Chorwacja Europa Podróże Zagrzeb

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Zagrzeb w 1 dzień!

22 stycznia 2023

Wciąż mało znany!

Chorwacja to bez wątpienia jeden z najbardziej lubianych wakacyjnych kierunków Polaków! W 2022 już we wrześniu podano informacje, że Chorwację odwiedziło ponad milion Polaków! Mimo to, stolica kraju nie cieszy się aż tak dużą popularnością jak inne regiony Chorwacji. Czy to oznacza, że nie warto tu przyjeżdżać? Na pewno nie zaliczyłabym Zagrzebia do czołówki najciekawszych europejskich stolic, ale z drugiej strony – jestem zdania, że warto wszystkie zobaczyć! Dlatego gdy znalazłam tanie loty na przedłużony weekend do Zagrzebia, poświęciłam 1 dzień na chorwacką stolicę. Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Gdzie nocowałam i jak spędziliśmy pozostałe dni? Dowiecie się w tym wpisie!

Loty do Zagrzebia

Do Zagrzebia przylecieliśmy na przełomie września i października. W Niemczech wypadał wówczas dzień wolny w poniedziałek z okazji Święta Zjednoczenia Niemiec, dlatego loty kupiłam z dużym wyprzedzeniem. Wylecieliśmy w piątek przed 24, a wróciliśmy w poniedziałek o 22, dzięki czemu nie musieliśmy brać wolnego. Za loty na trasie Frankfurt Hahn-Zagrzeb z jedną walizką 10 kg zapłaciłam 60€ od osoby.

Noclegi w Zagrzebiu

W Zagrzebiu nocowaliśmy w 2 różnych miejscach, gdyż przylecieliśmy w środku nocy (po 1), a na następny dzień pojechaliśmy do Bośni i Hercegowiny, a potem do Plitwic. Po zobaczeniu słynnych chorwackich jezior znów wróciliśmy do stolicy, żeby poświecić jej jeden dzień zwiedzania.

Pierwszego dnia nocowaliśmy w Hotel Cool Zagreb Airport za 52€ ze śniadaniem. Wybrałam ten hotel gdyż miał on możliwość self-check in, co było dla nas ważne ze względu na nocną porę przylotu. Bez problemu zameldowaliśmy się około 2 w nocy, a dojechaliśmy tutaj Uberem z lotniska za pare euro.

Za drugim razem wybraliśmy nocleg w centrum miasta – Design City Center Apartments również za 50€, ale bez śniadania. 

Obydwa obiekty są godne polecenia!

Wynajem samochodu w Zagrzebiu

Podczas naszego krótkiego pobytu na dwa dni wynajęliśmy samochód z Nova Rent a Car za 137€ z pełnym ubezpieczeniem za dwa dni. Dlaczego tak dużo? Głównie dlatego, że zgłosiliśmy w ubezpieczalni wyjazd do Bośni i Hercegowiny, co spowodowało wzrost ubezpieczenia. Wiadomo, że takie rzeczy można zataić, ale gdyby auto się rozkraczyło w takim miejscu, to nie wyszłoby za fajnie. Plusem tak wysokiej ceny było to, że dostaliśmy jakiegoś terenowego Volkswagena, co na pewno ułatwiło nam podróże po Parku Narodowym Una! Po Zagrzebiu natomiast poruszaliśmy się już na piechotę. 

Jak zwiedzać  Zagrzeb?

Zagrzeb to największe miasto w Chorwacji liczące ok. 800 tysięcy mieszkańców, a wraz z całą aglomeracją milion! Jeśli nazwa tego miasta kojarzy Wam się z czymś „zagrzebanym”, to nie jesteście w błędzie! Istotnie nazwa wywodzi się od chorwackiego czasownika zagrepsti, czyli zakopać, co oznacza, że miasto musiało być kiedyś otoczone rowem. To tylko jedna z wielu teorii, bo na temat założenia miasta krąży wiele legend. Na szczęście wszystko co najważniejsze, najciekawsze i najładniejsze znajduje się w ścisłym centrum, dlatego zachęcam do obejścia Zagrzebia na piechotę. Prawie wszystkie miejsca, które tu znajdziecie, obeszliśmy właśnie na nogach w jeden dzień!

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Teatr Narodowy!

Spacer po Zagrzebiu rozpoczynamy od wizyty w okolicy Teatru Narodowego. Ten przepiękny XIX wieczny budynek to dzieło wiedeńskich architektów. Na przeciwko niego znajduje się inny imponujący, także żółty, budynek Muzeum Sztuk Pięknych. Nawet jeśli nie zamierzacie wchodzić do środka (my też nie wchodziliśmy), to jest to miejsce, które ze względu na walory architektoniczne warto zobaczyć. Przy tej samej ulicy znajduje się także Muzeum Czekolady, którego niestety nie udało nam się zobaczyć, gdyż zwiedzaliśmy Zagrzeb w poniedziałek, a poniedziałek to niestety martwy dzień dla wielu europejskich muzeów…

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Ilica!

Macie ochotę na zakupy? Nawet jeśli odpowiedzieliście „nie”, to koniecznie przespacerujcie się tą ulicą do centrum. To główna ulica handlowa, która szerokością nie grzeszy, ale wciąż oferuje przejazd tramwajem do samiutkiego centrum!

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Trg Bana Jelačića!

Ilica zaprowadzi Was prosto do serca Zagrzebia, czyli Trg Bana Jelačića! Jego też podobizna znajduje się na tym rozległym placu. W XIX wieku był on Hrabią i Banem (Panem) ziem chorwackich i słoweńskich. Czy dobrym czy złym – ciężko mi powiedzieć, ale skoro postawili mu pomnik, to chyba muszą go lubić.  

Na placu znajduje się także zabytkowa fontanna Mandusevac, z której źródło wody bije już od czasów starożytnych! Jedna z legend mówi nawet, że Mandusevac to dawna nazwa chorwackiej stolicy. Opowiada o tym jedna z legend: Dziewczyna o imieniu Manda była w pobliżu źródła, gdy młody rycerz przejeżdżał na koniu i poprosił o wodę zwracając się do niej „Mando podaj mi wody (po chorwacku: Mando, zagrabi!)”. W ten sposób Zagrzeb odziedziczył dwie nazwy, choć to także jedna z wielu legend związanych z tym miejscem. Niestety, woda ze źródła nie nadaje się już do picia!

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Kaptol!

Kiedyś osobne miasto, dziś jedna z centralnych dzielnic Zagrzebia. Tutaj mieszkało duchowieństwo, a co za tym idzie – powstał też najwyższy (105 metrów) budynek w Chorwacji – Katedra Wniebowzięcia NMP! Jej wnętrza można zobaczyć za darmo, ale niestety podczas naszego pobytu katedra była zamknięta ze względu na remont.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? ul. Ivana Tkalcica

Głodni? Podobno nie ma lepszego miejsca na obiad od ul. Ivana Tkalcica! Warto się przespacerować, nawet jeśli nie planujecie się nigdzie rozsiadać.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Kamienną Bramę!

Pora wspiąć się jeszcze wyżej! Chorwacka stolica trochę faluje i choć niektórym może się wydawać męcząca, to jednak wynagrodzi na koniec pięknymi widokami. Na to przyjdzie jednak pora za chwilę, bo najpierw przejdziemy przez Kamienną Bramę, która była kiedyś częścią murów miejskich. Dziś jest to miejsce święte, pełne pokory i mistycyzmu, gdyż rozległy pożar miasta bramy nie naruszył. Jak to możliwe? Wielu wierzy, że to zasługa obrazu Matki Bożej, który znajduje się w Bramie do Dziś, a wielu mieszkańców i turystów wciąż oddaje jej cześć! 

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Kościół św. Marka.

Gdyby jednak spytać turystów o najważniejszy kościół w Zagrzebiu, to jestem pewna, że nie wskazałoby katedry, tylko Kościół św. Marka, a konkretnie jego oryginalny dach z kolorowymi kafelkami. Przedstawiają one herby Trójjednego Królestwa Chorwacji, Dalmacji i Slawonii, a także samego Zagrzebia.

