Europa Grecja Podróże Saloniki

Co warto zobaczyć w Salonikach? Saloniki w 1 dzień!

27 stycznia 2023

Miasto z Eurobiznesu!

Saloniki! Słynne miasto z Eurobiznesu, drugie co do wielkości miasto w Grecji, ośrodek administracyjny największego greckiego regionu Macedonia, nieoficjalnie, przez Greków nazywany współstolicą lub stolicą Macedonii (greckiej). Mimo to, Saloniki pięknością nie grzeszą, ale dzięki licznym tanim połączeniom lotniczym i ciekawej okolicy, wciąż są częstym celem podróży. Mnie także skusiły tanie loty, ale przede wszystkim ciekawość! Ciekawość jak wygląda drugie co do wielkości miasto Grecji! Co warto zobaczyć w Salonikach? Przekonacie się w tym wpisie!

Saloniki – loty i dojazd z lotniska

Do Salonik wybrałam się z koleżanką w połowie października. Leciałyśmy Ryanairem z Frankfurt Hahn do Salonik z jednym bagażem rejestrowanym do 20 kg za 100€ od osoby w dwie strony.

Z lotniska do centrum można dojechać autobusem Bus 01X. Autobus jedzie 40-50 min i kursuje co 20 min. Bilet kosztuje 1.8€, który należy zakupić w kiosku.

Saloniki – noclegi

W Salonikach spędziłyśmy dwie noce w The Maroon Bottle Suites za 140€ ze śniadaniem. Bardzo polecam Wam ten obiekt.

Kilka słów o Salonikach

Saloniki zostały założone w 315 r. p.n.e., a ich nazwa wywodzi się od imienia księżniczki Tessaloniki. W 146 r. p.n.e. miasto znalazło się pod panowaniem rzymskim i stało się wówczas jednym z najważniejszych miast imperium. Dziś pamiątką po tych czasach są ruiny wielu monumentalnych budowli. Niestety, tylko ruiny, bo większość z nich została zniszczona w trakcie Wielkiego Pożaru. Niech Was to jednak nie zniechęca, bo jeśli jesteście prawdziwymi fanami tego kraju, to powinniście dać szanse Salonikom choćby na jeden dzień!

Co warto zobaczyć w Salonikach? Forum Rzymskie!

Październik w Salonikach to idealny czas na zwiedzanie miasta! Pogoda wciąż dopisuje, a słońce nie pali już tak mocno jak w letnich miesiącach. A przecież kto lubi zwiedzać miasto w trakcie upału i to takie, w którym trzeba się trochę powspinać? No właśnie! Dlatego rozkoszując się znakomitą pogodą ruszamy z naszego hotelu w stronę Górnego Miasta. Trasę układamy tak, żeby po drodze zobaczyć różne ciekawe miejsca i tak docieramy do pierwszego przystanku – Forum Rzymskiego.

Jeśli byliście w Rzymie, to forum w Salonikach Was raczej nie powali, choć muszę przyznać, że i tak jest imponujące. Budowa kompleksu w obecnym kształcie przypada na II wiek, choć już w I wieku obszar ten przekształcono w Agore, czyli najważniejszy plac miejski.

Co warto zobaczyć w Salonikach? Kościoły Wczesnobizantyjskie (i nie tylko)!

Wspinamy się wyżej i po chwili jesteśmy już przed Bazyliką św. Dymitra. Jej historia sięga już IV wieku, ale obecny wygląd pochodzi z VII wieku. Niestety większość malowideł i mozaik została utracona w trakcie pożaru na początku XX wieku.

W Salonikach można znaleźć wiele ciekawych kościołów wczesnobizantyjskich pomiędzy którymi wytyczono nawet szlak. Ich odwiedzenie w trakcie jednej wycieczki może być wyzwaniem, gdyż trzeba lawirować pomiędzy mszami i godzinami otwarcia. Przyznaje, że darowałyśmy sobie zwiedzanie kościołów, ale mam tu dla Was małą listę, gdybyście mieli ochotę zobaczyć część z nich lub wszystkie!

