Bawaria Europa Niemcy Podróże

Linderhof – ulubiony pałac Ludwika II Wittelsbacha

18 lipca 2022

Mini Wersal

Neuschwanstein to bez wątpienia najpopularniejszy zamek w Niemczech! Dzięki niemu większość osób kojarzy Ludwika II Wittelsbacha, który na kartach historii zapisał się właśnie jako twórca bajkowych zamków! Jednak nie wszyscy kojarzą pozostałe dwa zamki, a już mało kto wie, że Linderhof był ulubionym pałacem, z dala od miejskiego zgiełku i tuzina dworzan. Pozwólcie, że Wam opowiem o tym miejscu!

Jak dojechać do pałacu Linderhof?

Pałac Linderhof znajduje się w niewielkiej miejscowości Ettal. Można tu dojechać nawet z Monachium z dwoma przesiadkami. Najpierw pociągiem do Murnau, potem pociągiem do Oberammergau, a na koniec autobusem już do Linderhof. To całkiem ciekawa opcja, bo przy okazji można zwiedzić wszystkie wspomniane miasta, które są bardzo atrakcyjne. 

Jeśli jedziecie samochodem, to przygotujcie drobne na parking.

Królewska Willa

Pałac Linderhof to jedyny z trzech zamków, który został ukończony za życia Ludwika. Budowano go w kilku etapach w latach 1870-86 na miejscu dawnego domu ojca Ludwika, który został przeniesiony kilkaset metrów dalej.

Linderhof był ulubioną rezydencją Monarchy. To właśnie tutaj spędzał najwięcej czasu, pośród dziewiczych gór, bez dworu, co sugeruje nam pewną aspołeczność Ludwika.

Co ciekawe jednak, choć Linderhof nie jest kopią istniejącej budowli, to w jego wnętrzu można się poczuć jak w Wersalu! Wynika to z pewnego zamiłowania jakim Ludwik darzył czasy Króla Słońca we Francji. W pałacu można znaleźć całą masę odniesień do Wersalu – od drobnych szczegółów w postaci zdobień na ścianach, przez obrazy Króla Słońce i jego Dworzan aż po wnętrza komnat.

Największym pomieszczeniem w Linderhof jest sypialnia królewska. Swoim wyglądem nawiązuje do sypialni francuskiego Króla Słońca, ale w różnych kształtach i kolorach. Podobnie jak w Wersalu (czy Rezydencji Monachijskiej) znajdujemy oddzielenie części łóżkowej od reszty pokoju, co pozwoliłoby na przyjęcie pierwszej lub ostatniej audiencji danego dnia, tak jak zrobił to Król Słońce. Jednak w czasach Ludwiga – króla Bawarii – ta wizja była passé: król konstytucyjnej monarchii Bawarii miał zupełnie inne znaczenie polityczne niż absolutystyczny władca Francji.

Można zatem rzecz, że Ludwik Bawarski czcił Francuskiego Ludwika, a Linderhof był swoistym hołdem dla jego postaci.

Zwiedzanie pałacu możliwe jest tylko z przewodnikiem i kosztuje 10€. Niestety w środku nie można robić zdjęć. Wejście na teren parku jest darmowe.

Park wokół Linderhof

Ogród rozplanowany jest niemal w kształcie krzyża, którego centrum stanowi zamek i fontanna z gejzerem wystrzeliwującym co 30 minut. 

Na wzgórzu kompleksu tarasowego znajduje się niewielka świątynia Wenus, na przeciwległym wzgórzu za zamkiem tzw. pawilon muzyczny, z którego woda spływa po schodkach kaskady, aż zostanie wypluta przez  końskie figury fontanny Neptuna do niecki tuż przed zamkiem.

Uwagę przykuwa też dom Marokański, który świadczy o fascynacji orientem w tamtych czasach.

Grota Venus

Zanim opowiem Wam o tym miejscu, to najpierw muszę wspomnieć, że ze względu na prace konserwatorskie Grota będzie zamknięta do 2024 roku.

A czym jest to niezwykłe miejsce? Już Wam piszę… 

Grota Wenus w ogrodach pałacowych to wyjątkowa konstrukcja zaprojektowana jako sztuczna jaskinia naciekowa i atrakcja iluzorycznej architektury króla Ludwika II. Grota ta nie tylko przedstawia I akt opery Ryszarda Wagnera „Tannhäuser”, ale także odtwarza motyw Błękitnej Groty na Capri za pomocą sztucznego oświetlenia w różnych kolorach. W tym celu powstała jedna z pierwszych na świecie elektrowni. Grota została wzniesiona w ciągu zaledwie dwóch lat od 1876 do 1877 roku przez dyrektora budynku dworskiego Georga Dollmanna i rzeźbiarza krajobrazu Augusta Dirigla. W XIX wieku była prawdopodobnie największą tego typu budowlą, mimo że została zaprojektowana wyłącznie na prywatny użytek króla.

Po grocie można pływać łodziami, dlatego niektórzy przekładają wizytę w Linderhof do czasu otwarcia groty. Jak widać ja nie wytrzymałam i przyjechałam wcześniej, ale może jeszcze kiedyś wpadnę po drodze. Wejście do groty jest dodatkowo płatne. Tutaj znajdziecie aktualne informacje na temat Groty.

To już wszystko co dla Was przygotowałam! 

Dajcie znać, który z zamków Ludwika lubicie najbardziej! 🙂

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz