Bawaria Europa Niemcy Podróże

Miltenberg – między Odenwaldem a Spessart!

11 maja 2021
Bawarska perełka!

Bawaria to bez wątpienia najpopularniejszy region turystyczny w Niemczech! Bez względu na to, w której części Bawarii się znajdziemy, zawsze będzie co podziwiać i zobaczyć. Nie inaczej jest w przypadku przygranicza z Hesją! Miltenberg już od dawna przykuł moją uwagę, a że znajduje się tylko godzinkę drogi od Frankfurtu, to właśnie tutaj postanowiliśmy spędzić jeden z naszych weekendów. Miasteczko jest dość małe i jeśli macie do dyspozycji cały dzień, to warto połączyć wycieczkę z innymi miejscami/miasteczkami. Wybór jest całkiem spory, bo możecie się skupić na Miltenbergu i pobliskich ruinach, który jest naprawdę mnóstwo… albo pojechać do pobliskiego Wertheim! My wybraliśmy właśnie tą drugą opcję, ale nie wykluczamy – może jeszcze kiedyś wrócimy w te regiony odwiedzić wszystkie zamki! Trzecią propozycją na zwiedzenie tych rejonów może być rejs statkiem! Widziałam tego typu oferty i muszę przyznać, że wyglądają bardzo atrakcyjnie! Tymczasem zapraszam Was na krótki wpis z Miltenbergu!

Jak dojechać do Miltenbergu?

Do Miltenbergu można dojechać Deutsche Bahnem. Jeśli będziecie podróżować z okolic Frankfurtu nad Menem, to przejazd trwa ok. 1,5h i czeka Was jedna przesiadka jeśli zamierzacie podróżować pociągiem RE co też polecam. W tym celu polecam kupić bilet Quer-Durch-Land Ticket lub Schoenes Wochende. Jeśli natomiast ruszacie gdzieś z Bawarii, to można wówczas kupić bilet regionalny (Bayern Ticket). Jak funkcjonują bilety regionalne? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli natomiast zdecydujecie się na przejazd samochodem, to wówczas można zostawić auto przy Parkhaus Altstadt lub Mainparkplatz. Obydwa parkingi są płatne, ale nie są to duże pieniądze. Warto dodać, że przy tym pierwszym znajduje się darmowa toaleta!

Miltenberg nad Menem!

Nasz spacer rozpoczynamy na bulwarach. Warto przespacerować się nimi chociażby kawałek, gdyż roztaczają się z nich piękne widoki na miasto. Na uwagę zasługuje główny most wraz z potężną bramą -Zwillingstor. Polecam dojść przynajmniej do połowy mostu, skąd będziemy mieć świetny widok na zamek i kościół św. Jakuba. 

Historyczne miasto Miltenberg

Miltenberg jest malowniczo osadzony na lewym kolanie Menu. Dzięki bliskości dużych miast, tj. Frankfurt, Darmstadt, Aschaffenburg czy Würzburg jest celem licznych weekendowych wycieczek mieszkańców tych regionów. Miasto po raz pierwszy zostało wspomniane w oficjalnych dokumentach w 1237 roku, a jego budowa miała miejsce ok 1200 roku. Warto jednak dodać, że atrakcyjność tego regionu docenili już wcześniej Rzymianie, których ślady i pozostałości można zobaczyć nawet dziś. Rozwój miasta to przede wszystkim zasługa handlu, uprawy winorośli, żeglugi oraz przemysł drzewny i kamieniarski. Miltenberg dużo zawdzięcza przemysłowi solnemu. To właśnie tutaj transportowano wydobytą z Bad Orb sól. Z Miltenbergu wysyłano ją dalej drogą wodną. To pewnie dlatego też miasto rozrastało się wzdłuż Menu tworząc bardzo długie ulicę. Ich kres wyznaczają dwie średniowieczne bramy – Mainz i Würzburger Tor.

Kiedy w XIX wieku nastąpiło spowolnienie w rozwoju, nie zdecydowano się na modernizację miasta. Pozostawiono jest takim, jakim było w średniowieczu. Dlatego dziś tak chętnie bywa odwiedzane przez turystów. 

Hauptstrasse

Jak sama nazwa wskazuje jest to główna ulica Miltenbergu. Koniecznie przejdźcie ją całą podziwiając zabytkową zabudowę miasta! Nie bez powodu miasto znajduje się na szlaku Muru Pruskiego (Deutsche Fachwerkstrasse). Jednak szachulcowe budynki to niejedyna atrakcja miasta. Tutaj naprawdę trzeba mieć oczy szeroko otwarte, gdyż nawet drzwi potrafią być prawdziwym dziełem sztuki! Ponad zabudową można dostrzec zamek lub wieże kościelną – w zależności z której strony będziemy szli.

Hauptstrasse i widok na zamek Mildenburg

 

Niemal na końcu ulicy można znaleźć taki piękny dom! 🙂

Ratusz

Co ciekawe, to właśnie na tej ulicy, a nie na rynku znajduje się historyczny ratusz. Jak dla mnie trochę rozczarowujący, bo po tak pięknym mieście można byłoby oczekiwać czegoś więcej. Budynek został wybudowany w XIV wieku i obecnie należy do najstarszych obiektów w mieście. Oprócz miejskiej wagi, ratusz pełnił też funkcje domu towarowego i magazynu. W późniejszych czasach wykorzystywany był jako sala taneczna i gimnazjum. Dziś można zorganizować tu wszelakiego rodzaju uroczystości, a funkcje ratusza pełni obecnie nowy obiekt – jeszcze brzydszy. 😉

Historyczny ratusz

Miltenberg i jego słynny zajazd!

Być może najlepszym przykładem średniowiecznej pozycji Miltenberga jest zajazd Zum Riesen. Jest to najstarszy zajazd w Niemczech, niegdyś gospoda dla książąt i hrabiów. Po raz pierwszy wspomniano o niej w dokumencie z 1158 roku, ale wówczas budynek musiał wyglądać zupełnie inaczej. Obecny renesansowy wzniesiono dopiero w 1590 roku. Przy wejściu do zajazdu wisi szyld tawerny z przedstawieniem giganta, który nadał mu jego imię oraz sześcioramienny piwowarz (nie mylić z gwiazdą Dawida), co oznacza, że karczma miała prawa do browaru.

Niestety podczas naszej wizyty zajazd był akurat w remoncie i muszę się nacieszyć na razie takim niezbyt ładnym zdjęciem. 

Mildenburg

Nie, nie pomyliłam się w nazwie, tylko idziemy teraz na zamek! 

Mildenburg góruje wysoko nad miastem i można do niego łatwo dojść pieszo w ciągu kilku minut z historycznego rynku. Zamek na wzgórzu został zbudowany przez arcybiskupów Moguncji pod koniec XII wieku i służył zapewnieniu władzy oraz utworzeniu posterunku celnego. Mildenburg ma bogatą historię ekspansji, podbojów, zniszczeń, odbudowy i wielokrotnych zmian właściciela. Dziś w zamkowym muzeum prezentowana jest zarówno sztuka antyczna (XVI-XIX w.), jak i współczesna (XX i XXI w.).

Oczywiście zamek był zamknięty podczas naszego pobytu. Nie przeszkodziło nam to jednak dotrzeć pod jego mury, przyjrzeć mu się z bliska, ale przede wszystkim zachwycić się pięknym widokiem na miasto!!

Mildenberg

Miltenberg – warto odwiedzić!

To już wszystko co dla Was przygotowałam z tego pięknego miasteczka. Na początku wpisu wspomniałam Wam co można zobaczyć w okolicy, to jeszcze warto byłoby dodać co jeszcze można zrobić w Miltenbergu!

A można się wybrać na długi spacer do Rotweinwanderweg! Czekają tu na Was nie tylko malownicze winnice, ale też wspaniałe widoki. Jeśli niekonieczne chce się Wam ruszać z miasta i jechać dalej, to myślę, że tutaj na spokojnie zagospodarujecie resztę Waszego czasu.

Równie ciekawa jest druga strona brzegu w aspekcie wędrówek. Tutaj warto się wybrać w okolicę Mainhölle, z którego wydobywano kiedyś kamień (nie wiem, może nadal się wydobywa)? Do dziś w gęstym lesie można nadal zobaczyć pamiątki z czasów intensywnej eksploatacji.

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 🙂

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! 🙂 <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz