Belgia Brugia Europa Podróże

Co warto zobaczyć w Brugii?

3 czerwca 2023

Jedno z najpiękniejszych miast Europy!

Co warto zobaczyć w Brugii? Choć na pierwszy rzut oka miasto wydaje się niewielkie, to jednak przygotujcie sobie dobre buty i wygodne ubranie! Czeka Was sporo chodzenia, ale też zachwytów nad tym pocztówkowym miastem! Jeśli wybieracie się w weekend, szczególnie majowy, to musicie się liczyć z tłumami. Podczas naszej wizyty Brugia była strasznie zatłoczona i to już o 9 rano! Nie spodziewałam się tego, a wręcz byłam zaskoczona taką ilością ludzi w tym wcale nie aż tak dużym miasteczku. No, ale z drugiej strony to też tylko potwierdza piękno tego miejsca, skoro jest tylu chętnych żeby zobaczyć Brugię. Chodźcie! W tym wpisie podpowiem Wam gdzie się udać i gdzie zjeść w Brugii!

Nocleg w Brugii

Nocowaliśmy poza miastem w Kasteelhof Van Loppem. To przepiękne gospodarstwo domowe z cudownymi pokojami – aż z żalem je opuszczaliśmy! Nocleg ze śniadaniem kosztował nas 100€. Mega Wam polecamy to miejsce! Dojedziecie też stąd w 20 min nad Morze! 

Parking w Brugii

Jeśli przyjedziecie do Brugii autem, to polecam Wam ten >>parking<<. Jeszcze nie widziałam na Google parkingu z opinią 4.5! 

Brugia City Pass

Podczas wizyty w Brugii polecam zaopatrzyć się w City Pass, który kosztuje 33€ i dzięki niemu możecie wejść do wszystkich najciekawszych miejsc w mieście bez dodatkowych opłat. Naprawdę się opłaca!

Co warto zobaczyć w Brugii? Rosary Quay – czyli najbardziej instagramowy zakątek Brugii!

Zwiedzanie rozpoczynamy od miejsca, które określane jest jako najbardziej instagramowy zakątek Brugii! Rzeczywiście, trudno się nie zgodzić z tym stwierdzeniem, choć niestety u nas efekt trochę zepsuła wciąż jeszcze łysa wierzba. Dlatego miejsce to zdecydowanie lepiej prezentuje się w późniejszym okresie, choć i tak było ładnie! Polecam przyjść tutaj rano, bo popołudniu ciężko dopchać się do zdjęcia.

Co warto zobaczyć w Brugii? Blinde Ezelstraat

Kierujemy się teraz w stronę miasta, więc najlepszym rozwiązaniem będzie przejście przez Blinde Ezelstraat. Po drodze miniemy najpierw targ rybny żeby znaleźć się w niezwykle urokliwym zaułku, a następnie przejdziemy na drugą stronę mostem i wąską uliczką nad którą znajduje się łuk ze złotymi rzeźbami! 

Co warto zobaczyć w Brugii? Ratusz!

Tuż po przejściu tej uliczki, po lewej stronie naszym oczom ukarze się ratusz! Piękna, koronkowa późnogotycka budowla z XIV wieku. Zachwyca nie tylko z zewnątrz, ale też wewnątrz! W środku znajduje się bogato zdobiona złota sala z freskami ze scenami z Nowego Testamentu! Chyba nie muszę pisać, że całość robi piorunujące wrażenie? 😉 Do środka wchodzimy w ramach City Pass.

Co warto zobaczyć w Brugii? Trybunał Sprawiedliwości!

Szczerze powiedziawszy to ratusz jest miejscem, w którym nie do końca wiadomo, w którą stronę patrzeć! Do budynku ratusza przylega równie piękny i ciekawy budynek, ale już w zupełnie innym stylu bo neoklasycznym. Pełnił on kiedy funkcje dawnego Trybunału Sprawiedliwości i podobnie jak w przypadku ratusza można zwiedzić jego równie imponującą sale wewnętrzną. Znajduje się w niej drewniany kominek Karola i dzieła flamandzkich malarzy!

Co warto zobaczyć w Brugii? Bazylikę św. Krwi 

Po prawej stronie od ratusza znajduje się jeszcze jeden bardzo ciekawy obiekt. Na pierwszy rzut oka można go pomylić z innym pałacem, ale tak naprawdę jest to bazylika! Bazylika władców Flandrii, która powstała w XII wieku. Jej wnętrza można zobaczyć za darmo, ale jeśli chcecie zobaczyć z bliska relikwie krwi Chrystusa, to prawdopodobnie będziecie musieli ustawić się w kolejce. Relikwia Krwi Świętej to według podań krew Chrystusa otarta po ukrzyżowaniu z jego ciała przez Józefa z Arymatei. Relikwia jest umieszczona w kryształowej fiolce, której można przyjrzeć się z bliska, ale nie wolno robić zdjęć.

Według legendy relikwia trafiła do miasta po II wyprawie krzyżowej i została przywieziona przez hrabiego flandryjskiego Thierry’ego Alzackiego, który otrzymał ją za przyzwoleniem patriarchy Jerozolimy z rąk króla Jerozolimy Baldwina III Jerozolimskiego. W XII wieku hrabia przybył do Brugii i przekazał relikwie kościołowi, choć najstarsza wzmianka o relikwii Krwi Świętej w Brugii pochodzi dopiero z 1256 roku.

Ksiądz pilnujący relikwii

Co warto zobaczyć w Brugii? Rynek!

Następnie nogi powinny ponieść Was na rynek – i to jaki! Jeden z największych w Europie! Na rynku znajduje się wiele ciekawych budowli, które razem tworzą wspaniały krajobraz miasta. Najbardziej charakterystyczna jest oczywiście 83 metrowa Wieża Belfort, na którą można się wspiąć po 366 schodach (wejście w ramach City Pass – uwaga trzeba rezerwować godziny). Należy ona do grupy 56 historycznych budynków wpisanych na listę UNESCO znajdujących się na terenie Belgii i Francji. Jak sama nazwa wskazuje (Belfort = Bell + tower) są to wieże dzwonnicze wybudowane w większości przypadków przez cywilów, co można rozumieć jako przejaw wyłaniających się niezależności obywatelskich od wpływów feudalnych i religijnych.

Ponadto uwagę na rynku przykuwa też fasada neoklasycystycznego budynku, który służył jak miejsce spotkań rządu prowincji od XIX wieku. Co ciekawe, wcześniej znajdował się tutaj magazyn wodny, ale odkąd statki przestały odpływać do centrum, budynek został zburzony. Później obiekt używany był jako sala posiedzeń rządu do 1999 roku, a obecnie jest głównie budynkiem ceremonialnym. Niestety podczas naszego pobytu obiekt był w remoncie!

Nie sposób też nie wspomnieć o kolorowych kamienicach na rynku, które zachwycają kolorami, a także typowym dla regionu schodkowym zakończeniem. Warto jeszcze wspomnieć, że pod koniec XX wieku rynek przeszedł gruntowną przebudowę – został on całkowicie zamknięty dla samochodów.

Co warto zobaczyć w Brugii? Spinolarei!

Spinolarei to niezwykle urocza uliczka, którą polecam przespacerować się w stronę wiatraków! 

Co warto zobaczyć w Brugii? Wiatraki (Windmill the New Parrot)

Macie ochotę na Brugię poza utartym szlakiem? W takim razie idźcie zobaczyć XVIII wieczne wiatraki! Znajdują się na obrzeżach zabytkowej części miasta. Zwiedzanie wiatraków można połączyć z zobaczeniem zabytkowych bram miasta. Przy okazji można tu złapać więcej oddechu, bo jednak większość turystów zostaje w mieście!

Co warto zobaczyć w Brugii? Beginaż!

Z miejsc znajdujących się nieco poza centrum miasta polecam jeszcze zobaczyć Beginaż! Jak sama nazwa wskazuje jest to miejsce, w którym mieszkały boginki – kobiety, które dobrowolnie poświeciły się życiu religijnemu bez składania ślubów. Ruch ten został zapoczątkowany właśnie we Flandrii w XII wieku.

Co warto zobaczyć w Brugii? Muzea

Groeningemuseum

Ciężko nie zajrzeć do muzeum, kiedy mówi się, że Brugia jest kolebką malarstwa flamandzkiego! W związku z tym weszliśmy do środka w ramach City Pass, żeby zobaczyć dzieła Van Eyck, Boscha czy Memlingena. W 15 pokojach możemy podziwiać sztukę flamandzką od XVI do XX wieku.

Portret Margaret, żony Jan Van Eycka

Gruuthusemuseum – czyli luksusowy dom pewnej rodziny…

Jak żyło się w Brugii pod koniec średniowiecza? Jeśli ktoś umiał się dobrze ustawić, to najwidoczniej całkiem nieźle! Gruuthusemuseum to luksusowy dom, który został zbudowany mniej więcej w XIII wieku przez rodzinę, która dostała monopol na pobór podatków! Początkowo budynek miał służyć do przechowywania dóbr, ale szybko został przebudowany na luksusowy dom. 

Dziś w jego wnętrzach możemy zobaczyć jak żyło się w tamtym okresie, jakie wyposażenie mieli bogaci flamandczycy itp. Jest to najlepszy przykład na to, że miasto było kiedyś niezwykle bogate!

Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół został zbudowany w latach 1290–1549 i przedstawia mieszankę stylów architektonicznych – od gotyku po barok. Co ciekawe, wieża kościoła mierzy aż 122 metry i jest to druga pod względem wysokości ceglana wieża na świecie po wieży kościoła św. Marcina w Landshut!

Kościół podzielony jest na część darmową i płatną.

Płatną można zwiedzić w ramach City Pass i zobaczymy tutaj grobowce księcia Burgundii Karola Śmiałego i jego córki, księżnej Marii. Jednak wszyscy tak naprawdę przychodzą zobaczyć dzieło Michała Anioła – Madonne z Brugii. To jedno z nielicznych dzieł artysty poza granicami Włoch, które zostało odsprzedane tutejszym kupcom.

Szpital św. Jana

Niestety Szpital św. Jana podczas naszego pobytu był w remoncie i nie udało nam się zobaczyć wnętrz jednego z najstarszych zachowanych do naszych czasów budynków szpitala. W jego wnętrzach można zobaczyć dawne przyrządy medyczne, a także zobaczyć dzieła Hansa Memlinga, które również umieszczono w dawnych pomieszczeniach szpitalnych. Do Szpitala przylega też XVII wieczna apteka, którą udało nam się zobaczyć w ramach City Pass.

Gdzie zjeść w Brugii?

House of Waffles

Skoro w Gandawie były belgijskie frytki, to w Brugii pozostały nam wafle. Wybraliśmy się więc do belgijskiej sieciówki, w której serwują też wytrawne wafle. Ja zamówiłam sobie wafla z łososiem, a Darek postawił na wafla śniadaniowego z bekonem i jajkiem. Na koniec zjedliśmy też na pół wafla na słodko z bananem, czekoladą i bitą śmietaną. Do tego dwa napoje i tak pozbyliśmy się 50€… Także niby fajnie, niby pysznie, ale jednak 50€ za 3 wafle i dwa napoje to jakaś przesada!

The Olive Street Food

Zdecydowanie tańszą alternatywą może być greckie jedzonko serwowane na przeciwko. Już za 7€ można zjeść pyszną pite z mięskiem i frytkami!

Chocolate & Happines

Gdzie kupić najlepszą czekoladę? Polecam Wam Chocolate & Happines! Może i wystroj ma trochę kiczowaty, ale gwarantuje Wam – pralinki mają boskie! Mam porównanie ze sklepem z Gandawy i Brugia wypadła sto razy lepiej! 

The Old Chocolate House

Dobrą czekoladę dostaniecie też w The Old Chocolate House!

I to już wszystko co przygotowałam!

Pozostałe wpisy z tej wycieczki 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

4 komentarze

 • Odpowiedz Blog podróżniczy W poszukiwaniu końca świata 13 czerwca 2023 at 09:03

  Karolina, ja tym razem nie o podróżach, ale o tym stroju z pierwszego zdjęcia. Mega mi się podoba, podeślij, gdzie kupiłaś (bluzka + spódnica :D).

  • Odpowiedz womenofpoland 13 czerwca 2023 at 21:10

   Dziękuję! Bluzka z Reserved, a spódnica z Mohito 🙂 z tego roku!

 • Odpowiedz Gosia-Voyagerka 15 czerwca 2023 at 19:07

  Szalejesz z tą Belgią! I robisz człowiekowi smaka na taki wyjazd. 🙂

  • Odpowiedz womenofpoland 17 czerwca 2023 at 00:25

   Super! Bardzo się cieszę i zachęcam do przyjazdu w te regiony! Bardzo mi się tu podobało 😍

  Zostaw komentarz