 • Hagia Sophia
 • Kościół św. Panteleimo
 • Kościół Proroka Eliasza
 • Kościół Panagia Chalkeon
 • Kościół Hosios David
 • Klasztor Vlatadon
 • Kościół św. Mikołaja Orphanosa
 • Kościół Acheiropoietos
 • Kościół św. Apostołów 
 • Kościół Pammegistoi Taxiarches

Kościół Pammegistoi Taxiarches

Co warto zobaczyć w Salonikach? Wieża Trigoniou!

Po kilkunastominutowym spacerze (a może nawet i dłuższym) docieramy w końcu pod mury miejskie! Od razu rzuca nam się w oczy najbardziej rozpoznawalna część murów miejskich w Salonikach – Wieża Trygoniou! Jest ona częścią wielkich fortyfikacji wzniesionych przez władze tureckie po zajęciu Salonik w 1430 roku.

Na teren wieży można wejść za niewielką opłatą. W cenie biletu jest także możliwość wejścia na teren Heptapyrgionu. Weszłyśmy z ciekawości, ale szczerze powiedziawszy to w środku nie ma nic specjalnego.

Mimo wszystko warto się tutaj wybrać, gdyż mury miejskie są naprawdę imponujące, a przy okazji roztacza się stąd świetna panorama miasta!

Co warto zobaczyć w Salonikach? Heptapyrgion

Na tym jednak nie koniec! Idziemy jeszcze trochę wyżej. Przechodzimy przez imponująca bramę w murach miejskich przez którą przejeżdzają nawet autobusy i znajdujemy się na terenie, na którym był kiedyś Akropol.

Naszym celem jest jednak Heptapyrgion znany również pod nazwą osmańską jako Yedi Kule. Jest to forteca z czasów bizantyjskich i osmańskich, która służyła jako główna reduta miejskiego akropolu, a także siedziba dowódcy garnizonu w czasach osmańskich, aż do końca XIX wieku. Fortece przekształcono później w więzienie, które pozostawało otwarte aż do 1989 roku! Jednak historia tego miejsca sięga aż IV wieku, choć obecnego kształtu nabrała głównie w XV wieku.

Obecnie na teren twierdzy/dawnego więzienia można wejść za niewielką opłatą. Nie ma tu jednak nic nadzwyczajnego. Są sale więzienne, wystawa fotograficzna i archeologiczna, a także historie więźniów przetrzymywanych tutaj. Można też przespacerować się po murach i podziwiać panoramę miasta (choć ja uważam, że lepiej prezentuje się ona z wieży Trygoniou).

Co warto zobaczyć w Salonikach? Rotunda

Po zdobyciu Górnego Miasta kierujemy się w stronę portu. Po drodze zahaczamy jeszcze o kilka miejsc. W ten sposób naszym kolejnym przystankiem jest Rotunda, czyli cesarska świątynia poświęcona Jowiszowi oraz innym bóstwom opiekuńczym, wzorowana na rzymskim Panteonie. Wstęp płatny. Podziwiamy jedynie z zewnątrz. 

Co warto zobaczyć w Salonikach? Łuk triumfalny Galeriusza!

Nieopodal Rotundy znajduje się kolejne miejsce, które powinno znaleźć się na Waszej trasie – Łuk triumfalny Galeriusza. A konkretnie jego pozostałości… budowla powstała IV wieku i upamiętnia zwycięskie wojny Galeriusza. Znajduje się na drodze dokładnie pomiędzy Rotundą a Kompleksem Pałacowym, w którym mieszkał ów cesarz. Niestety, podobnie jak w przypadku łuku, z pałacu niewiele pozostało.

Co warto zobaczyć w Salonikach? Parasolki Zongolopoulosa!

Promenada wzdłuż morza to bez wątpienia najpiękniejsze miejsce w Salonikach, a największą sławą cieszą się… parasolki! Tak, parasolki Zongolopoulosa! Instalacja powstała w 1997 roku podczas gdy Saloniki były Europejską Stolicą Kultury. Zdecydowanie lepiej prezentują się wieczorem kiedy są pięknie podświetlone!

Co warto zobaczyć w Salonikach? Pomnik Aleksandra Wielkiego!

Na przeciwko parasolek znajduje się najbardziej monumentalny pomnik w Salonikach. Przedstawia on Aleksandra Wielkiego.
 

Co warto zobaczyć w Salonikach? Białą Wieżę!

Przy promenadzie znajduje się jeszcze jedno bardzo popularne miejsce! Jest nim Biała Wieża – wizytówka miasta i chyba najpopularniejsze miejsce w Salonikach. Powstała w XV wieku i była fragmentem murów miejskich, które broniły miasta od strony morza. W jej wnętrzu urządzono wystawę przedstawiająca historie Salonik, a z góry można podziwiać panoramę miasta.

Co warto zrobić w Salonikach? Plac Arystotelesa!

Chcecie zobaczyć najbardziej reprezentacyjną część miasta? Wybierzcie się na Plac Arystotelesa! To ogromny plac, który został zaprojektowany przez francuskiego architekta w 1918 roku. Uważany jest za serce Salonik i trudno się temu dziwić. Im bliżej morza tym więcej betonu, ale później plac przeradza się powoli w park, a jego zwieńczeniem są ruiny rzymskiego forum. Niezły misz-masz, ale muszę przyznać, że to ciekawe miejsce tętniące życiem i mające jakiś urok.

Co warto zrobić w Salonikach? Dzielnica Ladadika

W zachodniej części miasta znajduje się jedno z najbardziej kultowych miejsc w Salonikach – Dzielnica Ladadika! Nawet jeśli nie macie ochoty poimprezować, to warto się przespacerować i zobaczyć nieco ulicznej sztuki. Jeśli lubicie przesiadywać w barach lub tawernach, to tutaj także się odnajdziecie!

Co warto zrobić w Salonikach? Popłynąć statkiem!

Zanim uciekniecie do Ladadiki, wsiądźcie jeszcze na jeden ze statków przycumowanych przy Białej Wieży i wybierzcie się na rejs wzdłuż wybrzeża! Nie trzeba płacić za bilety, wystarczy że na statku zamówicie coś do picia! W menu znajdziecie zarówno napoje ciepłe jak i alkoholowe. Spory wybór i ceny też przystępne (kawa, herbata 2-4€, drinki 8-11€), a do tego piękne widoki.  Statki kursują niemal przez cały dzień, mniej więcej co godzinę, a rejs trwa ok. 40 minut.

Co jeszcze warto zrobić w Salonikach? Muzea?

Miasto z taką przeszłością jak Saloniki ma wiele skarbów, które można podziwiać w tutejszych muzeach. Mimo to nie zdecydowałam się zajrzeć do żadnego. Dlaczego? Dokładnie przejrzałam oferty większych muzeów, ale ich eksponaty nie zaciekawiły mnie na tyle, by w którymś zostawić pieniądze. Nie zniechęcam Was, a nawet zostawię listę tych największych:

 • Muzeum Kultury Bizantyjskiej
 • Muzeum Archeologiczne
 • Jewish Muzeum
 • Muzeum Iluzji
 • Muzeum Atatürka (i tutaj warto wspomnieć, że ojciec tureckiego narodu urodził się w Salonikach).

Gdzie zjeść w Salonikach?

I to już wszystko co dla Was przygotowałam z Salonik!

Pozostałe wpisy z tej wycieczki:

Zobacz też: najpiękniejsze miejsca w Grecji jakie widziałam!

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Brak komentarzy

Zostaw komentarz