Badenia-Wirtembergia Europa Niemcy Podróże

Ladenburg – miasto Rzymian nad Neckarem

8 listopada 2021
Znów Heidelberg!

W 2021 roku miałam przyjemność odwiedzić Heidelberg już kilka razy. Bardzo lubię to jedno z najsłynniejszych niemieckich miast, dlatego kiedy przyjechała do mnie Babcia w odwiedziny i zażyczyła sobie wyjazd do Heidelberga zgodziłam się z uśmiechem na twarzy! Wiedziałam jednak, że nie zaciągnę Babci na Ścieżkę Filozofów czy na zamek, dlatego postanowiłam zagospodarować jeszcze jakoś nasz czas. Wówczas moją uwagę przykuł Ladenburg. Niepozorne miasteczko zlokalizowane zaledwie 20 minut jazdy samochodem. To niesamowite, że tak niewielka różnica, potrafi zmienić tak wiele! Z gwarnego Hedeilberga znaleźliśmy się w cichutkim, ale jakże pięknym i niezwykle ciekawym Ladenburgu. Zawsze się zastanawiam jak to jest, że ludzie omijają takie perełki, ale z drugiej strony doceniam też fakt, iż można podziwiać takie miejsca w głębokiej zadumie. Być może właśnie dlatego Carl Benz miał tutaj swój dom, bo duże miasta go męczyły? Nie zdziwiłabym się! Sama mieszkam w takim miasteczku i takie właśnie najbardziej lubię. Chodźcie, pokaże Wam, że okolice Heidelberga to prawdziwa kopalnia miast-perełek! 

Jak dojechać do Ladenburga?

Do Ladenburga dojedziecie w 26 minut S-bahnem lub pociągiem Regio w 15 min z Heidelberga. Koszt przejazdu to ok. 6 euro. Jeśli podróżujecie z innych regionów, ale wciąż z Badenii-Wirtembergii, to wówczas warto zaopatrzyć się w bilet regionalny. Przy zmianie Landu polecam kupić bilet Durch-Quer-Land ticket lub jeśli jedziecie w weekend Schones Wochenende Ticket. Jak funkcjonują takie bilety? Możecie przeczytać tutaj.

Jeśli podróżujecie samochodem, to polecam zaparkować przy Parkplatz am Wasserturm.

Miasto Carla Benza!

Już po opuszczeniu samochodu rzuca nam się w oczy przepiękny budynek, na którym widnieje pamiątkowa tabliczka z napisem „Carl Benz”. To właśnie tutaj pod koniec XIX wieku słynny producent samochodów nabył kilka posiadłości, dzięki czemu stał się posiadaczem całkiem rozległego terenu. Ladenburg był idealnie zlokalizowany pomiędzy dwoma prężnie rozwijającymi się ośrodkami: Heidelberg i Mannheim. W 1906 Carl Benz założył „Carl Benz Söhne” w Ladenburgu i wraz z synem został jej właścicielem. Stworzenie pierwszych projektów zajęło im mniej niż dwa lata a do 1923 roku wyprodukowano około 350 pojazdów marki Carl Benz Söhne. W międzyczasie rodzina przeniosła swoją rezydencję również do Ladenburga. Członkowie rodziny Benzów mieszkali w tym domu do 1968 roku. W 1969 roku przeszedł on w ręce miasta Ladenburg. Przejściowo służył jako restauracja i dom klubowy. W 1985 roku dom został przejęty przez Daimler-Benz i gruntownie wyremontowany. Obecnie funkcjonuje jako muzeum.

Muzeum Lobdengau w Ladenburgu

Dom Carla Benza znajduje się poza murami ścisłego centrum, ale wystarczy przejść na drugą stronę ulicy by już znaleźć się na starym mieście. Na jego obrzeżach można dostrzec piękną, różową budowle! To dość niespotykany kolor jak na dawny pałac biskupi czy nawet muzeum (bo taką obecnie pełni funkcje). Najstarsze części budynku powstały przed XIII wiekiem, a obecny wygląd budynek zyskał głównie w okresie renesansu.

W ubiegłym wieku przeprowadzono generalny remont i dziś w murach dawnego pałacu można poznać historię miasta i pobliskiego regionu. Znalezione na tych ziemiach eksponaty świadczą o bogatym życiu tutejszych społeczności.

Tuż obok muzeum odsłonięto fundamenty dawnego miasta. Ciężko uwierzyć, że jego historia liczy niemal 2000 lat, a co więcej – najnowsze badania archeologiczne potwierdzają, że była to największa rzymska osada w Badenii Wirtembergii.

Altstadt Ladenburg

Zanurzamy się teraz w uliczki starego miasta. Od samego początku Ladenburg urzeka nas swoim pięknem. Nie wiadomo, w którą stronę skierować wzrok, bo z każdej strony atakuje nas piękna architektura! Nie brak też zabytkowych obiektów, na których można zobaczyć XVI czy XVII wieczne daty. Całość kształtuje niezwykle kolorowy obraz miasta. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że w mieście znajdują się tabliczki, dzięki którym można obejść miasto spacerując po najpiękniejszych uliczkach. Jest to naprawdę genialne rozwiązanie, bo Ladenburg nie ma aż tylu atrakcji, żeby można było wędrować „od – do”. Jeśli chcecie poczuć klimat tego miasteczka, to po prostu polecam obejść wszystkie uliczki Starego Miasta!

Rynek

Chyba nikt nie będzie zaskoczony, jeśli napiszę, że w centrum miasta znajduje się Rynek! 😉 Ale jaki Rynek – Piękny! Nie za duży, ale też nie mały. Z dość imponującą studnią i kolumną na samym środku. Rynek uważany jest za centrum historycznego starego miasta. Znajduje się tu wiele historycznych budynków, w tym Neunhellerhaus, który został częściowo wybudowany w XIV wieku, dom chirurga z XVI wieku i apteka Fuchs’sche.

Kościół św. Gala

Już w czasach rzymskich Ladenburg mógł pochwalić się bazyliką. Jednak pierwsza oficjalna wzmianka o kościele pochodzi z 787 roku. Nie wiadomo, czy jest to poprzednik dzisiejszego kościoła Galla, czy też znajdował się gdzieś indziej, bo prawdopodobnie już w epoce karolińskiej w mieście istniało kilka kościołów. W połowie XIII wieku rozpoczęto budowę kościoła św. Galla, którego patronat po raz pierwszy wspomniano w 1299 roku. Został zbudowany na starej bazylice targowej i krypcie poprzedniego kościoła. Prawdopodobnie Ladenburg był tymczasową rezydencją biskupów Wormacji, dlatego też powstał tak reprezentacyjny kościół tutaj. Jednak wnętrze kościoła jest trochę rozczarowujące. Po zewnętrznym wyglądzie można oczekiwać nieco więcej.

I to już wszystko co dla Was przygotowałam!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo może chcesz pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy do grupy: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Brak komentarzy

Zostaw komentarz