Europa Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże Ren

Niederheimbach – między zamkami (Sooneck & Fürstenberg) i winnicami

5 października 2021

Mało znane!

Niederheimbach należy do grupy mniej znanych miejscowości w Górnej Dolinie Środkowego Renu. Mimo to, turyści chętnie się tu zatrzymują żeby zobaczyć zamek Sooneck. Jest on tak naprawdę jedyną atrakcją miejscowości, bo znajdujący się tutaj drugi zamek jest w rękach prywatnego właściciel. Oprócz zamków możecie też podziwiać genialne widoki na winnice i leżące po drugiej stronie miasteczko Lorch. Zabiorę Was też na ruiny pobliskiego zamku Fürstenberg.

Jak dojechać do Niederheimbach?

Z Frankfurtu nad Menem możecie dojechać pociągiem. Czeka Was przesiadka w Moguncji. Podróż trwa około półtorej godziny. Jeśli będziecie podróżować z Frankfurtu, to czeka Was zmiana landu. Polecam kupić bilet Durch-Quer-Land ticket lub jeśli jedziecie w weekend Schones Wochenende Ticket. Jeśli będziecie się poruszać w obrębie jednego landu (Nadrenii Palatynat), to polecam kupić bilet regionalny. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Mimo wszystko w ten rejon polecam się wybrać samochodem. Zamki są od siebie oddalone, dlatego warto skorzystać z własnego transportu, albo mieć chociaż ze sobą rower!

Zwiedzanie Zamku Sooneck

Wejście

Naszą wizytę w tym rejonie rozpoczynamy od zamku Sooneck. Specjalnie przyjeżdżamy przed otwarciem, żeby móc polatać trochę dronem wokół zamku kiedy nie ma jeszcze ludzi.

Wejście na teren zamku kosztuje 5,5 euro, ale aktualne ceny i godziny otwarcia polecam zawsze sprawdzać na oficjalnej stronie.

Historia zamku

Podobnie jak pobliskie zamki z Trechtingshausen (Reichenstein i Rheinfels), Sooneck powstał w XIII wieku i został zniszczony przez króla Rudolfa von Habsburg. Przez kilkadziesiąt lat zamków nie można było odbudować aż do 1349 r., kiedy to zakaz zniósł król Karol IV.

W zamku mieszkało kilka rodzin, co nierzadko prowadziło do niesnasek. Jego los przypieczętowała woja o sukcesję palatynacką. Podobnie jak wszystkie zamki na lewym brzegu Renu – został zniszczony w 1689 roku przez wojska francuskiego króla Ludwika XIV.

W 1834 r. ówczesny pruski książę koronny Fryderyk Wilhelm IV i jego bracia, książęta Wilhelm, Karol i Albrecht, kupili całkowicie zniszczony zamek Sooneck i przebudowali go na pałacyk myśliwski w latach 1843-1861. Ze względu na spory rodów królewskich oraz skutki rewolucji marcowej w 1848 roku zamek nigdy nie mógł być wykorzystywany jako pałacyk myśliwski.

Wraz z odszkodowaniem dla księcia po I wojnie światowej zamek Sooneck stał się własnością państwową. Po II wojnie światowej trafił do kraju związkowego Nadrenia-Palatynat. Dzięki temu dziś można go zwiedzać!

Widoki z zamku

Heimburg

W miejscowości znajduje się jeszcze jeden obiekt – zamek Heimburg. Niestety jest on obecnie w rękach prywatnych i nie można go zwiedzać, ale warto o nim wspomnieć. Również powstał w XIII wieku, ale w przeciwieństwie do zamku Sooneck należał do arcybiskupa Moguncji i miał służyć zabezpieczeniu własności.

Do 1438 r. był siedzibą sądu niższego szczebla w Moguncji. Podobnie jak większość zamków w Dolinie Środkowego Renu, został zniszczony podczas wojny o sukcesję w Palatynacie. W okresie romantyzmu nadreńskiego częściową rekonstrukcję przeprowadził okulista Teut von Wackerbarth, a następnie Eduard Rabeneck.

W czasie późniejszej rozbudowy przez przemysłowca Hugo Stinnesa od południowego wschodu dobudowano bramę i skrzydło mieszkalne. Z tego okresu pochodzą również dodatkowe otwory okienne i blanki. Mury fundamentowe wieży i muru kurtynowego pochodzą ze średniowiecza.

Ruiny zamku Fürstenberg w Oberdiebach

Zatrzymujemy się teraz w kolejnym miasteczku – Oberdiebach. Pośród winnic znajdują się ruiny zamku Fürstenberg. Kiedyś była to piękna twierdza, co potwierdzają starodawne ruiny. Nawet dziś można dostrzec „ułamki” tego piękna. Choć zamek jest od 1993 roku w rękach prywatnych, jego stan nie uległ znacznej poprawie. Próbowałam znaleźć w Internecie informacje dlaczego zamek nie został do tej pory odbudowany. Podejrzewam, że może być to kwestia pieniędzy i/lub problemy konserwatorskie. Z drugiej strony, podczas naszej wizyty zamek był zamknięty ze względu na trwający tam remont. 

Historia

W 1219 roku Fürstenberg został zbudowany na zlecenie arcybiskupa Engelberta I w celu zabezpieczenia posiadłości. Zamek połączony był też z wieżą strażniczą przy Renie służącą do egzekwowania ceł. W 1243 r. przeszedł jako dziedziczne lenno elektorom Palatynatu, którzy ostatecznie nabyli go poprzez zakup w 1410 r.

XVII wiek był prawdziwym pogromem dla zamku.

Podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty w 1620 roku przez Hiszpanów pod dowództwem Ambrosio Spinoli, a w 1632 przez wojska szwedzkie pod wodzą króla Gustawa Adolfa. W wojnie o sukcesję w Palatynacie Francuzi ostatecznie zniszczyli Fürstenberg w 1689 roku.

W przeciwieństwie do większości zamków w Górnej Dolinie Środkowego Renu, zamku nie odbudowano, a w ruinach zachował się pierwotny średniowieczny mur z pozostałościami tynku i farby. Nie oznacza to jednak, że nie było prób odbudowy! W XIX wieku sporządzono nawet plany odbudowy, ale z niewiadomych przyczyn nie zostały one zrealizowane. 

Oberdiebach

Oberdiebach podobnie jak Niederheimbach nie należy do najatrakcyjniejszych miejsc nad Renem. Dlatego po zobaczeniu ruin zamku Fürstenberg pojechaliśmy dalej.

Oberdiebach

Widok na Lorch

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz