzkie tramwaje to nie tylko środek komunikacji, ale też swoista atrakcja! W końcu to najmniejsze miasto w Polsce (ok. 95 tys. mieszkańców) posiadające samodzielną sieć tramwajową! Ich historia sięga aż 1896 roku kiedy to zorganizowano Wystawę Rzemiosła Prus Zachodnich. Spodziewano się tak dużej ilości gości, że w związku z tym postanowiono utworzyć linię tramwaju konnego o długości ok. 3 km, która miałaby dowozić chętnych z dworca na wystawę. Nie długo potem wybudowano pierwsze tramwaje elektryczne, które na stałe wpisały się w obraz miasta. Obecnie tramwaje poruszają się po torach o łącznej długości 18 km i nierzadko ich trasa zaliczana jest do najbardziej malowniczych. Podczas naszego pobytu kursowała tylko jedna linia T-2. 

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Bazylikę św. Mikołaja!

Jak już nacieszycie swe oczy rynkiem i zobaczycie przejeżdżające obok tramwaje, to zajrzyjcie teraz do pobliskiej Bazyliki św. Mikołaja! To najstarszy tego typu obiekt w mieście i na całej ziemi chełmińskiej, nazywany też matką wszystkich kościołów w Grudziądzu. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał, ale parafia istnieje już od XI wieku. 

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Pomnik ułana z dziewczyną!

Choć pomnik jest stosunkowo młody (powstał w 2008 roku) to już jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Grudziądza. Znajduje się on też w znaczącym miejscu, gdyż to właśnie tu znajduje się jedno z zejść do błoń nadwiślańskich. Wspomniana rzeźba upamiętnia działalność przedwojennego Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Mi natomiast bardzo przypomina słynne zdjęcie z Time Square wykonane w 1945 roku – pocałunek marynarza i pielęgniarki! 😛 🙂

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Wieżę Klimek!

Kierujemy się teraz ulicą Spichrzową aż docieramy pod ruiny zamku krzyżackiego! Szkoda, że z tego monumentalnego obiektu pozostały tylko fundamenty, ale najstarsi mieszkańcy Grudziądza mogą jeszcze pamiętać go w zupełnie innej odsłonie. Zamek bowiem został zniszczony dopiero podczas II Wojny Światowej w 1945 roku. To wielka szkoda dla miasta, gdyż historia zamku sięgała aż XIII wieku. Jedynym odbudowanym fragmentem jest wieża Klimek, z której roztaczają się przepiękne widoki na miasto i płynącą Wisłę. Wstęp na wieże jest bezpłatny.

Będąc na wieży warto też zwrócić uwagę na pobliski Most im. Bronisława Malinowskiego. Jest to najdłuższy most drogowo-kolejowy w Polsce o długości 1098 km.

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Spichrze!

Naszym kolejnym celem są nadwiślańskie błonia. Kierujemy się do nich nieco naokoło, spacerując po Grudziądzkich ogródkach oznaczonych na mapie jako aleje Piotra. Jest to także chętnie uczęszczany szlak rowerowy. Po ok. 40 minutach docieramy pod największą wizytówkę miasta – Spichrze. Ich historia sięga lokacji miasta, która miała miejsce w 1291 roku na prawie chełmińskim. Rozpoczęto wówczas budowę murów obronnych opasających miasto. Rozbudowa trwała kilkaset lat, aż w końcu w XVII wieku było ich 16. Lokalizację zawdzięczały bliskości portu, znajdującego się u podnóża skarpy, a jednocześnie ich grube, strome mury zewnętrzne o małych okienkach zapewniały obronę przed wrogami i zabezpieczały zbocze przed osuwaniem. Gromadzono w nich głównie zboże, ale też pełniły inne role, np. jeden z nich w XVII wieku służył jako świątynia ewangelicka. W tym samym wieku ponad połowa z nich spłonęła podczas odbijania miast z rąk szwedzkich. Ucierpiały także podczas drugiej wojny światowej, a ich odbudowa trwała 20 lat. Obecnie niektóre nadal pełnią funkcje magazynowe, częściowo mieszkalne, a parę służy po adaptacji potrzebom Muzeum w Grudziądzu.

Co warto zobaczyć w Grudziądzu? Punkt widokowy „Panorama Grudziądza”.

Jeśli jesteście samochodem lub na rowerze, to warto też zobaczyć Grudziądz z przeciwległego brzegu Wisły. To idealne miejsce na objęcie jednym spojrzeniem wszystkich spichrzy nad Wisłą! 🙂

To już wszystko co dla Was przygotowałam z tego miasta! Jak widzicie jest to naprawdę ciekawy punkt na mapie Polski i warto go uwzględnić w podróży po tych regionach. 

W ramach wycieczki 5 miast na zakolu Wisły, odwiedziliśmy jeszcze:

Toruń

Bydgoszcz

Chełmno i Świecie

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 

6 komentarzy

 • Odpowiedz Voyaga 20 lipca 2020 at 19:32

  Jak pięknie!!! Muszę się tam koniecznie wybrać, nie wiem czemu do tej porty tego nie zrobiłam! Chyba potrzebowałam takiego postu, jak Twój, żeby się w końcu zmotywować- już zaczynam planować 😀

  • Odpowiedz womenofpoland 20 lipca 2020 at 23:33

   Cześć Voyaga! Ogromnie mi miło i oczywiście zachęcam do przyjazdu do Grudziądza! To naprawdę piękne miasto ❤️

 • Odpowiedz Elide 26 lipca 2020 at 15:51

  Cześć 🙂 Pochodzę z Grudziądza, gdzie spędziłam 20 lat, po czym studencko przeniosłam się do Torunia, gdzie zostałam na stałe.
  Dziękuję za piękny opis obu miast, chociaż nie ukrywam, że przy rodzinnym Gru serce zabiło bardziej 😉
  Z ciekawych miejsc warto też przespacerować się po ogrodzie botanicznym (a w Toruniu odwiedzić ogród Zoobotaniczny, tuż obok Starówki), rowerem (ale też samochodem lub autobusem) można dostać się nad 2 grudziądzkie jeziora, a w ramach relaksu odwiedzić Solanki. Tramwaje to też atrakcja turystyczna – trasa wiedzie przez całe miasto wzdłuż 🙂 I, co ciekawe i nietypowe, jedzie właśnie przez Rynek. W maju i listopadzie odwiedzić warto Cytadelę, można ja wtedy zwiedzać. W pozostałych terminach można się chyba umówić, ale wtedy, o ile dobrze pamiętam, zwiedzanie odbywa się dla grup zorganizowanych.

  • Odpowiedz womenofpoland 26 lipca 2020 at 18:54

   Cześć Elide! Bardzo dziękuję za ten miły komentarz i polecenia! Na pewno przydadzą się osobom wybierającym się do Grudziądza bądź Torunia! Pozdrawiam! 😉

 • Odpowiedz K***L 10 sierpnia 2020 at 22:36

  Hej! Fajna relacja z wycieczki. Też kiedyś byłem w Grudziądzu i to fajne miejsce do zwiedzania i baza wypadowa do wycieczek po okolicy. Z jednym tylko się nie zgodzę – te kamienice w wąskich starego miasta i wejścia do spichlerzy są obdrapane i obskurne. Wyglądają jak pustostany do rozbiórki. Kwiaty trochę ratują klimat, ale niewiele.

  • Odpowiedz womenofpoland 10 sierpnia 2020 at 23:23

   Cześć! Dzięki za komentarz. Jasne, nie każdemu się podoba, być może mogłoby to lepiej wyglądać. Cóż, może się to w przyszłości zmieni? Może będą podjęte jeszcze jakieś prace? Ja uważam, że na ten moment nie jest źle! 😉

  Zostaw komentarz