Niestety podczas mojego pobytu kościół stał w rusztowaniach, podobnie jak wiele innych obiektów. Okazało się, że to wciąż pokłosie trzęsienia ziemi z końca 2020 roku, które nawiedziło Zagrzeb i pozostawiło wiele niemiłych pamiątek.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Kolejka Linowa w Zagrzebiu!

Obiecałam punkty widokowe? Obiecałam! Oto i one, całkiem darmowe – wystarczy, że wjedziecie (lub wejdziecie po schodach) zabytkową kolejką linową do górnej części miasta, z której roztacza się wspaniała panorama. Możecie też tutaj dotrzeć okrężną drogą wspinając się nieco łagodniej od Kamiennej Bramy aż po Kościół św. Marka. Gdyby widok był niewystarczający możecie też wejść na wieże Lotrščak.

Apropo kolejki linowej, to warto jeszcze wspomnieć, że jest ona jedną z najkrótszych w Europie (66 metrów) i została wybudowana w 1890 roku, żeby ułatwić życie mieszkańców. Dwa wagoniki kursują co 10 minut, a przejazd trwa ponad minutę.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Park Zrinjevac!

Jesli Wasza podróż zaczyna się lub kończy na Dworcu w Zagrzebiu, to warto przespacerować się przez wzdłuż Parku Zrinjevac. Czasami można tam zastać ciekawe instalacje, ale jeśli akurat traficie na pustki, to na pocieszenie powiem Wam, że można też zobaczyć tu wiele pięknych kamienic.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Umjetnički paviljon!

Wychodząc z dworca na pewno rzuci Wam się w oczy przepiękny Umjetnički paviljon! To  Galeria Sztuki, która przypomina trochę Teatr Narodowy i co ciekawe – powstała mniej więcej w tym samym czasie bo pod koniec XIX wieku. Jest to najstarsza galeria w Europie Południowo-Wschodniej, wybudowana specjalnie do organizowania wystaw na dużą skalę.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Mirogoj

To atrakcja, którą specjalnie zostawiłam na sam koniec, gdyż tutaj podjechaliśmy Uberem. Rzadko zdarza mi się odwiedzać tego typu miejsca, ale czasami naprawdę warto! Tak jest właśnie w przypadku Cmentarza Mirogoj, który jest prawdziwym arcydziełem sztuki. Został założony już w 1876 roku, ale jego budowa trwała od 1879 do 1929 roku. Niestety, cmentarz mocno ucierpiał w trakcie ostatniego trzęsienia ziemii, więc podczas naszej wizyty wiele miejsc stało w rusztowaniu, a na ścianach można było dostrzec dramatyczne pęknięcia. 

Pochowano tu wielu ważnych ludzi w tym pierwszego prezydenta Chorwacji – Francji Tudjmana.

Co jeszcze warto zobaczyć w Zagrzebiu? Muzea!

Trochę mi przykro, że akurat zwiedzanie Zagrzebia wypadło w poniedziałek bo wiele muzeów w tym czasie było zamkniętych. Wśród nich Muzeum Czekolady, na którym mi chyba najbardziej zależało. No więc jakie muzea podobno warto zobaczyć? 

  • Muzeum Zerwanych Związków – akurat było otwarte, ale jakoś nie zachęciło mnie szczególnie 
  • Muzeum Kaca
  • Muzeum Czekolady 
  • Muzeum Techniki im. Nikoli Tesli
  • Muzeum Konopi

Gdzie zjeść w Zagrzebiu?

Na drinka/kawę polecam Program Bar ze względu na swój bardzo ciekawy, wręcz bajkowy wystrój!

Natomiast obiad zachęcam zjeść na ul. Ivana Tkalcica! My jedliśmy w Curry Bowl!

I to już wszystko co dla Was przygotowałam z Zagrzebia!

Pozostałe wpisy z tej wycieczki: 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz