Polityka na najwyższym szczeblu!
W Niemczech znajduje się ponad 350 uzdrowisk! Nie wiem czy kiedyś uda zobaczyć mi się wszystkie, ale gdy tylko mam jakieś pod ręka – zawsze odwiedzam! My także mieszkamy w uzdrowisku, a doświadczenie nauczyło nas, że każde miasteczko ze słowem Bad jest godne uwagi! Każde z tych uzdrowisk chce być wyjątkowe i choć nierzadko się tak przedstawia, to czasami ciężko się wybić mają taką konkurencje. W przypadku Bad Ems takiego problemu nie było, bo w XIX wieku zjeżdżała tu prawdziwa europejska śmietanka! A konkretnie to prusko-niemiecka! Dzięki niej Bad Ems zapisało się na kartach historii, za sprawą słynnej depeszy, która została stąd wysłana. Dziś można ją znaleźć w Internecie jako Depesza Emska. Chodźcie, to opowiem Wam co wydarzyło się w tym uzdrowisku i pokaże jak dziś wygląda!
Jak dojechać do Bad Ems
Bad Ems położone jest nad rzeką Lahn, około 20 km od Koblencji. Jest bardzo dobrze skomunikowane z pobliskimi miastami, więc można tu dojechać pociągiem z:
- Z Frankfurtu nad Menem z przesiadką w Limburgu w 2 godziny
- Z Koblencji w 20 minut
Historia Bad Ems
Pierwsze udokumentowane wzmianki o wsi Ems pochodzą z IX wieku, ale jeszcze wcześniej swoje warowne obozu mieli tu Rzymianie. Ich ślady można zobaczyć w dzisiejszych lasach przy Bad Ems.
W 1324 roku następuje nadanie praw miejskich, a w XVII i XVIII wieku Bad Ems było jednym z najbardziej znanych kurortów w Niemczech. Prawdziwy rozkwit przeżyło jednak w XIX wieku kiedy to do gości miejscowości należeli cesarz Wilhelm I, car Mikołaj I, car Aleksander II, Richard Wagner czy Fiodor Dostojewski.
Historia jednego z wielkich europejskich uzdrowisk XIX wieku kształtuje krajobraz miasta do dziś. Dawne hotele i pensjonaty oraz osiedla mieszkaniowe sąsiadują z historyczną dzielnicą uzdrowiskową z imponującą i dobrze zachowaną architekturą uzdrowiskową.
W 2021 roku wraz z dziesięcioma innymi miastami uzdrowiskowymi w Europie, Bad Ems zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Depesza Emska
Jednak najbardziej znane wydarzenie w historii miało miejsce w 1870 roku! To właśnie wtedy przebywający w uzdrowisku król Prus Wilhelm I wysłał do Bismarcka depesze, która po przeredagowaniu przez Bismarcka jeszcze tego samego wieczoru ukazała się w niemieckiej prasie. Zawierała ona rozmowę Wilhelma I z ambasadorem francuskim, który próbował wymusić na Prusach zaniechania prób osadzenia na pustym wówczas tronie hiszpańskim przedstawiciela dynastii Hohenzollernów. Depesza miała charakter obraźliwy i wywołała zamierzony skutek – Francuzi wypowiedzieli wojnę Prusom. Niemcy wygrali wojnę, a skutkiem tego było powstanie Cesarstwa Niemieckiego.
Zwiedzanie Bad Ems
Centrum miasta stanowi zabytkowy Kurhaus z 1715 roku. Kurhaus został perfekcyjnie zaprojektowany przez architekta w taki sposób, aby można było tu siedzieć w kawiarni w ciepłym świetle w ciągu dnia aż do zachodu słońca.
Tuż przy Kurhausie znajduje się źródło Robert-Kampe-Sprudel, które z temperaturą do 57 stopni jest jednym z najgorętszych! Polecam spróbować odrobine wody – z czystej ciekawości! 😉
Na pewno w oczy rzuci Wam się także Dom Czterech Wież – „Haus Vier Türme“, który jest dawną rezydencją cara Aleksandra II.
Nieco poza ścisłym centrum Bad Ems znajdują się nowoczesne termy. Gdybyście mieli ochotę wpaść, to tutaj znajdują się aktualne ceny i godziny otwarcia. Na ten moment na Google termy mają całkiem przyzwoite opinie.
Ponadto, pobliskie wzniesienia oferują mnóstwo pieszych szlaków, więc w Bad Ems na pewno nie będziecie się nudzić.
I to już wszystko co dla Was przygotowałam!
Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje! <3
Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!
Brak komentarzy