Europa Nadrenia-Palatynat Niemcy Podróże

Co warto zobaczyć w Wormacji, w mieście Nibelungów?

23 marca 2021

Jedno z najstarszych miast w Niemczech

Wormacja, dawna stolica Nibelungów, to miasto przesiąknięte historią do szpiku kości. Pierwsi ludzie osiedlili się tu ponad 7000 lat temu, a pierwszą nazwę miasta – Borbetomagus – nadali Celtowie. Rzymianie założyli tu swój fort i nazwali miasto Civitas Vangionum, a w V wieku Burgundowie uczynili je stolicą swojego państwa. Dopiero od VI wieku na kartach historii pojawiła się łacińska nazwa Wormatia. Miasto rozsławił też słynny niemiecki epos Pieśń o Nibelungach, w którym Wormacja została wspomniana. Dziś w mieście można zobaczyć wiele miejsc nawiązujących do eposu – od słynnego mostu Nibelungów, przez muzeum aż po pomniki rozsiane po całym mieście. Mimo to, Wormacja nie jest zbyt urokliwym miastem. Nie ma tu typowej szachulcowej zabudowy czy fikuśnego ratusza jak to w większości niemieckich miast bywa. Nie wyobrażam sobie jednak pominąć tego miasta zwiedzając te regiony, choćby ze względu na jego historię! Chodźcie, pokaże Wam co warto zobaczyć w Wormacji! 

Jak się dostać do Wormacji?

Do Wormacji przyjechaliśmy samochodem z Bad Homburga, w którym aktualnie mieszkamy. Przejazd zajął nam około godziny. Auto zostawiliśmy na Parkplatz Worms. Parking jest darmowy i zlokalizowany ok. 15 minut od centrum miasta. Dodatkowym atutem jest fakt, że w pobliżu znajduje się Most Nibelungów, któremu warto przyjrzeć się z bliska. 

Alternatywą może być przejazd pociągiem. Jeśli będziecie startować z Nadrenii Palatynat, to wówczas należy kupić bilet regionalny. O funkcjonowaniu biletów regionalnych możecie przeczytać tutaj

Co warto zobaczyć w Wormacji? Most Nibelungów!

Most Nibelungów to prawdopodobnie pierwsza atrakcja na jaką traficie, jeśli przyjedziecie do Wormacji samochodem. Wysoka na 53 metry wieża powstała w 1900 roku według planów architekta miejskiego Karla Hofmanna. Po drugiej stronie mostu znajdowała się bliźniacza wieża, ale niestety krótko przed zakończeniem wojny została zniszczona i nigdy nie została odbudowana. Co ciekawe, w środku wieży znajdują się mieszkania wykorzystywane kiedyś przez strażników wieży i ich rodziny. Dziś powierzchnie używane są przez Stowarzyszenie Chrześcijańskich Harcerzy.

Co warto zobaczyć w Wormacji? Hagendenkmal!

Skoro jesteśmy już na moście, to warto teraz zejść z niego na bulwary! W normalnych czasach knajpy tętnią pewnie tu życiem, ale teraz zastaliśmy przerażającą cisze i totalne pustki. W spokoju więc mogliśmy podziwiać pomnik Hagena, jednego z bohaterów Pieśni o Nibelungach. Podobno ukradł on legendarny skarb Nibelungów i zatopił go w Renie. 

Co warto zobaczyć w Wormacji? Mury miejskie!

Zmierzamy teraz w stronę centrum miasta. Pierwszą oznaką, że jesteśmy już blisko będą potężne mury miejskie! Można je zobaczyć z wielu stron miasta, a ich historia sięga jeszcze czasów rzymskich – 360 roku n.e.! Pierścień rzymskiego muru był wielokrotnie naprawiany i służył jako fortyfikacja aż do późnego średniowiecza. 

Po wejściu do centrum miasta warto też zwrócić na ciekawą zabudowę mieszkalną. Przypomina trochę dawną powojenną zabudowę dla mniej zamożnych mieszkańców. 

Pomnik Smoka nawiązujący do Pieśni o Nibelungach, a w tle mury miejskie!

Co warto zobaczyć w Wormacji? Marktplatz!

W końcu dotarliśmy do serca Wormacji! Tutejszy rynek nie jest typowy jak w przypadku innych niemieckich miast. Tuż obok przebiega ruchliwa ulica, a zamiast katedry mamy kościół protestancki. Nie ma też zabudowy z muru pruskiego – zamiast niej otaczają nas takie dość nijakie budynki. Nawet ratusz nie wygląda ciekawie, choć warto tutaj zaznaczyć, że ten pierwszy z XIII wieku został zniszczony. 

Skoncentrujmy się najpierw na kościele św. Trójcy, który jest największą świątynią protestancką w mieście. Wybudowano ją w stylu barokowym na początku XVIII wieku. Chciano w ten sposób oddać cześć Marcinowi Lutrowi, który miał tutaj przemawiać na sejmie w 1521 roku. Okazało się, że przemowa ta odbyła się jednak gdzie indziej, ale kościół pozostał już w tym miejscu. Niestety nie udało nam się wejść do środka, gdyż obecnie otwierany jest on wyłącznie w trakcie mszy.

Obok kościoła znajduje się ratusz i jak już Wam wspomniałam – jak na standardy niemieckie nie grzeszy on zbytnią urodą! Niestety jego historia jest równie tragiczna co obecny wygląd. Pierwszy ratusz powstał w XIII wieku i funkcjonował do XVII wieku, kiedy to został zniszczony podczas wojny o sukcesję w Palatynacie. Przez dwieście lat wyczerpane wojną miasto nie miało pieniędzy na odbudowę budynku. Dopiero ożywienie gospodarcze w XIX wieku umożliwiło odbudowę ratusza. Jednak w trakcie II Wojny Światowej podczas nalotów alianckich ratusz został doszczętnie zbombardowany. Ponowne otwarcie ratusza miało miejsce dopiero 1958 roku. 

Co warto zobaczyć w Wormacji? Dom St. Peter (Katedra św. Piotra)!

Nie ukrywam, że do Wormacji przyjechaliśmy między innymi dla katedry! Wraz z katedrami w Moguncji i Spirze, katedra św. Piotra jest jednym z najwspanialszych dzieł romańskiej architektury kościelnej. Początki katedry sięgają wczesnej ery chrześcijańskiej, a pierwszy Biskup i jego niewielka świątynia znajdująca się w tym miejscu przypadają na VII wiek. Katedra położona jest w najwyższym punkcie miasta, dzięki czemu nie była zagrożona w razie powodzi. 

W 2018 roku katedra obchodziła tysiąclecie istnienia. Warto jednak zauważyć, że obecny budynek pochodzi dopiero z XII wieku. Niestety, pierwsza świątynia wybudowana za czasów Biskupa Burcharda (w katedrze znajduje się jego grób) nie była wybitnym dziełem, które ulegało częstym zniszczeniom. W 1018 roku miała miejsce pierwsza konsekracja katedry, ale już dwa lata później zawaliła się jedna z głównych ścian. Po odbudowie miała miejsce druga konsekracja w 1110 roku, ale nawet ona okazała się niewystarczająca! Nastąpiła kolejna przebudowa, która nadała obecny wygląd świątyni. Zakończyła się ona poświęceniem katedry po raz trzeci w 1181 roku. 

Katedra prezentuje późnoromański styl architektoniczny, jest całkowicie sklepiona i bogato zdobiona pod wpływem burgundzko-cysterskim. Wiele budowli sakralnych w okolicy otrzymało podobne formy dekoracyjne na podstawie tego modelu, stąd też zaczęto mówić o szkole budowlanej w stylu wormackim.

Dziś katedra jest katolickim kościołem parafialnym, który w 1925 roku został podniesiony przez Papieża do rangi „Bazyliki Mniejszej”. Ten papieski tytuł honorowy ma na celu podkreślenie znaczenia kościoła dla okolicy.

Co warto zobaczyć w Wormacji? Cmentarz Żydowski!

Nieopodal katedry znajduje się cmentarz żydowski uważany za najstarszą zachowaną żydowska nekropolie w Europie! Najstarsze nagrobki mają daty z 1058 roku! To zadziwiające, że ten cmentarz uchował się w nazistowskich Niemczech bez szwanku! Obecnie na jego terenie znajduje się około 2000 nagrobków, które można zobaczyć z przewodnikiem. Na cmentarzu pochowano wielu znamienitych rabinów i uczonych. Cmentarz otoczony jest wysokim murem, ale mimo to można dostrzec kilka ciekawych nagrobków!

Warto też zwrócić uwagę na nazwę cmentarza Holy Sand (Święty Piasek), który podobno sprowadzono z Jerozolimy do zasypania grobów zmarłych.

Co warto zobaczyć w Wormacji? Studnie przy wieży Lugina!

Na przeciwko cmentarza przy rogu dwóch ulic, znajduje się studnia. Opisana jest ona specjalną tablicą pamiątkową, gdyż okazało się, że podczas niedawnych prac remontowych natrafiono na fundamenty dawnej wieży należącej do murów miasta, która została uwieczniona na wielu dawnych rycinach. Związana jest z nią nawet pewna legenda: według niej cesarz Fryderyk II kazał zamknąć tu swojego syna Henryka VII w 1235 roku!

Fundamenty wieży musiały jednak zostać zasypane, gdyż nie znaleziono innego sensownego rozwiązania.

Co warto zobaczyć w Wormacji? Magnuskirche!

Kierujemy się znowu w stronę centrum miasta i najlepiej zrobić to przechodząc obok najstarszego kościoła w Wormacji – Magnuskirche. Pochodzi z czasów karolińskich z przełomu VIII i IX wieku. Kościół stał się punktem wyjścia ruchu protestanckiego w Wormacji w 1521 r. i jest jednym z najstarszych kościołów protestanckich w południowo-zachodnich Niemczech.

Na przeciwko Magnuskirche znajduje się muzeum miasta, które mieści się w XI wiecznym kościele. 

Co warto zobaczyć w Wormacji? Górny Rynek!

Zmierzamy teraz w stronę Ludwigsplatz, ale po drodze robimy jeszcze krótki przystanek na rynku górnym. W moim odczuciu ta część miasta prezentuje się nawet lepiej niż rynek główny! 🙂 

Środkową część rynku zdobi posąg przypominający koło fortuny. Początkowo myślałam, że nawiązuje on do Pieśni o Nibelungach, ale po dokładnych poszukiwaniach okazało się, że ukazuje historię Wormacji. Jest to prezent od zakładu użyteczności publicznej, który zdobi Rynek od 1986 roku.

Co warto zobaczyć w Wormacji? Ludwigsplatz!

Ludwigsplatz to całkiem spory plac, niepełnie zagospodarowany z wyróżniającym się na środku wysokim pomnikiem. Upamiętnia osiągnięcia wojskowe wielkiego księcia Hesji Ludwika IV (Hessen-Darmstadt), który zginął w 1892 roku jako dowódca wojsk Wielkiego Księstwa.

Do placu przylega zbudowany z czerwono-różowej cegły kościół św. Marcina. Wybudowano go w XII wieku w miejscu, w którym prawdopodobnie był więziony św. Marcin. 

Co warto zobaczyć w Wormacji? Dzielnicę Żydowską!

Do Ludwigsplatz przylega dzielnica żydowska. Przez wieki było to centrum nieprzerwanego życia żydowskiego. Dawna dzielnica żydowska została w dużej mierze zachowana, a jej największym skarbem jest XII wieczna synagoga. Koniecznie trzeba też zobaczyć przepiękny budynek Martinspforte.

Co warto zobaczyć w Wormacji? Pomnik Marcina Lutra!

Pomnik Marcina Lutra w Wormacji to największy pomnik reformacji obok pomnika w Genewie. Już w XVIII wieku planowano jego budowę, ale dopiero 1856 roku miasto doczekało się upamiętnienia największego reformatora. Pomnik znajduje się w miejscu, w którym Marcin Luter w 1521 roku miał bronić swoich tez na sejmie.

Co warto zobaczyć w Wormacji? Liebfraunkirche!

Kojarzycie słynne wino w Biedronce Liebfraunkirche, potoczne zwane Maryjką? 🙂 To właśnie tutaj powstaje jedno z najtańszych win dostępnych w Polsce, a przy tym bardzo smaczne! Średniowieczny kościół jest nieco oddalony od ścisłego centrum miasta, ale jestem pewna, że prawdziwi fani Maryjki znajdą w sobie zaparcie żeby tu dotrzeć! 🙂

Z mojej strony to już wszystko co przygotowałam z Wormacji! Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w odkryciu tego historycznego miasta!

Jeżeli lubisz podróżować po Niemczech tak jak my i chcesz być z nami na bieżąco, albo chcesz może pochwalić się swoimi odkryciami w tym pięknym kraju, to zapraszamy na grupę: Podróże po Niemczech 

Podobał Ci się wpis? Chcesz nas docenić? Zostaw serduszko/komentarz pod postem lub polub nas na Facebooku albo zaobserwuj na Instagramie. Ciebie nic nie kosztuje, a nas do dalszej pracy motywuje!  <3

Dziękuję, że jesteś! Twoja kawa pobudza mnie do działania i pomaga w prowadzeniu bloga! Moje teksty o podróżach po Niemczech to nierzadko jedyne wpisy po Polsku w Internecie. Jeśli chcesz poznać prawdziwe perełki i wspierać język polski w niemieckiej turystyce, to dobrze trafiłeś! Pomóż mi opisać Niemcy i świat po Polsku!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

2 komentarze

  • Odpowiedz GRETA 26 grudnia 2023 at 22:29

    Dziś odwiedziliśmy Worms, zaczęliśmy od Katedry, spędziliśmy w niej wiele czasu, zobaczyliśmy to, co warto, przepiękna budowla

    • Odpowiedz womenofpoland 7 stycznia 2024 at 11:58

      Hej! Mam nadzieję, że mieliście udany pobyt w Wormacji 🙂

    Zostaw komentarz